• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALONSYPrimal a paleo - zkušenosti, recepty
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    jo koukam ze s tou premenou v jatrech jsem to mela spatne, nicmene co jsem ted cetla, tak kdyz clovek ma k dispozici sacharidy, tak se obecne nizuje vyuzivani tuku (a tedy zvysuje ukladani). otazka je, jestli na to ma fruktoza horsi vliv nez glukoza, jsem presvedcena ze jsem na nejakem duveryhodnem zdroji cetla ze jo, ale ted nemuzu najit kde...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MR_DAN: aha. No ale nic to nemění na přeměně frutkozy na atp v játrech.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ZUZKAOU: hroznovy cukr neni fruktoza, ale glukoza
    SKORZENY
    SKORZENY --- ---
    FRONEMA: fruktoza sa dokaze normalne oxidovat (glukoza alebo laktat). toto sa deje s velkou castou fruktozy. Dalsia cast ide do glykogenu (jaterni tuk) a posledna sa premiena na tuk cez proces zvany de novo lipogenesis cize DNL

    DNL je pomerne narocny metabolicky proces ktory spaluje energiu (narozdiel od tukov, ktore uz raz tukmi su a preto je pre telo menej narocne ich ulozit).

    vsetky sacharidy sa mozu ukladat ako tuky. Najviac sice fruktoza, ale celkovy objem je zanedbatelny a toto je typicky zaver ked sa skuma fenomen dnl:
    "Dietary carbohydrates do not appear to increase an individual’s fat content by de novo lipogenesis"

    Potom existuju experimenty, kde sa javi fruktoza negativne, ale typicky su subjekty krmene fruktozou
    a) v obrovskych, v normalnych podmienkach neaplikovatelnych objemoch
    b) samostatne, bez glukozy, ako je to v realnych podmienkach
    c) v ramci prebytku kalorii

    Vo vysledku teda neexistuje ziadny dovod verit, ze fruktoza nejako zazracne sposobuje tlstnutie alebo choroby.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    ZUZKAOU: jj to myslim, kdyz bezis, a das si fruktozu, tak mas tu energii rychle k dispozici a muzes bezet dal (a o to hur zacnes vyuzivat tuk btw ale to je spis do vedlejsiho auditka :) )
    ale kdyz sedis za pocitacem, nemas zadnej vetsi vydej, tak fruktozu muzes leda tak ulozit do tuku, zatimco glukozu muzes ulozit v jatrech jako glykogen, pokud je tam jeste misto. aspon tak to chapu, nebo je to nejak jinak?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FRONEMA: fruktoza se naopak velmi rychle a efektivněji vstřebává coby zdroj energie - proto sportovci pojídají hroznový cukr.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    SKORZENY: ten clanek mi nejde otevrit, ale jak ja to chapu, tak fruktozu neumi telo zmenit na glukozu, a tudiz pokud ji hned nevyuzije, tak ji musi ulozit do tuku. co mam v ty vete spatne?
    SKORZENY
    SKORZENY --- ---
    NTR23: ten clanok rozsiruje dezinformaciu o tom, ze fruktoza sa premiena na tuk
    to je sice pravda, ale deje sa tak v zanedbatelnom mnozstve
    fruktoza ako taka nema ziadny vynimocny vplyv na ukladanie tuku
    preto su clanky takehoto typu zavadzajuce

    opdorucane citanie
    http://www.alanaragonblog.com/2010/01/29/the-bitter-truth-about-fructose-alarmism/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MMETLA: mně stévie nechutná. Varianta nechat neslazené a sladit těsně před použitím jen tu konkrétní porci mi přijde přijatelné.


    NYX: no autor je holt mysli nekomplikované a nadšení značného.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MMETLA: myslis zemi s hlavnim kredem: "jist maso, jezdit na mase a strkat maso do masa"? :-D
    NYX
    NYX --- ---
    KOCHANSKA_CH: ach jo

    ukradne infografiku z http://thumbnails.visually.netdna-cdn.com/the-best-omega3-supplements_515f38f52667a.png a naseka do ni tunu chyb navic (400g DHA/EPA na kapsli, z 200mg udela 400g, pod davkovanim uvadi DHA/EPA u oleje z lneneho seminka, z "use DHA enhanced eggs" udela "vajicka na tvrdo" apod.)

    a pak samozrejme problemy i s tou puvodni infografikou, treba doporuceni caste konzumace tunaka (ktereho teda on narozdil od puvodni verze posunul na prvni misto) - ze jde o rybu s nejvyssi koncentraci rtuti siroko daleko nikomu zrejme nevadi :/
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    MR_DAN: pod sedlem a marinádou z koňského potu se dělal primárně teda tatarák a trochu na jiném kontinentně než byli kovbojové :-)

    CAMELLA: jo, ale pak se dostáváme k problému, čím to nakládají, protože většina teryiaki založených marinád není paleo přátelská a o dalších ani není třeba mluvit, ty jsou na tom ještě hůře. Jinak pokud je silně kořeněné, také se možná snaží překrýt smrad ze zkaženého masa. (Ale pouze spekulace, nemám základní informace o produktu - to že je levnější než to standardní jerky je jedině dobře, protože to je řádně předražené)


    ZUZKAOU: a co tak extrakt stevie či xylitol a takové ty další? to by neměl být takový problém, ne ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    NTR23: chybí jen že cukr překyseluje organismus a ukládá se ve střevech.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Zdroje Omega 3 v obrázcích.
    Infografika: Nejlepší zdroje Omega 3
    http://fitplan.cz/infografika-nejlepsi-zdroje-omega-3/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KABIS: no v chladu (tj. do 4-8 stupňů a bez otvírání) imho pár měsíců. S otvíráním tak v řádu týdnů. Přidání tuku zlepšuje stravitelnost (betakaroten) a teda hlavně ta vrstvička (alespoń 0,5cm) na povrchu brání jednak oxidaci a taky chrání před případnými plísněmi. Taky se tam dá namísto toho nalejt nějaký alkohol.
    KABIS
    KABIS --- ---
    ZUZKAOU: jak dlouho to vydrzi bez preliti a co tam to preliti ma presne za funkci, ze to vydrzi dyl? :)
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    tenhle nový trend se mi velmi líbí!
    neřešte že článek je o přidání masa na Zdravý talíř, ale spíš celkově názory jsou pro palec hore :)
    Proč přidávám maso na talíř? - Mgr. Margit Slimáková, Ph.D.
    http://www.margit.cz/maso-na-talir/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: hm, tak se ukázalo, že ta antibakteriální funkce medu na tohle nestačí a všechy sacharidy z medu mi vyžrali meruňkoví mikrobi. V ledničce a asi za 4 dny. Takže upgrade - s medem míchat těsně před snědením, bez něj je to fakt moc kyselý.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    MR_DAN: výborný sušený maso mají i v řeznictví v Bělehradské - také je dost kořeněné a rozhodně levnější než jerky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam