• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    TOMASZ: Já jsem ještě horší čtenář než maeror. Pro mě se všechno stalo v prvním verši. Pokoj s balónem. To je nádhera!! Asi jsem se v tom okamžiku odpojila a už jsem nebyla s to číst dál Tvou báseň, která pro mě ředila vzrušující a přitom křehký svět, který se otevřel na samém začátku.
    GRIMALK1N
    GRIMALK1N --- ---
    TOMASZ: Mně se to líbí.
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    TOMASZ: Já ti nevím. Až do předposlední strofy jsem byl zvědavý a kulisy se mi zdály být nadějně rozmístěné, nicméně poslední dva řádky mi uletěly kamsi do ztracena (jako malajsijský boeing?)... Podle mne ani příliš nekorespondují s předchozím tajemstvím a náladou a poetikou, zdá se mi z bratří Montgolfierů najednou Gagarin... Prostě zakusuji rozpaky z nenaplněných nadějí. Očekávání jsou prostě prevít :-)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    DOMA

    Pokoj s balónem
    truhlíky na terase
    trsy afrických trav

    hodiny na římse
    tikají
    promarněné dny

    palandy lanové žebříky
    ve skříni kufr
    stanové kolíky

    šuplíky plné map
    na stole kahan
    horký vzduch

    vzhůru —
    leť!

    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    EUCHRID: Ten problém se sebehodnocením mají všichni, to je normální... ;)

    Hele, pro mě tady nedošlo k básni. Je to takový text, kloubící nenávist v první s božským komplexem ve druhé strofě, který se snaží stát básní laciným trikem, tj. veršem. Ale to se vždy ukáže jako bezzubé, je-li to takto samoúčelné. Zkus zveršovat pokyny k vyplnění daňového přiznání a uvidíš.

    Je to ten druh textů, které pomohou především samotnému autorovi se s něčím vypořádat. Není dobrý nápad v nich hledat něco víc, protože ta emoce je příliš Tvoje, a Ty jsi příliš ve středu dění, takže se to na ostatní nepřenese.

    Jestli jsi to tušil, a jen tak to zkoušel, co kdyby, tak ok. Jestli budeš zklamán tím, co tu píšu, pak další návod, jak s tím něco udělat, je na nástěnce. :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    TOMASZ:
    KU13AR: To jsem opravdu ráda, že se nám ta užitečná fráze hned hodila!
    FIN
    FIN --- ---
    KU13AR: obávám se, že pánové nehovoří o poetických ctnostech, ale o prostém umět/neumět česky...
    KU13AR
    KU13AR --- ---
    TOMASZ:
    KONZUM23: však sem čirej velrybí tuk, amatér bez soudnosti, co neuznává poetický cnosti, neříkám už radši ani muk, sem jen obyčejnej kluk ;)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    KU13AR: Ani by nemuselo být toho "zbyde, nemel, dem". Už to "né" na začátku implikuje, že nééé, prostě tohle nééé. Ale mohl bys to vydávat za dada experiment a uspět třeba ve výběru nejlepších českých básní. Tady jsi však jen velrybí tuk... ;)
    KU13AR
    KU13AR --- ---

    Né moc
    Když budu moc, moc, prosím skopni mě dolu, někam do dolu, kde budu těžit klid, sem děvka požitku a nikdy nevím kdy přestat bažit se smím, dost dosti, klidu od radosti, smutek příjemně mě zakryje jak deka, třicet deka naděje mi do žil naleje, nastaví další koleje, do tábora smrt, kde je konec v nedohlednu, však jak noční hlídač čeká, však už mě dávno neleká, ta jeho přítomnost, však zbyde ze mě kost a kdybych nemel dost, tak teď a tady odhalím života vnady, co bude zítra, Čert si vem, nemažu si omlazovací krém, beztak tam všichni dem...

    SPECTATOR
    SPECTATOR --- ---
    FIN
    FIN --- ---
    GRIMALK1N
    GRIMALK1N --- ---
    FIN: Ani ne tak návod, jako spíš obecná pravidla pro tvorbu básnické sbírky. Způsoby, jak se k tomu dá přistoupit (tématicky, chronologicky...), nějakou základní typologii vysvětlenou na příkladech konkrétních sbírek, atd. Asi se budu muset poohlédnout v knihovně. Jestli něco objevím, podělím se o to s vámi.
    FIN
    FIN --- ---
    GRIMALK1N: myslíš jako návod na to, jak správně sestavit sbírku básní? no jestli něco takového najdeš, poprosím předem o odkazy na nalezené, moc rád bych si to přečetl. děkuji.
    GRIMALK1N
    GRIMALK1N --- ---
    Dotaz: můžete mi doporučit zdroj (klidně neinternetový), kde bych se mohl dozvědět něco o tvorbě a kompozici básnické sbírky? Našel jsem akorát stručné heslo na wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1snick%C3%A1_sb%C3%ADrka
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    ÚNOR V ZÜRICHU

    Sníh na náměstí
    neodvážíš se kopce
    těch úzkých uliček
    vysekaných v ledu

    Ale nebe je tak vysoko čisté


    ZÜRICH V ÚNORU

    Nepřestávají zvonit kroky
    po kovových síťkách schodů
    vítr hraje na vyhlídkovou věž
    dole jezero šperk vsazený do tepaného města

    A není větší krásy
    bože není větší krásy na světě
    nad modré opály na obzoru
    zářící sluncem

    THEFISH
    THEFISH --- ---
    Prostě jsem si zvyknul
    plavat v tvym čase
    daleko od břehu
    až k těm atolům za horizontem
    který rostou z utopenejch vzpomínek
    A právě to nám motá hlavy
    MAEROR
    MAEROR --- ---



    po trojím broušení je z měsíce jen pruh
    světlého víkendu
    pod víkem prádelního koše

    nad zapomenutou košilí
    ještě jednou
    srovnáváš se mnou dech
    jenomže prázdnými rukávy ti všechno utíká

    nakonec
    i to mé chci
    je slabé zaklínadlo

    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NATASHA: ... budu žehlit dlouho, já vím :-)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    MAEROR: Tobě ta výpůjčka projde ;)
    MAEROR
    MAEROR --- ---



    vyložíš mne jen kousek před nádražím
    kvůli parkování a taky
    aby se nemávalo
    už tak jsme se toho o sobě
    dozvěděli dost

    autorádio a dětské pobroukávání
    na hranici spánku
    svíráš volant
    dokud doma ze zdi
    škubnutím neodpojíš svět

    dokud ten výkřik nepověsíš
    do vypraného prádla

    NATASHA
    NATASHA --- ---
    THEFISH: Aha, tak to už to chápu spíš.
    THEFISH
    THEFISH --- ---
    NATASHA: díky za postřehy a rady. k tomu písňovému textu - refrén je recitativ, nikoli jako z nouze ctnost, ale na základě předchozí dohody.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam