• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWAB: právě. no, alternativní realita, ve které třeba Němci ovládli Atlantik ponorkama a osamocená UK zůstala závislá na leteckém mostu realizovaném hromadou H-4 by byla zajímavá... stejně jako Japonci pomocí svých ponorných letadlových lodí a Serianů skutečně vyhodili do vzduchu Panamský průplav... (tuším v takovéhle alternativní realitě věčné války se vlastně trochu odehrává Orwellovo 1984...) #offtopic

    Hughes je zajímavý svým propletením s tajnými službami... je o něm zajímavé v podstatě všechno. (lze si jen domýšlet, do jaké míry je dnešní Elon taky jen nastrčená postavička a jaké zájmy za ním stojí :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MEJLA77: to už tu začínáme být #offtopic. já to vidím obráceně: chci appkou v mobilu přivolat samořídící e-kolo nebo koloběžku, co ke mě přijede, a až dosáhnu cíle, tak se to tam nezůstane válet, ale zase to samo odjede někam na základnu se dobít :-) prý na to startup existuje, ale nikdo do toho neleje tolik peněz, jako do samořídících aut...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NJAL: pod vodou ho prostě rozděláš špatně. ale jsou různé jiné věci, které možná pod vodou můžeš zase dělat líp (?). hlavně oheň je slepá ulička, třeba pro rádiovou komunikaci s vesmírem potřebuješ hlavně elektřinu.a na tu třeba stačí zkrotit spoustu elektrických úhořů, nebo tak něco :-) inteligentní chobotnice se určitě někde objeví. hrozně tu sklouzávám k #offtopic
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AXTHEB: když já mám rozbitý locales a úplný reinstall jsem líný :-)) #offtopic
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DARKSUN: už mlčím. Nicméně staré perské civilizace jsou spíš doména Součka a Danikena, ne? tam se zajímavá fakta mísí s mimozemštany :-)) #offtopic

    Nicméně s tím lezením přes plůtek tě chápu - viděl jsem takhle terakotovou armádu První císaře u Xi-anu, což je mainstreamová atrakce nulté hvězdné viditelnosti, viditelná pouhým okem i z povrchu Měsíce a oken hotelových restaurací v půlce Číny, apod. Akorát ta samotná pyramida/velomohyla prvního císaře, která je hned vedle, vůbec zpřístupněnou nemaj a vlastně ani nic neuzporon'uje, že tam je... teda neumím čínsky, takže možná je tam někde nějaká vyhlídka na pyramidu, kterou jsem minul, ale nepřišlo mi. Areál má řádově kilometry čtvereční a když jsem ho chtěl objet a najít místo, odkud je pyramida vidět, tak jsem mimo vyšlapané stezky pro čínské i zahraniční organizované zájezdy objížděl záhadnou pyramidu (je to fakt celkem výrazná dominanta v krajině) kolem dokola po blátivých polních cestách mezi políčky místních a koukal na ní přes nějaký plot, či co. Tenhle kontrast je typicky čínský, spíše než obecně asijský: když se něco prohlásí za atrakci tak se to ideálně desítky let slepuje pod lupou z fidloprciček a celé se to vybuduje znovu a lépe - ale když se na něco rozhodnou vůbec nesáhnout a nekopnout do toho, tak se kolem toho postaví plot a zvědaví backpackeři at' si hledají polní cesty na Google maps :-)

    Akorát teda tak staré jako egyptské nebo peruánské pyramidy to nemaj... to je asi cca jenom jako ten Řím, takže nuda.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SULTHAN: to se bavíš o jihoamerických, možná středoamerických civilizací. I když jsme nakousli, že prérijní kočovné kmeny, které nejdřív málem vyhladily nešt'ovice a později se naučily jezdit na koni, se poněkud překvapivě nejspíš z nějaké podobné civilizace (i když asi ne tolik centralizované) vyvinuly, tak si nejsem jistý, jestli i oni měli nějaké hračky s kolečkama :-) Tady se z domény zajímavých faktů pouštíme spíše na pole absence ověřitelných faktů :-) #kecy #offtopic

    Jinak samozřejmě, téma toho, jak až daleko se jednotlivé civilizace dostaly v technickém vývoji, než došlo k úpadku, je fascinující (asi i proto, že nás to podle všeho čeká taky...). Třeba Řím a kuličková ložiska je kapitola sama pro sebe:
    Nemi ships - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Nemi_ships
    Each ship contained a rotating statue platform. One platform was mounted on caged bronze balls and is the earliest example of the thrust ball bearing previously believed to have been first envisioned by Leonardo da Vinci but only developed much later. Previous Roman ball bearing finds (used for water wheel axles in thermal baths) had a lenticular shape. The second platform was almost identical in design but used cylindrical bearings.

    Samozřejmě se přímo nabízí alternativní historie, ve které třeba Inkovéneobjevili jen kolo, ale i kuličková ložiska a díky gumě z jihoamerických pralesů vynalezli rovnou jízdní kolo (horské, schopné jízdy po úzkých horských pěšinách) a vymanévrovali španělské conquestadory :-) Civilizace, která by vynalezla prakticky použitelná jízdní kola dříve, než železnici (zhruba alespon v éře zaoceánských plaveb), by získala ve své době obrovskou komparativní výhodu a na rozdíl od jiných složitých vynálezů (parní stroj nebo turbína, dělo, elektřina, létání lehčí nebo dokonce těžší než vzduch, apod.) je jízdní kolo postavené na velmi jednoduchých mechanických principech, které znali právě i starověké civilizace (s vyjímkou touho kaučuku na pneumatiky :-).

    Bohužel žijeme ve velmi nudné ze všech možných paralelních historií, kde lidi ztráceli čas blbostma, jako třeba hodinářství - a úplně přeskočili vzrušující možnost existence civilizace, která by vymyslela vojenské jednotky cyklo-lučištníků, cyklo-šermířů nebo cyklo-kopiníků (a místo toho nechávala otroky veslovat na galérách, dost nudně...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AVATAR: Zrovna gronští Vikingové toho myslím nikdy moc nevydrancovali.. šlo o potomky nepřizpůsobivých dobrovolných vyhanců z Islandu... v podstatě Erik Rudý byl takový lokální Elon Musk své doby a rozhodl se kolonizovat tehdejší Mars :-) #offtopic #kecy
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LOPIK: "Jedinou podmínkou je, že data musí být v minimálním rozsahu tří logaritmických intervalů (tj. v minimálním rozsahu tří desítkových řádů).", hmm. Zajímavé.

    Logaritmy (a tedy spirály) cloumají vesmírem i přírodou důkladně a zrovna u toho Zipfa není potřeba nějaký extra matematický trénink, aby za tím člověk opět viděl spirálu a nějaký druh stromu s logaritmickou složitostí. Sorry za #offtopic, ale zrovna tuhle na nedělní vycházce do přírody jsem s jedním programátorem debatoval, jestli může existovat datová struktura, která by měla O(log)(N) (nebo jak se to píše) složitost i pro vkládání dat, i pro vyhledávání (pak jsme se už přesunuli k obligánímj a více aktuálnějšímu tématu ChatGP a neuronových sítí s miliony parametrů, ale jsem přeci jen dost pošahaný matikou, aby mě zajímaly i ty nadčasovější a jednodušší otázky - a ano, Zipfův zákon přímo zavání tím, že evolučně vznikající struktury rády vyhledávají s logaritmickou složitostí, ale otázkou je to přidávání - protože jazyk i města vznikají tisíciletou evolucí - pokud to tedy není "celé jen v naší hlavě", že - tak ta složitost vytváření těchto struktur asi moc logaritmická nebude :-)) Protože jsme se nevyvinuli tak, abychom si jen tak "mezi řečí" s nějakým člověkem vytvořili vlastní jazyk se zipfovým rozdělením, který budeme používat jen mezi sebou a ne navenek :-)
    ALI
    ALI --- ---
    HNILOB: pardon za offtopic, ale ja zaboha nemuzu najit ceskou stranku, kde se dal napr. prepocitavat objem na "vozy skoda felicia" apod. nevite nekdo, prosim?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam