• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    RAINBOF: Ty máš čočku před zornicí? S tím bych někam zašla.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    No to je cely moc pekny a nevim jak to mate vy ale moje oko ma pred zornici cocku starajici se o ostření pak nejaka zornice a kdesi podtim mam fotocitlivej senzor.

    Nemohlo by jit naahodou o ten ?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    NELLAS: you can't blame British rail for that!
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Já bych googlila spíš bladeless.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TLOUDEV: googli blameless turbine..
    vymyslel to Tesla btw.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    E2E4: neprosel jsem captchou :-( asi jsem robot.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    existují bezvrtulove větrné elektrárny

    Bladeless Wind Turbine Wind Energy - News - ESRC
    https://www.esrconline.org/news/2021/04/16/bladeless-wind-turbines/
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    TLOUDEV: le pardon...smažu se na kompu

    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SCHWAB: zkusim si zakrejt oko, az budu 'bojovat dole'. s vysledky se radeji delit nebudu :-)
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TAPINA: nojo.
    nicméně ta pirátská teorie, kdy zakrytí jednoho oka má pomoci v boji dole je imo divná
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    LORD_DE_SEIS: ehm, mel jsem dojem, ze v nazvu fora se pise 'faktu', zkus prosim tolik nesermovat slovem 'udajne'...
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TAPINA: přeivapilo mě to. Co píšeš je logické. Někde asi bude hranice, do jaký intenzity se ty mršky řídí tmavším okem. Nebo spíš naopak, kdy v rámci ochrany se rozšíření řídí tim osvětlenějším.

    zakryté oko imho odpovídá světelným podmínkám podpalubí:)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Test na izokorii se dělá taky že se pacientovi jedno oko zakryje a druhé se osvítí oftalmoskooem, což je prudké bodové světlo přímo do oka, takže se zornička stáhne na minimum. A po odkrytí by ta druhá měla být stažená stejně.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    SCHWAB: Tak vzhledem k tomu, že ve tmě maximálně prd uvidíš, ale nadměrné světlo ti může oko poškodit, tak je v zájmu jedince, aby se oči přizpůsobovaly tomu, které je víc osvětlené. Asi jen u zrcadla zas tolik světla nemáš.
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Teď čtu že to údajně dělali i piloti

    Piloti letadel používali pásku přes oko, aby si zachovali noční vidění, když byl příliš velký rozdíl v intenzitě světla uvnitř a vně jejich letadla, například když létali v noci nad jasně osvětlenými městy. Jedním okem mohli pozorovat dění venku, a když bylo třeba, sundali pásku ze zakrytého oka a byli schopni pohodlně přečíst neosvětlené mapy a přístroje uvnitř kokpitu.

    Ale jsou to jen nějaký články, zatim nic podložitelného
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TAPINA: tak jsem to byl vyzkoušet před zrcadlo a buď nejsem zdravej jedinec, nebo je ve vzduchu chyba "v prekladu".
    Zakreju si oko a odhalená zornička se přizpůsobí té ve tmě. Takže když jedno oko vidí málo světla, přizpůsobí se obě:]
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    LORD_DE_SEIS: Tady ten pán taky nesouhlasí:

    You Probably Believe The Myth About Why Pirates Wore Eye Patches | IFLScience
    https://www.iflscience.com/you-probably-believe-the-myth-about-why-pirates-wore-eye-patches-70246

    The Mytbusters ruled the myth plausible, but does that mean it was actually done? Probably not.

    "There is no evidence that pirates wore eyepatches," pirate historian Dr Rebecca Simon told IFLScience. "There are no images, woodcuts, or any mentions of them in any primary sources from the 17th and 18th centuries."

    The more likely explanation is that the eye patch, like the accents, are the result of popular fiction, rather than historical fact.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    LORD_DE_SEIS: tyjo nevim... pri boji videt 2D namisto 3D mi zrovna jako velka vyhoda nepripada, ba naopak. spis mi prijde, ze nekdo ignoruje Occamovu britvu. Dobrovolne se pripravit o treti rozmer je dost masochisticky konstrukt.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    LORD_DE_SEIS: Já teda pořád nechápu, jestli a jak tohle fungovalo, protože zorničky se stahují (teda alespoň u zdravého jedince) obě stejně, když jedno oko vidí světlo, přizpůsobí se mu obě.
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Proč nosili piráti pásku přes oko, i když ho měli?

    Samozřejmě existují mnohé teorie. Nejčastější tvrzení, proč piráti nosili pásky přes oči, je právě ta, že v krvavé bitvě přišli o jedno oko. Jeví se to i jako poměrně logické a určitě existovalo mnoho pirátů, kteří nosili pásky přes zmrzačené oči. Poměrně novější, a dokonce i logičtější, hypotéza ale říká něco jiného.

    Piráti byli na lodích nuceni často a velmi rychle měnit tmu a světlo, a to je zejména při boji mohlo stát život. Často se stávalo, že když přepadli loď, začali boj na palubě, ale pak se museli přemístit do podpalubí, kde boj pokračoval. Při přechodu do podpalubí by byl boj obtížnější, protože by chvíli trvalo, než by se jejich oči přizpůsobily tmě, aby piráti mohli vidět útočníky. A právě páska tento problém řešila. Pokud si během pobytu na palubě nasadili pásku přes oko přizpůsobené tmě, mohli k boji používat oko přizpůsobené dennímu světlu. A naopak. Právě páska jim tak tedy poskytla strašlivou výhodu nad protivníky, protože díky vidění v obou prostředích je mohli snadno překvapit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam