• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    a tohle ste vedeli?

    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TRISSIE: Jak nic moc? Ty bys nechtěla moře? Nebo to nevoní, že není dost teplé?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MEANKITTY11: nebo James Bond film the living daylights (iirc) kterej se částečně odehrával v Bratislavě.. mezi Bratislavou a Rakouskem hory.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    E2E4, MEANKITTY11: a ono české moře, dárek od Shakespeara, taky nic moc :-)
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    E2E4: však ani doyle se s reáliema okolo krále bohémie moc nevytáhnul.
    NJAL
    NJAL --- ---
    E2E4: Docetl jsem se, ze jsme to prevzali z polstiny: https://en.wiktionary.org/wiki/Loty%C5%A1
    E2E4
    E2E4 --- ---
    E2E4: Román zdaleka nepatří k tomu lepšímu, co Jules Verne napsal... V románu navíc autor prokazuje velmi vysokou míru neznalosti národnostní a politické situace v tehdejším Livonsku.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    NJAL: mimochodem český jméno Lotyšsko je divný, ve všech jazycích je to Latvia..

    a aby toho nebylo málo, ještě je Livonsko, mezi Lotyšskem a Estonskem, viz Drama v Livonsku

    román francouzského spisovatele Julesa Verna
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    KOLOC: To mi připomíná název jedné populární písničky z pozdních 90.let, takovou etno-psychedelickou. Sakra, budu muset jít prohledat kazety, to mi teď nedá spát.
    KOLOC
    KOLOC --- ---
    Mně nějak uvízlo v hlavě tuta blbost : ELOLI TARIVI
    Estonsko Lotyšsko Liva
    Talin Riga Vilnius

    Je to od severu na jih a troch se to rýmuje.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    JESTEDMAN: Po tomhle vysvětlení si asi začnu plést i Estonsko.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NELLAS: Já jsem hrozně vděčný za google maps a mapy.cz (i openstreetmap, ale tam z jiného důvodu), že jen napíšu co hledám a ono mi to rovnou ukáže, kde to je - zeměpis taky nedávám...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    JESTEDMAN: Zeměpis byl vždy mým Achillovým palcem, takže děkuju za pokus, ale tyhle nuance můj mozek prostě nevstřebá, nepokládá je za důležité :)
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    NELLAS: geograficky je to snadné. Země pobaltí jsou Litva, Lotyšsko Estonsko - v takovém pořadí jsme se to učili a v takovém pořadí jsou od jihu směrem na sever. Zároveň Litva byla v unii s Polskem, tudíž s ním musí hraničit. Estonština je ugrofinská, tudíž musí "hraničit" s Finskem. No a Lotyšsko je prostě uprostřed. Tallin je jasnej, Lotyšsko má nejdelší název, proto má nejkratší název hl. m. - Riga no a Litva to má obráceně.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Já si teda pamatuju, že to, co zní podobně, je vždycky to obrácený, takže Latvia=Lotyšsko a Lithuania=Litva vím.
    Ale definitivně to rozbilo přiřazování jiných skutečností (lidí, geografie a historie) k jednotlivým státům (zvlášť proto, že zhruba polovinu zpráv / texů / knížek čtu v češtině a polovinu v angličtině).
    MCD
    MCD --- ---
    TRISSIE: Jediná pomůcka, se kterou jsem schopen se (občas) trefit je, že v páru českého a anglického názvu se smí písmeno 'v' objevit jen jednou.
    AAZAZEL
    AAZAZEL --- ---
    TRISSIE: Litva = Lithunia oboji zacina na Li, takze to druhue je Lotyssko...pravda neni to uplne nejsilnejsi mnemotechnicka pomucka, ale aspon neco :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    NJAL: Jo, je v tom bordel, navíc jsou hned vedle sebe. Něco jako Bukurešť a Budapešť nebo Slovinsko a Slovensko (které rozlišujeme jen proto, že máme Slováky na každém rohu).
    NJAL
    NJAL --- ---
    NELLAS: To mi pripomnelo moje prvni setkani s kolegou Litevcem: Rekl jsem neco ve smyslu "I see you have a Baltic name", a on odpovedel: "Yes, it's a Lithuanian name... Not Latvian!"

    Asi se mu to delo casto, zejmena v Cesku, kde nazvy "Litva" a "Latvia" si jsou tak blizko. :-)
    KURE
    KURE --- ---
    TRISSIE: pobaltský země. víc po mě nemůže nikdo chtít :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam