• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    WENOUSH: o té vím, ale tak nějak mi iracionálně připadá kvásek "od známých" lepší. pitomost, já vím. mapu mám každopádně v záloze... a jak jsem si teď po ní štrachala, koukala jsem, že někdo nabízí na mapě bezlepkový kvásek, někde kousek od Míráku. dobré vědět.

    BEBERA: co jsem tak koukala, pokud už to pekárna nabízí (ne každá), tak spíš na objednávku, mi přijde. to už jsou jistější zdroj farmářské trhy, až bude sezóna

    EXCITE: mohla bych poprosit? díky. (kdyžtak via PM)
    WENOUSH
    WENOUSH --- ---
    BALAENA: momentálně nemám, ale zkus kváskovou mapu:
    https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=ztNqjrhMURSw.kOGxFcXDMdJ8
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    pls neměl byste někdo v Praze (centrum, Praha 9) na podělení chlebový kvásek? ideálně v úterý nebo ve středu, to budu mít cestu do města
    XAJA
    XAJA --- ---
    BEBERA: este je jedna moznost - ked mas kapustu vo velkom sude a je zle zatazena, horna vrstva volne "plava" v kapustnici a je to makka, nie moc chutna kapusta. v domacich podmienkach (s vacsim sudom) sa pred nabratim kapusty na konzum ten vrch zbera a vyhadzuje. mozno si mala smolu prave na ten vrch - zle odobrali, resp. vycistili.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZUZKAOU: díky moc, napíšu výrobci a poptám se. Doufám, že ho nesterilizují, to by takové zelí bylo docela na nic...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: buď mohli změnit dodavatele a to zelí je sterilované (ano, to se dělá) a nebo je to nějaké loňské zelí - tedy nakládané z úrody na podzim 2013 - dlouho skladovaná kvašená zeleina nakonec změkne.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    Vzhledem k nedostatku času v poslední době nic nenakládám a jen kupuji hotové mléčně kvašené zelí v krabičce. Vždy bylo výborné, křupavé, prakticky stejné jako moje. Dnes poprvé se mi stalo, že bylo hnusné - extrémně měkké - konzistence podobné vařenému zelí. Vzhledem k tomu, že s něčím takovým jsem se u zelí ještě nikdy nesetkala, mi vrtá hlavou, čím by to mohlo být způsobeno. Do obchodu ho dodali dnes, takže špatné skladování v obchodě se dá vyloučit. Delším ležením v teple u výrobce? Jak dlouho by tak muselo ležet? Kolikrát jsem takhle zeleninu den, dva zapomněla na lince a nic extra viditelného jí nebylo...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MRMNK: chtěla jí po mně Jana Burianová z Pracovny jana.burianova5@gmail.com tak se jí zkus ozvat. Nedostala, bo nemám. Mně by se hodila tak za měsíc, dva, pokud další pokus o rýžové víno opět nevyjde.
    MRMNK
    MRMNK --- ---
    NABIDKA: delame si vinny ocet a rozmnozila se nam "mama" - takova ta houba co v nem plave a meni vino na ocet, ma prumer cca 10cm a neco pod cm tlusta .. staci dolevat cervenym vinem a samo to jede :)
    vymenim za tabulku nejake dobre tmave cokolady, praha
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kdo chce vyhrát Katze a ještě mi neposlal fotky, tak termín vyprší dnes o půlnoci.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZUZKAOU: Njn, vsak on se o to nekdo postara...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Aha, tak Grada odvolala co slíbila a elektronické kniha nebude :-(
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: no to doufám.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZUZKAOU: super, předpokládám, že to nebude jako pack, ale samostatně?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: jo. hned spolu s knihou. Někdy během tohoto týdne.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZUZKAOU: Bude i ebook?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A dá se to zkvasit?: Soutěž o knihu Síla přírodní fermentace
    http://zkvaseno.blogspot.cz/2015/01/soutez-o-knihu-sila-prirodni-fermentace.html

    Soutěž o tři kusy Katze.

    Vyfoťte nějaký svůj produkt, a během příštích čtrnácti dní pověste mi ho na profil na facebooku. Poslední týden v lednu proběhne hlasování a tři zůčastnění získají knihu. Dva s největším počtem lajků, třetího vyberu sama podle originálnosti/zajímavosti produktu/fotky.

    Podorbná pravidla v odkazu.
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    ZUZKAOU: ha tak šťávu ze svého posledního zelí mám ještě v ledničče tak použiju tu... díky
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Imho půjde použít i třeba kombucha ze zdravé výživy - to že v tom je octové kvašení hořčici rozhodně nebude vadit.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MRTVYKOTE: nálev z jiného kvasného produktu - tedy nalož zelí, počkej až zkvasí a pak použij lák.

    Ale pokud seženeš kysané zelí které nikdo nesteriloval a nepřidával k tomu žádné konzervanty, tak lák z něho můžeš použít, případně v chladících regálech u zeleniny bývá šťáva z kysaného zelí ošetřená vysokým tlakem, tak ta taky funguje.

    Nebo tam můžeš přidat trošku chlebového kvásku, případně tabletku probiotik - ideálně takové, kde je lactobacillus plantarum a lactobacillus brevis, který žerou na co přijdou, narozdíl třeba od kultur v jogurtech, co chtějí laktózu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam