• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: paklize jsem vzal, muzu dat, ale nedam
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    JUNIPETRUS: Hm. A když nedám, nastoupí ty LM s klackem; to jsem tak nějak tušil.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JUNIPETRUS: ty uz mas pro sebe i novou funkci?

    spravce spolecnosti :-))

    hele, & ten je vezme kde?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    PISKVOR: rikam, ze bys neco mel?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    LUBOB: od spravce spolecnosti
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    JUNIPETRUS: kdyz nekdo neco treba skveleho vyrobi, ale neexistuje po tom poptavka, takze neproda. Muze si za to ten vyrobce sam, nebo je lempl?
    Ano, může si za to sám.
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    LUBOB: Chudoba definovaná jako příjem nižší než 60 % tzv. národního mediánu ekvivalizovaného čistého příjmu.
    Pro naší republiku znamená nějakých 12600Kč hrubého.
    Podle orientační kalkulačky vychází na 129000Kč čistého ročně.
    Vynásobeno počtem občanů ČR 10,5M
    1,35T Kč
    rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí je aktuálně kolem 500G Kč
    rozpočet ČR je aktuálně
    1,1T Kč příjem
    1,2T Kč výdaje
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    JUNIPETRUS: Muzu dat. Ale proc bych _mel_? (Pokud mozno bez "protoze jinak ti to stejne prijdou sebrat Lidový Milice")
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: a v cem je problem? Ty beres? Nekde si musel vzit. A paklize si vzal, muzes i dat.
    A neni nutne vzit, je mozne take mit, nebo generovat. Obraz co jsem si namaloval, jsem nikde nevzal.
    Proto se prosim nezaklinej slovy jako matematika, slova, kterym nerozumis, a hled na zivot, jak funguje a muze fungovat
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    vogonska poezie
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    FIONOR: To by nebylo ok, aby ty si mohl nekomu jen tak brat penize.
    A kdyz uz, nechapu ze zrovna ty bys to daval nezamestanemu, ktery to propije a prohraje v automa
    Pokud mas na mysli dane, tak ty se ridi zakonem, a urcitymi pravidly. Vetsinou jde o nejake
    Nebo ještě lépe, aby to bylo úplně fér. Konfiskoval bych ti 20.000 a 10.000 bych ti potom vrátil jako dávku NZP. Byl bys spokojený?
    Proc by si neco konfiskoval? Navrhuje nekdo konfiskaci?
    Jestli opet mluvis o dani z prijmu, nebo dph, to neni konfiskace. 20tacu zaplatis napr. pri 20% pokud beres 100 000. NZP 10tacu pak napr. znamena, ze ve skutecnosti zaplatis dan o 10 000kc mene.
    Takze vcem je problem?
    Ja ovsem nejsem fanouskem financovani NZP skrze dane, mnohkrat jsem to tu rikal

    Přišlo by ti v pořádku, že člověk přijímající NZP stráví většinu svého života bez práce, ale zato bude znát televizní seriály a zahraje si spoustu počítačových her?
    NZP zatim nikdo neprijima. Az bude zavedeno, budou ho prijimat vsichni.
    Prijde ti validni uvaha rozumneho cloveka, ze kazdy kdo prijima nejake davky, duchod, ci uroky, zkratka je nezamestatny je budisknicema, ktery jen za a/vsechno propije a prohraje v hernach, nebo za b/sedi jen pred televizi a masti hry. Jine moznosti u tebe neexistuji. Clovek by si rekl, ze zijes nekde v nejakym cikanskym ghetu.

    Jinak co je podle tebe na tom ve neporadku, pokud se nekdo tak rozhodl takto zit?
    Nemusi se mi libit jejich zivotni styl, dokonce si muzu myslet, ze ani nemuzou takto byt stastni, stejne jako nemuze byt zivotni styl workoholika nebo zavislaka na sexu. ALe jsou podle me veci, ktery si kazdy ma rozhodovat sam.

    Tobe naprosto unika realita dnesnich dnu. Kdo je dnes dlouhodobe nezamestany bude, pravepodobne i dal.
    Pokud je spolecnost nechce nechat chcipnout, musi jim vyplacet nejake penize tak jak to tak.
    Navic zijes v predstave, ze vsichni lidi jsou nezamestany protoze chteji, nebo jsou lemplove. Realita je ovsem takove, ze soucasna slavna kapitalisticka ekonomika s volnym proudenim kapitalu neprinasi pracovani prilezitosti pro vsechny, negeneruje poptavku po praci vsech lidi v CR.
    To je same, kdyz nekdo neco treba skveleho vyrobi, ale neexistuje po tom poptavka, takze neproda. Muze si za to ten vyrobce sam, nebo je lempl?

    Takze co je v neporadku?
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Základní příjem jako lidské právo: proti feminizaci chudoby
    http://www.feminismus.cz/cz/clanky/zakladni-prijem-jako-lidske-pravo-proti-feminizaci-chudoby
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    JUNIPETRUS: Takže znovu pro ty pomalejší:
    Tvrdíš že NZP přináší nezávislost. Na čem?

    Na státu těžko, ten NZP dodává, takže vytváříš závislost na státu. A pořádně silnou.

    Takže vytváří nezávislost na ostatních lidech?
    To asi těžko, kdyby ostatní lidé přestali také pracovat, tak by asi všichni chcípli hlady.
    Čili závislost máme i tak.

    Na čem, že má přinést NZP nezávislost?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ze abych mohl davat, musim nejprve nekde vzit? to je pro retardy vysoka neuzitecna matematika
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JUNIPETRUS: Bude dostavat zakladni prijem

    od koho?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    ZARREMGREGARROK: nikde jsem netvrdil, ze clovek vse co potrebuje dostatne od statu.
    Bude dostavat zakladni prijem. V cem prinasi konkretni nezavislost se tu snazim ruzne rozvadet, a ty by si mohl zapojit take sede bunky, a pokusit se domyslet souvislosti, misto toho, aby se chytnul jednoho vyroku a dodal mu nejaky jiny vyznam.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JUNIPETRUS: Dejme tomu, ze nekdo by treba rad necemu venoval, udelal si nejaky kurs, nejaky skoleni, nebo se venoval uzitecne aktivite, na kterou ale nema cas, protoze musi chodit do prace. Lide bud na neco nemaji penize, nebo na to nemaji cas, NZP muze pomoc s obojim.

    ty porad odmitas videt tu druhou stranku veci. ze aby tohle nekteri mohli delat, tak na ne nekdo jiny musi makat. cimz je jim presne to same znemoznene.

    pochop uz konecne, ze ne vsichni by byli prijemci NZP. nekteri by byli jen platci. to jsi vazne tak natvrdlej, ze to nevidis?
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    JUNIPETRUS: adresné dávky, ano to je ten zakopanej pes. Nechápeš jak fungují, snažíš se vytvořit sociální systém aniž bys věděl jak funguje doteď.
    Znáš třeba zákon o sociálních službách?
    GORG
    GORG --- ---
    KAI: Tam je asi ne úplně jasně vymezená hranice, kdy někdo parazituje, a pomoc pořádně neprospívá nikomu ani jemu, a lidmi co pomoc potřebují, třeba i dočasnou (kdy řekněme dlouhodobě opravdu nic moc sami v podstatě nedávají).

    Vybavuju si spolubydlení, které popisuješ, ale i taková, kde opravdu ti druzí brali, a sic by se jakoby rozdali a rozdávali, ale neměli moc z čeho, hledání práce je taky netrápilo, vyjídali ledničku, zatímco já tehdy během podnikání šetřil, a občas si koupil třeba i nějakou margot čokoládu, tak už mě vypěnily nervy, když i tu mi někdo snědl.
    Na konci měsíce jsme měli být rádi, že zaplatí aspoň nájem. Když s tebou bydlí tři takoví, resp. dva .. ten třetí se moc neodvažoval si něco brát a jedinej mi přišel zodpovědnej, a pak kamarád, se kterým jsme to finančně táhli jako jediní. Tam je opravdu mez, kdy je hranice překročena. Kupříkladu jsem koupil 40 dkg šunky a večer tam zůstalo jedno kolečko, to jsem si zapamatoval :-)) Ale víceméně v tomhle duchu. Když pak řekl, že nájem přece zaplatil, tak mi došlo, že se vůbec nechápem v tomhle. Já tehdy podnikal a pozvolna se přestávalo dařit a jedl v podstatě furt jen musli s mlíkem co nejlevněji, tak tohle už bylo parazitování a trenažér mé asertivity.

    Ale nevím, jestli jako se to dá definovat tím, že v tom dlouhým běhu musíš neustále do komunity dávat. Celkově aplikovat nějaké principy na celou společnost státu má jiné charakteristiky než mikrokosmos komunity.- Těžko říct, jestli to vůbec jde. Protože když se ti doma takhle někdo chová, tak ho prostě můžeš vyhodit. Podobně v malé komunitě. z pohledu společnosti jako většího celku je pak spíš otázka, jestli to finančně jde utáhnout rozpočtem než ta morální, která u "nepodmíněného" by neměla být ničím hlídána.
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    JUNIPETRUS:
    Říkáš, že chceš aby každý byl paušálně nezávislý na ostatních.
    Proč by ho měli ostatní lidé zajímat, když všechno co potřebuje dostane od státu?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam