Jestli bylo, tak predem diky za upozornění, smazu asap :-)
---
Roku 1963 došlo v jihovýchodní části Uzbekistánu k velmi vážné nehodě. Na plynovém poli v oblasti Urta‑Bulak bylo v jednom z vrtů poškozeno potrubí, v hloubce asi 1,5 km pod zemským povrchem došlo k výbuchu těženého plynu. Požár obrovského rozsahu těžaři nedokázali uhasit. Každý den unikalo 12 milionů m³ plynu – tak velké množství spotřebuje za tutéž dobu například město o velikosti Petrohradu.
Tři roky probíhaly pokusy o uhašení, všechny dosud známé metody postupně selhávaly. Situaci komplikoval sloup hořícího plynu dosahující výšky několika desítek metrů, přiblížit se k vrtu bylo téměř nemožné. V roce 1966 Uzbekistán požádal o pomoc Sovětský svaz, který povolal své jaderné experty. Měli problém vyřešit pomocí jaderné bomby.
Následně byl vytvořen tým expertů složený z jaderných fyziků a geologů, kteří analyzovali situaci a provedli výpočty s jasným závěrem. Pokud se povede odpálit jadernou bombu v těsné blízkosti hořícího vrtu, tlaková vlna neprodyšně uzavře všechny otvory v zemi ve vzdálenosti až 50 m.
Síla bomby s potřebným efektem byla vypočítána na 30 kilotun. To je zhruba dvojnásobná síla ve srovnání s bombou z Hirošimy.
Na podzim roku 1966 byl v okolí místa požáru vytvořen šikmý vrt dlouhý 1,4 km. Jeho prostřednictvím byla nálož dopravena do vzdálenosti asi 35 m od místa úniku plynu. Následně byla šachta zalita betonem kvůli minimalizaci úniku radiace, která by jinak při explozi prošla na povrch. Po zatvrdnutí betonu byla bomba odpálena.
Plameny vyhasly po 23 sekundách a požár byl po 1074 dnech uhašen. Vše proběhlo přesně podle výpočtů. Úspěšné bylo také opatření proti úniku radiace. Beton byl dokonce účinnější, než se předpokládalo, únik radiace byl zcela eliminován. Celá operace byla tudíž označena za velmi úspěšnou.
Atomová bomba byla v oblasti Urta‑Bulak použita pro účely hašení plynového vrtu poprvé v historii. Vzhledem k úspěchu operace to ovšem nebylo naposled. Druhé použití proběhlo opět v Uzbekistánu, a to při ještě větším úniku plynu. I tentokrát byli povoláni experti ze Sovětského svazu a znovu byli úspěšní.
V dalších letech byla atomová bomba použita pro podobné účely ještě několikrát. Naposledy v roce 1981 na severním pobřeží západní části Sibiře u ústí řeky Pechora. V dalších letech pak došlo k podpisu dohody o zákazu jaderných zkoušek a pozastavení testování jaderných zbraní, čímž bylo mimo jiné znemožněno také používání atomových bomb pro hašení požárů plynových vrtů.
---
PS - zjisteno pri hledani obsahu filmu, jehoz plakat mam od dětství vypalenej v hlavě.. :-)