• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Tadeáš Žďárský
    https://www.facebook.com/groups/2023967384336650/permalink/4613948225338540/


    Na současné zástance zeleného růstu se budeme za 30 let dívat podobně, jako jsme se dívali na popírače klimatické změny, či tabakové firmy, které tvrdili, že kouření neškodí.

    ​​"Ekonomicky růst není slučitelný s naplněním klimatických závazků" - to je závěr první metastudie, která brala do úvahy všech 835 studií o decouplingu (tedy oddělení ekonomického růstu od emisí skleníkových plynů, či spotřeby zdrojů). Žádná země na světě v současnosti nedosahuje dostatečného absolutního decouplingu a existuje plná řada teoretických i empirických argumentů, proč "zelený" nebo skutečně dematerializovaný růst nemůžeme očekávat ani v budoucnosti.

    Snažil jsem se udělat hezkou grafiku o decouplingu v češtině, pokud by se někomu hodila do prezentace, klidně využívejte. Pokud byste o tématu chtěli vědět víc, nedávno Timothy Parrique, jedna z největších autorit na decoupling na světě, udělal 3 přednášky, kde celý koncept decouplingu do hloubky vysvětluje. Moc je doporučuji!

    Vzhledem k tomu, že transformace na nerůstovou, nebo post-růstovou ekonomiku bude nějakou dobu trvat, myslím, že je nejvyšší čas, aby klimatické hnutí začalo ve velkém tematizovat nejen boj za rychlý přechod na obnovitelné zdroje energie, ale taky rychlý přechod na nerůstovou ekonomiku.

    Co je decoupling? - https://www.youtube.com/watch?v=LF8LDn5d-LA
    Děje se decoupling? - https://www.youtube.com/watch?v=yeX_zxriiTU
    Může se dít decoupling v budoucnosti? - https://www.youtube.com/watch?v=yiSp_0A_vvg

    Pokud mate zájem (ne)pravidelně dostávat nerůstové novinky, přihlašte se na odber nerůstového newsletteru zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSemipMS6gEa-c6AI_YyaIG-Ztsj2CrXQaFjxOrmyhykSpRgdQ/viewform?usp=sf_link
    TUHO
    TUHO --- ---
    Klimatologie na MUNI
    Jak se změnila vodní bilance ČR za posledních 60 let? To znázorňuje uvedená infografika. Vodní bilance představuje rozdíl mezi množstvím spadlých srážek a vypařené vody (potencionální evapotranspirace). Z dat jasně vyplývá, že z dlouhodobého hlediska je bilance záporná. Vyjma desetiletí 2011-2010 můžeme navíc sledovat sestupný trend. 1

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Tadeas:

    Loss of ancient grazers triggered a global rise in fires
    https://phys.org/news/2021-11-loss-ancient-grazers-triggered-global.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: tak pokud to je v souladu se zamerem, vyroste nova puda.

    za me je diskutabilni davat do jednoho pytle tu ekosyatemovou sekvestraci a fosilni produkci. ale zas tak do toho nevidim
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: odpustky. Nevim co si o tom myslet... kdyby aspon vyrostlo neco novyho...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rupert Murdoch's NSW wool property Cavan Station signs $500,000 carbon deal with Microsoft - ABC News
    https://www.abc.net.au/news/2021-04-28/rupert-murdoch-microsoft-carbon-credit-farm-deal/100099058
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: jak v dole tak i nahoře, nebo jak že to bylo? ,)
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    Europe's changing climate hazards — an index-based interactive EEA report — European Environment Agency
    https://www.eea.europa.eu/publications/europes-changing-climate-hazards-1/climate-hazards-indices
    TUHO
    TUHO --- ---
    ulet v polsku

    „Já, Oktawian Leśniewski, ředitel elektrárny Turów, stojím před tvou tváří v přítomnosti andělů a svatých (...), abych tvému ​​panenskému srdci svěřil elektrárnu Turów, (...) Panenské Srdce Marie, královno Polska, prosím rozšiř svou moc, svou vládu na svou elektrárnu v Turówě. S vaší inspirací se elektrárna rozvine ke slávě Boha, Církve a vlasti. (…) Ó, paní z Jasné Góry, prosím, zajisti, aby váš Panenský Domov triumfoval na našem pracovišti (…) Svěřuji turowský kombinát Nejsvětějšímu domovu našeho Pána Ježíše a volím Michaela, archanděla, jako našeho patrona".

    VIDEO: Poláci zasvětili důl Turow nejsvatější ochránkyni země. Spor s českou stranou trvá | REFRESHER.sk
    https://refresher.sk/106038-VIDEO-Polaci-zasvetili-dul-Turow-nejsvatejsi-ochrankyni-zeme-Spor-s-ceskou-stranou-trva
    PER2
    PER2 --- ---
    zatraceny americani, cely to tam rozje... oh wait
    Dry River Triggers Mass Protest In Iran's Third-Largest City
    https://www.rferl.org/a/iran-protests-river-dry/31569852.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    S regulovanou cenou elektřiny by Česko šok zvládlo, říká Michalik. Velký rozhovor o energetické krizi i kyperské půjčce
    https://denikn.cz/752527/s-regulovanou-cenou-elektriny-by-cesko-sok-zvladlo-rika-michalik-velky-rozhovor-o-energeticke-krizi-i-kyperske-pujcce/

    Nečekám, že se vrátíme do bodu, kde jsme byli dříve. Startuje období vyšších cen energie. Pokud existuje silný trend dekarbonizace, má to svoje náklady. Ty se projevují v nějakém instrumentu, ať už to bude uhlíková daň, nebo emisní povolenka. Tuto část ceny stát dostává a je otázkou, co s ní udělá. Z těchto příjmů by měl lidem financovat nějakou finanční pomoc nebo to dávat do dotací, které umožní snižovat energetickou spotřebu, zateplovat, stavět na střeše fotovoltaiku, tepelné čerpadlo a podobně.

    Vyšší cenu energie budeme muset vstřebat. Jde ale o to, aby při růstu cen nevznikaly šoky, které nejsou někteří spotřebitelé schopni snášet. Pro ně můžete mít nějakou jednorázovou pomoc, ale stejně nemáme dořešenou systémovou vazbu. Příjmy musíme vracet obyvatelům, aby měli relativně nižší účet.



    Dokáže nárůst cen vstřebat český průmysl?

    Není to jen český průmysl, je to i evropský. Jde ale o to, jestli je systém stanovení ceny elektřiny v daném okamžiku správný. Nyní máme regulovanou cenu kromě silové elektřiny. Ta se obchoduje na burze. Například ČEZ má u jaderných elektráren relativně nízké variabilní náklady. Za stávající situace prodává elektřinu své dceřiné společnosti za cenu na burze v Německu, má tedy extra zisk. Ale to je jedno, jestli je to ČEZ. Může to být kdokoliv další, kdo by mohl obchodníkovi elektřinu prodávat i za nižší cenu.

    Ve Spojených státech zůstaly státní monopoly, mají regulátora, který určuje náklady, přiměřenou marži a cenu, za kterou se může prodávat. Nám by se tak teď do ceny propisovaly náklady na emisní povolenky a vyšší ceny povolenek. Neprojevovala by se tam ale finanční spekulace s cenami energií.

    Od liberalizace trhu se silovou elektřinou jsme očekávali, že bude energie všude dostupná a levná, ale to se nikdy nedostavilo. Jsou k ní přiřazeny další prvky jako emisní povolenky, platby za obnovitelné zdroje energií, takže to má daleko k ideálnímu stavu volného trhu. Když se vrátíte myšlenkově zpátky – kdyby Česká republika měla normální regulovanou cenotvorbu energie, tento šok by zvládala bez problémů, protože by se jí nedotknul.



    Není potom z toho širšího pohledu jedno, jestli si malá Česká republika postaví nový blok jaderné elektrárny Dukovany?

    Pokud má český daňový poplatník obchodní společnosti ČEZ nějak garantovat výstavbu, tak co z toho má, když se bavíme o energetické bezpečnosti? Variabilní náklady elektrárny budou relativně nízké, přesto může mít energii za vyšší cenu. Obchodní společnost tak může mít vyšší zisk, protože se stát tlačí do role někoho, kdo ovlivňuje trh.



    A vy vidíte nějakou cestu pro krok zpátky?

    Zatím nebyl čas se o tom bavit. Ale myslím, že je to diskuse, která se na půdě Evropské unie otevře, protože to není jen otázka České republiky. Zemí, které to při současném šoku pocítily, je více, a budou si klást stejnou otázku – tedy co nám přináší liberalizovaný trh se silovou elektřinou? Určitě je super, že máme propojené soustavy, dá se obchodovat a můžeme přebytky přemisťovat za tržní ceny. Ale z hlediska státu je otázkou, jestli je elektřina normální komodita. Za první republiky to byl veřejný statek stejně jako voda.

    Když o tom přemýšlíte, není to stejný statek jako mrkev nebo brambory. Má totiž pro lidi a zemi úplně jiný význam. My jsme se z ní snažili komoditu udělat a myslím, že se to nepovedlo. Možná je doba na diskusi o tom, že bychom s elektřinou měli zacházet trochu jinak.


    ...


    Pro průmysl mohou vysoké ceny energií znamenat problém. Má ho podporovat stát, aby zvýšil svoji energetickou účinnost?

    Většina peněz, které poplynou přes modernizační fond z emisních povolenek, bude určena na snižování energetické náročnosti a zvyšování energetické účinnosti. Bude se to týkat nejen domácností, ale i firem. Veřejný sektor se tak na tom bude podílet. Zároveň: čím je energie dražší, tím více se budou samotné firmy dívat na to, kde mohou ušetřit a snížit svoji energetickou náročnost. Český průmysl je navíc v evropském kontextu energeticky náročný. Pro něj je to o to větší úkol.



    Chtěl byste nějak hýbat s datem odklonu od uhlí?

    Za STAN jsme měli v programu rok 2033. Koaliční dohoda říká nejpozději 2038. Domnívám se ale, že bez ohledu na to, co řekne stát, bude byznys podmínkami na trhu dotlačený spíše k datu, o kterém mluvíme my.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #cz #opportunity

    MŽP nabídne na projekty adaptace na změnu klimatu přes 1,75 mld. Kč - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-nabidne-na-projekty-adaptace-na-zmenu-klimatu-pres-1-75-mld.kc
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    "Large uncertainties" over warming outcomes from current climate policies | Imperial News | Imperial College London
    https://www.imperial.ac.uk/news/232079/large-uncertainties-over-warming-outcomes-from/

    "During COP26, a succession of studies confidently communicated that current policies would lead to 2.7°C of warming in 2100 and emission pledges to 2.4°C of warming, while we find that the uncertainties are much greater and that the answer depends on what model is used."

    The findings showed a wide range of possible scenarios emerging from the selected models, with current policies leading to between 2.3 and 2.9°C of warming in 2100, and pledges on carbon emissions leading to between 2.2 and 2.7°C.

    Dr Gambhir, a co-author for the study and Senior Research Fellow from Imperial's Grantham Institute - Climate Change and the Environment, said: "We could be on a path to just over 2°C, or just under 3°C, with very different climate consequences in each case."

    He added: "Predicting emissions in 2030 is difficult enough but extrapolating to 2100 is heroic and requires a good dose of humility to avoid giving false precision."
    She said: "The large uncertainties indicate that current policies and policy pledges can still lead to warming outcomes of 3°C in 2100.

    "The false precision to climate outcomes given during COP26 may lead countries to believe they are making good progress, when the opposite may indeed be the case."
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: nebyl sem si jistej jestli zrovna v tehle mistech horelo, ale pokud ano, pak je to climate related compound disaster?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: už jsme měli je to interpretovaný jako compound disaster že třeba v tom Vancouveru je ta povodeň proto že v létě shořely lesy a zmenilo to půdu tak že je tvrdá a voda teď teče Bez jakékoliv zábrany
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ze by klima?

    Kanadu zachvátily nejhorší povodně za 500 let. Pod vodou zmizely dálnice, na místě jsou mrtví
    https://denikn.cz/753252/kanadu-zachvatily-nejhorsi-povodne-za-500-let-pod-vodou-zmizely-dalnice-na-miste-jsou-mrtvi/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #transitionPain

    Rekordní cena emisních povolenek v EU. Vůbec poprvé se vyšplhala nad 70 eur za tunu
    https://forbes.cz/rekordni-cena-emisnich-povolenek-v-eu-vubec-poprve-se-vysplhala-nad-70-eur-za-tunu/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Budoucnost čistší, levnější, s novými pracovními místy a nulovými emisemi. Dostupné elektromobily pro všechny a zemědělství respektující přírodu. Tak popisuje rok 2050 Matthias Buck, odborník na energetickou politiku z německého think tanku Agora specializujícího se na energetickou tranzici. A kromě toho vám prozradí, jak vypadá takzvaný planetární jídelníček a jak často si v budoucnu budeme moct dovolit steak.

    Bezuhlíková Evropa do roku 2050 je možná, náš životní styl se ale bude muset proměnit, říká expert na energii - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/technologie-pro-obnovitelny-svet-uz-mame-schazi-jen-vule-politiku-i-nas-samotnych-rika-expert-na-energii/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam