• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: no bude to jeste sranda, treba se jednou dozvime, co za tema uturnama stoji...

    Trump: I could have made Elon Musk 'drop to his knees and beg'
    https://nypost.com/2022/07/13/trump-i-could-have-made-elon-musk-drop-to-his-knees-and-beg/

    Former President Donald Trump has hit back at Elon Musk for calling him too old to run again — claiming he could have made the world’s richest man “drop to [his] knees and beg” when he was in the White House.
    Trump used his Twitter rival Truth Social to attack Musk, 51, in an ongoing war of words that on Monday saw the Tesla mogul saying it was “time for Trump to hang up his hat & sail into the sunset.”
    “When Elon Musk came to the White House asking me for help on all of his many subsidized projects, whether it’s electric cars that don’t drive long enough, driverless cars that crash, or rocketships to nowhere, without which subsidies he’d be worthless, and telling me how he was a big Trump fan and Republican, I could have said, ‘drop to your knees and beg,’ and he would have done it,” the 45th commander-in-chief claimed.
    “Now Elon should focus on getting himself out of the Twitter mess because he could owe $44 billion for something that’s perhaps worthless,” Trump wrote of Musk, who faces legal action after pulling out of his much-hyped offer to buy the social media giant.



    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: možná ale prostě nejde zachovat tenhle životní styl prostým překlopením ze spalováků na elektromobilitu. možná je tady skutečně nutná nějaká "disruption"... ovšem zásadnější disruption, než dělá Tesla. nějakou roli vidím v mikromobilitě, určitě.

    zase na venkově fakt nevím, co by lidi dělali, bez těch aut. Oni tam nevidí ty věci v tak koncentrované podobě, jako lidi v dopravní zácpě ve městech. zdražení ropy bude relativní, dovolit si ji nebudou moci jenom některé chudší oblasti, vyspělé země si nějakou cestu jak si ji opatřit najdou vždy. Takže je to trochu otázka, co budou lidi ochotni obětovat, aby si ten životní styl udrželi (nebo možná co budou chtít po ostatních, aby obětovali, aby se oni sami měli dobře...)

    co se stane po letošním létě, to bude napínavé... ono to půjde před lidma hůř a hůř tajit, protože ty extrémy pocítí víc a víc lidí, postupně. lidi mají vesměs pozitivní vztah k tomu dát si na barák fotovoltaiku, to především. už teď tedy existují přebytky, které ani nesmíme posílat do sítě (zpět se dá posílat max. 50% Wp, takže lidi začnou brzy přemýšlet, co s letními přebytky fotovoltaiky a nějaká ta sezónní průmyslová malovýroba je tedy jen otázkou času...)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: super

    Zde ještě k útoku na gigafactory Berlín - je jedno jak moc je environmentální, jednou je to musk takže Moloch, nutno zapálit

    [TOXICMAN @ Elon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI]
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: tohle jsou nejaky ekokomunisti a tesla neni volks. automobily se nemaji vyrabet na linkach, ale v druzstevnich dilnach v kolaborativnim procesu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    stop civilization

    Skupina, která se říká Vulkangruppe, se v dopise přihlásila k „útoku na elektrickou síť“ poblíž továrny Tesly. „Dnes jsme sabotovali Teslu,“ stojí v jejich psaní. Firmu obviňují z extrémního vykořisťování a požadují „úplné zničení továrny gigafactory“. „Tesla spotřebovává zemi, zdroje, lidi, pracovníky, a na oplátku každý týden vyplivne 6000 SUV, zabijáckých aut a monster trucků,“ napsali.

    Továrna Tesly přerušila výrobu kvůli požáru. K němu se přihlásili extremisté - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/tovarna-tesla-vypadek-proudu-zastaveni-evakuace.A240305_111927_eko-zahranicni_rie
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: to tak urcite je.

    ad nejde zpomalit "je to jen rozhodnuti" = ale lidsti akteri jsou taky je molekuly, ktere se dle fyzikalnich zakonu nekam setrvacne pohybuji. ze by AI spocitala zda to jde zpomalit jsem nemyslela jen vypocitat lepsi baterky na skladovani energie, ale prave jak to udelat, aby mohlo byt rozhodnuti jiny. my v nasi omezenosti nevime, v cem je problem: chybi lidem informace? pribeh? jina nez materialni zabava? jsou problem miliardari? nebo jak to teda je.

    ja to beru takhle

    - aktualne je techno-reseni hodne zasekly (oproti tomu kdyby se to jelo stylem manhattan project nebo moon landing). Tesla v dubnu publikovala Sustainable Energy for All Earth = nulovy zajem medii, nikoho to nezajima.
    https://www.tesla.com/ns_videos/Tesla-Master-Plan-Part-3.pdf Nevim proc to tak je. Proc se nejede ten build build build

    Akteri

    - vedci = aktualizuji svoje grafy, pisou texty pro nerdy. Nema to dopad.
    - aktivisti = chteji ruzny veci podle svych pocitu (zavrit jaderne elektrarny, zavest degrowth, rikat pravdu, prestat jist maso, sazet stromy, zavest uhlikovou dan) Nema to dopad.
    - fosilni odpor = hybridni valka, zpochybnovani vseho
    - "filantropie" miliardaru = gates a jeho Breakthrough Energy a podobni
    - ? degrowth hnuti (asi spis jen takove uvahy)
    - politici = hlavne nenastvat volice

    potencialni mozne gamechangery

    1. AI = ze by se fakt namodelovalo neco, co se da delat, a investori by tomu uverili

    2. build projekt = neco jak v 50. letech komunisti presvedcili lidi, ze ma smysl postavit prehrady, zaridit bydleni pro miliony lidi, .. nebo Cina (v 1990 v cine zilo pod hranici internationalni chudoby 750 milionu lidi, ted je to 7 milionu lidi). Jako ze by lidstvo obsadil memplex "ma smysl budovat" (solary, vetrniky, AI, nuklearni energii, nuklearni fuzi, adaptaci krajiny...). Za myho zivota se dely napriklad dnes napro neuveritelne veci jako ze kdyz v obci chybela školka, postavily ji občani v "akci Z", protože proste se verilo ze je to dobra vec. Posun v imaginaci

    Co si myslim ze se ve skutecnostii stane: nic

    nejaky e/acc (aktivizovat lidi aby misto netflixu pracovali pracovali pracovali akcelerovali) nema sanci prorazit proti tem setrvacnym obrovskym energiim, ktere chteji predevsim status quo. Je to trochu jako feudalismus, kdy panovnik a vrchni slechta drzi nejvetsi profit (korporace, ktere ted maji nejvetsi profit) a udelaji vsechno, aby se ta rovnovaha nemenila. Jedina disruptivni oblast je ta digisfera, ale ta je jakasi nerealna, cely je to spis simulace

    Ale tak schweps se ptal jak je to s tou depopulaci, z jakeho pohledu je problem, proc musk tlaci na populaci atd., tak vysvetluju ten civilizacni build. je to to cemu rikas hypercivilizator a ano ma to Moloch vibes. Ale proste vynoruje se to na horizontu jako hnuti lidi, ktere unavuje bezesmyslnost jejich zivotu a preregulovanost (nesmi se nic delat z duvodu preventive precaution). Treba si neco fakt rozjedou, ale nevim, asi ne

    Takze budeme cekat, posilat si grafy, a pak US zacne strilet siru do stratosfery aby "zachranilo planetu"
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zelené střízlivění. Udržitelné investice prodělávají miliardy | Hrot
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/zelene-strizliveni-udrzitelne-investice-prodelavaji-miliardy

    Wall Street’s ESG Craze Is Fading - WSJ
    https://www.wsj.com/finance/investing/esg-branding-wall-street-0a487105

    V Evropě budeme mít takzvaná ESG pravidla pro firmy povinná, a odběratelé dokonce budou muset kontrolovat, zda nemají ve svém dodavatelském řetězci nějakého zeleného hříšníka. Ve spojených státech jsou už dál a sčítají první škody dobrovolného investování podle politických preferencí.

    Podle nedávno zveřejněného přehledu deníku The Wall Street Journal zmizelo letos z fondů pyšnících se ESG strategií čtrnáct miliard dolarů a mnohé fondy kvůli tomu mění své názvy nebo se uzavírají a přiklánějí se zpět ke konvenčním investičním strategiím.

    Ale nařezáno dostávají i konkrétní společnosti z oboru čisté energie. Dvěma letos nejhoršími společnostmi z celého burzovního indexu S&P 500 jsou solární firmy Enphase Energy a SolarEdge Technologies, které se od začátku roku propadly o šedesát, respektive o sedmdesát procent.

    Firmy z oboru větrné energie si vedly tak špatně, že musely odstupovat od některých kontraktů, přičemž dánská společnost Ørsted se propadla v dolarové hodnotě o 48 procent a floridská společnost NextEra Energy o 29 procent. Jediný, kdo se vzpírá vývoji, je Muskova automobilka Tesla.

    Autoři analýzy nacházejí několik důvodů, proč tyto investice ani s masivní a plošnou podporou státních dotací za zády nevynášejí. Jedním z nich je nám dobře známá skutečnost, že se byrokracie při poskytování dotací z obřího balíku zelených státních podpor (ve Spojených státech se tak děje podle zákona o snížení inflace) prostě není schopna zorientovat v záplavě informací a úřadování drhne.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘We’re not doomed yet’: climate scientist Michael Mann on our last chance to save human civilisation | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/sep/30/human-civilisation-climate-scientist-prof-michael-mann

    So it’s a question of how bad we’re willing to let it get,” he says. “1.5C is already really bad but 3C is potentially civilisation-ending bad.”

    Widespread heatwaves, wildfires and floods clearly linked to global heating have given urgency to the call for action, Mann says: “But urgency without agency just leads us towards despair and defeatism. That’s what the polluters would like, to take all those climate activists and move them from the frontlines to the sidelines.”

    Ending the climate emergency is possible, Mann says: “We know that the obstacles to keeping warming below catastrophic levels are not yet physical and they’re not technological – they’re political. But there’s some pretty big political obstacles right now.”

    “Here at Penn State, there’s so much anxiety, fear and despair, and grief even,” he says. “Some of it comes from the mistaken notion that it’s physically too late and I want to dispel that notion. But part of it comes from an understandable cynicism about our politics, and that’s a much bigger challenge.”

    ...

    The UN’s major climate summit, Cop28, begins at the end of November and is being hosted by the United Arab Emirates, which Mann calls “very disturbing”. The UAE has the third biggest net zero-busting plans for oil and gas expansion in the world and the president of Cop28 is also the CEO of Adnoc, the UAE’s state oil company

    “It just feels wrong to allow them to adopt the imprimatur of global climate action by hosting Cop28,” Mann says. “It is legitimising behaviour on their part and on the part of other petro states that is fundamentally at odds with the task we have ahead. I find it very disturbing.”

    Mann has been a top target of climate deniers since the publication of the hockey stick chart. He is scathing about Elon Musk’s running of the social media platform X, formerly called Twitter.

    “Musk used to be held out as an environmental hero, because of his role with Tesla,” Mann says. “But increasingly, he’s shown his true colours, his political allegiance to Trump and fascism.”

    “Twitter was a global public square, a forum for communicating about the climate crisis,” he says. “What Musk has done is turn it into a toxic forum for the promotion of climate denialism and everything that’s bad in the world. It’s stunning.” Mann noted that Prince Alwaleed bin Talal of Saudi Arabia, one of the “worst petro state actors”, played a $1.9bn role in Musk’s purchase of Twitter.

    Mann also pointed out that Prince Alwaleed was a key backer of Rupert Murdoch’s media empire until 2017. “Rupert Murdoch has weaponised his global media network for the promotion of climate denialism and to attack renewable energy, which plays to his ideology and to the interests of some of the powerful petro-states, specifically Saudi Arabia.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Why can’t the EU power ahead with green subsidies like Biden’s? It isn’t just political procrastination | Yanis Varoufakis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/sep/11/eu-green-subsidies-biden-no-money-no-common-treasury

    Last August, Joe Biden signed into law the misleadingly labelled Inflation Reduction Act, which will release hundreds of billions of dollars of subsidies and tax breaks, over a decade, in support of US industry’s green energy transition. (Estimates for its total value range from $500bn to more than $1trn.) In one fell swoop, Washington had torn up the so-called Washington consensus: the light-touch free trade and industrial policies that the US and Europe had been foisting on the global south for decades. Suddenly, large unilateral subsidies were introduced by a US government that felt no obligation to keep the rest of the world in the loop – the EU included.

    The EU’s bureaucrats and politicians were livid. Overnight, the whole of Europe’s mighty manufacturing sector faced tall fences impeding access to the vast US market. The problem went far beyond the impact on German carmakers, whose electric cars became ineligible for the up to $7,500 subsidy that cars assembled in North America will benefit from. By subsidising all domestic battery production, Washington ensured that every manufacturer across the US will face lower energy costs than their European competitors.

    The shivers down EU policymakers’ spines were exacerbated by the news that, not long after Biden’s act came into force, the world’s largest chemical producer, BASF, decided to curtail its operations in the EU while Tesla put on hold the completion of a major battery manufacturing plant in Germany. Europe’s rapid deindustrialisation suddenly loomed large on a bleak and inauspicious horizon.

    It is hard not to pity the EU’s top brass. They thought that once Donald Trump was out of the White House, Washington would treat them as partners. They expected the Biden administration to endorse Brussels’ preference for carbon taxes and pricing schemes that, unlike subsidies, encourage not just more clean energy but also overall energy savings. They believed that the circle around Biden would appreciate the readiness with which, following Putin’s invasion of Ukraine, Europe cut itself off from dirt-cheap Russian natural gas to spend billions on the expensive fracked oil and liquified natural gas Europe now imports from Texas and New Mexico.

    ...

    A whole year after the Inflation Reduction Act was activated, the EU response remains in limbo. Some have argued that this contrast is an exaggeration, since the EU, unlike the US, already had a Green Deal in place, involving funding pledges not too dissimilar to Biden’s. Alas, the devil is in the detail: the EU’s Green Deal offers up to €1tn of pledges that – unlike the funding offered in Biden’s act – is not actual money, but rather a fictional number akin to the notorious Juncker plan, whose pledged €300bn of new investment funds never really materialised.

    ...

    The argument that Europe offers equivalent subsidies to every electric car sold in the EU is also shaky. A closer look reveals two key differences. First, in the US, subsidies come from the federal government, which means that domestic producers do not face discrimination depending on their location; in the EU, subsidies are grossly uneven and reliant on the fiscal health of each member state. Second, in the EU all electric cars receive the subsidy, including US-produced Teslas. By contrast, in the US no EU-produced zero-emission vehicles qualify for the subsidy.

    Why is the EU not following the dictum “if you can’t beat them, join them”? Why not offer the same subsidies Biden made available to US-based manufacturers to companies manufacturing in the EU? The reason is that, unlike carbon trading schemes that pay for themselves, subsidies require a common budget, lest Portuguese or Slovenian manufacturers receive much lower subsidies courtesy of their governments’ relative impecunity. Without a common money pot for EU-wide manufacturing subsidies, Washington’s choice to discriminate against EU manufacturers will lead richer European governments to massively discriminate against the manufacturers of poorer members. And without a common treasury, it is impossible to replicate in the EU what the Inflation Reduction Act is accomplishing in the US, with the active involvement of the US treasury department.

    ...

    Three pieces of legislation are in the pipeline promising a decent EU response to Biden’s act: the Net Zero Industry Act (which will cut red tape and drop state-aid rules), the Critical Raw Materials Act (which focuses on rare earths and other materials crucial to green tech), and reforms of the European electricity pricing model (which has given a great boost to private oligopolies at the expense of both industry and the struggling classes). While the jury is still out on these, two things are clear already: first, the EU cannot afford the billions it would take to compensate industry for its intolerably delayed response. Second, the EU’s leaders will never create the common treasury the EU needs, even if the alternative is calamitous (ie, exactly as in the eurozone crisis).

    As long as climate disaster does not lead to our species’ extinction, Europe, I have no doubt, will bounce back. I don’t know how or when. What I do know is that we are very close to condemning one or more generations of Europeans to persistent underdevelopment.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Zajiimavej graf, Cina se stava velkym hracem v automobilovym prumyslu (zcasti diky masivnim podpore elektromobolity)

    https://twitter.com/Brad_Setser/status/1666239661126066176?s=20


    The shift away from fossil fuels has helped fuel the rise of China's motor industry.
    First quarter exports of new energy vehicles (NEVs), which includes electric cars, rose by more than 90%, compared to a year earlier.
    Tesla's China arm, SAIC - the owner of the MG brand - and BYD, which is backed by veteran US investor Warren Buffett, are among China's top exporters of NEVs.

    China overtakes Japan as world's top car exporter - BBC News
    https://www.bbc.com/news/business-65643064
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    "Má-li být cena za komunikaci klimatu něčím víc, než jen pouhým vytržením pasivních vědců a vědkyň z desítky let vytrénované letargie, aby pak v mainstreamových médiích svou troškou přicmrndávali do už ohrané a nikam nevedoucí písničky o tom, jestli ledy opravdu tají, zda za to skutečně může člověk, a jestli je řešením Tesla nebo jádro, anebo aby pod tlakem povrchních emancipačních nálad plnili genderové kvóty televizních redaktorů, bylo by na místě se spíše zamyslet nad tím, zda nepřerámovat celou soutěž a nastavit jí tak, aby dala hlas novým, dosud neokoukaným myšlenkám a směrům, v nichž se pořád ještě skrývá špetka naděje, že to s námi nedopadne úplně špatně."

    Michaela Pixová: Proč média v komunikaci největšího problému v historii lidstva dávají prostor odbornici na ledovcová mikrobiální společenstva? - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michaela-pixova-proc-media-v-komunikaci-nejvetsiho-problemu-v-historii-lidstva-davaji-prostor-odbornici-na-zelvusky
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TUHO: este by to mal dat autor nejako do porovnania napr. s tymto https://www.tesla.com/ns_videos/2021-tesla-impact-report.pdf

    ale aspon som si vdaka tomu clanku spomenul, ktory to bol ten twitterovy komunista :)

    "Welcome comrade!
    My name is Paris Marx."
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    INK_FLO: 1. musk je autista, ne jen ze tak vypada 2. covid aferu neznam, ale mozna znam neco podobneho - production hell in tesla (v urcite fazi to vypadalo ze se Tesla polozi, tak tam spaval na zemi a nutil je vsechny hrozne moc pracovat, sam jda prikladem).

    rozumim tomu takhle: on rika, ze idealne nedava smysl aby nekdo byl neci boss. neztotoznuje se s tim mocenskym donucovanim. on chce lidi, kteri pracuji proto, ze veri tomu projektu. ne ze "plni ukoly 9-5". pokud jim nevyhovuje jak to musk vede, tak at odejdou. pokud nejsou dost nasazeni a kvalitni, tak je vyhodi. co jsem s tech ruznych reportu a svedectvi pobrala, tak ti spickovi lidi pro nej delaji, protoze proste ta intelektualni kapacita/genialita jim za to stoji. Ano, je hrozne neprijemnej pokud se projektu nedari, ale je fakt nejlepsi inzenyr na planete (asi) a ma siroky zaber. Je to neco jako kdybys miloval fotbal nebo podmorske vypravy a proto jsi byl v nejlepsim tymu na svete. Protoze ti nejvic jde o ten fotbal, nebo o to dostat se co nejhloubeji. Mozna pro tebe by byla dobra analogie, jako bys nasel nejakyho guru, kterymu jde o tu jednu vec (co nejrychleji dosahnout osviceni?) a z pohledu evropskeho pracovniho prava by atmosfera, jakou ten guru nastoluje, byla uplne strasna. Presto ze zahadnych duvodu by mel tisice nasledovniku - lidi, kterym proste jde o neco jinyho, nez typicky jde cloveku kterej dela v nejakem kanclu v nejake IT firme normalni. (V normalni IT firme treba rok neco programujes. Pak prijde manager a cely to zahodi, protoze obchodnici neco dohodli nejak jinak. neustale delas nejaky nesmyslny kompromisy, styl Dilbert, protoze nejdulezitejsi je profit. Versus Tesla, kde nejdulezitejsi je nejlepsi AI auto/tech na svete, nebo SpaceX kde nejdulezitejsi je delat veci ktery jeste nikdo nikdy nedelal.)

    Rozumim te obave, ze co kdyz mu z nejake te jeho vize hrabne a zacne na neco tlacit uz moc. Protoze vize je dulezitejsi nez jednotlivec. To si dovedu predstavit. Je to neco jak ten Putin: vize, ze Rusko potrebuje zachranit tim ze anektuje zeme okolo, je pro nej silnejsi selsky rozum, tak tu valku proste musi delat, i kdyz ho to pravdepodobne zabije.

    Musk ale je funkcni poslednich 30 let a nikdy k zadnemu opravdu silenstvi nedoslo, naopak ma za sebou hodne achievementu. Je to az jak z blbyho romanu: v radu hodin necha upravit starlinky do valecneho pouziti a de facto ukrajine vyhraje valku (prehanim, ale bez mobilniho signalu zadna armada nemuze fungovat, proto se asi myslelo, ze se UA polozi hned). po pul roce si dovoli rict, ze uz by to mohl treba platit Pentagon. a schyta od celeho sveta pojeb jakej je hajzl, vcetne novinaru jako Koubsky, kteri pisou veci stylu "no ono se nevi, jak moc financne narocne to pro nej doopravdy je".

    Za me se v jeho postave konsteluje nejakej hlubinnej archetyp neceho. "Ten, kterej si dela, co chce". Souvisi to pro me s Luciferem, Melkorem/Morgothem atd., jako ze mocna postava, ktera jde svou cestou. Coz v lidske psychice je ztotoznovany s dablem (kdyz jses moc mimo skupinu, je to blby, jsi nestvura a je potreba te zlikvidovat). Pro me neni dabel, je spis jako carodejnice z 17. stoleti - je divna, dokaze divny veci, nedodrzuje nase fungovani, pojdme ji upalit
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: no, ten clanek vo jsem postoval teda ukazuje, ze musk a) jede tezky selfpeomo a tezce prefukuje to, jakej ma tesla realne vliv b) v poslednich letech se hodne zmenil a jeho cile uz jsounekde hodne jinde
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: tak muj nazor asi znas

    - drzim mu palce
    - nevidim, proc by nemel mit kolem twittru kvalitni plan, inzenyrsky pristup a uvazovani "from the first principles", tak jak to dela u vseho
    - o co mu jde: 1. twitter jako nejspolehlivejsi info zdroj na planete 2. miliarda lidi sledujici twitter 3. free speech bez hejtu
    - duvody meltdownu: a) zpusob rizeni projektu: v jeho firmach lidi pracuji na max, protoze chteji. chteji se podilet na necem total unikatnim (tesla, spacex, neuralink..) a dat do toho vsechno. atmosfera nekonecneho startupu. zamestnanci vyzyvany ze kdyz vidi problem, je jejich ukol to resit. To je uplne jinak atmosfera nez velka IT korporace (Dorsey: posral jsem twitter tim, ze z protokolu jsem udelal byznys a moc rychle nabral moc lidi). Musk nemuze mit normalni firmu s plno meetingama a usmivanim se na sebe a myslenim si sveho. Tak to prorezal na max (at tu zustane jen ten kdo je fakt oddanej moji vizi). Bud to da (jeho zpusob rizeni a agilniho postupu ma svoje kouzlo a do svych firem tim laka vynikajici lidi ktery jde o to delat nejlepsi projekt na svete), lidi prijdou. Nebo to neda. To psal v tom prvnim mailu, ze je mu jasny, ze to muze zhavarovat. Zatim nevidim jak by to mohlo zhavarovat, kdyz technicky neni alternativa. b) woke echo chamber. Lidi co z nej delaji Joffreyho si myslim jsou lidi, kterym v jejich strane ideologicke US valky vyhovovalo, jak to tam bylo nastaveny (ktery narativy se blokovaly). Bere jim jejich fajn pohodlny twitter. Hruza. Pojdme do autistickeho miliardare promitat Zlo(TM).
    TUHO
    TUHO --- ---
    The site, said to be able to store enough electricity to power 300,000 homes for two hours, went online at Pillswood, Cottingham, on Monday.
    Its launch was brought forward four months as the UK faces possible energy shortages this winter.
    The facility was developed by North Yorkshire renewable power firm Harmony Energy using technology made by Tesla.
    Battery energy storage systems hold electricity generated from renewable sources such as wind turbines and solar farms before releasing it at times of high customer demand.

    Cottingham: Europe's biggest battery storage system switched on - BBC News
    https://www.bbc.com/news/uk-england-humber-63707463
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Číně dochází voda: po letech nadměrné spotřeby se zásoby podzemní vody vyčerpaly. Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, čínský prezident a předseda Ústřední vojenské komise ČLR Si Ťin-pching musí nyní rychle jednat. Jinak Číně hrozí hladomor. Pak by se čínský prezident již nemohl spolehnout na podporu obyvatelstva. Pro německý týdeník Focus to napsal v analýze čestný profesor etiky na Leuphanské univerzitě v Lüneburgu, vedoucí pracovník Carnegie Council for Ethics in International Affairs v New Yorku a publicista Alexander Görlach.

    V provincii S‘-čchuan se 80 procent energie získává z vodních elektráren. Navzdory těmto snahám musí být mnoho domácností každý den několik hodin bez elektřiny. Dále na východ, podél řeky Jang-c‘-ťiang, je hladina řeky tak nízká, že nákladní lodě již nemohou přepravovat důležité díly.

    „V S‘-čchuanu se vyrábějí důležité automobilové součástky, mimo jiné pro společnost Tesla. Americká automobilka vyrábí v Šanghaji více než 20 000 vozů týdně. Výroba však vázne a hrozí, že se celý výrobní proces elektromobilu zhroutí. Spotřeba energie pro čínský průmysl, která je důležitá pro světovou ekonomiku, je jedním z krizových momentů způsobených nedostatkem vody. Nedostatek potravin je druhým problémem, který svou naléhavostí a významem pro obyvatele lidové republiky pravděpodobně daleko předčí ten první,“ upozorňuje Alexander Görlach.

    Čína vysychá a strach soudruha Sia ze „Dne nula" roste, tvrdí analytik - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/cina-vysycha-a-strach-soudruha-sia-ze-dne-nula-roste-tvrdi-analytik/?#dop_ab_variant=789031&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    XCHAOS: SUV a komplementarni non-SUV nezabiraji vic/min mista. Jsou to modely daneho segmentu kde rozvor/rozchod a celkove rozmery jsou cca stejne (+/- par milimetru). Nezabiraji ani vic mista na plochu, ani nepotrebuji vic mista na parkovani.
    V minulosti bylo SUV defakto vlastni segment. Dneska preziva par velkych SUV, zbytek jsou crossovery ktere se od normalnich aut daneho segmentu lisi vyssi svetlou vyskou a lepsim posezem a vyhledem (ten casto pouzivany argument ze z SUV je hur videt a jsou tak nebezpecnejsi plati fakt jen pro tech par prefouklych ego dinosauru do kterych si pak sedne mala japonecka - tohle je v ramci distribuce jevu okrajove a neni to systemovy problem ani nahodou)

    Jen pro uplnost. Ja sam SUV nemam a nechci. Kdybych mel dostatek penez bral bych elektricky crossover stredni velikosti protoze nic jineho se ani zatim nevyrabi (kromne mini auticek).

    Jen mimochodem. To co si ted objednal ID: TADEAS je Tesla Model Y a to je marketingove : Compact luxury 5-door crossover SUV
    A vsichni doufam chapeme ze je to auto na urovni Skoda Octavie s nekolika centimetry svetle vysky navic dane battery-packem v podlaze.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DNF: logicky vyvoj: Tesla Sentry mode.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    myslim, že nebylo. Něco z říše zla kapitalismu:

    Video z 2020, žádnej brainwashing, i když trochu marketingovej push na investory, že jde o nevyhnutelnou budoucnost (což je pravda, ale ten tlak je skoro na škodu ve videu)

    - odhad 5 - 7 bilionů dolarů ročně na prevenci klimatických změn
    - 47% investorů požadovalo sustainability firem
    - privátní sektor se aktivně zapojuje transformuje (alespoň dle ESG)
    - 1500 firem se zavázalo směřovat k net zero, bez nařízení a regulí (jen z důvodu zájmu investorů)... ekvivalent 11 bilionů dolarů tržeb
    - 15% EU firem se zavázalo ke science-based targets decarbonizace
    - citizen-centric financing proposal (předpokládám něco jako zaplať si podíl svýho větrníku za domem)
    - správné KPIs chybí (=ESG jako ukazatel stojí za ...), není možný assessment jestli firma jde k dekarbonizaci nebo ne. //viz Tesla eskalace nedávno)
    - ale plany jak zlepsit meritka na prvni pohled "green" (go pro vic investic) a "brown" (nikdo jim nepuci) firmy //to uz se deje ve svete i v CR nejen banky, ale i pojistovny.
    - Zahrnuti externalit do lifecyclu firmy (vliv na klima, biodiverzitu)

    - zadna firma se dekarbonizace na long run nevyhne, apel, ze kdo nezacne brzo, bude brzo celit propadu hodnoty firmy

    Climate Analytics Special | From The Big Conversation | Refinitiv
    https://youtu.be/W-CoM1jpQMQ
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam