• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GRANTORINOVýtvarná výchova - dětská tvorba, příprava v zš, zuš, sš i vš výtvarného zaměření
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    jinak doporucuju dětem i dospělým eventuálně učitelkám výtvarné výchovy navštívit nekdy kreativni lektorovane dilny nebo doprovodné programy v Umprum muze nebo v Rudolfinu nebo v Narodni galerii Veletržního paláce, kde potkáte právě již zmiňovanou novou vlnu učitelek jednooborové výtvarné výchovy, které jsou na vysoké úrovni

    http://www.galerierudolfinum.cz/cs/page/klub-otevreny-dialog#skoly
    NG Prague - Doprovodné programy
    http://www.ngprague.cz/cz/44/sekce/doprovodne-programy/
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    RAEVA: to se mi moc líbí :) zvlášť to první
    MIST: jenom bych chtela reagovat jeste na tu zkusenost, ono nejde o to taky uplne, jak moc ti prijdou obrazky deti nudne nebo dobre, otazka je , co si to dite z te hodiny odnese, co se doopravdy naucilo

    napriklad tyhle kresby indianu podle kopie z knizky urcite neni spatne obcas udelat, ale zase kopirovat obrazky z knizky cely rok by asi ty deti moc daleko neposunulo :)
    byla jsem na praxi v soukromem atelieru, kde se timhle zpusobem delalo cely rok, deti "produkovaly" stovky praci vyssi technicke urovne, viz treba osmileta divka osmibarevny linoryt, atelier poradal vystavky s vybornym ohlasem, rodice byli pysni jak maji sikovne deti... atelier poradal vystavky..

    na praxich jsem pak byla nucena holce dokreslovat obrazek "protoze uz pospichá domu, nestihla by to dodelat a mam to dokreslit tuší a vyfénovat" aby si to dítě mohlo odnest...

    dalsi pripad kdy kluk delal na velikost A1 a na podmalbu mel mrnavy stetec, dala jsem mu poradny velky stetec a dostala jsemvynadano, ze to ma delat pouze tou mrnavou 12

    pak holka delala kresbu tužkou, dla jsem ji vice ruznych tvrdosti/mekkosti tuzky a ukazovala jak s tim muze pracoivat a opet mi bylo vyhubovano...

    proste tovarna na detske vykresy bez myslenky a kreativity

    vysledky praci nemusi vzdy odpovidat tomu, co si dite odnese, muze ten obrazek byt treba i nudny a dite si mohlo projit krasnym zazitkem :) to je velmi relativni spojovat technickou dokonalost obrazku s tim jeslti hodina byla dobra...

    v tomhle se totiz vytvana vychova trochu lisi od umeleckoprumyslove skoly
    dite se muze i hrabat v hline a zazitek z toho muze mit vetsi nez kdyz vytvori repliku recke amfory, zjednodusene receno :)
    RAEVA
    RAEVA --- ---
    GRANTORINO: jo to je fakt :)
    RAEVA
    RAEVA --- ---
    GRANTORINO: jééé děkuji moc :)
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    RAEVA: tak u těch předškoláků to moc nejde, to je jasný :)

    ale třeba u prvního stupne už jim nemusíš přesně ukazovat, tohle je pan František Kupka a tenhle pán namaloval a vyhrál cenu atd atd... ono tu kultivaci třeba u toho umění můžeš udělat už tím, že jim ukážeš pár obrázků /můžeš ponechat bez komentáře/ třeba kresby od Hollara nebo studijní kresby od mistrů a jsi tam :) u kultury
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    77WHITE: no ono se to používá v jakémkoliv věku, říká se tomu "téma" a je to základ té hodiny, musí tam být nějaké téma, které je možno rozvíjet
    můžeš vytvořit cyklus na téma "šiška" : uděláš studijní kresbu šišky, pak si uděláš studii toho, jak se rozvíjí třeba z vrchního pohledu, na to navážeš stylizací šišky a z toho vytvoříš třeba návrh na tapetu nebo obalový papír
    to samé je samozřejmě možné u kreativní práce, kde třeba vytváří na nějaký příběh každý vlastní kresbu, pak se třída sejde a ve dvou skupinách třeba vytvoří příběh, kdy se domluví a kresby poskládá tak, že to vytvoří příběh :)

    jinak bych doporučila jako literaturu pro RAEVA: od Jana Slavíka
    "Umění zážitku, zážitek umění" první i druhý díl

    jednak Jan Slavík učí na katedře výtvarné výchovy v Praze aktivně se věnuje artefiletice,
    podle těch knih jsme se učily a jsou sice malinko složité, především je to odborný jazyk
    ale je tam opravdu spoustu podnětů a konkrétních námětů k zamyšlení a k inspiraci
    a navíc jako příprava ke zkouškám by to mohlo i dost pomoci :)

    Umění zážitku, zážitek umění. 1. díl | www.bibliohelp.cz
    http://www.bibliohelp.cz/knihy/umeni-zazitku-zazitek-umeni-1-dil
    Umění zážitku, zážitek umění. 2. díl. | www.bibliohelp.cz
    http://www.bibliohelp.cz/knihy/umeni-zazitku-zazitek-umeni-2-dil
    RAEVA
    RAEVA --- ---
    GRANTORINO: jn já mam taky tématický plán na celý rok ale postupně ho stejně během roku předělávám :) aorád si neumím představit že těm prckům budu předvádět a ukazovat nějaké umění protože je to absolutně nezajímá...chtějí jen čárat a svačit a čůrat :)
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    77WHITE: dík, bezva :)
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    RAEVA: no v podstatě, na vysoké škole se dozvíš hodně teoretického pozadí, ale co se týká praxe, tak si to stejně musíš víceméně přijít a vymyslet sama
    co jsem si rozhodně odnesla do praxe bylo jakési načrtnutí osnovy toho, co se bude dělat a vytvoření třeba výtvarné řady, kdy potom jdeš po jednom tématu, které se zkoumá z různých úhlů, vyžiješ při tom různé techniky a přidáš ukázky výtvarného umění, takže to propojíš přirozeně v cyklus prací a postupně se tím téma rozvíjí
    MIST
    MIST --- ---
    MIST
    MIST --- ---
    GRANTORINO: jsi rychlejsi nez ja :-) chtela jsem stahnout jeste fotky ze skolni nastenky, jak ta trida maluje

    RAEVA
    RAEVA --- ---
    hodím něco málo co mam v pc když jsem dělala kalendář pro ZUŠ, obvykle vycházím z toho co načtu v knížkách po dědovi které jsou neskutečně staré a nejspíš je blbost se podle nich řídit ale snažím se to vždycky přizpůsobit

    Míra 7 let


    Krisýnka 6 let (krásne sep odepisuje :))



    Domča 7 let



    77WHITE
    77WHITE --- ---
    RAEVA: co je zajímavý, tak se to používalo i u starších dětí (10-12 cca) a fungovalo to stejně dobře.

    GRANTORINO: Jam sem už psal, pozvu sem tu učitelku, ta určitě bude ráda že se někdo zajímá :)
    RAEVA
    RAEVA --- ---
    77WHITE: to bych mohla zkusit :)
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    77WHITE: ano, to se obvykle využívá při motivaci :)
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    ráda bych sem zkopírovala tuhle zkušenost :)

    MIST --- --- 19:41:44 6.1.2013 --- 04:10 :: sledované diskuze1 odpověď
    GRANTORINO: za mejch mladejch let jsem se pri vytvarce nic nenaucila. Moje deti prvni roky skoly malovaly stejne nudne. A pak prisla nova ucitelka a prakticky vsem rodicum spadla celist, protoze najednou, pod jejim vedenim, umela malovat cela trida :-O
    Jo, porad se dalo rozpoznat, ze nektere dite ma vetsi talent nez to druhe, ale ten rozdil ve vyuce byl uzasnej.

    77WHITE
    77WHITE --- ---
    GRANTORINO: nemam teď moc času na to tady psát romány, nyx mě furt odvádí od práce, ale rychlá vzpomínka - u menších dětí se vždy osvědčilo tvoření spojený s nějakým dějem. Třeba se na začátku přečetla krátká pohádka, na jejiž motivy potom jednu či dvě hodiny dělali.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    "Masožravý zajíc 3" a tím ted končím :) tyhle práce mám od kluka nejradši, protože si to opravdu celé vymyslel sáma dělal to doma z vlastního popudu :)

    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    "Masožravý zajíc 2"

    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    jinak pro zpestření dávám první malbičky mého tehdy tříletého kluka, velikost A1 a byly to akryly, dbala jsem teda nato aby každou barvu dělal jiným štětcem, proto je to takové nesprasené, téma si vymyslel sám a udělal sám cyklus, osobne jsem zastánce liberalismu a toho, že dítě je třeba podporovat a jinak je tvořivé samo od sebe, aby nedošlo k mýlce, to není uplne současný trend výtvarné výchovy a potýkala jsme se na katedře s různými problémy kolem toho :)
    "Masožravý zajíc"

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam