• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    CDR
    CDR --- ---
    AUDIAC: ovšem zde u big ripu právě žádné smrštění není .)
    Ale jistě se v mýtech dá najít nějaká alegorie na "roztržení se v nic"
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    CDR: To docela odpovídá hinduistický legendě o Brahmově dechu, kdy se nejdřív při nádechu vše zrodí, rozpíná se, a při výdechu zase smršťuje, až se nakonec vše zničí. A zase znova dokola. a teď kdo opisoval od koho 😄
    MATHEZ
    MATHEZ --- ---
    MATHEZ: animák, loutkovej. Leošův materiál by byl natolik dobrej, že by se to dalo dělat v Němčině aby to mělo přístup na pořádnej trh...
    SATAI
    SATAI --- ---
    MATHEZ: desim se toho, kdo by je mohl v Cesku hrat...
    MATHEZ
    MATHEZ --- ---
    SATAI: napiš Kyšovi, vážně zvažuju, že se ho zeptám kolik lajků potřebuju nasbírat aby se do toho pustil.
    S trochou kreativní licence by do toho šel vhodně zakomponovat nějaký tlustý C.K. voják co všechno poplete, Stalin by mohl být bankovním lupičem, Freud bude pochopitelně fantazírovat nad (asi svou) matkou během kokainových večírků, mohla by to být slušná jízda.
    CDR
    CDR --- ---
    teprve asi před měsícem jsem se dočetl, že "viditelný" vesmír je cca 90 miliard světelných let, což je zdánlivě v protikladu se stářím vesmíru cca 13,7 miliardy let, vše jde navrub rozpínání vesmíru.
    A k tomu se přidal výraz, který jsem neznal.
    Big bang je provařený a ví o něm skoro každý, ovšem Big Rip, to už je jiná káva.
    ***
    "V momentě, kdy vesmíru zbývá pouhých 10−19 sekundy, dojde k rozpadu molekul, atomů a vzápětí i jejich jader. V posledním zlomku sekundy se rozletí i jednotlivé kvarky tvořící baryony, a nakonec nezbude nic než prázdný prostor. Úplný rozpad elementárních částic v posledním zlomku sekundy existence vesmíru způsobí, že stav energie~hmoty v následujícím okamžiku již bude totožný se stavem (známým jako falešné vakuum), z něhož před 13,8 miliardami let náš vesmír vzešel. To je velice lákavá alternativa ke klasičtějšímu scénáři, podle něhož by měl vesmír po skončení expanze přejít v kontrakci a skončit v singularitě (z níž by pak mohl opětovně expandovat dalším velkým třeskem).
    ***
    Z fyziky jsem na gymplu propadl, přesto rád tyhle věci čtu. Valné části textu nerozumím, ale fantazie a imaginace jede na plné obrátky.
    Strom vesmírů.
    Big Rip. Červí díry :3
    DeSitterův vesmír.

    Více zde, je to opravdu bohatá studnice informací ze současné fyziky/astrofyziky


    David Zoul: Kvantování prostoročasu – multiverzum
    https://www.aldebaran.cz/bulletin/2022_03_mul.php
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    Mud ball wrestling s dvacetikilovou dřevěnou koulí

    The festival is held from the 12th to the 14th of the fourth lunar month and celebrates the victory of four brothers - Truong Hong, Truong Hach, Truong Lung and Truong Lay - who defeated a group of demons in a mud ball wrestling match in a marsh in the fourth (possibly fifth) century.

    vow-26-nurturing-presence

    Vietnamese villagers compete in mud ball wrestling festival | Daily Mail Online
    https://www.dailymail.co.uk/news/article-5774893/Vietnamese-villagers-compete-mud-ball-wrestling-festival.html

    Vietnam’s mud ball wrestling a unique world tradition - VnExpress International
    https://e.vnexpress.net/news/travel/places/vietnam-s-mud-ball-wrestling-a-unique-world-tradition-3810326.html
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    SATAI: Rozhovor, Vídeň 1917:
    - Už jste to slyšel? V Rusku vypukla revoluce!
    - Ale prosím vás, a kdo by to tam podle vás asi tak řídil? Snad ne pan Trocký z Café Central!
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ERRTU: Jen si posluž, ručník mám po ruce.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    KOVOVAMINCE: chvilku jsem premyslel zda ty plusy dneska nesmazat, pockat dva dny a nahazet je znova ale pak jsem si rekl ze nebudu vyvolavat paniku :)
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    ERRTU: Teď jsem trochu zklamaná, ale dobře žes bídně neutonul!
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Hurá, tu ho máme!
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    KOVOVAMINCE: ted uz trochu :D
    abych ukoncil to napeti, uz jsem se vynoril. a abych vnesl jasno do meho skakani, jako premiova mrcha mam nastaveno bzilion prispevku na stranku, nejak se mi refreshlo a ja, ackoliv plaval...eee.... vystoupil ve spatnem patre :)
    titulu si samozrejme vazim a na pohar si pripravim zvlastni policku!
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    SALVATOR: Jo. Teď mi olajkoval koaly z 20.1. Myslim, že nás trollí :D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KOVOVAMINCE: Já dneska skoro těsně za sebou z půlky září a pak půlky prosince. Von to normálně snad dělá schválně.
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    Hlásim plusík od ERRTU u příspěvku z 24.8. Fascinující!
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Není to zrovna sitcom, ale to období zachycuje tahle kniha.

    1913. Léto jednoho století - Florian Illies | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/288104/1913.-leto-jednoho-stoleti/
    SATAI
    SATAI --- ---
    ASNEK: ...a Wittgenstein jako recurring character.
    SATAI
    SATAI --- ---
    ASNEK: mohl bych to dostat jako sitcom?
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    1913-1914: When Hitler, Trotsky, Freud and Stalin all lived together in Vienna. The characters would have spent much time in these same two square miles of central Vienna.
    HONZAS
    HONZAS --- ---
    To je zase debata o hovně! ,)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam