Zajímalo by vás, jak se žralo v Babylóně? Tak si to klidně můžete vyzkoušet - uvařte si skoro 4000 let starej recept na tuh'u. Podařilo se rozluštit recept z hliněný tabulky, u který se nepředpokládá, že je mladší, než z roku 1730 př.n.l.
Budete potřebovat:
libru jehněčího
olej nebo jehněčí sádlo
sůl
hrnek piva
malou cibuli
hrnek rukoly
hrnek šalotky nebo jarní cibulky
půl hrnku čerstvýho koriandru
lžičku římskýho kmínu
libru řepy
půl hrnku pórku
2 stroužky česneku
Na ozdobení:
dvě lžičky sušeného koriandru
půl hrnku čerstvýho koriandru
půl hrnku pórku
Postup:
V kastrolu rozehřejeme tuk, přidáme jehněčí na kostky a necháme zatáhnout. Přidáme nadrobno nasekanou cibuli a zesklovatíme. V dalším kroku přidáme na kostky nakrájenou řepu, rukolu, koriandr, šalotku/jarní cibulku a římský kmín. Necháme chvíli opékat, přidáme pivo a přivedeme k varu. Následně snížíme teplotu, přidáme pórek a utřený česnek a dusíme asi hodinu, dokud tekutina nezhoustne. Podle potřeby podléváme vodou. Když je jídlo hotové, podáváme zdobené nadrobno nasekaným pórkem a čerstvým a sušeným koriandrem. Podávat můžeme s bulgurem, nebo chlebovou plackou.
Dvě slova se teda nepovedlo rozluštit úplně, jsou tam nejasnosti. Jsou to "samidu" a "suhutinnu". Předpokládá se ale, že samidu je nějakej druh cibule, ale jinej, než "normální". Tady se jako samidu uvádí šalotka nebo jarní cibulka. "Suhutinnu" je pravděpodobně druh pórku.
Problém je samozřejmě taky s pivem, protože pivo, co se dělalo v Babylóně se tomu našemu nepodobá. Docela dobrá náhrada prej je pšeničný pivo v kombinaci s nějakým kyselým pivem. A pokud to chcete mít suprautentický, udělejte si babylónský pivo sami! Recept se nám dochoval v Hymnu Ninkasi, bohyni piva, to určitě vygooglíte. Potřebujete jen pšenici, vodu a datle. Pokud si budete chtít dát svoje bybylonský pivo i k jídlu, a ne jen z něj vařit, měli byste ho pít brčkem a s kamarádama. Pití piva byla pro Babyloňany společenská událost, ale pivo nefiltrovali, proto ty brčka - na dně i na hladině piva sou pak kousky, který pít nechcete.
A pustit si k vaření můžete třeba tohle:
"Hurrian Hymn No. 6" (c.1400 B.C.E.) Ancient Mesopotamian Music Fragmenthttps://www.youtube.com/watch?v=9c-hmFN610g