• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    já věřím, že tady snad budu nosit dříví do lesa, ale dneska jsem na FB u jednoho známého (dezolát) našel "úžasnou" animaci, kde měsíc ovlivňuje vodu na planetě, bohužel tam byla chyba a ovlivnění hladiny vody bylo jen na jedné straně planety - prosím vás ten příliv a odliv se děje na "dvou místech" planety současně (ony to nejsou dvě místa, ale nevím, jak to napsat, snad mě chápete, přikládám pro jistotou link na animaci)

    Tides - Moon: NASA Science
    https://moon.nasa.gov/resources/444/tides/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Když máme dnes to výročí... největš "maskirovka" ever? Ani nafukovací tanky za 2.světové, ani nafukovací Himarsy (vyráběné u nás) dneska. Ke konci 1.světové války se Francie pustila do projektu "falešné Paříže", která měla v noci mást německé piloty (ono to bylo hodně dlouho před vynálezem GPS nebo i starších forem pozemních radiomajáků a naváděcích paprsků):
    Seeing Double: The Fake Paris Of The First World War
    https://theculturetrip.com/europe/france/paris/articles/seeing-double-the-fake-paris-of-the-first-world-war/
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    KOLOC: njnj bez tvých zajímavých příspěvků se to tady zvrhává :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    KOLOC: mam to tady rozproudit?
    KOLOC
    KOLOC --- ---
    Zde byval takovy zajimavy klub..
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    V rychlosti doporucim neco lehciho na souvisejici tema: https://www.databazeknih.cz/knihy/jejich-more-439826
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    KURE: sní chobotnice o elektrických úhořích?
    KURE
    KURE --- ---
    NJAL: elektrický uhoř.
    NJAL
    NJAL --- ---
    XCHAOS: Zase pod vodou budes spatne resit elektrolyty a vubec, hrat si s elektrinou pod hladinou nejspis more, kde je voda sama docela dobrym vodicem, nebude asi dobry napad.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NJAL: pod vodou ho prostě rozděláš špatně. ale jsou různé jiné věci, které možná pod vodou můžeš zase dělat líp (?). hlavně oheň je slepá ulička, třeba pro rádiovou komunikaci s vesmírem potřebuješ hlavně elektřinu.a na tu třeba stačí zkrotit spoustu elektrických úhořů, nebo tak něco :-) inteligentní chobotnice se určitě někde objeví. hrozně tu sklouzávám k #offtopic
    NJAL
    NJAL --- ---
    XCHAOS: Imho ohen nemuzes moc preskocit, drive ci pozdeji nastane nejaky vynalezecky pruser a s nim ohen. Prijde nekdo jako stryc Frantisek a vi buch, ze ohen je otazka casu. ;-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CDR: ale představ si formu inteligentního života, která přeskočila oheň rovnou k různým elektrolytům do baterií a k akumulaci elektřiny... vlastně vůbec netušíme, jaké všechny vývojové etapy může inteligentní život přeskočit... jediné co známe, je konvergentní evoluce... křídla, nebo oko právě třeba u chobotnic nebo u savců. Podle mě bez ohně může v pohodě vymyslet jazyk, který mi přijde dost zásadní (ale možná je to nějaký můj savčí bias).
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    FEEDER: "Dovolte, abych vám představil dva kamarády. Tohle je jeden hagu kamarád a tohle je druhý nigu kamarád."
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    IMO jde říct i "nigu [chleba]", pokud už nejde jíst - je tvrdý, plesnivý, spálený nebo třeba odlitý z betonu :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MARASAN: hagu [dům] ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    FEEDER
    FEEDER --- ---
    V jazyce Ghari, který se používá na Šalamounových ostrovech, mají dvě různá slova pro označení "můj". Rozlišují jestli se subjekt dá jíst nebo ne. Můj chleba se řekne "hagu [chleba]" a můj dům "nigu [dům]", ale nejde říct "nigu [chleba]".
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    MEJLA77: tak ony si urcite nejaky informace predavaj pres vajicko, ale asi ne vsechno, no :/
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AVATAR: No není to jediná možná implementace chobotnice, žeano.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam