• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    HONZA09
    HONZA09 --- ---
    OMNIHASH: Plus monitoring komunistů.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Vondra dohlížející ostřížím zrakem, aby se na kongresu nikdo moc nerozšoupnul... ostatně kvalifikaci na to má dokonalou!
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: jak je libo:

    Chtěl jsem to vidět na vlastní oči aspoň jednou v životě. Několik tisíc Grét v jeden čas na jednom místě. Přihlásil jsem se proto do delegace EP na tzv. COP 27 v Šarm aš-Šajchu. Je to letovisko u Rudého moře na Sinaji. Pod záštitou OSN se tu konalo už 27. zasedání vlád, mezinárodních organizací a nevládek. Hledají shodu, co dělat s globálním oteplováním. Impozantní, barevný rej klimatických aktivistů všech národů, ras, vyznání a politických ideologií. Na první pohled to vypadá sympaticky – neformální summit, naplněný lidskou energií konat dobro. Detailnější pohled je horší. Mezi aktivisty brutálně převažují ti nalevo. Mnohým nejde jen o klima. Chtějí revoluci ve finančním systému, konec kapitalismu, masivní přerozdělování. Chtějí měnit náš život a zvyky radikální regulací poptávky i nabídky.

    Problém číslo 1:
    Gréta nepřijela. Organizuje to Egypt, kde vládnou vojáci, protože demokraticky zvolení Muslimští bratři přivedli zemi na práh kolapsu. Demonstrace nejsou povoleny – daň za stabilitu ve složitém regionu. Aby to nevypadalo blbě, tančí před vstupem do areálu několik mladíků s transparentem „Be Vegan, Make a Peace“. Areál je pojmenován po Tonino Lamborghinim, který se asi za výjimku z rychlé dekarbonizace spalovacích motorů, kterou dostaly firmy Lamborghini a Ferrari, zavázal, že tu výhodně nabídne pro karneval svůj hotelový komplex…

    Asi se zeptáte, proč se to nekoná online. Taky jsem se ptal. Ušetřily by se peníze i uhlíkové emise. Jenže na to vám řeknou, že na dálku se vyjednávat nedá. Takže příští rok se COP 28 bude konat v ropném emirátu v Dubaji. Nebude to jiné…

    Problém č. 2:
    Ačkoli šéf OSN jednání dramaticky zahájil slovy, že se VŠICHNI řítíme do klimatického PEKLA, každý si od jednání slibuje jiné odpustky. Rozvojové státy chtějí pomoc. Země s velkými pralesy jako Kongo či Indonésie se těší na příjmy z pohlcování uhlíku. Jejich pavilóny jsou nejhonosnější. Brazilský je skromnější, protože příprava byla ještě v režii Bolsonara, ale na závěr přijel vítěz voleb komunista Lula a hned se o peníze hlásil taky. Ostrovní a suché státy chtějí přímé odškodnění za každou přírodní katastrofu.

    Nejhlasitější byl Pákistán. Žádá miliardové reparace za povodně, ačkoli se vědci doteď neshodli, že by letošní deštivé monzuny měly přímou souvislost s klimatickou změnou. Ropné státy v čele se Saudskou Arábií a Ruskem odmítají slíbit konec těžby ropy a plynu. Přece nebudou přihřívat pod kotlem energetické krize. Pavilon krále Saudů připomíná honosný, nedobytný hrad. Čína a Indie se tváří jako rozvojové státy, které mají historické právo emitovat dál.

    Všechny pak spojuje jediné – od Západu požadují prachy.

    Problém č. 3:
    EU naivně vlezla do pasti, kterou si sama vykopala. Dopředu šturmovala s vlastními závazky v naději, že se Čína, USA a Indie přidají. Reparační fond odmítala, pokud do něj nepřispějí aspoň Američané a Číňané. Čína a Indie ale neslíbily vůbec nic, americká administrativa jen nezávazně s tím, že republikánský Kongres tomu asi vystaví stopku.

    Hlavní vyjednavač Frans Timmermans nakonec se zřízením „reparačního“ fondu přesto souhlasil – pro ty nejchudší státy. Není přitom vůbec jasné, kdo ten prázdný měšec naplní, kolik v něm bude a kdo z něj buce moct čerpat. A už vůbec není jasné, jak chce Brusel přesvědčit daňové poplatníky v Evropě, aby souhlasili s placením reparací v zahraničí, když teď musejí platit násobky za základní životní potřeby doma – topením a bydlením počínaje, dopravou a potravou konče.

    Možná se zeptáte, proč jsem do Egypta jezdil. Naše konzervativní frakce hlasovala ve Štrasburku proti mandátu delegace EP. Byl pro nás příliš radikální a naivní. Má role byla monitorovací. Hlídat, jestli ostatní kolegové nevybočují za rámec přijatého mandátu, což je mezi „zelenými“ kolegy železným pravidlem. Bylo tomu tak i nyní. Proto tato delší zpráva.
    TUHO
    TUHO --- ---
    SHEFIK: muzes sem ty jeho cint vykopirovat, at to mame zalohovany? dik ,))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Sice dál, za to horší cesta: Čemu se snad ani nedá rozumět | 18. 11. 2022 | Karel Dolejší | Britské listy
    https://blisty.cz/art/110673-sice-dal-za-to-horsi-cesta-cemu-se-snad-ani-neda-rozumet.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: za syrskou občanskou válkou stojí několikaleté sucho, neúroda a obrovský přesun venkovského obyvatelstva do měst. Jasně, ve hře byly neurůznější zahraniční zájmy a vlivy - ale ty by neměly takový dopad, kdyby ta země v první řadě nebyla destabilizovaná a lidi tam nepřišli o zdroj obživy...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Vodní katastrofa v Íránu | 21. 11. 2022 | Britské listy
    https://blisty.cz/art/110698-vodni-katastrofa-v-iranu.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Protesty za embargo na plyn neuspěly. Evropa stále sponzoruje ruský režim, tvrdí aktivista Makičjan | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/arsak-makicjan-rusko-klima-aktivismus-valka-ukrajina-hnuti-rozhovor_2211201818_pat

    „Evropští politici mají podíl na eskalaci situace na Ukrajině. Rusko vydělalo spoustu peněz na obchodu s plynem, ropou a uhlím,“ zdůrazňuje Aršak Makičjan, arménsko-ruský aktivista, který kvůli veřejnému vystupování proti klimatické krizi a válce na Ukrajině byl několikrát zatčen a počátkem listopadu zbaven ruského občanství. O aktivismu, ruských menšinách v zahraničí a perzekuci politické opozice mluvil se serverem iROZHLAS.cz.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Sasa Vondra a COP27

    Alexandr Vondra - Chtěl jsem to vidět na vlastní oči aspoň... | Facebook
    https://www.facebook.com/317802208282505/posts/6092420164153985/?flite=scwspnss
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: France Is Losing Its Race to Fix the Reactors Europe Needs
    Grid operator warns that risks of shortages are increasing
    Prolonged nuclear-power outages could hit France’s neighbors
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS:

    "Takhle ostatně vznikla syrská občanská válka" whut!?
    "Ale díky klimatické změně poroste jejich četnost a pravděpodobnost. Ale to měřítko, v jakém se to celé děje, je tak obrovsky mimo mísu" whut podruhe?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: ja rozporoval jen nektery tvy konkretni tvrzeni. Jinak co rikas mi dava smysl
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: nechápeš podstatu problému... bohatší část populace se nějak adaptuje.. doveze řešení, zaplatí svými nerostnými zdroji. Ale vzniknou ti vyloučené komunity. Takhle ostatně vznikla syrská občanská válka a související uprchlická vlna... nejsou to žádné umělé konstrukce, prostě popisuju, jak to je.

    Některé katastrofy by určitě vznikly i bez klimatické změny, civilizace nemůže úplně za všechno, samozřejmě. Ale díky klimatické změně poroste jejich četnost a pravděpodobnost. Ale to měřítko, v jakém se to celé děje, je tak obrovsky mimo mísu a vliv čehokoliv, co jako jedinci můžeme udělat, je tak malý - typu, že za celý život ušetříme tolik, kolik činí jediný let tryskáčem - že je to naprosto nepředstavitelné.

    Jediný, kdo může něco ovlivnit, jsou ti, kdo vytváří vzorce masové spotřeby. A potom i vzorce vlastního luxusu. A další možnost je vytvořit životní styl, který bude mít nízkou stopu a současně bude atraktivní k napodobení pro ostatní. To jsou zhruba 3 cesty, které dávají smysl.

    Ekonomika v tom hraje dvousečnou roli, protože sice by uměla nabídnout řešení, kdyby je lidi masově poptávali - ale neumí nijak zajistit, že je opravdu poptají. To je už zkrátka jiný level.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DZODZO: to bude něco podobnýho jako toto

    All Bolt rides in Europe are now 100% carbon-neutral | Bolt Blog
    https://blog.bolt.eu/en/all-bolt-rides-in-europe-are-now-carbon-neutral/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    What are the key outcomes of Cop27 climate summit? | Cop27 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/nov/20/cop27-climate-summit-egypt-key-outcomes
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20221120-193759
    PER2
    PER2 --- ---
    ach ne, konec sveta
    Winter Temperatures in the Alps: 50 Years
    https://youtu.be/TFx6Af3ZaVc
    PER2
    PER2 --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: hele ne. Sam pises, ze maji na vybranou - zaplatit, nebo odejit. Obchod se da uskutecnit i barterem, pokud nemas penize, zase, zpusobu je vic.

    K tvemu prikladu - nasi predci dokazali ziskavat ve velmi suchych oblastech vodu diky jednoduchymu triku s listem a jamkou, kde se usadila rosa. To je reseni skrze adaptaci.

    Pokud se bavime o soucasnosti, pac zminujes penize a pouste, pak se daj veci resit mnoha zpusoby. Od odsolovani morske vody, pres odvhlcovani vzduchu a to i v nesussich mistech planety. To samy pri chlazeni, muzes si postavit dum, ve stylu termitiste.

    Ten problem je v tom, ze lidi voli jednodussi reseni, nebo ho nechavaji na posledni chvili. Tzn. ignoruji casove limity, dokud se jim moznosti nezuzi/neztizi vyber a pak radsi utecou. To ale neznamena, ze ten vyber nemeli a nasledne ani nemaji. Zvolit si nezajem udrzitelnosti a moznosti reseni, je take volba sama o sobe.

    Neberme lidem odpovednost, zvlast tem dospelym.

    ...

    Ždímačka vzduchu na poušti získá litry pitné vody. O vynález z ČVUT už mají zájem firmy | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67034220-zdimacka-vzduchu-na-pousti-ziska-litry-pitne-vody-o-vynalez-z-cvut-uz-maji-zajem-firmy

    Za hodinu totiž dokáže v pouštním prostředí získat 0,6 až 1,5 litru vody, záleží na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu. A co víc, voda z ní je zcela pitná. V těch nejsušších a nejteplejších oblastech zařízení vyrobí deset litrů vody za den, což by napojilo čtyři až pět lidí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam