• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    O víkendu pojmenovali toho luskouna, co se narodil v pražské zoo (více zde).

    Tak jsem se spustila do králiční nory, a dozvěděla se následující:

    Anglické pangolin je původem z malajského "peng-goling" ("zavinovač"), kvůli svému zvyku zavinovat se do koule.
    pangolin | Etymology, origin and meaning of pangolin by etymonline
    https://www.etymonline.com/word/pangolin

    Zatímco anglické armadillo je samozřejmě ze španělského "mrňavý obrněnec". V jazyce nahuatl se mu říká "āyōtōchtli", neboli "želvokrálík".
    armadillo | Search Online Etymology Dictionary
    https://www.etymonline.com/search?q=armadillo
    https://en.wikipedia.org/wiki/Armadillo

    A teď tu sedím a představuju si, jak cestovatelé objevili a pojmenovali luskouna. A pár týdnů na to natrefili na pásovce a jeden kouknul vyčítavě na toho druhého a povídá, "vidíš, Arnošte, ty furt, že ta moje 'šiška' je blbost, a já ti přitom říkal, toho 'zavinovače' budeme ještě potřebovat."

    A jinak samozřejmě nezapomeňme na klasiku: "Nestáčí se, ale plove — takový tvor želva zove. Stáčí se, však neplove — pak to jistě ježek je!"
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    NELLAS: lední medvědi hibernují jenom když sežerou plato rohypnolu co někdo vyhodil do odpadků spolu se žrádlem (ne, lední medvěd neprovozuje zimní spánek).
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    ERRTU: ze bysme jim rozdali plechacky? ;-D
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    WRIGLEY: takze technicky Crematoria z Riddicka.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    ERRTU: ja bych to spojil dohromady - vezni, medvedi a zadny jidlo... to by vyresilo nekolik problemu najednou. :-D
    (bylo by tam dost schovek, kam se medvedi nedostanou)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    https://twitter.com/sk4cz/status/1639800536470900737?s=19
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ERRTU: I v tom hotelu by se asi tvářili nerudně, kdyby je někdo přišel vyrušit... chudák pokojová služba.
    We thought this black bear was hibernating. We were mistaken.
    https://www.nationalgeographic.com/animals/article/corey-arnold-photographs-surprise-black-bear-encounter
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    NELLAS: ano, protoze nemaji hotel :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ERRTU: Nehibernují medvědi přes zimu? :)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    KURE: a obracenou logikou, kdyby tam medvedy vykrmovali, tak po "propusteni" pujde medved imho okamzite pachat recidivu aby se do te hezke jeskyne, kde nefouka, neprsi ani nemrzne a kde z ty kouzelny diry ve zdi vzdycky vypadne hamu papu, vratil :) docela bych rad videl experiment jestli by se taky po vzoru nasich bezdomovcu naucili nechat se pres treba pres zimu zabasnout :)
    KURE
    KURE --- ---
    NELLAS: jenže lidem v lochu dávají jídlo a umožní propasovat drogy. Bejt tam jen o vodě, třeba by to taky zabralo.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TRISSIE: Tím pádem jsou medvědi chytřejší než značná část lidské populace... aneb jak byl ten vtip o odpadkových koších v národním parku? :))
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    v Kanadě mají vězení pro lední medvědy!
    medvěda, který se přibližuje příliš blízko lidským sídlům a nenechá se zastrašit, odvezou do speciální budovy v Churchillu v Manitobě, kde ho zavřou do jedné z 28 cel (mají i rodinné cely), a nechají 2-30 dní (podle toho, jestli je v lochu poprvé nebo je to starý recidivista) bez jídla, jen o vodě. Pak ho zase uspí a převezou někam daleko od města.
    Medvědí tělo je na hladovění uzpůsobené, nebezpečné to pro ně není, ale příjemné a pohodlné taky ne. A medvědí nejsou blbí, je dobrá šance, že si spojí "vykrádám popelnice před barákama" s "skončím v kleci akorát s vodou" a budou se držet stranou od lidí.
    NVT
    NVT --- ---
    MEJLA77: Milí kolonisté na Marsu. Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy. Máte před sebou utrpení toho nejhoršího druhu.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ABAP: chápu, že asi uvažují nad tím, co by na Marsu bylo dostupné, kdyby tam byli lidi (tedy nejsem si jistý tou produkcí brambor), ale stejně krev a slzy jako stavební materiál nevypadá na moc šťastný život...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Roku 1825 zoolog Georges-Frédéric Cuvier popsal nový druh šelmy. Pojmenoval ji Ailurus fulgens, v překladu z latiny „zářící kočka“. Ve francouzštině pro ni pak zvolil jméno panda, čímž se postaral o nekonečné dohady, kde to slovo vzal. Snad z nepálského výrazu, který znamená „jedlík bambusu“. Současně však projevil značnou erudici, když svou „zářící kočku“ zařadil mezi mývaly.
    Za Kanálem vzbudil Francouz Cuvier svým popisem značnou nevoli, protože pandu červenou již dříve odborné veřejnosti prezentoval Thomas Hardwicke. Svůj popis však nepublikoval, a tak měl smůlu. Na druhou stranu to byli Britové, kdo pandu červenou roku 1869 jako první získali do zoo, samozřejmě do té londýnské. Bohužel její pracovníci, si nepřečetli, co napsal jejich krajan Hodgson (totiž že pandy přijímaly v zajetí pouze rýži, mléko a vejce), a pokoušeli se svou pandu krmit masem. Když neprospívala, vzal ji prý vrchní dozorce Bartlett na procházku. Tam se nebohá panda vrhla na poupata růží a plody okrasných hrušní.
    V témže roce však opět vstoupil do hry Francouz. Tentokrát to byl misionář Armand David, který v Číně získal kožešinu velké černobílé šelmy. Vzápětí pro ni navrhl vědecké jméno Ursus melanoleucus, tedy černobílý medvěd. Ano, šlo o pandu velkou, byť toto jméno dostala až později.
    Mezi oběma asijskými šelmami, které se živí bambusem, sice byly zřejmé rozdíly, ale úsudek mnoha badatelů zcela zastřely jejich podobnosti. Z nich nejdůležitější je, že obě mají druhý „palec“ umístěný na opačné straně přední tlapy než palec skutečný. V obou případech je „pandin palec“ tvořen zápěstní kostí a usnadňuje pojídání bambusu. Mj. tato shoda nicméně vedla k přesvědčení, že obě pandy jsou si blízce příbuzné a Davidův černobílý medvěd byl pojmenován panda. Panda velká.
    Omyl spojující obě pandy do blízké příbuznosti měl silné kořeny a nezvratně se začal drolit relativně nedávno. Sice nebylo pochyb, že panda velká je příbuzná medvědům, ale potíž byla s pandou červenou. Až genetické analýzy ukázaly, jak blízko pravdě byl Cuvier, když ji zařadil po bok mývalům. Panda červená, která má svou vlastní čeleď, dnes spadá do kladu Musteloidea, tudíž do společnosti lasicovitých, medvídkovitých (zahrnujících mývaly) a skunkovitých šelem.

    (Opět bezostyšně vykradu Bobka.)
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    KAERI
    KAERI --- ---
    NELLAS: A pokud by pak doručil zásilku jinému otci, předal by s ní i otcovství?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SPIKE411: Jojo, v Japonsku se tomu rika oden a je to takove jidlo trochu na oslavu. Byl jsem jednou v restauraci, kde to vari uz nekolik desetileti a je to pomerne zajimavy zazitek.
    https://www.japan-talk.com/jt/new/oden
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam