DANYSEK: mining je zdaněný jak jde, smyslem celé té soutěže je, aby si mineři našli lokace, kde mají přístup k nezdaněné energii. Můžeš minovat třeba z přebytků svého solárního panelu - idle time v noci tě netrápí, ať si minujou na druhé straně zeměkoule - a skutečně to můžou být přesně ty přebytky, které ti přílišná byrokracie (i technické překážky) brání vracet do sítě. Bitcoin/blockchain infrastrukturu by jistě šlo implementovat ekologicky; problém je, že to nejvíc přitahuje takové povahy, kterým je něco takového naprosto ukradené a mají naprosto jiné cíle.
Ad daně: BTC je systém, který původní příslib dobrovolnosti transakčních poplatků díky omezené kapacitě rafinovaně přetavill v systém svérázného zdanění každé transakce. Jestli je to transakční poplatek nebo daň je věc jazyka: fakticky ale využití BTC jiným způsobem je tak složité, že lidi radši dobrovolně daň zapllatí (teoreticky by šlo směňovat nějaké ty privátní klíče ručně, ale kdo se s tím má srát...)
Ad Elon: Co ty víš, jestli starling satelity nebudou v idle čase minovat :-) hardware na to mají, elektřina na orbitě je rozhodně nezdaněná :-)
Pořád trvám na tom, že BTC a ZP jsou úplně mimoběžné koncepty a není nic divného, pokud někdo propaguje oboje. Největší iluze je, že BTC se stane prostředkem běžné každodenní směny; neměl k tomu od začátku předpooklady. Prakticky žádná dnešní kryptoměna nemá. Možná by šlo vymyslet poněkud odlišnou síť, s decentralizovaným blockchainem, kde by si nody sdílely jen pro ně relevantní "účetní záznamy" a ne globální blockchain... šlo vytvořit síť, která by mohla konkurovat třeba platebním kartám, ale to jaksi z nějakého důvodu nebylo záměrem tvůrců BTC. Vlastně nevíme, co bylo záměrem, možná to byl jen proof-of-concept deflační měny s uměle omezenou peněžní zásobou, kdo ví... každopádně je zajímavý paradox, že předtím 10 let banky a regulátoři spolehlivě dusily (či skupovali - Elonův Paypal) všechny pokusy o online mikroplatební systémy - aby se vynořil Bitocoin který se zpočátku kamufloval jako mikroplatební systém, jenom aby se z něj evolucí vytvořila platorma rafinovaně směšující gambling s usedlým spořením...
ZP je každopádně něco jiného. Pokud někdo chce, může si představit, že entita disponující nadbytkem energie by ZP vyplácela např. z výnosů miningu, stejně jako si ZP můžou dovolit vyplácet různé ropné emiráty. Ale osobně si myslím, že to je blbost, jako intelektuální cvičení dobrý, ale ZP je o něčem jiném. Naprojektovat ho tak, aby např. nevyvolal inflaci a dosáhl svých cílů, je asi stejná výzva, jako třeba postavit dálnici, na které nespadnou mosty a nerozvlní se povrch. Je to prostě jen infrastruktura. Někteří lidé odmítají (další) dálnice, z dobrých důvodů, jiná zase budou odmítat ZP. Je normální na to mít názor. Já sám podporuju ZP + demokratickou infrastrukturu, tedy včetně možnosti, že občané ZP demokratickou cestou nezavedou/zruší. Pravděpodobnější mi zavedení ZP přijde v autoritářských státech, já kvůli tomu ale autoritářským režimům nezačnu fandit.