• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Hmmm, zrovna bastim svoje kysany zeli. Ted po deviti dnech je idealni k prime konzumaci. Skoro je mi vas lito, ze takovy skvost nemuzete ochutnat :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Ozvala se mi Jenna z Kanady, kde má farmu a kvasí a porádá zelí a kombuchu, že jede přes PRahu na slow food setkání do milána a že by se chtěla potkat s nějakými kvasnými lidmi v ČR.
    Pyramid Farm and Ferments. About Us
    https://www.pyramidfarmandferments.com/t/aboutus

    Poslala jsem ji do zeláren a do kombucháry a ve čtvrtek v sedm jdeme na večeři do karlínského Lokálu.

    Pokud se chcete někdo přidat - (jste srdečně zváni), tak se mi ozvěte do pošty, ať vím pro kolik lidí udělat rezervačku. Zatím jsme 3 ( ta třetí je off nyx)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: hele oni ji mívají tam nad mírákem, budu se tam poflakovat zrovna zítra, takž se cvičně zeptám.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZUZKAOU: U nás mají v domácích potřebách jejich škrabku na zeleninu Piraňa (mimochodem báječná), takže předpokládám, že by mohli mít i tu pružinu. Pokud na ni nespěcháš, můžu ji koupit a až pojedu do Prahy, vezmu ji s sebou (počítám tak cca měsíc)...
    NABUKHADNEZAR
    NABUKHADNEZAR --- ---
    Děkuju za zkušenosti, vodu jsem do zeláku dolil. Heleďte, ještě by mě zajímalo, slyšeli jste tu pověru, že ženy nesmějí šlapat zelé? To mi přijde vtipný, ale tak radši jsme to dodrželi, no. Naopak jsem slyšel, že k šlapání vína jsou ženský žádoucí. No jak řikám, zajímavý..
    NOLONGERTHERE
    NOLONGERTHERE --- ---
    ZUZKAOU: Cas od casu je Reproplast na nejakem trhu, festaku anebo tak, i na Jiraku.
    VANEK
    VANEK --- ---
    ZUZKAOU: Podle obrázku je tam tak 2 cm zvednutý okraj, což by při pečlivém hlídání mohlo stačit; na videu ale nacpal pružinu do lahve vzhůru nohama tou stranou, kde je plast minimální a ještě k tomu pružina z jeho vnější strany. Ale je pravda, že ji mohl potáhnout bužírkou, poslal bych mu zlepšovák.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Mně vyhovuje na vrch naskládat listí a pak tam vrazit ten igelitový sáček. Zároveň to minimalizuje kontakt se vzduchem.

    Ale teda jestli ta skvosntá reproplastí pružina rezaví, tak to mě teda těžce ranili, už chvíli se chystám ji někde sehnat (ve všech domácích potřebách, kam jsem zatím zašla ji neměli).
    XAJA
    XAJA --- ---
    BEBERA: do litrovky je najlepsia drevena lekarska spachtla do krku. teda lepsie dve, do kriza.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    DOCKINEZ: LA_PIOVRA: když já kvasím v malém - do litrovky dlažební kostku nenarvu :)
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    V zelaku mam dlazebni kostku, nejsem moc romantickej:)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZUZKAOU: aha, toz stacilo rict "zatizit" a bylo by jasno :)

    Ja pouzivam desticku a kus žuly :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DOCKINEZ: zatížíš zeleninu menší sklenicí naplněnou vodou (nebo sáčkem s vodou). Cílem je udržet pevné části pod hladinou láku a tudíž mimimalizovat kontaminaci křísem, plísněmi a jinými aerobními potvorami.

    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    NABUKHADNEZAR: zalevam vodou. Kdyz jedu napr. na tyden pryc, tak pres zelak pretahnu igelitovou tasku, abych zabranil odparovani.

    BEBERA: zbytecnost. Zeli se da kvasit primo napr. v 5litrove zavarovacce i bez pruziny. Ale zelak je zelak, jasne.

    O kvaseni "se sklenici ve sklenici" jsem nikdy neslysel, o co jde?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VANDA__: objednej těch 100 g, co mají jako nejmenší množství, přidej k tomu 100 g zázvoru, vytvoř startér a pak ten nálev používej podle potřeby a chuti - prvák z 200 g bude nejspíš o něco silnější, než by si na 1l chtěla, ale tak on vydrží v lednici, nebo to pak můžeš doředit čerstvým podle chuti.

    Přesné dávkování se nekoná, protože to prostě každému chutná jinak...

    Ničeho se neboj - kvašení je ve svém principu jednoduché - nakrájet, zalejt vodou a počkat, co to udělá ;-)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    XAJA: taky jsem na to myslela, ale podle fotky jsem se domnívala, že to mají ošetřené zvýšeným plastem přes pružinu a přebytečnou štávu třeba jednou za den odlejou. Teď jsem se mrkla na instruktážní video a pán nacpal do roztoku přímo tu kovovou pružinu, takže na to vůbec nemyslí. Holt zůstanu u sklenice ve sklenici...
    XAJA
    XAJA --- ---
    BEBERA: kedysi som na to narazila a kupila. o troch dnoch v slanom naleve bola pruzina skorodovana:)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    Alternativa kvašení zeleniny se sklenicí ve sklenici...
    Na ovoce a zeleninu | Reproplast - výrobce kuchyňských potřeb a pomůcek pro domácnost
    http://reproplast.cz/detail-stlacovaci-pruzina-na-zeli-pickles.html?_ID=3152009230229&rozbaleno=
    VANDA__
    VANDA__ --- ---
    Prohlížela jsem si právě onen nadmíru lákavý recept na kurkumovou limonádu se zázvorem. Jako amatér ale narážím na problém množství - kolik čeho? Chápu, že poloviční objem, čtyřnásobek atp., ale nějak nemám přestavu, kolik kořen kurkumy váží a chtěla bych si ji objednat u Freshbedýnek. Kolik jí tak člověk potřebuje na pokusnou litrovku, prosím?

    A dá se to zkvasit?: Kurkumová limonáda se zázvorem
    http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/11/rymicka-chripka-jine-virozy.html?spref=fb
    VANDA__
    VANDA__ --- ---
    NABUKHADNEZAR: Taky vždycky lijeme - převařenou vodu. A průběžně kontrolujeme stav.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam