• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

    Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

    Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
    rozbalit záhlaví
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: vylidŇování center měst (rozuměj odliv trvale bydlících do klidnějších částí) je problém, který se řešil hlavně v USA. V Evropě už to ale podle mého začíná taky. Je to i přílivem imigrantů a větší kriminalitou. Lidi ve finále když mají rodiny, chtějí větší klid.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KALICOR: no vidíš, mě naopak děti přijdou jako jediný trochu samozřejmý smysl života... a nenarazil jsem naopak v priměřeném věku na protějšek, který by to viděl stejně... není to o růstu populace, spíš o jejím udržení (nebo i přiměřeném poklesu). a není to ani o genomu (i když pocit "vlastního" dítěte je složitá věc, a počítá se asi i to, čemu se posledních 100 říká geny).

    ... jenže ouha, s tímhle jsme tady skoro úplně offtopic. uznávám, že záhlaví klubu je zmatené a zmiňuje i tyhle věci. asi jsem to pojal moc ze široka. každopádně myslím, že většinu lidí táhne do měst (aspoň instinktivně, podvědomě) právě ta vysoká koncentrace lidí. tak paradoxně neusnadňuje setkávání se s jinými lidmi, ale spíše vede k tomu, že se ztratíte, v davu, máte najednou anonymitu, individualitu... a to je to, já jsem z města, a tou osamělostí v davu jsem odmalička předávkován a neumím s tím vůbec pracovat.

    lidi, kteří si stěžují na přelidněná města a přesto z nich neodejdou, moc nechápu: na venkově je prázdno, a často i levno: tedy, myšleno: rozhodně spíše se vzmůžete na dům na venkově, než na byt v centru Prahy. kdo rád samotu uprostřed přírody, má obrovské množství šancí, podle mě: proč vylidňovat města?
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    KEIKIN: nechci tu prilis rozpoutavat diskuzi na toto tema, ale pripadam si cely zivot jako jeden z mala, co fakt nema potrebu pri soucasnem mnozstvi lidi na planete hodit tu take ten svuj genom. nemam tu potrebu, spis mi prijde smesna, a vlastne dobrovolne jsem se o ni pripravil. ex pritelkyni jsem se jednou s timhle sveril, a od te doby to uz slo z kopce :) po asi 6 letech, kdy jsme se videli, uz jaksi dosla k podobnemu nazoru :D logicky mi proste vychazi, ze cim nas tady bude vic, tim se budem mit kazdej hur (min prostoru - vsude baraky, jidla atd. - cista teorie).
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KALICOR: Mně dostalo, jak jsou v Praze na Olšanských hřbitovech vidět kočárky a maminky jak korzují s dětmi a kojí je na lavičkách. Už jen hřbitovy jsou oázy klidu.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KALICOR: A pak si ti lidi z města stejně koupí chalupu a tráví čas mimo město. Kor když jsou pak malé děti, tak klidná místa jsou k nezaplacení. :-)
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    to taky vidim jako problem, lidi se mnozi a jaksi tim jak jich pribyva, chteji nekde bydlet, tudiz se prazdna mista, a casto i mista kde byval park, nebo jine misto k odpocinku zmeni v barak pro x lidi a okolo nej podstatne mensi misto kde je lavicka, par m2 travy a par prolezacek pro deti.
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No vždyť to tak taky myslím. Ono pořád nadáváme na developery, že chtějí všechno zastavět byty, a najednou se divíme, že jsou byty tak hrozně drahé. Buď jedno, nebo druhé. Můžeme omezit developery a ušetřené místo využít na společenský život, výlety, zewl v příjemném prostředí apod. Ale pak bude bytů málo, budou drahé a tyhle výhody si může dopřávat jen pár vyvolených. A nebo můžeme chtít cenově dostupné bydlení ve městě, pro všechny. Jenže to musí ten "zlý developer" někde postavit nějaké ty byty...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    JORIM: ok já to beru trochu jinak. Pro mně je rozdíl bydlet (přebývat, přespávat) a žít (společenský život, výlety, zewl v příjemném prostředí apod.)
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No, pokud tam nemůžu žít, tak tam asi nebudou bydlet... (A současně, pokud tam nemůžou bydlet, tak tam budou žít dost těžko...)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    JORIM: Oni tam ale kolikrát chtějí zároveň i žít.
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No, to je právě ten problém. Máme město... A oni tam chtěj bydlet lidi!
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: jj to je potřeba jak sůl. Bohužel je nastavena špatně legislativa. Města jsou nucena kvůli daním neustále hledat prostory pro výstavbu bydlení (většinou města prodají pozemky developerům). Z každého trvale žijícího pak město inkasuje prachy z rozpočtu čr. Toto paradigma se neblaze projevuje v politice i na menších městech, kde se o každém volném mísdtě uvažuje jako o budoucím bydlení.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    KEIKIN: proto tak třeba pořádáme s PragueWatch Lidovou školu urbanismu, na které se snažíme lidi vzdělvat i v jiných věcech než je lobby, kšeft, a omezená nauka ze školních lavic
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: taky sem kdysi studoval urbanismus. Nicméně po letech získaných zkušeností jsem dospěl k závěru, že v reálu tohle nikoho nezajímá. nikoho nezajímají studie, teorie atd. KDyž se má o něčem rozhodvoat, vítězí lobby a nejrůznější mafouši. Bohužel je to většinou legální.
    XCHAOS: Většinou je to tak, že všichni souhlasí kromě jednoho či dvou :-(
    M4JKL05
    M4JKL05 --- ---
    zajímavej článek o rozvoji inovačních čtvrtí:
    The Rise of Innovation Districts: A New Geography of Innovation in America | Brookings Institution
    http://www.brookings.edu/about/programs/metro/innovation-districts
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    hehe, Severní Korea jde na utopie zostra... :-)
    Hovership holidays: North Korean architects shake up tourism | Art and design | theguardian.com
    http://www.theguardian.com/...log/2014/jun/10/north-korean-architects-shake-up-tourism-utopian-tours
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BELZEBUB1936: fajn, proč ne, taky přístup. ale na NYXu je klubů o squattingu spoustu. mě zajímá utopický život ve městě bez ohledu na vlastnické struktury - je mi jedno, jestli to bude město s feudálními výsadami, s individuálně či skupinově vlastněnými domy, obecní domy, nebo nějaký experiment ignorující vlastnictví... víc mě zajímá, kde takový squat vezme elektřinu, než kdo ho ne/vlastní (a ne - napíchnout se načerno na elektřinu vyrobenou v uhelné nebo jaderné elektrárně není utopické ani trochu - nějaký oběh účtenek a jiných papírků mě vůbec nebere, víc mi zajímá to "město o sobě", tedy jeho technické předpoklady...a ne sociální dohoda o jeho využívání... tam je nakonec město jako nositel nějakých tužeb lidí vždcky vzácný zdroj a lidi soutěží, kdo v něm bude žít, tak či onak.. max. si místo peněz stanoví jiná pravidla....)
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    anebo ještě jinak:

    Prolomit vlny: Domy v Praze chátrají dál. Na problém upozorňují squatteři | Prolomit vlny
    http://www.rozhlas.cz/...vlny-domy-v-praze-chatraji-dal-na-problem-upozornuji-jen-squatteri--1360393
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    hm, anebo se na to taky dá podívat jinak:

    Vzpomínky na budoucnost | … nejlepší večírek na konec léta
    http://vzpominkynabudoucnost.squat.net/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hmm. většina domů ve ve městě patří rozhádaným společenstvím vlastníků :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam