• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SARRISous-vide, vaření ve vakuu při konstantní nízké teplotě
    Sous-vide (z francouzštiny, v překladu znamená „ve vakuu“) je kuchařská metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou. Takto vakuované se potraviny (maso, ryby, zelenina nebo ovoce) pošírují po různě dlouhou dobu. Většinou jde o několik hodin – někdy až 72 – při přesně vypočítané teplotě, která je nižší než bod varu. Nejčastěji při teplotě v rozmezí 55 – 60 °C. Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a texturu kvalitní potraviny při stejnoměrném ohřívání v přesně teplotně kontrolované vodní lázni.

    Hlavní výhody metody sous-vide
    - Široké možnosti využití – je vhodný pro přípravu masa, ryb i zeleniny
    - Uchování původních vlastností potravin – nemění se vzhled, barva, vůně ani obsah živin
    - Snadné plánování – suroviny můžete mít předem připravené k další úpravě
    - Úspora na surovinách - maso má minimální váhový úbytek
    - Ekonomický provoz – nízké náklady na energie

    rozbalit záhlaví
    SIRIUS
    SIRIUS --- ---
    DEVIL: jak velky mas ty kusy?
    VOY
    VOY --- ---
    DEVIL: To mas dva cirkulatory v jedny lazni?
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    lol, sem nasel fotku z prace jak ve drezu delam 5ks roast beef (sous vide) :D

    SARRI
    SARRI --- ---
    DEVIL: Jj, bohuzel
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    SARRI: mexiko? :)
    SARRI
    SARRI --- ---
    VECTOR: bohuzel a ani se radsi neptej odkud priletel ..
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    SARRI: chrest uz mas cerstvej z CR?
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ja o vikendu delala mrkve a to bude asi moje hodne oblibena zelenina ted

    85 stupnu 85 minut
    ocistene mrkvicky, zazvor, mandarinky
    minule to byl med, citron a tymian a taky dobry

    jinak, profici znaj, ja se docetla dobrej tip, dat tam zmrzlou stavu, pak by to melo jit vakuovat lip ;)
    WTK
    WTK --- ---
    ja mam pres rok hrnec steba sv1 a ma to sice takovy horsi ovladani ale funguje dobre, zatim mi staci. vakuovacku vk5 ale ta mi prijde ze uz pomalu odchazi..
    tak taky koukam po nejakejch ziplockach, o tech sous vide supreme jsem nevedel, zkusim... ten silikonovej od anovy mi zas prijde celkem drahej
    kdyz tu vidim na fotce ty ziplocky z ikey, tak ty bych moc nedoporucoval pouzivat do sv, je to jinej material.. ptal jsem se jich jakou zvlada teplotu a rikali tusim ze max kolem 55 stupnu.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    btw, jak resite myti ziplocku treba od kureciho? to jde PRISERNE spatne.
    SARRI
    SARRI --- ---
    KASUMI: prijde mi to jako win win, skoro zadnej bordel pri vareni, pomerne rychle hotovo a skvela chut ..
    SARRI
    SARRI --- ---
    Jo a dosla jsem k zaveru, ze mi musim poridit zip locky. Ta hora plastoveho odpadu tyra moji ekologickou dusi.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    SARRI: mrkev je dobra, ja ji delala s pomerancovou stavou, taky dobry :)
    SARRI
    SARRI --- ---
    dalsi experiment .. mrkev na tymianu .. 90C, 25min .. na skus
    byla tak dobra, ze jsem ji jedla rovnou z pytle jak je videt ;)

    DEVIL
    DEVIL --- ---
    SARRI: to pak jo no. Das vsechno do sacku a voila. Ale slehani sabayonu neni slozity. Chce to jen trpelivost, sundavani z tepla ve spravnej cas..a pro me treti nejdulezitejsi vec = elektricka metla!
    Fakt to zkus, nic na tom neni a zvlast delani sladky verze je total... na dezerty to pak kydat, ach!
    SARRI
    SARRI --- ---
    SARRI: na 85C 12min
    SARRI
    SARRI --- ---
    DEVIL: v provozu to chapu, ale doma slehackovac nemam (a ani ho nechci nejak) a na plotne se mi nikdy nepovedla ani ve vodni lazni, nikdy jsem totiz nevydrzela to slehat do zhoustnuti
    rikala jsem si, ze to zkusim v sous vide a jsem nadcena jak easy to je
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    SARRI: jak jsi delala ten chrest?
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    SARRI: holandska sous vide je absolutni srani. ja delam naprosto jednodusse ze slehackovace. bez sabayonu. zloutky, vlazny maslo (neklarifikovany), sul, bilej ocet, citron...naleju to do slehackovace, dam tomu jeden charge, dam do vlazny vody a mam hotovo. sice je to drazsi, kvuli tem nabojum plynu...
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    BEBEBE: Takhle to dělá bůh všech modernistů Nathan Myhrvold: http://modernistcuisine.com/recipes/sous-vide-hollandaise/
    SARRI
    SARRI --- ---
    BEBEBE: receptu jsem nasla nekolik, nakonec jsem pouzila malou variaci na tento .. https://www.savoringthegood.com/2018/01/sous-vide-hollandaise/
    pridala jsem do nej jen dve lzice bileho vina a jeden zloutek navic
    a priste uz to nebudu delat v pytli, zel spis ve sklenici
    SARRI
    SARRI --- ---
    SMOKY: Jsem zatim ve fazi experimentovani, takze do sous vide rvu co me napadne a co za to stoji si teprv vyhodnocuju. Kazdopadne jsem si vzpomnela na DEVILA kdyz jsem pak vyhazovala vsechen ten plast.

    SIRIUS: Muzes si hrat vic s konzitenci tim, ze menis teplotu. Z pary je skvelej, ale porad stejnej. Tady je to docela pekne cele popsane vcetne popisku te lazne pred vakuovanim : https://www.seriouseats.com/2016/08/the-food-lab-complete-guide-to-sous-vide-salmon.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam