• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    ZUZKAOU: U knodomů bych se zas bála, že víno načichne tou gumovinou. Hmm, dají se vlastně sehnat bez lubrikace?


    VERONIKA22: Musí pryč, jinak by to bouchlo (mno, ve skle by to chvíli trvalo..), ale nesmí jít žádný dovnitř, jenom ven. A když na hrdlo navlékneš splasklý balonek, který má nahoře malou dírku, tak funguje skoro jako kvasná zátka. :-)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: jéé to je krásný a proč ten vzduch/plyn nesmí pryč?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---


    I když prezervativy jsou lepší
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Ten svůj sliz ještě nechávám v klidu. Uvidím...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: to nebude teplotou. já to měla fakt vlažňoučký a míchala jsem to poctivě jak puding. ono už to v tom hrnci vypadalo jako malinkaté bílé mikročástečky v záplavě syrovátky.

    ale konečně jsem použila syrovátku na koupel chodidel a to je teda věc!

    takže příště pokus zase ale tentokrát spíš kvůli té syrovátce než tvarohu.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Zpráva o stavu slizu - v řepné šťávě mi přídavek sušených, kopřivových kořenů způsobil, že to po pár dnech byl vlastně řepný gel. Ovšem po dalších dnech byl tento oligosacharidový sliz sežrán a je z toho zase tekutina. Třeba počkat bude fungovat i na sliz produkující kefírové krystaly.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jestli se ti to nedaří uhlídat přímo na plotně, dělej to ve vodní lázni, za usilovného míchání a kontroluj to teploměrem.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: tvrdej suchej tvaroh = moc vysoká teplota.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    já nevim jestli už mě odsud nevyženete ale mám obavu, že s tím tvarohem to nezvládnu. teď po 24hod se mléko srazilo a smetana se usadila na hladině. tak jsem to pečlivě rozmíchala a míchala a míchala a zahřála jen malilinkato aby mě to hřálo na malíčku. a pak tvaroh vyždímala v plátně a opět mám suchej tvrdej tvaroh?

    nemůže to proboha být nějak tim mlíkem? neměla bych to zkusit z mléka z jiného kravínu?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: ehm, já psala droždí - tedy čistou saccharomycesu. Právě proto, aby se nehejbalo s osazením lactobacillů ;-)

    Sliz by měly dělat ty bakterie, které jsou zodpovědné za stavbu krystalů - snad že prej Lactobacillus kefiranofaciens a Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (ale ta tuším chce teplo. A podle všeho je zdravý http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/biof.5520220141/abstract

    Větší podíl slizu se mi (nejspíš) v mléčném dělá, pokud kvasí tučnější mlíko. Ale v mléčným mi vyhovuje, protože je to pak takový hladší na pití a bez toho mi to cuckuje.

    Bych určitě zrna propláchla, nakrmila je čistou glukozou (glukopur normálně v potravinách), nechala to prokysat alespoň tak pět dní a pak zkusila, co to udělá
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: V rámci experimentu jsem vyzkoušel do první fermetnace vodního kefíru rozmíchat čajovou lžičku kvásku.
    No a výsledek je sladký sliz, který asi trochu kvasí, ale nijak zvlášť. Tudy tedy cesta nevede...
    Pro vás, komu se z kefíru dělá sliz, možná ten kvásek bude stopa..? Kterápak bakterie to má asi na svědomí?
    Jo a dá se s tím slizem něco dělat, nebo je fakt na vylití? Nejde to třeba nechat déle prokvasit..? Nebo nějak naředit..?

    Anyway, meruňkový vodní kefír, co mi stál vedle v lahvi a procházel druhou fermentací dopadl skvěle! Sice neutíkal z lahve, ale krásně perlil, burčel, byl prostě veselý :)
    Takže momentální závěr: nechat druhé fermentaci čas, minimálně dva dny, a optimálně držet teplotu kolem 25° (byl za oknem na sluníčku).
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Uvidime jak to dopadne:)
    taky nevim, jak dloho to mam nechat bezet, budu ochutnavat nalev:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LA_PIOVRA: to vypadá skvěle!
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Kvasene plnene papriky

    Posledni polni papriky z likvidovanych zahonu.
    Plnene smesi kvetaku, zeli, redkve a kedlubny.
    Prokladane cibuli a cesnekem.
    Misto obvyklych vinnych (menel jsem) nebo rybizovych listu (uz nevypadaly ok, aspon ty co jsem mel v lednici) jsem pouzuil dubove, ktere se udajne take pouzivaji.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak budu doufat a snad to do zítra zkysne a dám vědět jak dopadl tento druhý pokus :oD. dííky
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    netučné určitě nebude a klidně tam tu smetanu zase můžeš vrátit, že ;-)

    A normální tvaroh se dělá z mléka bez smetany. Větší podíl tuku sice výrazně zjemňuje chuť, ale jde to i bez něj. (aaaa, nejlepší je polský tvaroh s 15%, ale ostřejší chutí než zakysaná smetana. Nevím jak ho dělaj, ale je skvostný)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak už jsem s tím tvarohem zase něco zvorala - právě jsem dala část mléka na horní skříňku aby se srazilo a já blbec z toho dnes ráno sebrala usazenou smetanu. takže nyní je mléko "0%tučné?" a tvaroh bude opět zjevem a chutí k ničemu?

    takže do třetice všeho dobrého se ještě musím řídit tím, že mléko musím nechat tučné?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    přidala jsem do kysané řepné šťávy špetku, fakt špetičku sušeného kopřivového kořene a z po dvou dnech se nějak naslizoval a mám z toho skoro kaši - prostě se to něčím zahustilo.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---

    How To Make Apple Cider Vinegar | The Healthy Eating Site
    http://thehealthyeatingsite.com/apple-cider-vinegar-recipe/

    Mě se prostě na octu takové pěkná blána nedělá. V tom archivním jablečném byla taková tenká, průsvitná. V rýžovém se tak nějak rozplynula v té rýžové hmotě a teď nechávám dozrát ten rybízák a zase se mi hromadí kvasinková hmota vespod, jednozančně to octuje, ale blána nikde. Už se tam jednu chvíli začala tvořit, ale zase zmizela.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam