• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    E2E4
    E2E4 --- ---
    CERNYRYBIZ:

    tak určitě, někdy je alkohol lepší než drátem do oka. :)

    ale takova relativizace neříká nic o pozitivním zdravotním přínosu konzumace alkoholu (tj ne např. směsi vitamínů B a alkoholu) všeobecnou populací..

    ta pozitiva .. nejsou to jen babské řeči a lidová medicína (usrkávání slivovice? nějaká studie by byla?)

    polemizuješ i s tím článkem? přijde ti, že validitu studií o prospěšnosti mírné konzumace alkoholu nevyvrací?
    SALAMAN
    SALAMAN --- ---
    CERNYRYBIZ: Většině světové populace chybí enzymy pro trávení mléka? Byl by k tomu zdroj?

    K tomu alkoholu. Ano, podle současných výzkumů neexistuje nic, jako bezpečná nebo dokonce zdraví prospěšná dávka alkoholu. Ani jedno pivo nebo sklenička vína denně. Těch pár vitamínečků se dá získat i ze stravy a bez rizika např. vysokého krevního tlaku nebo několika druhů rakoviny. To je jak chlastat aceton s kapkou citronu a jeho užívání si omlouvat tím, že vitamin C je zdravý. Výhody užívání alkoholu rozhodně nepřeváží množství a vážnost rizik, a to v JAKÉMKOLIV množství. Srovnáváni s nikotinem nebo kofeinem je totálně mimo. Že se po kafi a startce pěkně vykadíš, nevypovídá o alkoholu zhola nic. Pardon, ale tohle relativizování mě neskutečně sere.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    prospesnost alkoholu v malych mnozstvich .. asi neexistuje.

    Stude, ktere takhle vysly, typicky srovnavaly ty co pili stridme s temi co muselit prestat pit uplne ze zdravotnich duvodu. Takze ta skupina abstinentu vysla mene zdrava nez skupina mirnych pijaku, proste protoze uz jako ne uplne zdrava zacala.


    https://pdf.avcr.cz/A/2023-02/
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    America's Secret WW2 Combat Drone That Bombed The Japanese | The TDR-1
    https://www.youtube.com/watch?v=9K5v3Jwz89w
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Neposečená tráva udržuje půdu na 19,5 °C Tráva posekaná na 10 cm udržuje teplotu půdy na 24,5 °C Obnažená půda uprostřed léta stoupá na více než 40 °C

    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    TRISSIE: ...odkudž Soldat a žoldák.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Kolem roku 1000 A.D. se v českých zemích jako běžné platidlo mezi lidmi nepoužívaly mince (přestože i ty byly v oběhu, ale používali je spíš kupci v rámci velkoobchodu), ale lehká plátenka, podle kupce/španělského diplomata Ibrahima ibn Jákúba, který v té době navštívil Prahu a psal si o tom deník, odpovídal jeden denár deseti plátenkům.

    Proč je to pořád ještě zajímavé? No protože slova jako platit, platba, plat - a současně taky trh :-)
    mmch římští vojáci byli občas placení v soli - sal, říkalo se tomu "salarium"
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    vojenské okénko:
    Bulharsko se v roce 1915 připojilo na stranu Německa a Rakouska-Uherska a napadlo Srbsko.
    Pro tento účel mobilizovalo 600 000 mužů ze všech věkových kategorii, přičemž přímého útoku se účastnilo 300 000.

    Do konce války Bulharsko mobilizovalo zhruba 1 200 000 občanů.
    V roce 1915 žilo v Bulharsku 4 300 000 milionu obyvatel, žen, dětí, kojenců, starců...
    Tj. tahle země poslala do boje víc jak čtvrtinu svojí veškeré populace, skoro 28%.
    To je zcela bezkonkurenčně největší poměr zverbovaných ze všech zemí které se této rozmarné taškařice zůčastnily.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    NVT: ta paní v té rekonstrukci je nejspíš Jutta Benzová, její prapravnučka.

    Bertha během toho prvního road tripu benzín kupovala v lékárnách a během jízdy musela čistit karburátor jehlici z účesu.

    Taky měla problém s brzděním. tak si u ševce nechala přibit takovej popruh z kůže na brzdový špalíky. tím vynalezla brzdové obložení.
    NVT
    NVT --- ---
    Bertha Benzová 5. srpna 1888 bez vědomí svého muže podnikla se svými syny – čtrnáctiletým Richardem a patnáctiletým Eugenem – v Benzově tříkolce 106 kilometrů dlouhou jízdu z Mannheimu do rodného Pforzheimu. Z Mannheimu odjížděla za svítání a přes Bad Schönborn a jeho část Mingolsheim a Neulingen-Bauschlott dojela k večeru do Pforzheimu. Mezitím, pro uklidnění manžela poslala telegram o úspěšné cestě. Ačkoliv byla primárním cílem jízdy návštěva její matky ve Pforzheimu, Bertha, která o ovládání automobilu, na rozdíl od svých synů, nic nevěděla, chtěla také přinést svému muži komerční úspěch prostřednictvím veřejné prezentace jeho vynálezu. Veřejné představení vozu a marketing totiž její muž jako typický vynálezce podceňoval.
    Fotografie pochází z roku 1988; byla pořízena ke 100. výročí jízdy.

    PESTRYPAPOUSEK
    PESTRYPAPOUSEK --- ---
    Mám tu kus popsaného prostěradla, ke kterému mi chybí informace, tak to zkusím tady. Týká se příběhu mého táty: jeho německá matka musela jít do odsunu, ale malé dítě tu muselo zůstat, protože z rozvedené smíšené rodiny (a nikdo neřešil, že český otec už má novou rodinu a nadbytečného syna dá do péče cizím lidem – prostě jeden ze šílených příběhů té doby). Já se tenhle příběh dozvěděla až v dospělosti, i proto, že mí rodiče se rozvedli krátce po mém narození a „díky“ matce jsem si vztah s tátou začla budovat až po svém osamostatnění se. O odsunovém období ale moc nemluvil, možná i leccos milosrdně vytěsnil, takže jsem si věci seskládávala postupně. Tenhle kus prostěradla našla tátova žena po jeho smrti vzadu v šatní skříni a je zřejmé, že se tam přesunul z německého bytu babičky, který táta pár let předtím vyklízel. Inkoustová tužka a seznam jmen a adres – skoro určitě stejný útržek dostal každý člověk ze seznamu, aby o sobě navzájem věděli. Je tam příjmení babičky, patrně tam jsou i zaměstnanci rodiny. Ale kde byli a co se odehrávalo ve chvíli, kdy to prostěradlo trhali? Mezi adresami je Francie, Itálie, americká zóna, nakolik to dokážu přečíst. Byli v nějakém lágru a měli už individuálně pokračovat dál? Pokud ano, jak věděli, KAM? Vím, do které části Bavorska tehdy doputovala většina tátových sousedů, byla jsem tam i v místním soukromém muzeu odsunu – silný zážitek, ale s prostěradlovým seznamem mi poradit neuměli. (seznam je pod odkazem)

    NJAL
    NJAL --- ---
    Nekomu jsou bohove pravdepodobnosti velice nakloneni :-)
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    ERRTU: mlzis.. na ty wikine je to popsano. Vybusniny tam bylo priblizne 7kg, prumer krateru od 3 do 3,7m, hloubka 1,5m.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERRTU: no vzhledem ke kapacitě tehdejších bombardérů bylo 14 kg docela dost... i když jestli jich za celou doby vystřelili jen 303, tak je to cca ekvivalent jednoho náletu bombardérem takového typu, které na konci války už existovaly.

    tady existují jasné rozbory, že nikdy žádné bombardování civilistů - ani tohle německé za 1.světové, ani spojenecké a německé za 2.světové, ani USA ve Vietnamu, Kambodži a Laosu - nemělo požadovaný psychologický efekt a vždycky to obyvatelstvo akorát nasralo a motivovalo eskalovat válečné úsilí.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    XCHAOS: jj, nemci ho rozebrali jeste pred porazkou aby nepadl do rukou zejmena francouzum. ta roztazitelnost hlavne byla o neuveritelne 2,2 cm: 21 cm -> 23.2. a neprasklo to!

    ta vazba na v1/v2 je zcela spravna protoze to byla hlavne psychologicka zbran. jeden projektil nesl na svou vahu asi jen 14kg tnt vybusniny (tady mozna mlzim ja... ale na to jaka je to hovadina ma dopadovy krater prumer asi metr a pul a metr hloubky, jako nic moc).
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Největší známe prvočíslo má v texťáku 1,2 GB :O Aspoň to tvrdí Bard.

    Yes, you can see the number itself online. The website https://primes.utm.edu/largest.html lists the largest known prime numbers, and you can find 282,589,933−1 listed there.

    However, the number is so large that it is not possible to display it all on a single web page. The website instead displays the first few digits of the number, and you can click on a link to see the rest of the digits.

    If you want to see the entire number, you can download it as a text file from the website. The text file is about 1.2 gigabytes in size, so it may take a few minutes to download.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERRTU:
    ERRTU: ano, a když už jsi nakousl to německé puntičkářství: protože každý výstřel tu hlaveň o kus ohobloval, tak se munice dodávala ve formě sad s číslovanými exempláři a každý další náboj byl nepatrně větší, aby to těsnilo... prostě kosmická technolgie éry dvojplošníků: někde napůl mezi Verneovkama a 20.stoletím :-)

    (tenhle kanón byl skutečný předobraz střel V1 a V2 za 2.světové a měl hrát i stejnou roli, tedy psychologickou... dokonce úmluvy z Versailles snad prý předpokládaly předání toho kanónu, ale ten v té době snad už byl zničený, nebo nějaké takovéhle zápletky tam byly... ale to je už napsané na té wiki a já to dnes nečetl a asi mlžím)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    ERRTU: btw jeden naboj vazil 106kg... a pri strelbe na takove vzdalenosti se krom vetru teploty a vlkosti dokonce uz muselo zacit pocitat i s rotaci zeme.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    prvnim man-made objektem ktery se kdy historicky dostal do stratosfery byl projektil z Paris-Geschütz, nemeckeho zeleznicniho dela, sestrojeneho exluzivne pro potreby bombardovani Parize za ww1. tato mrska byla schopna vystrelit projektil do vysky az 40km a ten diky mensimu odporu vzduchu tak zvladl doletet neskutecnych 120km daleko.
    o nemecke spolehlivosti hovori i fakt ze kazdy ze 303 vystrelenych projektilu explodoval, zadna selhani se nekonala a drtiva vetsina vsech strel skutecne trefila pariz, coz je na tu dobu a vzdalenost a pri absenci balistickych pocitacu dnesni doby v podstate chirurgicka presnost.
    hlaven dela byla dlouha 21 metru a po kazdych 65 vystrelech putovala zpet ke kruppovi na prevrtani.
    znakem nemeckeho optimismu bylo ze v okoli parize zacali stavet mount plosiny ktere oproti vlaku byly otocne a mely 360 rozsah (v ramci experimentu bych hrozne rad videl jak paris gun strili bokem a jak daleko se pak dokutali...:) ). myslenka byla ze se delo vzdy doveze tam kde je potreba, udela praci a pojede jinam.

    Paris Gun - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Gun
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam