HRAFNAIN: to s tou ISS jako nejbližším osídleným místem je trochu mimoběžná story. Vzhledem k zeměpisné šířce nad tím bodem ISS skutečně občas (ne moc často) přelétá, máme tedy fakticky nejodlehlejší místo hledat někde ve stejné oblasti, ale na půl cesty mezi sklonem ISS a nejbližšími základnami v Antarktidě? Ok, možná, ale pak to nepatří do definice bodu Nemo :)
Ta zeměpisná šířka 48° je vůbec zajímavá, kdyby tam byla pevnina, bude to uprostřed jižního mírného pásma a počasí tam bude nikoliv nepodobné ČR. Jižní kontinentální mírné pásmo ale téměř neexistuje (kromě pár vyjímek a přímo "naše" klimatické pásmo jsou fakt jen dva úzké proužky Jižní Ameriky a Nového Zélandu). Reálné počasí, které nad oceánem v bodě Nemo panuje, se kromě výšky Slunce nad obzorem tomu našemu nijak moc podobat nebude, bude podobné spíš plavbě přes Atlantik.
Je to definované tady:
Pole of inaccessibility - Wikipediahttps://en.wikipedia.org/wiki/Pole_of_inaccessibility#Oceanic_pole_of_inaccessibilityzajímavá je zeměpisná šířka, která je nepodobná Praze. Verne do oblasti situoval minimálně dva fiktivní ostrovy, kromě Tajuplného ostrova, kde skutečně měl základnu kapitán Nemo, do podobné oblasti umístil ještě ostrov, na kterém se odehrávaly Dva roky prázdnin. Jižní Tichomoří bylo v 19.století prakticky neprobádatelné tehdejšími technologiemi a protože některé odlehlé ostrovy už tehdy objeveny byly, tak literárním spekulace na existenci nějakých dalších byla téměř "hard sci-fi".