• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GREATDRAKE: ...i obloha doslova hoří, tj. atmosféra je rozžhavená natolik, že zapaluje vegetaci konvekcí.
    SATAI
    SATAI --- ---
    seznam koncertů vážné hudby, které se zvrhly

    List of classical music concerts with an unruly audience response - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_classical_music_concerts_with_an_unruly_audience_response

    (a nejen zvrhly, ale i svrhly: "Audience members at a performance in Brussels left before the end of the opera to join planned riots that were already taking place across the city, marking the beginning of the Belgian Revolution.")
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Opět kolega s historickým medailonkem

    Malé okénko k českým historickým tradicím. Myslíte si, že mrtvý vládce země nemůže činit právní úkony? Proč by ne.

    První známý příběh se váže k roku 1307, kdy král Rudolf I. vedl válku s odbojnou šlechtou a zrovna obléhal město Horažďovice náležející panu Bavorovi ze Strakonic. Obležení už nemohli dál odporovat, tak se pan Bavor rozhodl vzdát. Král však tehdy zemřel (zřejmě na úplavici), ale jeho okolí to zatajilo a druhý den přišel pan Bavor před královský stan, kde se poddal králi a vydal příkazy pro posádky svých hradů, aby se vzdaly (zejména šlo o Zvíkov). Celé jednání probíhalo před stanem, ve kterém byl ve stínu vidět král sedící na trůnu. Když se pan Bavor zdráhal, tak mu královi rádci pohrozili, že jestli se do toho král bude muset vložit osobně, tak neručí za nic. Odevzdaných hradů se sami zmocnili. Až poté byla králova smrt oznámena.

    Poněkud sofistikovanější byl Kašpar Šlik, kancléř císaře Zikmunda. V posledních týdnech jeho života, kdy již císař nebyl zcela orientovaný, nebo těsně po jeho smrti vydal Zikmundovým jménem několik císařských privilegií, díky kterým získal např. titul říšského hraběte. Mohl si to dovolit, protože disponoval císařovou pečetí a měl ručit za její správní využití. Využil ji však pro sebe.
    AMANT
    AMANT --- ---
    KURE: no pac uz v ty dobe uz nechodili na vojnu a zacly demosky proc rozlisovat dve pohlavi, kdyz maj stejne vsichni kloaku, cili uz se ritili po spirale upadku do zahuby..
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    GREATDRAKE: Pro mě je na tom nejzajímavější to, že nejvíc byla Země postihnuta na místě dopadu a na přesně opačné straně Země (Indický oceán). A to proto, že seismické vlny putovaly ve všech směrech z místa dopadu, aby se setkaly přesně na opačné straně země.
    KURE
    KURE --- ---
    PALEONTOLOG: jakto?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    GREATDRAKE: ten impakt byl spis jen posledni hrebik do rakve dinosauru
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    GREATDRAKE: Zábavná je studie z roku 2002 popisující trajektorii vyvrženého materiálu viz https://www.lpi.usra.edu/science/kring/Chicxulub/global-effects/

    Jeden si představí, že spadne meteorit a udělá to bum a všichni kolem mají trabl. Ale že na zem ještě tři dny poté dopadají na mnoha různých místech rozžhavené, původním impaktem vyvržené, kusy zapalující co se jen dá, to je ta správna apokalypsa.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Jedno nošení sův do Atén, neb to patrně většina ví.
    Na prvním obrázku je aktuální topografická mapa poloostrova Yucatán v mexiku, je zde znatelná modrá linka opisující kruh. Na druhém je totéž již s návodnými šipkami. To je Chicxulub impact kráter po meteoritu co narazil do země před 66 miliony lety, má cca 150km v průměru a 20km hloubky. Podle mnoha indicíí je to kráter po TOM meteoritu co vyhladil dinosaury.

    STENNY
    STENNY --- ---
    SULTHAN: Když se člověk podívá třeba na Bleriot XI https://en.wikipedia.org/wiki/Bl%C3%A9riot_XI , kterého zkoušeli i v úloze lehkého bombardéru, tak vidí, že to skutečně od Wrightů bylo jen pár let :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    STENNY: připomnělo mi to jednu hospodskou debatu o bohu, kde dva lidé nezávisle na sobě zmínili, že jejich dědeček po návratu z I. sv. války opustili víru v boha po tom, co zažili ve válce...


    #kecy
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    SULTHAN: vsechno je jen otazka vynalozenych prostredku :) A valka tomu vyvoji preje :) ale stejny je to treba ve vesmirnem programu :) Kdyz Kenedy rekl ze dostanou cloveka na mesic do konce dekady tak taky vlastne nemeli vubec tucha co a koho budou potrebovat :) ale proste si ty lidi a technologii vytvorili/vyskolili. Jen do toho nalili hromady a hromady penez aby to slo rychle :) Ve valce je to stejny
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MAWERICK: No, vojenská letadla měli už těsně před válkou. Dá se říct, že to fakt bylo jen 10 let. Ale fascinující je právě to, jak rychle se tam dostali prakticky od základů, vyškolili piloty atd.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    SULTHAN: 10 - 15 let je ve vyvoji, zvlast za valky dlouha doba. Nejen v prvni ale i vdruhe valce udelalo letectvi ohromny technologicky skok. Staci se podivat na letadla v roce 1939 a 1945.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    STENNY: První kraťoučký let bratří Wrightů byl na konci roku 1903. Fascinující je fakt, že se vůbec v první světové válce letadla už používala. A nebyly to jen průzkumy - viz například torpédování ponorek.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Tradicni nekonecny text na dane tema:

    Collections: No Man’s Land, Part II: Breaking the Stalemate – A Collection of Unmitigated Pedantry
    https://acoup.blog/2021/09/24/collections-no-mans-land-part-ii-breaking-the-stalemate/

    (ale je dobry i jeste nekonecnejsi prvni dil)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    STENNY: jedna drobná věc k závěru. Jak vypadá rozsáhlé použití dělostřelectva a kulometů bylo velmi jasně vidět již v Rusko-Japonské válce při obléhání Port Arthur, které trvalo 11 měsíců a neslo všechny znaky které jednoho napadnou při vzpomínce na počátek 1s.v. (tunely, zákopy, ostnatý drát, spousta bahna, dělostřelecké přepady, defenzivní kulomentá obrana, tisíce mrtvých za den když nějaký strana udělala útok...). Když jeden vezme v potaz že evropské mocnosti měli na místě své pozorovatele, je poněkud smutné že poučení byla čistá nula.
    STENNY
    STENNY --- ---
    Když lidi čtou o první světové válce, často se soustředí na fakt, že nějaké technické inovace už existovaly (Tank! Letadlo!), a automaticky podvědomě předpokládají, že mezi technologií první a druhé světové války nebyl zase až tak velký rozdíl.
    Jenže zrovna obě tyhle zbraně byly tou dobou doslova v plenkách; málokdo si dovede představit, jak primitivní a vlastně málo užitečné tehdy byly.
    Prvoválečné tanky měly vesměs nejvyšší provozní rychlost asi jako svižný chodec (kolem 6km/h, některé více, některé méně; britský tank, který teoreticky zvládal přes 10km/h, byl v podstatě zjevení)) a v závodě o maximální dojezd by prohrály i třeba s cyklistou, protože a) dojezd na jednu nádrž byl extrémně omezený, často to bylo 60km nebo i méně, b) byly MNOHEM poruchovější než jízdní kolo. V součtu to znamenalo, že než se tanky dostaly ze zázemí do "země nikoho," často už o nich všichni věděli a měli čas se připravit. A pancíře tanků byly tehdy poměrně tenké - tak tenké, že dopad kulometné dávky byl často schopný z vnitřní strany pancíře odštípnout mikrošrapnel a vrhnout ho do prostoru pro posádku.
    Prvoválečné stíhačky mívaly otevřený kokpit, což logicky dost omezovalo dostup i rychlost. To ale zas tak nevadilo, protože obojí bylo omezeno i křehkostí a jednoduchostí strojů samotných. Vlastnosti jako "schopnost stabilně letět ve výšce 20 000 stop" nebo "rychlost 140 mil v hodině" byly průlomové. Bombardéry unesly necelou tunu nákladu a vzducholodě pro ně byly vážnou konkurencí. Není divu, že možná nejdůležitější úlohou letadel byl průzkum.

    Pesimisticky by se dalo říci, že první světová válka byla technologicky dost pokročilá na to, aby byla opravdu děsivá (rozsáhlé použití dělostřelectva a kulometů, tanky, letadla, chemické zbraně...), ale málo na to, aby jedna strana dokázala rychle získat převahu a ukončit jatka.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam