• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #doomed #fullRead

    Extreme heat in oceans ‘passed point of no return’ in 2014 | Oceans | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/feb/01/extreme-heat-oceans-passed-point-of-no-return-high-temperatures-wildlife-seas

    In some hotspots, extreme temperatures occur 90% of the time, severely affecting wildlife. More than 90% of the heat trapped by greenhouse gases is absorbed by the ocean, which plays a critical role in maintaining a stable climate.

    ...

    You should care about turtles, seabirds and whales, but even if you don’t, the two most lucrative fisheries in the US, lobster and scallops, are in those exact spots,” said Van Houtan, while 14 fisheries in Alaska have recently been declared federal disasters.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #greenhouseEffect #summary #opinion #fullRead

    Jan Zeman: Metodologické problémy skleníkového efektu a klimatických změn - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-zeman-metodologicke-problemy-sklenikoveho-efektu-a-klimatickych-zmen

    Svatá prostoto.

    ...

    Mám za to, že dnes i IPCC zpochybňuje potřebu přednostně zastavit těžbu a spalování uhlí v zájmu zastavení sílících klimatických změn na Zemi.

    Můj orientační výpočet dává následující pořadí náročnosti základních druhů fosilních paliv na emise GHG. Z hlediska celkových emisí GHG v CO2ekv., viz 2):

    1. Absolutně nejhorší je zemní plyn těžených z břidlic a zkapalňovaný za účelem přepravy,
    2. Druhá nejhorší je ropa těžená z břidlic,
    3. Třetí nejhorší je zemní plyn těžený z břidlic přepravovaný jen klasickými plynovody a zemní plyn těžený klasicky, ale zkapalňovaný za účelem přepravy,
    4. Čtvrtá nejhorší je klasicky těžená ropa. I když se její část na delší dobu uchovává v různých plastických hmotách (tam ale působí jiné škody), vede se o ni kdejaká válka a je tak spoluodpovědná za milióny mrtvých, desítky miliónů zraněných a vysídlených, obrovské válečné škody a za enormní plýtvání v podobě obřího zbrojení aktuálně ve výši asi 2 000 miliard dolarů za rok 2020,
    5. Pátý nejhorší je zemní plyn, těžený klasickými technologiemi a přepravovaný výlučně plynovody,
    6. Šestý nejhorší je lignit,
    7. Sedmé nejhorší je hnědé uhlí,
    8. Osmé nejhorší je černé uhlí.

    ...

    Zkapalňování zemního plynu na LNG pro potřeby přepravy tankery spotřebuje asi třetinu energie, kterou LNG obsahuje. Tím se zásadně snižuje jeho proklamovaná energetická účinnost a klimatická šetrnost. Zatímco těžbu uhlí provází úniky metanu snad v rozsahu 0,5 % ekvivalentu GHG v něm obsaženého paliva, v případě klasicky těžené ropy a zemního plynu jde o 2 - 4 %, podle některých až o 6 % ekvivalentu v nich těženého paliva. Závisí na parametrech ložisek, používaných technologií těžby a také na technologické kázni při těžbě.

    ...

    Zlá je nejen přežívající politika levné energie (pokračující dotace EU a úvěry Evropské investiční banky plynárenskému průmyslu jsou výsměchem klimatické politice), ale také pokračující politika levné dopravy. Osvobozování paliv a energie a zejména mezinárodní dopravy od daní musí skončit, viz 3). Cíl maximálního rozvoje dopravy měla EU již dávno opustit. Zvláště pak není možné přednostně rozvíjet emisně náročnou dopravu leteckou a silniční, dále dopravu vodní, byť to na vedení EU příslušné lobby požadují. Dopravní politika světa, EU i ČR tyto dopravní obory ale stále reálně významně zvýhodňuje. Že budou otřesy? K těm dochází už dnes. Nebo snad zdražení nákladní námořní dopravy 5x není otřesem? A copak je efektivní vozit kde co z kontinentu na kontinent, v ČR navíc při prohlubující se potravinové nesoběstačnosti?

    ...

    Směšné je počítání produkci metanu prděním krav některými europoslanci a následné požadavky vybít skot. Zřejmě nevědí, že chceme-li udržet úrodnou ornou půdu, musíme ji hnojit statkovými hnojivy, které nám v rozhodující míře dává skot. Prasečí kejda je nekvalitní, stavy koňů a králíků nedávají dostatek kvalitního hnoje potřebného pro hnojení orné půdy.

    ...

    Putin nedávno upozornil, že elementární kázní při těžbě zemního plynu a malými investicemi do bezpečnosti těžby lze při ní úniky metanu snížit o celou třetinu. Podobně lze snížit úniky metanu nahrazením na území Ukrajiny zchátralého plynovodu Bratrství novým moderním plynovodem Nord Stream 2. Prý to nejsou závratná čísla. Říkám ale, že takové úniky metanu jsou neomluvitelné a že by měly být okamžitě zastaveny.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #transition #fullread

    COP26: The energy transition is here to stay and battery storage is essential to it - Energy Storage News
    https://www.energy-storage.news/cop26-the-energy-transition-is-here-to-stay-and-battery-storage-is-essential-to-it/

    We have the technological tools to decarbonise, but can we do so at pace and scale? It depends on the politics, says James Basden, co-founder and director of Zenobe Energy, a UK-headquartered company working on clean energy infrastructure including grid-scale battery storage and fleet transport electrification solutions.

    ...

    But make no mistake: even if negotiations flounder, the energy transition is here to stay.
    ...
    Spooked by the risks of inaction, 45% of banks disclosing to CDP — the global environmental impact disclosure non-profit group — have aligned their portfolios with net zero. This empowers green technology companies.

    ...

    Despite the pandemic, 260GW of new renewable generation was deployed globally in 2020 – smashing former records by almost 50 per cent. The electric vehicle (EV) sector raised US$28 billion, 10 times more than in previous years.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #transition #fullRead #impact #positive #energyPrice

    Do toho se ještě na trhu i v rámci Green Dealu projevuje takzvané EGS. Znamená to třeba, že banky už nejsou ochotny poskytnout „špinavým“ projektům jakékoli financování. Uhelný byznys do nich samozřejmě patří. Banky už vám tedy vůbec nepůjčí?

    Banky? Tam se dnes cítím jako drogový dealer. Ty už nám nic nedají. Faktem je, že nám dnes ani nevedou účty. Některé menší české banky to dělají, ale většina už ne.

    A jak financujete potřebné investice?

    Jen z vlastních zdrojů. Dnes rekonstrukce uhelných elektráren a jejich ekologické modernizace platíme ze svých peněz.

    Což konkrétně u ČEZu znamená, že to jsou zdroje od daňových poplatníků.

    ČEZ je od svých akcionářů tlačen do toho, aby šel do zelena. Jim nic jiného nezbývá. Sev.en Energy se nyní chystá na splnění přísnějších emisních limitů, což zvládneme, ale stojí to velké peníze. A hlavním problémem je, že vlastně vůbec nevíte, na jak dlouho to děláte. Modernizace jednoho kotle vyjde třeba na 1,5 miliardy korun. A my jich máme devět. To fakt není sranda vše zaplatit.

    V bance si připadám jako drogový dealer, říká energetický miliardář Jan Dienstl
    https://forbes.cz/v-bance-si-pripadam-jako-drogovy-dealer-rika-energeticky-miliardar-jan-dienstl/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #balanced #fullread

    Polská strana teď snad bude ochotnější. Dohoda je lepší než soud, říká Půta o Turówu - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/polska-strana-ted-snad-bude-ochotnejsi-dohoda-je-lepsi-nez-s/r~c2e389f2c8fe11eba7d80cc47ab5f122/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&;amp;utm_campaign=mediafed

    Protože Česko se s Polskem soudí o povolovacím procesu na důl, ne o tom, jak blízko hranic se bude těžit nebo jestli bude Polsko dodržovat nějaká pravidla, co se týče hluku nebo prašnosti. V tom dole se těží 50 let a celou dobu to negativně ovlivňovalo okolí. Až dosud ale neexistovala reálná možnost vytvořit například nějakou společnou komisi, která by hluk a prašnost a jejich měření pravidelně posuzovala.

    Soudní žalobou nejsme schopni donutit Polsko k tomu, aby postavilo na hranicích zemní val a dalo na něj zeleň. Oni úplně v klidu budou tvrdit, že žádný vliv na české území není, a od nás budou vyžadovat, abychom ho prokázali. A to by podle mého bylo velmi náročné.
    ...
    Já si myslím, že to do roku 2044 určitě nebude. Když se člověk baví s lidmi, kteří v Polsku energetice rozumí, tak oni jsou v podobné pozici jako my: ceny emisních povolenek tlačí cenu energie z uhlí do pásma, kde nebude ekonomicky udržitelná. V Polsku je to spíš politický problém. Těžko někdo dva roky po spuštění nového bloku elektrárny Turów (v provozu je od letošního května, pozn. red.) řekne, že bude fungovat jen deset let.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #positive #businessDriven #fullRead

    Energetičtí dinosauři budou muset zezelenat. Banky jim nedají jinou možnost - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/uhli-energie-banka-uver-emise-finance.A210520_202404_ekonomika_mato

    Ministři nejsou zajedno v tom, zda spalování uhlí v elektrárnách skončí v roce 2038, nebo již o pět let dříve. Energetické firmy však již nyní tuší, že útlum proběhne nejspíš rychleji, než si jejich šéfové ještě před pár lety představovali. A nemusejí za tím být žádné „zelené sny“, ale čistě ekonomické a racionální kalkuly.
    ...
    Na rychlejší ústup od uhlí netlačí jen raketové zdražování emisních povolenek, jež fungují pro firmy jako „výpalné“ za to, že vypouštějí do ovzduší oxid uhličitý. Do energetiky se stále více propisují evropské cíle v oblasti klimatu.
    ...
    Energetické kolosy však k ekologičtějšímu přístupu tlačí čím dál silněji velké banky a pojišťovny. Své služby totiž podmiňují nejen ukončením využívání uhlí a dosažením uhlíkové neutrality, ale také širší společenskou odpovědností. Kvůli vysokému podílu uhlí v portfoliu penalizují ČEZ rovněž investoři na finančních trzích.
    ...
    Víme, že v tom nyní mezi evropskými energetikami nejsme premianti, že jedeme spíše na konci pelotonu,“ říká šéf ČEZ Daniel Beneš. Výsledek je jasný – aby se ČEZ vyhnul hrozbě, že mu podraží úvěry nebo pojistky, musí něco udělat. A Beneš říká, že by se ČEZ měl v očích ratingových agentur, které zelený a sociální rozměr podnikání hodnotí, posunout mezi evropskou energetickou špičku.

    Finanční instituce, z tuzemských bank nejvýrazněji asi ČSOB a Komerční banka, pod tlakem svých zahraničních matek otevřeně hlásají, že uhelný byznys nehodlají podporovat. Nové „uhelné“ klienty už nevezmou a od těch současných chtějí, aby co nejrychleji stlačili využívání uhlí co nejblíže k nule. Není jisté, zda jim budou kroky, které ČEZ ve čtvrtek ohlásil, stačit. Dá se navíc očekávat, že postupně ve svých nárocích přitvrdí.
    ...
    Firma věří, že na přechodu vydělá. Čistá energie jí má přinést do roku 2030 navýšení zisku EBITDA o 40 procent, a to na 80 až 85 miliard korun.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam