• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přístup odmítnut.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    COLOMAN: Na prutokovy ohrivani musite mit pomerne stabilni tlak vody. Protoze kdyz bude kolisat, bude kolisat i mnozstvi vody protekajici kotlem a tudiz i teplota.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    JAROUSH: nad volačím takým špekulujeme, bud to mít s kotlem od výroby pohromade, anebo teda nakombinovat - to nas nenapadlo....
    ..no a pak otázka, jestli to prutokove ohrievanie stredne menšieho rozmeru je natolko efektivné, že zaručene bude stíhat plynule ohrievat tech cca 200L vody na tech 60-70C, a za jaku spotrebu, jestli to neni mimo nápad vubec a raci vozaj dajak vymyslet nekam dát ten bojler,, respektive co tak konkretneho by mohlo prist do uvahy - znacka, udaje ohrievaca.. (nam ten prutokový spusob sa zdá bejt vic efektivný a uspornejsí, lebo nezhromaždujeme ohrievanu vodu, ktorá casto zbytocne vychladne...
    ..proste sme naprosto mimo, ztraumatizovaný z dosavadných špatných rád od místných vesničanú a vubec... achjo...
    JAROUSH
    JAROUSH --- ---
    COLOMAN: moc se v kotlech nevyznám, ale co takhle kotel pouze na topení a na ohřev vody do vany a na nádobí průtokový ohřívač?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    prosímVás o radu/pomoc! davame do byu elektrický kotel, 8-10kw... riešime dilema (a vubec sa dotoho nevýznáme), že prenás ideálné by bol elektrokotel s ohrievaním vody na koupání bez bojlera. potrebovali by sme nahradit cca 200 litrový bojler s dajakým takým kotlem, ktorý dajak "priamo" ohrieva vodu do vane a do kuchyne bez bojlera, respektive pomocou malej nadrže. máme strašne málo miesta, nemame kam davat to celé zariadenie...
    jedinu webstranku co znám na porovnavanie, je toto: http://www.topenilevne.cz/elektrokotle-c69/?csid=904 ,ale vobec tomu nechapeme a nemame ským konzultovat...
    existuje taký kotel co opisujem vobec na ceskom trhu? 8-10kw kotel na radiatory a na prilezitostné ohrievanie 200litrov vody BEZ bojlera??? díky
    PAWLEEQ
    PAWLEEQ --- ---
    Tady je vcelku detailně probraný pasivní dům: http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/7286-nizkonakladovy-pasivni-dum
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Stavba KMS systému: http://www.youtube.com/watch?v=ajmxgLfjSCI
    Pěkná stavebnice. Máte s tím někdo zkušenost?
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Jen tak pro zajímavost. Cena infrapanelu s rovnými hranami, při dodání vlastního kamene:
    300 W - 5908,-
    500W 6634,-
    800W 9386,-
    1000W 10437,-
    1200W 12206,- Kč.

    Sálavé panely Kopřiva - Galerie sálavých panelů - KOPŘIVA PRAHA s.r.o.
    http://www.kopriva.cz/galerie-panelu.html

    Pořád pěkně drahá sranda...
    SVANC
    SVANC --- ---
    KACHNIK: Zdroje tepla jsou dva, teplovodní krbová vložka a kolektory. Obojím je ohříván jak bojler tak i akumulační nádrž. V té je - mimo jiné - i výměník, resp. 15 m stočené měděné trubky, skrz kterou přitéká voda do bojleru. Je-li tedy nádrž nahřátá levným teplem ze dřeva nebo sluníčka, předehřívá se i přiváděná voda k bojleru, aby se šetřil drahý proud. A vzduchotechnikou samozřejmě větrám, kvůli tomu tam je. Přívod vzduchu je veden přes zemní registr, takže na vstupu do domu neklesá teplota pod +5 ani v případě, že venku je zrovna -20 stupňů. Po průchodu rekuperací pak z mřížek vychází vzduch o teplotě, která není o moc nižší než vnitřní. Komfort větrání především v zimě je tak nesrovnatelný. Úspory dané rekuperací beru jako bonus.

    0PKA_ZOFKA: Byl bych trochu opatrnější s hláškami typu "je vidět že tomu vůbec nerozumíš".
    Procenta Bloodrat zmiňoval jen proto, že u těch panelů byla 100% účinnost uváděna jako nějaká zvláštní přednost. Uvádět takovou samozřejmost u el. topidla je podobné, jako chválit žárovku proto, že svítí.
    Tvrzení, že "infrazářič a sálavý zdroj jsou téměř, aspoň z principu, totéž" platí jen do té chvíle, než začneš o sálavém zdroji (tedy těch panelech) vzhledem k jejich hmotnosti uvažovat i jako o akumulátoru tepla, což se o infrazářiči rozhodně říci nedá. Zato u 80 kg panelů se již o - alespoň částečném - využití nižšího tarifu uvažovat dá.
    Moc nerozumím tvrzení, že "rekuperace je účinná až od určitého výkonu". Potřebná intenzita větrání závisí na počtu osob a v rodinných domech je nucené větrání s rekuperací jasným přínosem. Jiná věc je, že instalace vzduchotechniky do staré chalupy může být diskutabilní záležitost.
    A sálavé teplo sice umožňuje dosažení tepelné pohody při nižší teplotě vzduchu, ale platí, že čím větší podíl sálavé složky, tím nerovnoměrnější distribuce tepla v místnosti. Extrémním příkladem je situace, kdy např. tepla z krbu je na obličej až příliš, zatímco na záda je chladno.
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    0PKA_ZOFKA: Já si za svým stojím a říkám, že do starého nezatepleného domu je to nesmysl, který se prodraží.

    Bod bullshit - Netuším, proč mluvíš o rozdílech ifrazářiče, sálavého zdroje a jejich velikostí a efektivitě. Já zmiňoval náklady a tvá odbočka od tématu působí jakko typická řečnická praktika dealera, když dojde na negativní stránku výrobku. Btw: Velký zdroj rovná se velký příkon.

    -Takže pokud budu topit namísto kamnama křeslem, podlahou, a konferenčním stolkem umístěným u zdroje, vzduch se nebude ohřívat, u stropu chladnout a klesat na straně místnosti bez zdroje? Interesting...kdyby to nepopíralo fyzikální zákony, bylo by to super.

    - Do jaké že vzdálenosti tu podlahu ohřívám? Před kamnama jí mám taky příjemně nahřátou.

    Co se antialergika týče, každý výrobce o svém produktu píše že je antialergenní. Včetně prodejce kachlovek. Je to konstrukt, který je ve výčtu předností k smíchu.

    - Větrání NENÍ drahé ani s infra, ani s kamnama. V místnosti s kamnama sice nejsou předměty nahřáté, ale mají teplotu okolního vzduchu. Proto se větrá rychle a intenzivně, aby nestihly vychladnout.

    Příklad s roubenkami je další fantastický příklad dealerské kličky. S tématem nijak zvlášť nesouvisí, dokonce podporuje mé tvrzení, ale používáš jej jako argument. Ve vesnických staveních stavěli lidé pravda vepřovicovou vestavbu. Stavěli jí i horalové ve srubech? Ne, protože A) okolí nabízející stavební materiál bylo jiné a B) stavby fungovaly jinak. Zapoměl jsi zmínit, že roubenky měly půdu hojně napěchovanou senem, které sloužilo jako izolace, protože vepřovice nevepřovice, místnost prochládala. Ano, pece sloužily jako akumulační body. V dřevěných částech objektu si to dobytek zadýchal, protože dobytek nějak moc neměl na výběr nic než zadýchávat nebo pojít. No a? Ti všichni pořád topili kamnama a dřevem.

    Podle mého názoru je sálavé topení ekologické a příjemné, ovšem jen tam, kde se to hodí. Ano, s tím souhlasím.

    Dřevo dnes stojí 300-650 Kč za metr měkkého a 850-1200 za metr tvrdého dřeva podle lokality ve které žiješ, známých které máš a druhu dřeva. Je hezké zmínit, že dřevo podražilo. Ale ona elektřina taky, představ si! Je mi líto, že se to k tobě ještě nedoneslo a dovídáš se to až v diskusním fóru. Mám pro tebe další špatné zprávy. Benzín už taky nestojí sedm korun, a za pětník cikorku nekoupíš.

    Namám moc rád tenhle podbízivý styl argumentace - vynesu výhody, aniž bych zmínil nevýhody.
    0PKA_ZOFKA
    0PKA_ZOFKA --- ---
    BLOODRAT: čtu si tvůj příspěvek a moc jsi nepochopil sálavý princip topení.
    Takže, bod po bodu: první body o % vynechám, nestojí za odpověd´.
    bod Bullshit - je vidět že tomu vůbec nerozumíš, infrazářič a sálavý zdroj jsou téměř, aspoň z principu, totéž. A není náhodou u velkých zdrojů energie, tepla, efektivnější provoz než u malých?
    Malá cirkulace je jasná, ohříváš předměty, nikoli vzduch.
    A kámen jako antialergikum? Nesmysl.
    A tebou vykonstruované protichůdné tvrzení- jestliže ohřívám předměty, nikoli vzduch, tak zákonitě ohřívám i podlahu(ta je tuším v seznamu předmětů).
    Totiž, pokud ohříváš předměty, tudíž i sebe, stačí ti pro tepelnou pohodu o 2- 3 stupně nižší teplota v místnosti, než když se ohříváš od předem ohřátého vzduchu :)
    A větrání pro tebe není tudíž tak drahé jako když ohříváš vzduch, který ti vylétne oknem. A odpadá technologicky náročná rekuperace, která je účinná až od určitého výkonu.
    Sálavé zdroje tepla jsou účinné, pokud jsou umístěny v prostoru, kde je kam teplo naakumulovat. Nevhodné jsou třeba u dřevostaveb, nebo příhradových konstrukcí, vyplněných izolačním materiálem. Tam je efektivnější ohřívat vzduch. Naproti tomu, v zděných objektech je to alternativa za pece, kachle. Proč se v roubenkách stavěla hlavní místnost z vepřovic, zatímco hospodářská část byla dřevěná? Protože ve zdech z vepřovic se večer teplo naakumulovalo a nemuselo se do rána přitápět. V dřevěných částech objeku si to dobytek zadýchal.
    Podle mého názoru je sálavé topení ekologické a příjemné, ovšem jen tam, kde se to hodí.
    A vytápění dřevem je v současnosti, díky rychle získané popularitě, čím dál méně ekonomické. Není to tak dávno, co jsem valník palivového dřeva koupil za 500,- Kč. Kolik stojí dnes?
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    SVANC: btw. s tou vodou jen topíš nebo ji čerpáš i k užitku? A větráš teda pomocí té vzduchotechniky?
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Vykojená su, ale snad ještě né úplně. Za předpokladu, že z popisu cihlový domek z třicátých let, si odvodil dvojitá dřevěná okna a starý dvéře, jsem vypsala co mě zrovna napadlo. Pravda sílu zdiva jsem opomenula a přiznám se, že neznám přesný míry, něco kolem toho půl metru to bude, nic extra.
    Že to chcem nejdřív zažít, ozkoušet v původním stavu jsem se už taky zmiňovala. Odhadujeme, že do zimy, co se tepla týká, stihneme maximálně postavit jedny kamna a omrknout stropy a jejich zateplení. Takže času dost. Čas na kláfání a brouzdání po netu ale v létě nebude, teď ho mám dost...
    SVANC
    SVANC --- ---
    KACHNIK: Bloodrat těmi parametry asi myslel i tloušťky zdí, typy oken (asi špaletová?) a tak :). Zmiňoval jsi, že to je cihlová stavba, 80 let, tzn. zdi o síle 45 cm? Pokud ano, tak ty ztráty budou veliký. Ony by vlastně byly dost velký i při 60 cm... Zateplení fasády je základ a klíčová jsou i okna. A vlastně i dveře - jeden čas jsem bydlel v prastaré chalupě, pod vstupními dveřmi do síně škvíra a v zimě peklo, než jsem to ucpal :).
    Ono to vždycky bude do určité míry kompromis a pak je nejdůležitější, s čím se člověk ještě dokáže smířit. Já bych asi lokální topidla ve více místnostech nestrávil - pracnost, nečistoty... Možná by nebylo od věci jednu zimu v domku bydlet a důležitá rozhodnutí udělat až pak - třeba byste v tom už měli jasněji.
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    BLOODRAT: Pět místnostní kolem 20 m2 + sociálka, 2 na jih 3 na sever, kubatura zatím nespočítaná. Jen nevím jestli to má cenu :). Rad, sdílených informací i názorů si velice vážím, ale jsme prakticky naprosto padlí na hlavu a rozhodnutí ponechat v domku lokální tuhá paliva jen postupně změnit podobu topidel z litináčů na zděná kamna. Teď zrovna uvažuju jak moc se dá stavba zlevnit použitím repasovaných dvírek...
    Přesto se nedovedu vzdát úvah o nějakých "bezobslužných" doplňcích. A jak tak pokukuju, narážím na různé možnosti jak přitápění, tak hlavního vytápění a je to příjemný hloubání. Jen v záplavě těch reklamních pindů postrádám reálné zkušenosti a trochu kritickýho uvažování.

    SVANC: pěkně to máš vymyšlené :)
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    KACHNIK: Chtělo by to několik přesných parametrů, co se toho tvého bydlení týče, abychom ti mohli poradit nějak fundovaně :o)
    SVANC
    SVANC --- ---
    KACHNIK: Součástí vzduchotechnický jednotky je i rekuperace, bez ní by byly náklady na topení výrazně vyšší. Já topím jen dřevem, v teplovodní krbový vložce s výhodným poměrem 5 kW přímý vyzařování / 19 kW voda. V zimě přibližně jednou týdně zatopím, ohřeju vodu v izolovaném zásobníku 3,5 m3 a pak z něj postupně odebírám teplo do podlahovky. Loni jsem takhle topil 12x (1.12. - 25.2), letos 13x, naposledy 28.2 a pokud se nic zvláštního nepřihodí, tak pro tuhle topnou sezónu to bylo naposledy.

    Jinak jasně že u radiátorů není tak silná sálavá složka jako třeba u kamen, ale je tam taky :).
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    To už máš připravený rovnou na rekuperaci vzduchu? Nebo ta je zase jen pro pasivní domy?
    U radiátoru s vodou taky přijdeš o sálavé teplo, pravda aspoň si ohřeješ tu vodu a nehoníš vzduch po baráku.
    SVANC
    SVANC --- ---
    KACHNIK: Do teplovzdušnýho topení bych nešel. Vzduch je dost nevhodný topný médium, pro přenesení dostatečného výkonu to musí foukat poměrně dost, navíc je při tomhle způsobu v místnostech bez kamen nulová sálavá - a příjemná - složka.
    Sám mám nízkoenergetický dům se vzduchotechnikou a tohle se přímo nabízelo kvůli minimálním dodatečným investičním nákladům, ale z výše uvedených důvodů jsem to zavrhl.
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    SVANC: Taky úvahy hodná varianta. Nebo levnější teplovzdušný výměník. A nebo úplně nejlevnější varianta koupit letní sídlo na jihu Řecka :). Těch posledních pár jarních dnů, kdy tuhé mrazy odvál čas, si nadávám kolik času a peněz věnuje našinec do blbejch čtyr měsíců ročně.
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    COURT: Naprostá pitomost a zcestná úvaha. Pokud stěny difuzně neuzavřeš a správně zateplíš, jak píše SVANC, naopak tvorbě plísní zabráníš. Plísně ti totiž vznikají tam, kde vlivem obracení tepelného toku kondenzuje vlhkost, ideálně na místě tepelného mostu, neboli chybějící izolace.

    Samozřejmě nesmíš cihlový dům na kamenných základech zabalit do polystyrenu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam