• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MATHES: jak píše kolega, tak během těhotenství se to děje, a ty mršky kmenový buňky se usadí někde, kde na ně není moc vidět (typicky v kostní dřeni), a tam si vegetí ještě dlouhý, dlouhý roky.

    je to teda ale celkově docela zajímavá otázka, protože ty Y-chromozomový buňky se nacházej i u žen, které žádného syna neporodily ani nepotratily. Tam to doktoři sváděj na syndrom mizejícího dvojčete (alias buď čekaly dvojčata, z nichž jedno to vzdalo a bylo vstřebané, nebo samy jsou z takových původně dvojčat). A taky je to potvrzený u monochoriálních dvojčat (jednovaječných se společnou placentou), i když tam teda nevím, jak to potvrzujou, když takový dvojčata jsou geneticky totožný, a jedou na společným krevním oběhu.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    MATHES: A to si říkáš vzorný syn!?
    :))
    MATHES
    MATHES --- ---
    FRK_R23: a ja blb ji koupil chytry hodinky :(
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    MATHES: Já to dávám matce k Vánocům. Ty ne?
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    MATHES: detekovat, nikoliv opravovat ;-)
    MATHES
    MATHES --- ---
    TRISSIE: huh? jak ten plod v 51 letech posle matce kmenovy bunky? mailem?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HNILOB: říká se tomu fetomaternální mikrochimérismus, a děje se to během celého těhotenství. A jde to detekovat ještě roky až dekády po porodu - dobře se to detekuje u matek synů (buňky s Y chromozomem) a zjištěný rekord je 51 let po porodu.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TOXICMAN: Tohle zjištění se tak co půl roku objevuje ve Zjištěních :D
    ILTU
    ILTU --- ---
    TOXICMAN: Nojo!!!
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    MAR_TINA: Záleží. Podržím prst a otevře se mi nabídka jazyků/rozložení.
    (Android)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SALVATOR: tak třeba to mám někde nějak nastavený
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MAR_TINA: To mi nesedí. Mám nainstalovanou i azbuku (ruštinu), posun kurzoru v textu swypováním po mezerníku mi funguje bez problému, znaková sada/způsob zadávání se přepíná dlouhým podržením mezerníku.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TOXICMAN: pokude nemáte nainstalovaných víc klávesnic než jen latinku, to se pak posunem po mezerníku mění.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    E2E4: Což je podle mě sama o sobě skvělá věc, pro mě zatím asi nejrychlejší způsob, jak psát na mobilu. Jen to chce trochu zvyk. A taky nemít v Gboard moc jazyků. Já mám češtinu, polštinu a angličtinu a občas je to trochu zmatený.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TOXICMAN: hm ale musí se to nastavit v glide typing..

    PS Ježíš to je fakt super, díky :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tohle znám už nějakou dobu, ale až nedávno sem zjistil, že tečka se dá udělat jako dvě mezery za sebou.
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    TOXICMAN: ty!vo!le! Tak to je gamechanger, děkuju 8)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Při psaní na mobilu můžete posouvat kurzor posunutím prstu po mezerníku
    Ty kráso, to by mě zajímalo, kolik lidí tohle ví...
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Pistácie rostou na stromech zvaných řečíky pistáciové, odborně pak jako Pistacia vera. Známější český název je však pistácie pravá. Patří do čeledi ledviníkovitých, kde mimo jiné najdeme také ledvinovník západní (jeho plodem jsou oříšky kešu), pepřovec peruánský (plodem jsou kuličky pepře) nebo mangovník indický, pěstovaný pro své sladké dužnaté plody.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam