• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    NELLAS: to zni jak radio Jerevan. Docela bych rad vedel, jakej pravni mechanismus umoznuje prikazat zbourat budovu, na kterou predtim vydali stavebni povoleni. A s tim vyhledem.. to si toho vsimli az po dostaveni? Ale hlavne me prekvapuje ze neco jako "vyhled" by mel bejt pravne relevantni faktor, nota bene v Japonsku.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    V Japonsku zbourají úplně nově postavenou desetipatrovou obytnou budovu, protože blokuje výhled na horu Fudži.

    Nedávno postavená luxusní budova musí pryč, rozhodlo Tokio | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/japonsko-tokio-fudzi-luxusni-budova-bourani_2406120724_ako
    NVT
    NVT --- ---
    VOZKA: Nojo! Dokonce tak přeložili i záznam koncertu!
    Paul McCartney: Kisses On The Bottom (2012) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/329106-paul-mccartney-kisses-on-the-bottom/prehled/
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Sloni se navzájem oslovují jmény, zjistili vědci — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/sloni-se-navzajem-oslovuji-jmeny-zjistili-vedci-350137

    Studie ukazuje, že „sloni nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale že také rozeznávají a reagují na volání, které je jim určeno, a ignorují ta, která jsou adresována jiným,“ popsal hlavní autor studie Michael Pardo.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    a je teda mírně zajímavý fakt, že i "seriózní" zdroje ze sociálních sítí píšou nesmysly..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    FRK_R23: taky jsem si říkal zda Apple watch už mají škrtivy pásek kterým měří tlak. ;)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    ABAP: Ty tři polibky na konci dopisu k nám kulturně úplně nepronikly (a novináři jsou líní), takže když Paul McCartney vydal v roce 2012 album coverů jménem Kisses On The Bottom, což je citace z titulní písně I'm Gonna Sit Right Down and Write Myself a Letter z roku 1935, která je opravdu o psaní dopisu a ne o zadcích, nějaké docela velké médium to v článku přeložilo jako "Pusinky na zadečku", z čehož je mi doteď trochu trapně.
    ABAP
    ABAP --- ---
    Zajímavé jsou významy xxx.

    - v Británii je používáno v dopisech a emailech u rozloučení jako 3x polibek
    - Římsky 30, 30 stříbrných - Jidášova odměna
    - Na US samohonce xxx znamená 3x destilovaná, případně 3x filtrovaná
    - Nejčastější současný význam pochází až z 60' let (x-rated films)
    - Co znamenají tři svatoondřejské kříže na vlajce Amsterodamu už nikdo přesně neví
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Dostal se ke mně takový fousatý lingvistický žertík, díky kterému jsem se ovšem spustila do menší králičí nory.

    Fousatý žertík:
    I have an elephant joke but I فيل you won't get it.

    Poklady z králičí nory:
    - slon se islandsky řekne "fíl", protože ke slonům a slonovině se vikingové samozřejmě dostali přes obchod s arabskými zeměmi
    - ovšem slovo "elephas / elephantos" se v germánských jazycích neztratilo. Už ve staré angličtině se jeho varianta "olfend/olfenda" objevuje jako označení jiného exotického zvířete, velblouda, a v moderní islandštině se velbloud řekne "úlfaldi" dodnes.

    Tady zdroj, kdo má nesnášenlivost na runy, projede si to Google Translate:
    Vísindavefurinn: Af hverju nota Íslendingar arabíska orðið fíll um skepnuna sem flestar nágrannaþjóðir nefna elephant?
    https://www.visindavefur.is/svar.php?id=4664
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Při invazi spojenců v Normandii se výsadkář zachytil padákem o věž kostela a dvě hodiny zde hrál mrtvého. Dodnes je symbolem celého městečka.
    Americký výsadkář, vojín John Steel (1912-1969) byl v červnu 1944 již zkušeným veteránem 505. výsadkového pluku 82. americké výsadkové divize, byl dokonce nejstarším výsadkářem v celé rotě F.
    Za sebou měl již službu v severní Africe, i boje na Sicílii a v Itálii. Osudného dne dostala jeho jednotka za úkol obsadit městečko Sainte-Mère-Église s tamními důležitými mosty vedoucími k pláži Utah.
    Během útoku došlo k nedopatření a vojáci byli vysazeni nad městečkem. John sestupoval přímo do hořícího domu pod sebou, a tak prudkým pohybem změnil trajektorii. Zachytil ale padákem o věž kostela.
    Aby to nebylo všechno, tak při nárazu mu vypadl nůž, čímž přišel o jedinou možnost jak se vyprostit. Byl raněn střepinou na noze a předstíral, že je mrtvý. Jen díky tomu na něj Němci nestříleli.
    Později jej sice zajali, ale po čtyřech hodinách se mu podařilo uniknout. Připojil se k jednotce a účastnil se obsazení městečka. John Steele byl vyznamenán Bronzovou hvězdou a za utrpěné zranění i Purpurovým srdcem.
    Po skončení války odjel zpět do Spojených států, avšak do Sainte-Mère-Église se pravidelně vracel. V roce 1964 byl dokonce jmenován čestným občanem města.
    Tehdy na setkání 505. výsadkového pluku pronesl, že je rád, že si kostel může prohlédnout i ze země. Zemřel na rakovinu krku května 1969. Dodnes jej ve francouzském městečku připomíná figurína visící v místech, kam 6. června 1944 dopadl.
    V místním muzeu byla rovněž otevřena stálá expozice věnovaná přímo Dni D, zobrazující rovněž obtížnost úkolu parašutistů. Ve filmu Nejdelší ztvárnil Steela herec Red Buttons.
    Objevuje se také v prvním dílu videohry Call of Duty a je také ve hře Hell Let Loose, která zobrazuje epizodu přímo v Sainte-Mère-Eglise. Při toulání se po vesnici může hráč jasně vidět svůj padák visící na vrcholu kostela.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NELLAS: nebo jsou prostě řekové švihlí, mě to dost připomíná sirtaky, řeckej tanec, kterej jsem se nikdy nenaučl

    Teach Me to Dance ~ Anthony Quinn & Alan Bates (Αλέξης Ζορμπάς, 1964)
    https://www.youtube.com/watch?v=MZyqwqtTk_Q
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    MOIRAIN: vy necetli, a presto rozmrazili?
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Windows mají většinou zapnuté automatické reakce na detekci komunikace - a když zjistí, že s někým mluvíte, ztlumí zvuky.
    A teď ta zábavná pasáž... mikrofon je dnes zabudovaný do kde čeho (v mém případě do náhodou připojeného monitoru) a detekce komunikace probíhá neustále.
    Takže pokud si někdy budete drbat hlavu, jako já, proč vám Spotify či Youtube v náhodné momenty mění hlasitost, je slušná šance, že to je ten důvod.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    NELLAS: pardon, nečtu, dnes jsem v poklusu
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MCD: To mě mohlo napadnout, že inspirovali tady! :D
    MCD
    MCD --- ---
    NELLAS: Chybí mi tam, že po zhlédnutí tohoto spektáklu vznikl skeč Ministerstvo švihlé chůze.
    Monty Python's Ministry of Silly Walks (Full Sketch)
    https://youtu.be/iV2ViNJFZC8?feature=shared
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MOIRAIN: To tam je :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    NELLAS: doplním, že fustanela má přesně daný počet skladů - 400 podle let otomanské okupace
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam