• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    KOVOVAMINCE: heh, moje oblibeny zviratkovy video prave dostalo zajimavej kontext:)
    Koala Gets Kicked Out Of Tree and Cries!
    https://www.youtube.com/watch?v=O0cAx1jLbJk
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    Pářící rituál papouška kakapo spočívá v tom, že si samci vyhrabou díru a v tý nízkofrekvenčně kříčí dokuď k nim nepřijde samička. Když to neklapne, prý si někteří jedinci do díry přitáhnou třeba kámen a obtáhnou aspoň ten.

    Koaláci pro změnu mručí na stromech. Když se k jejich stromu přiblíží jinej samec, mručí silněji v hlubších tónech. Podle intenzity mručení odhadne druhej samec statnost konkurenta a podle toho se rozhoduje o případný konfrontaci. Samice který tráví čas na společnym stromě, si podle mručení vybíraj nejlepšího partnera.
    #zvířata #fakta

    BBC News Koalas bellow with unique voice organ
    https://www.youtube.com/watch?v=ynSiIFxV1KE
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JESTEDMAN: Tak. Ja sice psat tesnopisem umim, ale uz to po sobe v naproste vetsine pripadu neprectu.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    NELLAS: A tak to máme rádi, proto sem chodíme! (My, Piškvor)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ... pořádný nerd cave je to až teď :D
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    KUATO: taky mě to zarazilo, psaní na stroji se počítá na úhozy a přes 500 ú/m dávají už jen opravdoví borci. Rychleji to jde těsnopisem, tam se to za mě počítalo na slova, teď se to v soutěžích počítá na slabiky a borci dají i přes 400 sl/m. Těsnopis je zajímavej, ale pokud ho člověk nepoužívá běžně/často, tak mu je k ničemu. A nutno podotknout, že je dost osobní, tzn. málokdy to po vás někdo přelouská, i když samozřejmě má základy, které se učí a ze kterých vychází většina stenografů, jenže v okamžiku profesionalizace se i tyto základy mění tak, aby se dosáhlo úspor. Dokážu přečíst tak 20% mých zápisů v těsnopise (naposled jsem psal tak 28 let zpátky)
    KUATO
    KUATO --- ---
    Státní zkouška z psaní na klávesnici – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_zkou%C5%A1ka_z_psan%C3%AD_na_kl%C3%A1vesnici

    Psací stroj mi v rychlosti nestačil, říká mistryně světa - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/kariera/clanek/psaci-stroj-mi-v-rychlosti-nestacil-rika-mistryne-sveta-127734

    "Důležitý je talent, píle i zručnost. Velkou roli ale hraje technika a metoda psaní," řekla o svém vítězství Helena Matoušková, která je od roku 2003 držitelkou rekordu 928 úhozů za minutu. Pomáhá jí v tom speciální zkratkový systém vyvinutý pro češtinu.

    "Jde o zkratky, které aplikujeme při psaní. Díky takové zkratce se rozbalí celé slovo. Je to jako další cizí jazyk. Komunikujete se zkratkami," vysvětlila.


    prostě těch 1000 znaků za minutu je spis nonsens..
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    KUATO: "Slečno, nepište tak rychle, nestíhám vám diktovat."
    KUATO
    KUATO --- ---
    TMA: 200 slov za minutu se dá napsat na stroji? Jako už je to nějaký ten pátek, ale já dal s bídou 200 znaků, naše nejka dala 250, ale k 1000 znakům, což by mohlo i s mezerama odpovídat těm 200 slovům cesta daleká..
    KURE
    KURE --- ---
    TMA: je někde nějaka metodika, jak si změřit rychlost čtení?
    a ano umim změřit čas a spočátat slova, ale třeba velikost měřeného vzorku, nějaký fígle aby člověk četl jako normálně a nepospíchal když se to měří.... ?
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    TMA: jasně, pak asi jo, i když zrovna teda LOtR je román, kde snad při každém dalším čtení narazím na nějaký detail, který mi utekl :)
    TMA
    TMA --- ---
    TMA: Nutno podotknout, že je výpočet orientační, protože sám čtu anglicky pomaleji než česky; české slovočty jsem nenašel, tak jen řádově odhaduji, že by to mohlo být podobné.
    TMA
    TMA --- ---
    KID_MCHUTT: Záleží na cíli. Jestli je to pátý refresh, jen pro vyvolání vzpomínek na náladu, nebo jestli je to první čtení, které ten dojem má teprve vytvořit.

    Když si kusy pamatuju skoro slovo od slova, tak třeba ani nepoznám, že jsem kousek přeskočil. A 400 navíc není úplně rychločtení, jen rychlé čtení. 200 slov za minutu zvládají lidé psát na stroji.
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    TMA: jasně, ale užiješ si při tomhle způsobu vstřebávání informace i ten příběh? Rychločtení funguje na obecné informace, ale na relativně složitý román moc vhodné není
    TMA
    TMA --- ---
    KID_MCHUTT: Při 400 slovech za minutu by to mělo být zvládnutelné za o málo víc, než za 24 hodin, a to i s Hobitem

    WORD COUNTS OF THE BOOKS IN J.R.R. TOLKIEN’S LORD OF THE RINGS SERIES:The Hobbit – 95,356 wordsThe Fellowship of the Ring – 187,790 wordsThe Two Towers – 156,198 wordsThe Return of the King – 137,115 wordsThe entire Lord of the Rings series (including The Hobbit) – 576,459 words

    Word Counts of the Most Popular Books in the World - Foster Grant UK
    https://blog.fostergrant.co.uk/2017/08/03/word-counts-popular-books-world/
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Dobrej nerad cave tady z toho děláte :-D.
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    Tady trochu infa ohledně těhotenství, rození a stárnutí Elfů.

    Co se týče růstu: ovlivňoval elfí hröa od početí až do dospělosti (či puberty). Životnost Quendi byla jako je 1 yên k 1 löa čili „slunečnímu roku“: tedy 144 : 1 lidský. Rychlost růstu byla dvanáctkrát tak rychlá: tj. byla pouze v poměru 12 löar = 1 [lidský] löa čili sluneční rok. V lůně tedy pobývali 9 löar mezi početím a narozením. Jakmile se narodili, rostli stejnou rychlostí až do puberty. Elfí mužové jí dosáhli ve „věku“ 24 let, u elfích žen ve věku 18 let.**[2] U mužů toto značí 24 x 12 po narození, tedy 288 löar; u žen 18 x 12, tedy 216 löar. V dřívějších dobách bylo toto „dosažení věku“ záležitostí ceremoniálu, při němž se oznamovalo elfí essekilmë, čili „zvolené jméno“.3


    Ochutnávka z The Nature of Middle-earth: O tom, jak rostli a kdy plodili Quendi – Hobbit news
    http://hobbit.news/recenzeknihy/ochutnavka-z-the-nature-of-middle-earth-o-tom-jak-rostli-a-kdy-plodili-quendi/
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    LAZARIUS: nojo, ale tu za devět hodin nedá ':)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    LAZARIUS: No jo, ale zrovna nemám volných pár měsíců na další ságu :D
    LAZARIUS
    LAZARIUS --- ---
    NELLAS: pro tip: v knížce je naklíčované o něco líp :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam