• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: křís by se na mlíce dělat neměl. Respektive i kdyby se tam udělal, tak nebude vidět - to je taková bílá blanka.

    Teoreticky by to mohla být nějaká vezre dělání nových zrn.

    Hele - přilej do toho kupovanej kefír, smíchej s trochou čerstvého mlíka a cukrem a nech to v teple prokysat do konce - tak dva, tři dny. A případně k tomu přisyp lžičku soli. Sůl, hodně kyselé prostředí a dostatek žádoucích kultur z kupovaného kefíru by mohly očistit vše. Pak to zceď, zrna propláchni a uvidíš, co udělá další nálev.

    Se mi nějak nezdá, že by kefír zplesnivěl za tři dny v ledničce. Navíc máš ty moje zrna, a ty jsou na pomalé kysání v ledničce zvyklá.

    Taky by šlo zrna vyvařit a obsadit kupovaným kefírem. Ale to jsem ještě nezkoušela.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Když se na kefírovém mléce udělaly obláčky něčeho bílého a jemně chlupatého, může to být něco jiného než plíseň? Pročetla jsem článek o křísu na zkvašenu, ale na ten to nevypadá.
    Mléko je ve vyvařené sklenici, asi tři dny v lednici. Po plísni zatím nepáchne.
    Pokud to plíseň je, jsou asi na odpis i kefírová zrna, co?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Už vím, jaký potřebuju sklep
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LA_PIOVRA: no jo - tak trošku jednoduchého krmení pro bakterie tam máš.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    ZUZKAOU: cili ale tedy v repe inulin mam, kdyz tam je cesnek:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DOCKINEZ: jo. Obsahuje. Taky artyčoky ;-) A třeba lopuchový, čekankový(melta) a nebo pampeliškový kořen. Nebo topinambury.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZUZKAOU: obsahuje cesnek inulin? Ptam se, nebot jsem k repe sice nedal cibuli, zato cesneku ale pozehnane :)
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    ZUZKAOU: aha, jsem nevedel, ze cibule pomaha, malem jsem ji tam dal:( Uz to vim:)

    MRMNK: budu chodit upijet lak abych vedel:)
    MRMNK
    MRMNK --- ---
    LA_PIOVRA: cervena repa jen nasolena ve vode, cca 3 tydny, za 4 uz to bylo mnam :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LA_PIOVRA: bez startéru buď trpěliv. A navíc v tom nemáš nic s inulínem (cibule a spol) ani jiná prebiotika a tak si chudáčci bakterie musí samy štípat složité cukry. To bude nadlouho.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    ZUZKAOU: :)) Prefekt, presne takovou odpoved jsem potreboval. Zatim to mam na svetle od nedele)
    (je to pokus o vyrobu "veganskeho kvaseneho uheraku" z platkovane cervene repy a cerne redkve + bileho pepre, sladke papriky, cesneku.
    (starter jsem nedaval zadny, zatim mi vse kvasilo samovolne a k plne spokojenosti:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LA_PIOVRA: to záleží na startéru, velikosti řepných kusů, additivům do nálevu (cibule, jiná zelenina, slad, cukr...), teplotě a skvrnách na slunci.

    Ale tak 10 dní v teple to chce určitě a pak ideálně ještě pár týdnů v chladu.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Kdyz tu zminujete, ze cervena repa kvasi dlouho - jak asi dlouho?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SISTA: jj, teď to míchám do bobů, takže zítra bude nafermentováno.
    SISTA
    SISTA --- ---
    ZUZKAOU: budes to jeste zkouset? to by me zajimalo:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Cha - zaujala mě informace, že v olomouckých tvarůžkách je stejný bacillus subtilis jako v natto. V rámci experimentu jsem mínila, že to tedy otestuju.

    Včera jsem rozmixovala dvě kolečka tvarůžků s cca 2 dcl agaru - jako že živná půda, protože jsem tam nechtěla dávat mlíko a nebo syrovátku, kvůli dalším kulturám.

    Jenže jsem doma našla spoustu starých pytlíčků cukrářského želé s agarem, cukrem a červeným barvivem(E120 - košenila). A protože jsme byla líná jít koupit neutrální, naznala jsem a co, tak budu mít červený natto, no. A cukr jen urychlí růst bakterií.

    Jenže vono to do rána v kynárně to barvivo zcela sežralo a sežralo to i tu nažloutlost tvarůžku - prostě mi z toho vylezlo sněhobílá hmota.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZATAMOKO: od chlapika jsem kupoval 4,8litrovy
    Je to fakt precizni prace. Jen na zatizeni by to chtelo leteckou gumu :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    TWORBO: myslim, ze pomery dava od oka :)
    Proklada cele listy cinskeho zeli platky zazvoru a do toho pridava chilli.

    Kvasi to tak, ze ma dva kyble. Na dno vnejsiho dava prosoleny martos a ten pak zatizi stejne velkym kyblem naplnenym vodou.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    MRMNK: taky to nezalevam. Nakrouham zeleninu a prosypavam ji morskou soli.
    Necham hodku dve tri odlezet a laduju do kvasaku od http://www.keramikara.estranky.cz/clanky/kvasaky-minikvasaky-zelaky.html
    Pod prokvaseni zeleninu prendavam do 720ml sklenic a ukladma v lednici, kde behem mesice krasne dojdou.
    Nejlepsi zelenina byla v zapomenuty sklenici po pul roce :)

    Ted mi dojizdi zeli, cibule, paprika (vse na nudlicky) a mrkev na 1 mm silna kolecka.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DOCKINEZ: řepa trvá dlouho, a zejména pokud ji máš na větší kusy a zelí nakrouhané. Sůl procesy zpomaluje. Kdyžtak ji oslaď a dolej tam nějaký startér - třeba z toho zelí.
    MRMNK
    MRMNK --- ---
    ZATAMOKO: ja sem nekdy koncem listopadu nalozil smes zeleniny (co trh dal: daikon, zeli, brokolice, mrkev) .. nedavam to do slanyho nalevu ale postupuju jako u kimchi, tzn nejdriv zeleninu nasolim a necham tak 4 hodiny poustet vodu, pak lehce omyju a zaleju prevarenou vodou, pridal jsem par susenych cili a pikantni je to tak akorat ... pouzil jsem suseny co prodavaji vietnamci, nejsou prehnne palivy a laj prijemnou chut

    jinak nejlepsi pikantni smes je kimchi :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam