• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  JIXIPEN
  JIXIPEN --- ---
  PRISCILA: No, nevím, zda by tě pak ještě někde pokřtili znovu :-).
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  JIXIPEN: Jak správně naznačuje OMO - jsou církve (a sboru uvnitř církví :p), které neuznávají platnost křtu, který není na základě osobního vyznání (tj. křest dětí).
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: NC, byť je to po Písmu to nejjistější, čeho se můžeme chytnout, se může naplnit různými obsahy...

  To je právě ono... podle mého názoru NC jako izolovaná (z nebe spadlá) veličina má přesně tak málo smysl jako podobně pojímaný Nový zákon. Proto hovořím o tom celocírkevním konsensu do NC jako o bázi, nikoliv jen o NC...
  OMO
  OMO --- ---
  JIXIPEN: Ja mam taky katolicky krest na vyznani (sice v detstvi, ale pri plnem vedomi a s virou v Kristovu spasnou obet), ktery je uznatelny (a uznany) i u baptistu. U krtu nemluvnat uz je to slozitejsi. Ten mi na CCE nesedi (krom rodove uzavrenosti nekterych sboru je to asi jedine, co se mi nelibi, jinak mam k evangelikum srdecny vztah)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  JIXIPEN: Vypsaná z matriky "prý" jsem a křest je jediné, co si ráda ponechám, protože to bylo v podstatě na vyznání:)...No, nebo jít za těma Satanistama, ti mně zruší ten římskokatolický křest a pak se nechám pokřtít znovu jinde:):)...Mají na to nějakou živnost, nebo kde se má člověk přihlásit:):)
  JIXIPEN
  JIXIPEN --- ---
  PRISCILA: Mno, u Satanistů prý existuje nějaký rituál, který umí smýt následky křtu a pak je člověk, jako by nebyl pokřtěný. Ale zda by tě poté katolická církev vypsala z matriky, to netuším.

  A jinak teď už snad pro všechny křesťanské církve jsi počítána jako křesťan a uznávají tvůj křest (dříve se některé křty - zvláště křest malých dětí u katolíků - v některých církvích neuznával a "překřtívali" lidi znovu).
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: OK, pokud mě chtěj římětí katolíci zatratit, tak mně lichotí:):)...Jinak, myslím, že na NC se shodne většina církví, nebo to alespoň prohlašují. Otázka pak je, jak to vypadá v praxi. NC, byť je to po Písmu to nejjistější, čeho se můžeme chytnout, se může naplnit různými obsahy...
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Jako na odpadlíka, který přijde do pekla, pokud se nenavrátí do lůna jediné správné církve? A jak se na to dívají třeba starokatolící?

  Můžu Ti odpovědět z hlediska církevního práva - tam jsi v církevním trestu exkomunikace (s největší pravděpodobností - aby byla jistota, musel by to prohlásit soud, ale dá se důvodně předpokládat samočinná exkomunikace). Z hlediska neprávního a soteriologického by Ti asi římskokatolický teolog řekl, že ohrožuješ spásu své duše těžkým hříchem, který v případě, že se z něj nebudeš kát s velkou pravděpodobností povede k Tvému zatracení.

  A co na to Jan Tleskač starokatolíci?

  Ti se k Tobě nebudou vyjadřovat, protože mají dost svých starostí, než aby za Hospodina dělali jeho byznys.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Co je onen katolický základ?

  Na každou otázku existuje jednoduchá, stručná, nesprávná odpověď... :) V tomhle případě by byla - vzor prvotní a rané církve. Tedy té, které dala vzniknout NC - které ovšem nespadlo z nebes a bylo zasazeno do zcela konkrétního církevního a teologického kontextu. Pokud by se řeklo, že za společnou křesťanskou platformu prohlásíme to, co bylo celocírkevním konsenzem v okamžiku přijetí NC a co je nad to, to je legitimní variabilita, tak bych byl první, kdo by byl pro.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: o tom nemám stínu pochybnosti... :p
  JIXIPEN
  JIXIPEN --- ---
  GOBERS: Oni i ti katolíci se nakonec "umravní". Třeba se toho i někteří z nás dožijí. Když člověk čte některé starší texty, tak je vidět, že pokrok je obrovský.
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Taky mne rmouti, jak se od naseho pruzracneho proudu praveho ziveho krestanstvi v prubehu dejin oddelily veletoky apostatu a zustala jen bystrinka ryzi Kristovy cirkve, zvenku nazyvana radiklalni reformace.... ;D
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Tak to se na Vás ségra vzdala relativně nedávno...Co je onen katolický základ? Nicajsko- Cařihradské vyznání?
  Jo, ještě k tomu vypsání, jak se tedy na mě dívají římštíkatolicí? Jako na odpadlíka, který přijde do pekla, pokud se nenavrátí do lůna jediné správné církve? A jak se na to dívají třeba starokatolící?
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Mě nemá žádná matička kam zpátky přijímat... já jsem starokatolická saubere Rasse!! :D :D Jinak my samozřejmě věříme a doufáme, že ta větší sesterská církev, která se od nás v roce 1870 oddělila, jednou uzná svůj omyl a najde cestu z bludu... ;))))

  Ale vážně: samozřejmě, že bych si přál sjednocení s římskou církví. Ale ne na úkor sjednocení s ostatními církvemi, které jsou ochotny se shodnout na tom zmíněném starocírkevním katolickém (tedy všeobecném) základě. A těch je čím dál více...
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: prvotni cirkvi pevne drzena

  Taky jak co... Apoštolští otcové v lecčems větší autorita než některé obskurnější spisy NZ, jejichž kanonicita byla dlouho na vážkách, to je pravda... ale nedá se vzít libovolné patristické tvrzení a mít do za názor držený starou církví (byť se to bohužel často dělá). Je to o nalézání konsenzu, jako to ostatně bylo už v té patristické době samotné.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: A nedoufáte, že se Vaše matička jednou umoudří a přijme Vás zpátky? Třeba se blýská na lepší časy? To, co udělal Benedikt může být předzvěstí velkých změn...
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Není Ti sestro pomoci... :) Což Tobě to může být jedno, ale jaký my s tím máme problém... :-(
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: No, jasne, apokryfy jsou primo odmitnute, zatimco patristika je jenom nizsi dulezitosti, avsak prvotni cirkvi pevne drzena. To nezpochybnuju, jenom jsem si neodpustil jiste komixove zjednoduseni :)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Já jsem si to myslela, takže jsem katolická protestantka....Pomooooc:):)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Z hlediska římskokatolického kanonického práva je v ŘKC pokřtěný nebo do ŘKC přijatý křesťan vždy nahlížen jako katolík bez ohledu na cokoliv dalšího. Je tedy z hlediska kanonického práva vždy vázán právy a povinnostmi katolíka. Pokud přestoupí do jiné církve, tak se dopouští schizmatu, případně hereze. Tzv. vypsání z matriky pokřtěných je možné, ale z hlediska kanonického práva je nahlíženou pouze jako "pro foro externo" (pro vnější obor). "Pro foro interno" (pro vnitřní obor = pro církev samotnou) je člověk nadále nahlížen jako katolík. Kdybys chtěla konkrétní paragrafy platného CIC, není problém dodat.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam