• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS:
    JIMIQ: já bych do té debaty vstoupil s tím, že i když sám hlásám, že decoupling je určitě způsob, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Příklad: enviromentálně šetrná, celoročně energeticky autonomní nemovitost může určitě být řádově dražší, než nemovitost závislá na inženýrských sítích závislých na fosilních palivech = pokud takovou nemovitost postavíme, číselně vyroste HDP víc, než když se postaví konvenční developerské post-paneláky. Ale taky důsledek toho příkladu: pokud postavíme jednu takovou nemovitost pro členy bohatých elit, které si to budou moci dovolit, tak celková uhlíková stopa civilizace se samozřejmě moc nesníží - takže dílčí drahé eko-investice ve skutečnosti k decouplingu moc nepřispějou. Musel by se týkat masové spotřeby...

    Ten požadavek na degrowth je jasným požadavkem na regulaci, na řízení ekonomiky. Toto má obecně špatnou pověst kvůli plánovaným ekonomikám východního bloku - jenže tam šlo ve skutečnosti o vojenské ekonomiky ruského imperiálného typu, které řešily momentální požadavek své éry na maximalizaci výkonu těžkého průmyslu (který koneckonců vždy řešily všechny ekonomiky orientované na zbrojení - nejen ty nominálně "socialistické"... jednou z nejdrastičtějši zdaněných ekonomik v historii byla mimochodem americká ekonomika v 50tých letech 20.století...). Určitý následný "degrowth" východního bloku tedy nebyl řízený, ale byl spíše nechtěným vedlejším výsledku kolapsu těch plánů. (paradoxně 90tá léta u nás byl lunapark, poháněný levnou elektřinou z hnědého uhlí, které jelo na maximum právě v důsledku megalomanského plánování předchozích desetiletí...)

    Obecně: i pokud ekonomiku nereguluje politický záměr demokraticky fungujícího státu, tak to nezamená, že nám nikdo neplánuje a nereguluje život. Život nám plánují investoři, kteří na trh vrhají produkty, u kterých nabídka následně indukuje poptávku. Představa, že úředník plánuje vždy špatně a investor naopak nějak altruisticky je pouze naruby převráceným Misesovým odhalením, že státní úředník neusiluje o žádné "objektivní dobro", ale skrytě prosazuje stejně sobecké zájmy, jako soukromý investor. Úředník by měl uvažovat altruisticky, leč často má jeho působení úplně jiný efekt; investor v klasickém liberalismu uvažuje sobecky, jenže v konkurenci ostatních investorů prohrává; tím sice v ekonomice vzniká nějaká evoluce a růst skrze přežití životaschopnějších konceptů, jenže v rámci této soutěže vyprodukované odpadky (včetně ultimativního uber-odpadu ve formě emisí CO2) postupně zaserou obecní pastvinu...

    Obecně zde máme problém s rozdílným pojetím úkolu obce v americkém a evropském pojetí, kdy v evropském pojetí je úplně normální, že třeba obce mají nějaké územní plánování a očekávají pak podobné funkce i od státu jako od celku. V americkém pojetí teprve obec, která je celá soukromě vlastněná (ano, i takové právní formy tam existují - pak zkrátka funkci starosty a městské rady vykonává majitel), může něco centrálně plánovat, a jinak v anglosaském pojetí vlastnictví si vlastník pozemku může kdekoliv postavit mrakodrap nebo důl (a podle toho to pak taky trochu vypadá....).

    Do diskuze o tom, zda klimatickou krizi má vyřešit spíš osvícený centrální "socialistický" stát, který přijme zeleno agendou za svou, nebo zda ji lépe vyřeší osvícený "libertariánská" miliardář-oligarcha, který centrálně naplánuje ideální řešení z pozice majitele, bych rád vstoupil s alternativním pojetí, kdy "degrowth" se může týkat třeba nějaký spin-offů dobrovolné skromnosti, tedy v podstatě demonetizace podstatné části individuálních i společenských aktivit. V podstatě zatímco v tradičním pojetí se ekonomické vztahy týkají pouze alokace vzácných zdrojů, tak životní styl nás tlačí ke společnosti umělé vzácnosti, k vytváření placených služeb pro placené služby samotné - i tam, kde vlastně scarcity neexistuje. Politickou propagandu nahrazuje komerční reklama a vytváří nové formy konzumu.

    Obecně, pokud lidé naleznou způsoby, jak trávit čas, aniž by přitom soutěžili v konzumaci vzácných zdrojů, tak by ekonomické tlaky mohly slábnout. Tohle může a nemusí být infrastrukturní problém (moje životní téma bylo vymyslet, jak zpřístupnit lidem internet v podstatě i bez infrastruktury, což se nakonec v budování infrastruktury zákonitě zvrhlo, takže zase vím svoje o tom, jak cesta do pekel bývá dlážděna nejlepšími úmysly...)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Pletou se tu dve veci
    Degrowth = snizeni emisi pomoci snizeni HDP
    Decoupling = oddeleni rustu HDP od rustu emisi (rust HDP pri snizeni emisi)

    A jinak spravny primer degrowthu k padajicimu baraku by byl ze abys mel penize na opravdu baraku prodas auto ktermy jezdis do prace (snizis si dlouhodobe prijmy = dusledek degrowthu)

    Chceme decoupling a ten se dosahuje instalaci OZE, investicema do uspor a inovacema
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: jo no protoze muj napad s domem nedokazal posthnout to, ze degrowth ma predevsim snizit spotrebu = emise

    tak nic

    jinak degrowth podle te Nature je toto

    Wealthy economies should abandon growth of gross domestic product (GDP) as a goal, scale down destructive and unnecessary forms of production to reduce energy and material use, and focus economic activity around securing human needs and well-being.

    ----

    1. Reduce less-necessary production. This means scaling down destructive sectors such as fossil fuels, mass-produced meat and dairy, fast fashion, advertising, cars and aviation, including private jets. At the same time, there is a need to end the planned obsolescence of products, lengthen their lifespans and reduce the purchasing power of the rich.

    2. Improve public services. It is necessary to ensure universal access to high-quality health care, education, housing, transportation, Internet, renewable energy and nutritious food. Universal public services can deliver strong social outcomes without high levels of resource use.

    3, Introduce a green jobs guarantee. This would train and mobilize labour around urgent social and ecological objectives, such as installing renewables, insulating buildings, regenerating ecosystems and improving social care. A programme of this type would end unemployment and ensure a just transition out of jobs for workers in declining industries or ‘sunset sectors’, such as those contingent on fossil fuels. It could be paired with a universal income policy.

    4. Reduce working time. This could be achieved by lowering the retirement age, encouraging part-time working or adopting a four-day working week. These measures would lower carbon emissions and free people to engage in care and other welfare-improving activities. They would also stabilize employment as less-necessary production declines.

    5. Enable sustainable development. This requires cancelling unfair and unpayable debts of low- and middle-income countries, curbing unequal exchange in international trade and creating conditions for productive capacity to be reoriented towards achieving social objectives.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: sry za preklepy, pisu z mobilu
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: to co popisujes na tvem prikladu neni degrowth. Muze to byt pravy opak. Popisujes priklad efektivitu utilizace uspor/penezni zasoby.

    Pokud jsem spravne pochopil degrowth (a tady muze byt chyba na me strane), jde o opak ekonomickeho rustu. Uz ale neresi, kde mam pokles - jestli na emisnich, nebo bezemisnich aktivitach. Ale dobre, predpokladejme, ze ted jsou emise spojene se vsim.

    Paralelou s tvym prikladem:

    Pokud mi pada dum na hlavu a mam s nim spojene stale vetsi problemy (napriklad riziko zraneni), tak pro me urcite nebude lepsi zacit vydelavat min penez. Mam nejake provozni naklady jak s domem (aby opravdu neslad, abych mohl svitit na opravy, abych neumrzl), tak s obzivou my rodiny a ty sou nemeny, mozna v case kvuli inflaci stoupaji. Takze potrebuju bud:

    A) vydelavat vic (rust)
    B) usporit na nesmyslnych aktivitach (optimalizace nakladu, tohle enni degrowth, protoze penize stejne utratim)
    C) pujcit si (boost investic, pac pak se mi sbizi provozni naklady s domem, tedy i rizika)

    Nikdy ale nebude to spravne reseni vydelavat mene (plosny degrowth), nebo opravy protahnout na co jejdelsi obdobi (pac pak mam provozni naklady rozlozene na vic let a utratim vyrazne vice nez kdybych to stih pujckou za rok)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: ano, ta analogie dost kulha / degrowth neni minenej tak, ze spotreba energie zustane stejna, jen misto do private jetu a vanocniho osvetleni pujde do stavby OZE. degrowth je minenej tak, ze se predevsim ma snizit spotreba energie = emisi = coz se odrazi na HDP. ale "pak az se ten novej barak zapne/ciste zdroje energie, tak to muze poradne navysit HDP". predpokladam teda. nevim. tim ze to ruzne formuluju, snazim se si to ujasnit
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TUHO: pritom je to problem co sa tiahne este do dob kolonializmu, s ktorym sa bohate staty dnes nevedia vyrovnat, ked vidime ako im kazdy den na dvere klopu obyvatelia byvalych kolonii
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: btw k tomu prikladu: investice ti generujou hdp. stejne jako ti generuje hdp treba povoden, protoze te nuti investovat zdroje na opravu, ltery bysis nechavala treba na pozdejc. aneb hdp ma sice k bohatstvi nejakej vztah, sle neni to ekvivalence…
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: moc jsem nepochopila predchozi odpoved, tak jeste jednou. Pada ti barak na hlavu. Potrebujes postavit novy. Nez ho postavis, brutalne omezis svou rodinnou spotrebu a maximum vydelku budes investovat do noveho domu. Ten ale neprodukuje HDP, dokud to neni hotove.

    s tim souhlasis, jen tomu nerikas degrowth, nebo jak?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: jenze degrowth ti vytvori z bohatejch statu chudsi. Kdo pak bude tahnout tu transition, kdyz se vsichni budou potacet v problemech preziti spolecnosti/jednotlivcu?

    I chude staty maji emise.

    Tohle proste neni cesta.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bloomberg - Are you a robot?
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-12-08/big-oil-betting-billions-on-global-climate-catastrophe

    Největší světoví producenti ropy za poslední dva roky investovali 58 miliard dolarů do nových projektů. Pokud se všechny uskuteční, zmaří to plány na dekarbonizaci a zastavení klimatické změny

    Snižování emisí? Zapomeňte. Ropní magnáti sází na klimatickou katastrofu a investují miliardy | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/ropni-magnati-sazeji-na-klimakatastrofu?#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

    Paris Maligned - Carbon Tracker Initiative
    https://carbontracker.org/reports/paris-maligned/

    Ačkoli vlády ve vyspělých zemích po celém světě pokračují v odvážném plánování, jak snižovat emise a zachránit klima, skutečnost bude nejspíš úplně jiná. Největší světové ropné společnosti totiž zjevně naplnění smělých cílů nevěří. Nasvědčují tomu alespoň masivní investice, které v posledních dvou letech nasměrovaly do nových projektů.

    TUHO
    TUHO --- ---
    LOPIK: to je hezky, ale nejvetsi problem nejsou chudy staty. problem vytvorily bohaty staty, aneb ve fosilni spolecnosti je klimaticka krize funkci bohatstvi
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Já vám nevím, ale není už dost zkušeností s tím, že obecně chudší státy (ale to dokonce i pro jedince) mají ekologii až na druhý koleji? I kdyby byl nějakej degrowth vůbec ekonomicky nebo společensky vůbec možnej.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: jenze ekonomika, stejne jako organismus ma v soucasny velikosti nejakou bazalni spotrebu. Pokud budes aplikovat degrowth (skze napr. inflaci), jdes plosne napric, tzn. vyvolas problemy napric.

    Problemy zpusobi neefektivitu toho co resis (jidlo misto transformace).

    Takhle si nascitas roky a diky bazalni spotrebe uplynou desetileti, z transformace je prd a sklenikovy plyny vsechny ty desetileti narustaly.

    Naopak, nejlepsi strategii by bylo, mit bazalni spotrebu v prubehu casu co nejkratsi a do toho pridat maximum budgetu pro transformaci. Timhle zpusobem vypustis sice jednorazove vic emisi, ale vuci konci transformacniho obdobi jses s emisemi x-krat nize a dalsi neprodukujes. Tohle je ale opak degrowth, pokud se bavime o hdp. Tohle je rustova strategie (minimalne v ramci obdobi probihajici transformace).

    Nebo, alespon dava smysl se bavit o omezeni urcitych aktivit, nebo zdanebi aktivit, produkujici emise, abymse si cas na transformaci prodlouzili. Tohle ale opet nemusi znamenat plosny degrowth.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    nebo lockdown nez se vyvinou vakciny, to je dobra analogie

    omezit brutalne spotrebu, nez se vyresi problem, ze nejsou ciste zdroje energie.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: *dekad
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: neco jako kdyz Sikela vyzve narod, aby setril plynem. Kdybys mel par dekan ekonomiku ktera neroste (nebo jen malo), muzes mezitim dovynaleznout vsechny ty FVE CC atd a pak rozjet decoupling

    proto bych to chtela. dieta, ktera zachrani svet. jenze takova dohoda se nepodepise
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ale zeptam se mozna na dulezitejsi otazku. Jakym presne mechanismem nam ten degrowth (v radu jednotek, nebo desitek procent?) pomuze zachranit klima?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: misto tech smajliku bych se osobne zamyslel vic nad tim, co to financovani zpusobilo jak spolecnosti, tak zivotnimu prostredi

    Ty vidis nejakej vysek, kterej ti prijde uzasnej, ale ignorujes dependency a impact jak prostorovej, tak casovej.
    TUHO
    TUHO --- ---
    SHEFIK: neni to nic, co by se v minulosti nedelo. takhle treba spojenci financovali druhou svetovou valku. jeste, ze nemeli kurz ekonomie, bysme tu ted mluvili nemecky :))
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    SHEFIK: Je na to termin "ochota pracovat". Tohle jde dohajzlu vzdy a vsude kde se rozdava. Vsechno tohle fantasirovani popsane nize vzdycky okrade nejvic stredni tridu a ty lidi co maji ochotu pracovat jako moralni background.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam