• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jen drobnost, ale náhodou sem objevil, že daleko dřív, než vznikla skladba Podivuhodný mandarin od Plastic People of the Universe, existovala s tím samým názvem jednoaktová baletní pantomima od Bély Bartóka (z roku 1927). Zajímalo by mě, jestli je to jen fakt divný shoda, nebo tak byla nějaká inspirace.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    nedávno jsem tady zmiňoval chození a putování a dnes jsem tady na nyxu našel dvě auditka - jedno o chození - [Chodíme!] a druhé o putování: [Camino de Santiago] tak si jen odkládám, kdyby náhodou někdo další měl zájem...
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    To jste mi zase pripomneli teorii, ze slovo "píčovina" pochazi nikoliv od znameho vulgarismu, ale od Josefa Ladislava Píče, ktery zurive obhajoval pravost rukopisu Kralovedvorskeho a Zelenohorskeho jeste v dobe, kdyz uz bylo povazovano za zrejme, ze jde o padelky.

    Josef Ladislav Píč – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Josef_Ladislav_P%C3%AD%C4%8D
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CERNYRYBIZ: tos mi připomněl jednu vojenskou střelnici na plzeňsku, jmenuje se Padrť :) na jejím místě stála dřív obec Padrť, akorát že název padrť není odvozenej od účinků střelby, ale z hutnické výroby
    WANAH
    WANAH --- ---
    Tohle je taky dobrý :) k průšvihu.

    Tajně radil arcivévodovi Františku Ferdinandovi d'Este. A byl z toho průšvih | Olomouc
    https://olomouc.rozhlas.cz/tajne-radil-arcivevodovi-frantisku-ferdinandovi-deste-a-byl-z-toho-prusvih-7610350
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    CERNYRYBIZ: takže smrdí na sto honů znamená, že je cítit zhruba do vzdálenosti 10 km :) Já jsem si kdysi myslel, že to vzniklo zkomolením z Hunů - smrdí na sto Hunů - tedy smrdí jako sto Hunů - když jezdili na těch mongolských konících a hygienu asi ve válečném tažení moc neřešili...
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    MAGUMI: v Libici; což bylo hradiště co by kamenem dohodil od dnešní Libice nad Cidlinou

    Mapy.cz
    https://mapy.cz/zakladni?x=15.1796575&y=50.1234149&z=13&source=muni&id=4104

    Btw, fráze "co by kamenem dohodil" se vztahuje k dostřelu obléhacích zbraní, měl jsem v hlavě zafixováno, že to je "méně než 300 metrů", ovšem podle anglické wikipedie to je ve stopách - tj. méně než tři sta stop, tedy pod sto metrů.

    A dálková jednotka "hon" je podle googlu neustálená (resp. nacházím různé definice), ale jeden kynolog mi jednou vysvětloval, že to je vzdálenost, na kterou je schopen lovecký pes uhnat zajíce - takže taky cca 80-100 metrů.
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    On to tady každý asi ví, ale když už máme ten svátek, možná by bylo dobré si připomenout, že den české státnosti se odvozuje od vyvraždění Slavníkovců v Libicích 28. září 995. :)
    MILKOV
    MILKOV --- ---
    MEJLA77: Kdo potkal etnického Nanajce naživo, nebude přemýšlet o tom, zda Nanajce znepokojuje rybí zápach Nanajcova obydlí.
    AMANT
    AMANT --- ---
    SALVATOR: aha!
    RIMMEROVSKÁ ZKUŠENOST -KRYTON: (Oblečený do zástěry a s čepcem na hlavě) Letíme do pásu asteroidů!

    RIMMEROVSKÁ ZKUŠENOST - RIMMER:(V generálské uniformě) Ale kdepak, Krytone, ty titanová palice! To jsou velké úlomky umírající hvězdy, jež byly stlačeny obrovským tlakem, který je stlačil do obrovských úlomků.

    RIMMEROVSKÁ ZKUŠENOST - KRYTON: Máte pravdu, pane. Jako obvykle. Udělal jsem elementární chybu. Jako obvykle.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    AMANT: ;)

    AMANT
    AMANT --- ---
    PALEONTOLOG: z vnitřní části oblé a z vnejší ostré???
    RIMSAK
    RIMSAK --- ---
    AVATAR: a vlevo na začátku chodby stojí nějaké postavy a sledují jak bleskotvůrce přichází!
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    AVATAR: radši si zajdi, ty koncentrické krouhy jsou přírůstky krystalových ploch. většinou jim předcházela nějaká fyzikální eroze a transport, protože zirkon je prakticky nerozpustný. takže jsou z vnitřní části oblé a z vnejší ostré.

    AMANT: ty přírůstky jsou fáze, kdy se po sedimentaci dostal opět do magmatu a začal zas přirůstat, takže skoro jo. střídají se obsahy thoria, uranu a prvky vzácných zemin. případně hafnium
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    PALEONTOLOG: tu chodba v nem a silueta postavy, ze ktere vychazeji blesky, tu vidim jen ja a potrebuju navstivit psychologa, nebo to tam opravdu je?
    AMANT
    AMANT --- ---
    PALEONTOLOG: tyjo dik, ten je:))) vypada to jako nakej pauznutej casoprostorovej portal:)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PALEONTOLOG: Přece pořádnou prastarou mohutnost! :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SALVATOR: co bys chtěl od prvního kontinentu ;)


    AMANT: posílám ti 4mld let starý zirkon, aby ti to nebylo líto
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PALEONTOLOG: A mimochodem se přdpokládá, že UR byl fakt maličkej:

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam