• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  FRANCIMORJÓGA
  Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
  Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
  KořenyPlody“ / Samyama
  1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
  2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
  3. ásány - cvičení jogových pozic
  4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
  5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
  6. dhárana - koncentrace mysli
  7. dhjána - meditace
  8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


  Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

  Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
  Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
  Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
  Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

  aktualizace: 8.2.2012
  (přidání na vyžádání)

  30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
  Praha
  Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
  Akasha NOVÉ
  ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
  ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
  budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
  Cocoon NOVÉ
  Energy Studio - Václav Krejčík
  Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
  Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
  Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
  Lenka Nezvalová - vinyasa flow
  Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
  MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
  Milena Raková - iyengar
  Pavel Hub - ashtanga vinyasa
  Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
  Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
  Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
  vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
  YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
  YogaMe NOVÉ
  Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
  Brno
  Gitanandajoga.cz
  MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
  Ostrava
  Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
  Pranava Jóga Centrum NOVÉ
  Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
  Pardubice
  Láďa Lebeda
  Plzeň
  Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
  Prostějov
  Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
  Severní Čechy
  Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
  Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
  Petr Něměček - iyengar
  Jižní Čechy
  MUDr. Michaela Klos - vivékananda
  Frýdek - Místek
  Karakal - hatha
  Celorepublikově
  Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
  Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
  Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
  Světoběžníci NOVÉ
  Matej Jurenka
  Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
  rozbalit záhlaví
  KAACHA
  KAACHA --- ---
  TRUHLIK: perfekt! Ja hlasuju pro Letnou a pondeli vecer bych mela zvladat od 21.5. :) muzeme dat zkusebni termin tento kolem 17:00?
  TRUHLIK
  TRUHLIK --- ---
  KAACHA: Ja delam. Jam by se mi libil, hlavne vetsi skupinu at mame s kym cvicit. Letna, stromovka ideal, nejaky idealne pevny den v tydnu - preferuju pondeli.
  KAACHA
  KAACHA --- ---
  Delate nekdo acro yogu? Nechcete se ve vetsi skupine schazet pravidelne v parku na nejaky acro jam?
  KLUZAU
  KLUZAU --- ---
  SLAUGHTER: díky za dlouhý komentář. Zvláště to "rozmysli si co dělat" s tím, že pak nějak líp přijde co nedělat, dává velký smysl.
  Také mě nenapadla ta dialektika ahimsa satya. Že by byla až tak metafyzická. Říkám si, jestli nemá také nějaké metafyzické řešení. Jako Hegelova syntéza. Aby to pak bylo bezkonfliktní. Třeba Pattabi Jois říká: "říkejte pravdu, ale jen když je příjemná. Když je nepříjemná, tak ji neříkejte." Ale to zní upřímně řečeno strašně indicky.
  EXX
  EXX --- ---
  nezapomínejte že to co je v této realitě lží, je v jiné realitě pravdou. Nechť se všechny reality prolínají nekonečně velkými třecími plochami, čímž vznikne absolutní zkušenost.
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  AGRICULTEUR: Asi máš na mysli tento:

  III.35 Lepší je vlastní stezka, byť nedokonalá, nežli dokonale vyšlapaná stezka druhého. Lépe je zemřít při plnění své povinnosti, neboť stezka druhého není tvojí stezkou.
  (R. Janíček)
  Lepší je vlastní, byť nedokonalá cesta, nežli sebedokonalejší cesta druhého! Lépe je zemřít po Zákonu své víry neboť Zákon druhého má své úskalí.“
  (Také Janíček, jen starší překlad)
  Je lepší vykonávat své vlastní povinnosti, třeba nedokonale, než dokonale vykonávat povinnosti druhého. Je lepší zahynout při plnění vlastních povinností, neboť sledovat povinnosti druhého skrývá v sobě nebezpečí.
  (R. Skarnitzl)

  Ale můj oblíbený je tento:
  III.9 Svět poutá lidstvo k činnosti bez cíle. A proto, Ardžuno, zasvěť všechny své činy ztotožnění s Mou věčnou podstatou.

  KLUZAU: ještě dovětek - důležitost, kterou přikládáme jednotlivým jamám a njamám nakonec vypovídají jen o nás. Například zde na nyxu jsou lidé více upřímní, nežli citliví k druhým (mě nevyjímaje). To znamená, že máme blíž k praktikování jamy satja, nežli ahimsa. V téže situaci však může být lež stejně milosrdnou, jako pravda může přinést utrpení. Což si na prvý pohled vzájemně odporuje. Odpovědět co je důležitější, si však musíme sami, tak bychom s tím byli ok sami vůči sobě...

  III.33 I moudrý člověk se drží svých vrozených schopností. Všichni živoucí tvorové jednají podle své přirozenosti a nijak jim neprospívá, porušují-li tento zákon.

  - tento verš Gíty jednoznačně odkazuje na ahimsu - nepáchat násilí sám na sobě :)...
  JAZZ
  JAZZ --- ---
  Ups
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  SLAUGHTER: mohl bys mi sem prosím hodit ten tvůj oblíbenej citát z Gíty o tom, že než choditi vyšlapanou stezkou, mnohonásobně lepší jest otloukati se po svém? já to tady nemůžu vyhrabat z análů. děkuju.
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  KLUZAU: S tím nožem se nakonec stejně pořežeš jen sám sebe. Ne vždy se tomu dá vyhnout. Důležité je nepřeřezat si žíly. Otázkou je, zda jsi ochotný to risknout. Na druhou stranu alespoň budeš vědět, která stana řeže :-). Jinými slovy pokud se nespálíš, nevíš co znamená když ti řeknou že oheň pálí. Ano, sledovat vyšlapanou cestu je pohodlné, ale je třeba se učit a ne slepě opakovat. Pokud nechybujeme, nic se nenaučíme. To je jóga.

  Dochází zde ke směšování konceptů. Práce s nádi je hathajogový koncept ovlivněný tantrismem, nikoli rádžajógový, který vše týkající se životní síly chápe jako roušku, zakrývající naši pravou podstatu. Hathajóga Pradipiky začíná tělesným cvičením. Ghéranda Samhíta začíná šatkarmami (které HJP řadí do pránájámy). I proto ten důraz Patabiho na nádi a tělesné praxe. Ty mají svůj význam, ale je to stále "mateřská škola". A jelikož se hata odkazuje na své pokračování v rádža józe, kde jsou prvními kroky jamy a njamy (rádža se však na hathu neodkazuje) dostáváš vysvětlení i pro tvrzení Krišnamačarijho. Oba hovoří o jiné tradici.

  Velký problém je oddělenost "praxí" od běžného života. Principy jam a njam se dají aplikovat jak na běžný život tak na tělesná cvičení. V tomto ohledu je méně bolestné si to vyzkoušet na cvičišti, nežli na bojišti každodenního života. Avšak smyslem rádža jógové denní praxe je fungování v běžném životě. Tam se pozná, protože tam nejsou "ideální podmínky".

  Ptáš-li se s čím začít, zkus si odpovědět nakolik jsi schopný vnímat co je to ahimsa a co je to nádi a začni s tím co rozpoznáš. Stejně tě to bude furt vracet k ahimse (alespoň u mě to tak je).

  U mě je zásaní jednoznačně ahimsa. Btw. ta říká co nedělat. Ale zkus si nejdříve uvědomit co dělat a pak to dělej :-).
  KLUZAU
  KLUZAU --- ---
  Poslední měsíce se snažím rozkrýt, jak je to s jamou a nijamou, a popravdě nedaří se. Ustálil jsem svoji denní praxi, trochu se nasměroval také v ajurvédě, ale v tomhle nemám vůbec jasno.

  Krishnamacarja tvrdí, že cvičit jógu a nedržet jamy je jako nebezpečné pohyby nožem - člověk má nástroj a může ho použít nesprávným způsobem. Na druhou stranu Pattabi jois tvrdí, že na normální úrovni člověk vůbec nepochopí ani nezvládne, co je to vlastně jama a nijama, dokud nemá pročištěné nádí. Teprve když velmi zesílí po mnoha cvičení, tak má sílu na to praktikovat i takové věci jako je pravdomluvnost. To mě zase vede zpátky ke Krishnamacarjovi, který tvrdí, že první jamy - ahimsa a satja, jsou výsledkem držení ostatních jam a nijam. Takže tapas a ostatní nijamy, neulpívání, brahmacarja, a nekradení (a nepropadání se do dluhů) člověku dá tolik energie, aby se v praxi posunul a dokázal držet ahimsu a satju?

  Pak jsou tu ale běžní jogíni, kteří tvrdí, že naopak je třeba začít ahimsou - je to první jama v patandzaliho jogasutře a všechno tím začíná. Mě se zdá, podle mých zkušeností s jógou, že to by to bylo hodně jednoduchý. Ale možná že to právě tak je.

  A ještě nakonec Dalibor Štědronský, který mi říkal, že se to dělá tak, že celodenně myslím na všechny jamy, cvičím v nich sebedisciplínu a to přejde časem v jakoby šaktickou meditaci pozorovatele. Ale bez praxe to nejde, dodává, a cituje Pattabi joise.
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  AGRICULTEUR: ano, a rovnez i dozneni vsech rytmu :)
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Kráááásný a mnohem víc "joga" než co do nás serou v lektorskym kurzu kterym zrovna procházim... jak říká Fabio Andrico... joga is rhytm...
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  KAREN: jj. dela i vic freestyle veci. ty pulzace co jsou tam videt hodne pouzivam, ale prijde mi tezky k tomu nekoho dovyst instrukcema, ackoliv je to vlastne to nejzivotnejsi z ceho se da cerpat, a z ceho se ty pozice vubec generujou.

  birgitte 3
  http://www.youtube.com/watch?v=G0DJ5UT2PMg


  birgitte later undulation
  http://www.youtube.com/watch?v=hjLu035CTk4


  dalsi: https://youtu.be/mbCsExWR3UM + https://youtu.be/15OurlkqDr4
  KAREN
  KAREN --- ---
  TADEAS: #taktozeru
  NATAKA
  NATAKA --- ---
  FLOE: obyč, natahovací Mizuno, tuším... ale to je jak s botama - chce to navléct na tělo, abys věděla, jestli to pod kolenem netlačí, ohneš nohu volně a takové ty řeči....
  FLOE
  FLOE --- ---
  NATAKA: A odkaz na konkretni by byl? Knee pad je velmi sirokej pojem s jeste sirsi skalou vyrobcu.
  NATAKA
  NATAKA --- ---
  FLOE: žena občas cvičí v knee padech a pochvaluje si je... a docela náhodně jsme přišli na jejich zajímavé využití druhotné :-) s neepadama zaboduješ :-))
  JAZZ
  JAZZ --- ---
  Nějaký gelový polštářek třeba?
  FLOE
  FLOE --- ---
  EXX: To uz jsem zkousela a bohuzel. Ono je treba aby se ten prostor v koleni jakoby vyplnil a trochu nadnesl. No objednala jsem dvoje co jsem mezitim nasla, tak snad to pomuze. Ale diky.
  EXX
  EXX --- ---
  FLOE: dve yogamatky na sebe?
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam