• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak už jsem s tím tvarohem zase něco zvorala - právě jsem dala část mléka na horní skříňku aby se srazilo a já blbec z toho dnes ráno sebrala usazenou smetanu. takže nyní je mléko "0%tučné?" a tvaroh bude opět zjevem a chutí k ničemu?

    takže do třetice všeho dobrého se ještě musím řídit tím, že mléko musím nechat tučné?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    přidala jsem do kysané řepné šťávy špetku, fakt špetičku sušeného kopřivového kořene a z po dvou dnech se nějak naslizoval a mám z toho skoro kaši - prostě se to něčím zahustilo.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---

    How To Make Apple Cider Vinegar | The Healthy Eating Site
    http://thehealthyeatingsite.com/apple-cider-vinegar-recipe/

    Mě se prostě na octu takové pěkná blána nedělá. V tom archivním jablečném byla taková tenká, průsvitná. V rýžovém se tak nějak rozplynula v té rýžové hmotě a teď nechávám dozrát ten rybízák a zase se mi hromadí kvasinková hmota vespod, jednozančně to octuje, ale blána nikde. Už se tam jednu chvíli začala tvořit, ale zase zmizela.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: hele - tak ho zkus (v první fermetnaci) osadit větším podílem saccharomycesy - prostě tam nasyp něco droždí/vinných/pivních kvasinek. Lactobacillům to neublíží.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Tak mi ten vodní kefír nějak nechce pořádně bublat...
    Jako prokvasí to, fíky, švestky, zázvor, třtinový cukr, normální cukr... mu evidentně chutná, v základním nálevu bublinky jsou, krystalky rostou...
    Ale sekundární fermentace už buď neproběhne, nebo proběhne VELMI nenápadně.
    Výsledkem je taková docela dost sladká limonáda, bez bublinek, bez přítomnosti štiplavé chuti (teda teď ještě čekám na tu zázvorovku - třeba tomu ten zázvor trochu pomůže).

    Rozhodně třeba včerejší vodní kefír z mléčných kefíranů byl chutnější - trošku trpčí, kyselejší, ale pořád docela sladký...

    Ale chtěl bych něco, co mi prostě bude utíkat z lahve, "růst v puse" a tak :) Něco divokýho :)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: to byl laický úsudek = nemíchat :oD. no nic za natvrdlost se platí. aspoň se o to víc těšim na příště, že už to snad tak nezkazím
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: jasně - proč bys to nemíchala? Zejména když potřebuješ separovat bílkoviny od syrovátky - jednou denaturovaná bílkovina se s vodou spojí leda v mixéru ;-)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: to se může míchat??? já se hrozně bála té jogurtové konzistence, že když do toho šáhnu vařečkou tak to jistě pos......, a pak jsem se zase bála že mícháním tu syrovátku opět spojím s tvarohem :oD
    takže dííííky za osvětu a možná se ta má chyba osvětlila :o)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: no hlavně to míchej a případně teda vař ve vodní lázni...
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: tak jsem chtěla tvaroh posnídat a zjistila jsem, že snídám tvrdý tvaroh :oD. proto to má asi i jinou vůni
    a to jsem poctivě kontrolovala teplotu teploměrem ponořeným v hrnci.....ale pak jsem zírala, že u dna to mám místama dost chycený. takže jak je to hustá hmota tak možná to u dna mělo 100st a nahoře pod hladinou 35st.
    tak mě napadlo, že příště to zahřeju, počkám na oddělní syrovátku a tvarohu a bez ohledu na stupně odstavím.

    příště taky naočkuju a dám vědět :o)
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    ZUZKAOU: Asi slyší podprahový bublání :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    bezva, naložila jsem dávku divných věcí (povětšinou celer) a kocour sedí a z opačného rohu kuchyně ty sklenice hypnotizuje. To by mě vážně zajímalo proč.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    ZUZKAOU: vymývání
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: vymívání určitě ne, jestli to smrdí, tak se někde pokazil kvasný proces. Spíš než zahřátí to něčím naočkuj - něčím už správně zkysaným.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak tvaroh mám hotov a veeelmi mi nevoní a dooost připomíná chuť syrovátky. ač jsem ho vymačkala totálně do sucha. tak přemýšlím jestli se nemá nějak proplachovat vodou od zbytků syrovátky?

    ale když jsem si četla návody co jste mi tu doporučovali tak si říkám, že jsem možná udělala chybu v tom, že mléko od krávy jsem nezahřála a rovnou postavila na horní skříňky kuch.linky........že kdybych nechala zkysnout už zahřáté mléko tak by to možná vůní dopadlo lépe.

    a přitom hotový tvaroh od farmářů, třeba ještě v plátnu kupuju furt a je tááááák dobrý. asi dělám někde chybu :o(

    příště to zkusím urychlit třeba tím chlebem nebo citronem. nyní jsem to na lince musela mít 1,5dne tak jestli se to už nezačalo nějak kazit, že to nevodí krásně neutrálně jako běžný tvaroh.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Ha- vejce fermentovaná v řepném kvasu!

    Pickl-It: Pickl-It Pickled Spiced Eggs
    http://www.pickl-it.com/blog/519/pickl-it-pickled-spiced-eggs/

    a fermentovaná klasicky
    True Pickled Eggs | Natural Family Today
    http://naturalfamilytoday.com/nutrition/true-pickled-eggs/
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    CHANA: tak už mám doma mléko, které chci na ten tvaroh věnovat. zítra to tedy zkusím postavit na skříňky v kuchyni :o)....bože já se tak bojím co jako vznikne :oD
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: já bych to zavřela a nechala přes noc v teple a pak dala vychladit.

    Když trápím mléčné krystaly vodním nálevem, tak pak při sekundární fermentaci jsou ochotný tlakovat tak, že to uteče z té láhve, pokud s ní blbě zacházím.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Víčka nemám dotažena úplně na fest, takže kdyby se to chtělo extrémně natlakovat, asi to pod víčkem nějaký oxid vytlačí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: to v té druhé lávhi - je to zavřené a nebo ti CO2 prchá?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam