• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    BUCHVI: Děkuji. Je prima, že mne nepodezíráš z banálnosti. ;)
    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    TOMASZ: Á... chtěl jsem napsat něco jakože přírodní lyrika není zlo, nemusí se ospravedlňovat střípky mezilidských vztahů... ale pak mě napadlo, jak to možná je doopravdy s tím podzimem... A máš můj palec.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    Nad věží kostela
    je nebe uhrabané
    pozlacený čas účtovat
    pochopit uzavřít
    dnes opravdu přišel
    podzim

    uznávám

    že ti nerozumím

    MAEROR
    MAEROR --- ---


    cestovní sobotu
    jak hořký bílý prášek
    rozpůlím pod jazyk

    v linkovém autobusu
    nazpátek
    obtížně polknu chuť

    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    TOMASZ: No jo, no jo, nechala jsem se unést.;)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    BUBLINKY: Tak tedy tohle už jsem snad ani vědět nechtěl.

    A kromě toho "osoba Tobě blízká" neexistuje, za všechno ručí a pravidelně platí majitel vozidla. ;)
    JANEQ
    JANEQ --- ---
    okurka
    a nahnilá
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---

    Naléhavá

    Křiklavá křivolakost
    a nevěstky přímost
    Snášejí se spolu Na ni
    jak závoj
    z říjnového listí
    v stromuprázdných ulicích

    Ale je půlnoc
    a kočky močí na své hlavy
    v místě kde sílí
    urputník

    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    NATASHA: Zhudebnila? =o A jak by sis to představovala..? Já v tom absolutně žádnou, ani potencionální, melodii nevidím... (ale já jsem hudebně absolutně tupej, takže možná... :))
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    V lampách tepe
    když se procházíš

    za sebou vlečeš
    těžký závoj z tabáku
    dusíš vše okolo

    sebe též

    neseš těžce
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NANTHEI:
    Jde o to, že když vidíš stín někoho, koho jinak znáš, tak ho nutně nemusíš poznat, protože je natolik stylizovaný, že to neodhadneš jistě, nicméně z něčeho ve stínu cítíš tu známost, podobnost někomu blízkému. A nerozpoznat/nerozeznat v tomto případě chápu tak, že ten konkrétní stín také s jistotou neidentifikuješ s osobou tobě blízkou, ale cítíš, že tam je. Že ho/je nerozeznáš/ ze stínu/ů. Můžeš si to sice představovat, ale nikdy ne s jistotou, poněvadž je to stín, ve výsledku to může být být úplně někdo jiný. Asi to už lépe nepopíšu. A taky je možné, že to zkrátka vnímám jinak, ale jak jsem psala, v tomto případě, pokud se jedná o to, že má někoho vidět ve stínu, by mi to slovo "nepoznáš" nevadilo.

    Pardon, za ten elaborát, ale trochu jsi mi teď nandala brouka do hlavy.;)
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    BUCHVI: Díky, jo, to možná jsou.;)
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    To "nepozná" by ten úsek trochu zjemnilo. Možná ho tam nakonec dám, nechám to ještě vyčichnout.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NANTHEI: To jistě, ale k popisu té situace by to stačilo. A bylo to myšleno jako že nikdy nerozpozná/nepozná, kteří lidé jsou schovaní ve stínech, jenž vrhají kořeny. A v tomto případě by mi tam to "nepoznáš" nevadilo, možná naopak. Tady (v tomto konrétním případě) mi nejde o význam tolik, že bych šla na dřeň. Tady mi nešlo o to, jestli nerozezná jednoho od druhého, nýbrž o to, že je tam především vidí, ale nepozná, jakkoli se může snažit. Pravda, možná to obraz a situaci trochu pozmění, ale i tak to tam bude. Záměnou slova se pro mě tahle situace nezmění v tom smyslu, že bych ji chápala jinak, odlišně.
    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    BUBLINKY: Mně přijdou ty dva řádky "které tě straší tím - že je nikdy nerozpoznáš" celé takové... nelibozvučné. Trochu mě tam ruší. Ale jinak se mi to líbí a ten konec tomu přidává správný grády :)
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    TOMASZ: Díky za reakci. Hmm, asi mají recht s nerozpoznáš.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    NANTHEI: ...a tak mi zbývá jen dodat, že první verš byl ale moc pěkný a taky se mi líbilo jemné provázání rýmem. :)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    BUBLINKY: Pro mě má skvělou atmosféru a první strofa je tak symbolicky výstižná, až jsem zprvu nevědomky imitoval dětský údiv prostým rozšířením očí.

    Ale nejprve jsem se zasmál výrazu "příšeří", neboť tak se jmenoval časopis pro hráče Dračího doupěte. ;) A pak bych možná nahradil slovo "nerozpoznáš" přes jeho sémantickou správnost slovem "nepoznáš", je to takové méně vědecké. Takže tolik. :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    BUCHVI: Já bych to zhubenila, jak praví Bublinky, a následně zhudebnila.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Ha, zde se to probouzí, to je dobré, to je dobré. Jen houšť.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    BUCHVI: Já, milovnice koček(!), bych škrtla poslední strofu a kdyby sis s tím ještě trochu pohrál, bylo by to skvělé. ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam