• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    SLAUGHTER: Lysbeth podle mě dobře přibližuje pranajámu západním lidem. A techniky má dobře popsané.
    "Tak treba ovladnuti asany vede dle Patanjaliho k prekroceni duality - tj. k dosazeni jednoty a slovo samadhi v prekladu znaci jednotu stejne jako joga spojeni.." A tohle je v JógaSútrách kde? Případně který výklad nebo komentář používáš?
    "meditace/dhjana je prodlouzena a prohloubena koncentrace/dharana. A kolik znas lidi, kteri jsou schopni soustredit uvolnene svoji pozornost dele nez par vterin, pripadne minut? " Asi nechápu na co narážíš. Já jsem mluvila o meditaci obecně a odkazovala na Jóga Sútry jako návod na ni, ne na žádný konkrétní stupeň soustředění nebo techniku.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    AMBIENTIUM: to co popisujes je "zpruchodnovani trubek". Efekt kundalini neprehlednes..
    CARIBOO: Lysebeth je fajn, ale jeho pnyma je dost od veci. Kdyby nic jineho tak to jak spojuje pranu se zapornymi ionty je dost vypovidajici.. Prana je sila tvorici a udrzujici nasi individualni existenci.. Prana, ktera se ma v pnyme na mysli neni vne, ale uvnitr nas.. Nedavno vysla nejaka kniha o pnyme a vypada obstojne. Ale necetl jsem.. Osobne na toto tema doporucuji jogacarju Dr. M. Bholeho...
    CARIBOO: meditace/dhjana je prodlouzena a prohloubena koncentrace/dharana. A kolik znas lidi, kteri jsou schopni soustredit uvolnene svoji pozornost dele nez par vterin, pripadne minut? Zastitujeme-li se o autority jako Patanjali, je imho z respektu vuci nim dulezite nazyvat veci pravymi jmeny.. Ony jsou veskere stupne PJ vlastne jen jinym uhlem pohledu/urovni pochopeni jedine praxe.. Tak treba ovladnuti asany vede dle Patanjaliho k prekroceni duality - tj. k dosazeni jednoty a slovo samadhi v prekladu znaci jednotu stejne jako joga spojeni..
    CANEBRA
    CANEBRA --- ---
    EZKATER: Já bohužel neznám Davida, ale tedy předpokládám, že seš pražskej. Doporučila bych určitě Láďu Pokornýho. Má svoji shalu na Vyšehradě. Markéta Makovská k němu taky chodila a myslím, že u něj mívala i nějakou svoji lekci.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    EZKATER: Pořád k Davidovi. Já ho ukecávám na soukromky. Jinak chodím k Markétě Makovské do Yoga Roomu. Má trochu jiný přístup, ale je laskavá, hodně se studentům věnuje, dá se s ní na dost věcech domluvit, má super dopomoci. Učím se u ní zase trochu jiný pohled. Před koronáčem jsem chodila i Petrovi Cieluchovi, ale nevím, jestli a kde bude ještě učit.
    EZKATER
    EZKATER --- ---
    CARIBOO: muzu se zeptat, ke komu osobne chodis ty? Ja chodil k Davidovi D., ale ten skoncil, tak hledam...
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CARIBOO: A ještě jak jsem dnes docvičil druhej den po sobě, tak to fakt dodalo velkej boost. Cvičilo se v pohodě, líp než včera a energeticky to šlo hodně nahoru po cvičení, moc příjemný, už se těším na zítra ráno na další. Je to fakt pecka, snad to fyzicky utáhnu, ale nedělalo mi to dnes(!) žádnej problém.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CARIBOO: Napíšu PM.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    AMBIENTIUM: Tomu rozumím, ale ona ta domácí praxe má leccos do sebe :-). A ke komu chodíš, jestli se můžu zeptat?
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CARIBOO: Prima moc dík, projdu si to. Učitele samozřejmě mám, chodil jsem na otevřený začátečnický lekce a jak se to zas rozjede, tak už si troufnu jít na mysore lekce. Takže tak nějak pod dozorem jsem byl a budu, akorát teď to už dlouho bohužel nejde jinak než jet podle taháku...
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    AMBIENTIUM: Já mám na cvičení nejraději knihy Petriho Raisanena: https://www.bookdepository.com/search?searchTerm=petri%20raisanen&search=Find+book
    A myslím, že pro začátečníky je skvělý i David Swenson, protože tam má spoustu modifikací:
    Ashtanga Yoga : David Swenson : 9781891252082
    https://www.bookdepository.com/...David-Swenson/9781891252082?ref=grid-view&qid=1588837950470&sr=1-1
    Existují i další super knihy, ale těmihle bych začala :-).
    Opravdu není nutné cvičit celou sérii :-). Denní minimum je 3 pozdravy A, 3 pozdravy B a 3 závěrečné padmasany. Když jsem unavená a necítím se, tak cvičím jenom to nebo třeba část série. Když jsem začínala, tak jsem prvního půlroku cvičila cca půlku jedničky, až postupně jsem se dopracovala k celé a pak docela rychle k dvojce, kterou ale do dneška cvičím často jen částečně. Ale opravdu doporučuju najít si učitele. Nedělala bych to jen z knížek a videí.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    BHA: To, čemu se dneska říká aštanga jóga je v ásanová praxe podle K. Pattabhi Joise. Na tu navazuje pokud vím tzv. aštangová pranajáma neboli ta, co ji Jois učil. Ale není to vlastně žádný systém a ani navidím důvod, proč by měl být, i když někteří se tím rádi zaklínají. Pokud se bavíme o józe a meditaci, pak bych vycházela (podle vzoru svých učitelů) z Patanjaliho Jóga Súter. Skutečná aštanga jóga je ta osmi dílná a ta je uvedená v Jóga Sútrách. Podle mého čistě soukromého názoru, pokud se člověk zajímá o víc než ásanovou praxi, tak je studium textů souvisejících s jógou nutné. A pak záleží jaká tradice je mu blízká. Cvičení určitých sekvencí podle mě nebrání tomu mít meditační praxi, jaká je člověku blízká, pokud ona naopak nevyžaduje nějakou jinou praxi. Ale z logiky věci mi tomu připadají nejbližší Jóga Sútry.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CARIBOO: děkuju moc, doporučení literatury bych s povděkem přijal... a nová informace pro mě je, že se série nemusí cvičit naráz celá. Přišlo mi to i takové hezky ucelené. Rád cvičím celou :-) Cvičil jsem včera a teď jdu teda zas. Zkusím to :-) hezký den.
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    CARIBOO: Má se sedět tak, aby se tělo nepřipomínalo.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    BHA: Tak to o té meditaci slyším poprvé, ale je to možné. Nicméně s tím nesouhlasím. Tady bych z Pattabiho nevycházela. Meditace se dá učit postupně, začít s málem a prodlužovat. Ostatně z žádných mně známých jógových textů neplyne, že musíš u meditace sedět v lotosu nebo předtím cvičit ásany. Dokonce bych řekla, že v lotosu sedí málokdo. Spíš v nějaké variantě - typicky jedna noha složená a druhá chodidlem na lýtku na ní, tak že paty jsou u sebe.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    AMBIENTIUM: Určitě se nervi do pozic, který nedáváš, to je blbost. Zrovna supta kurmasana je hodně náročná pozice, takže se dělají různé varianty, které pomáhají studentovi s tím, co mu brání se do té pozice dostat (kyčle, ramena...) a můžou vypadat úplně jinak. Po širšásaně je balasana (poloha dítěte), ale tu hádám nemyslíš :-). Vinyasi nemusíš dělat všechny a mezi stranama už vůbec ne, spíš je důležitý je dělat dobře. Třeba taková čaturanga je na správné provedení docela náročná. Příští týden už se jógy otevřenou, takže doporučuji zajít někam na mysore a nechat si poradit učitelem.
    Cvičit míň ale denně jsem myslela tak, že je lepší cvičit třeba jenom část série, prostě tak, aby si to fyzicky zvládal, ale postavit se na podložku každý den (respektive 6x týdně a mimo úplněk a novoluní). prostě si tu praxi nastavit tak, aby si ji zvládal denně. Časem budeš třeba mít chuť přidat, ale prostě pomalu a raději častěji než víc.
    Kdyby si chtěl nějaký doporučení na učitele nebo knížky, tak ráda ;-).
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    /čas - a vůle hlavně :-))
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    Já se teď k joze taky vracim přes ashtangu. Jak Dalibor uvolnil nějaký videa do karantény, tak jsem začal opakovat dýchání a dělám si takovou hodně zkrácenou 1. sérii s výběrem asan dle sebe. Stihnu to za nějakých 20 minut + relaxace a je to super. Já bohužel odrostlé děti nemam a řešim teď hodně i to materiálno, takže nemám v józe jakýkoliv ambice nějakýho posouvání v tuhle dobu (je to toho dost jinde) a prostě si v klidu cvičím, když to vyjde.

    Pranajamu a meditaci jsem dělával a taky se k tomu chci postupně vrátit, až bude více prostoru. Sekvence byla ha-tha joga -> pranajáma -> meditace (ta je teda možná kdykoliv, ale takle mi to sedlo nejvíc).

    Ashtangu začlením před celou tuhle sekci, tj. nešel bych dělat pranajámu hned po ashtanze, ale nějaký asany s delší výdrží a zvnitřněnim (ha-tha joga) bych tam dal před pranajamou. Ze zvědavosti otestuju o víkendu, vyjde-li čas.
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    AMBIENTIUM: Podle mě je bezpochyby celé kompatibilní a dá se k té sestavě, co cvičíš, jen přidat to, co už umíš. I v AYP byla nějaká základní ásanová praxe, co si vybavuju a to zaměření na vnitřního gurua a rozvinutý koncept self pacingu je imho k nezaplacení. Ashtanga vinyasa je imo jen taková flow akčnější verze ásanové praxe.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    AIM_FREEMAN: no jelikož meditační praxi nedělám, chtěl bych se k ní vratit. Ayp metoda mi fungovala báječně. A teď jak odrostly děti a další světský věci jsou vyřešený, tak pomalu nacházím čas vrátit se k tomu, co bylo odložený kvůli jinejm povinnostem.... ale třeba je to blbost, nevim...
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    CARIBOO: Jen pozn. - v AYP se dělá vnitřní pránajáma, de facto krija jóga .. procházení páteře vědomím, coz je daleko jemnejsi prace. Tak je otázka, co A. vlastně chce komponovat dohromady. Spíš si myslím, že vzhledem k tomu, že má "zapnutý systém" tak by techniky jako kapalabhati a nadi sodhana se zadrzemi mohly celou vec zbytecne zkomplikovat, resp. hodne rozjet.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam