• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    MILHAUZ: mouku nevim, ale v Pticich vidam (jezdivam tam na kole) ceduli zito+psenice+jecmen+kukurice cca 3-4 kc/kg.
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    zadne tipy ohledne zitne mouky? praha a okoli...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ID_0: a zpomaluje to kapsaicin a nebo nějaké enzymy v těch paprikách? Ty by se deaktivovaly převařením paprik.

    Ale teda dávala jsem chilli papričky do kimči a kvasilo to normálně.
    ID_0
    ID_0 --- ---
    máte někdo zkušenost s kvašením chilli papriček mám představu něco na způsob tabasca? co jsem zjistil na netu prý chilli kvašení zpomaluje tzn větší možnost napadení tzn nějaký startovací roztok s cukrem a laktobacily?
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    ehm, poradte jak nejlepe kupovat zitnou chlebovou mouku? koupil bych to i ve velkem, ale jak to skladovat, aby to nezrali moli? taky bych klidne koupil zito v celku a namlel si to sam, mama mi nabizi mlynek na obili.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    LOJZA: tady: Sázavská 14, Praha 2
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    LA_PIOVRA: Jakže? Kdeže?
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Vcera jsem nahodou ve zdave vyzive v sazavske zahledl takovouto nadobku s pruzinou a stlacovatkem pro snadne kvaseni, cili budu kvasit i v praci na stole:)
    Terrasana Saladep Pers 1200ml, 1 stuks..€9,75
    http://www.accense.nl/terrasana-saladep-pers-1200ml-stuks-p-356494181.html?language=en
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Cha - tak výroba octů se zredukovala na 50%, protože jsem u rodičů v komoře našla tak desetiletej jablečnej i s octovou blánou. Takže mám základ na rýžovej. A ten archviní jablečnej navíc krásně voní.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MUTHA: v norsku jsme dostali kečupovici. Dobrá byla, pálil ji asi třikrát a pečlivě filtroval.

    Aneb prohibice vede ke kreativitě.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kari květák - více než doporučuju.

    Květák rozebraný na růžičky chviličku ovařit ve vodě.
    Vyrobit kari pastu.

    Verze a)
    rozmixovat cibuli, česnek a kari.

    verze b)

    Na troše sezamového a nebo arašídového oleje opražit plátky zázvoru, pak stroužky česneku, pak chilli papričku, pak kurkumu, kumín, koriandr a černou hořčici. Všechny věci, včetně zbytku oleje smíchat s cibulí a rozmixovat na pastu.

    Karipastu rozmíchat v převařeném 5% solném roztoku a zalít tím květák. Případně přihodit něco syrovátky jako startér (lít ji až do vychladlého nálevu). Nechat kvasit.

    Po pár dnech se mi tam začal dělat křís, tak jsem to zalila ještě hřebíčkovým odvarem a zmizel.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MUTHA: možná jsem tam občas hodila kus cukru, ale nejsem si jistá, já ho tam dala celkem dost na začátku. Tak týden to stálo a pak jsem to postupně rozdistribuovala do dalších základů.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MUTHA: tak to mě mrzí, mě zázvorovka vyšla skvěle a to jsem to teda udělala žavesovou metodou - tedy nastrouhat celkem hodně zázvoru, dát tam stejné množství cukru, zalít to vodou a nechat stát.

    Zato teda pampeliškový kořen sice kvasil krásně, ale čím byl prokvašenější, tím hnusněji chutnal. Ovšem našla jsem lopuchy, tak to ještě zkusím s lopuchy ;-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kim CS Chang/ Natural Farmer: Making Brown Rice Vinegar
    http://kimcschang.blogspot.cz/2011/10/making-brown-rice-vinegar.html
    (hm - ale teda je to rok výroby)
    NOLONGERTHERE
    NOLONGERTHERE --- ---
    MILHAUZ: Nevím jak ty, ale já krmím celozrnnou, takže mám kvásek vždy tmavší než z pekáren, kde obvykle používají žitnou chlebovou...
    A kmín nevím, objevuje se jak kde, smysl v kvásku v profi podmínkách moc nemá, i když kdysi prý doma pekařky dávaly, aby se kvásek nezvrhl (desinfekce od toho zlého, hoho).
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    hm, taky jsem si privezl kvasek z vysokeho nad jizerou a na zitra je zadelany bochnik. uvidime, jaky bude. kvasek kazdopadne svetlejsi (? - rikali, ze je jen ze zitne mouky), kyselejsi a slanejsi nez muj, taky velice aktivni, ackoliv koupen cca jako "natestek" a drzen v chladu pres 10 dnu, a je v nem kmin (a podeziram je, ze i koriandr, ale dusovali se, ze ne).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Cha - tak v troubě jipekovský kvásek rychleji vyběhl, ale v průběhu peční se to srovnalo. Oba bochníčky mají velmi podobný objem. Můj má větší bubliny, jipekovské jsou sice malé, ale pravidelné. Jipekovský lépe zkaramlizoval.

    A kocour mi užral čtvrtlitru kefíru na sítku, kde se měl vykapat. Doufám, pokud se z toho potentočkuje, tak venku.
    NOLONGERTHERE
    NOLONGERTHERE --- ---
    ZUZKAOU: Bodejť by ne, vždyť si ho už jistě kultivují nějaký ten pátek.. :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Hm, tak jsem dostala sklenici kvásku z Jipeku a v rámci experimentu udělala dva bochníčky - jeden s mým a druhý s jejich kváskem.

    Nutno naznat, že ten profesionální (byť stále jen žitná mouka a voda) kyne výrazně ochotněji...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: jj. Ty ale nemám a zase prostřídání vodního a mléčného neškodí. Stejně zachvíli budu mít mléčného kefíru víc, než dokážu spotřebovat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam