• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott
    ČRo Planetárium


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    XAJA
    XAJA --- ---
    SCHWAB: alebo ze dolimity (a tyrolsko vobec) nie su jej oblubena destinacia, lebo tam na tematiku horskych plukov naraza clovek vsade:)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SCHWAB: no holčička jsem, to je pravda.
    a taky je pravda, že víc než Ústřední mocnosti mě v 1. světové zajímají jednotky Dohody.

    Takže, ladies and gentlemen, I give you
    The First Aid Nursing Yeomanry, alias FANY

    Založena v roce 1907 opravdu jako pomocný ženský jezdecký oddíl určený k poskytování první pomoci v poli a transportu zraněných do zázemí. Příslušnice oddílů dostaly výcvik jak v první pomoci, tak v signalizaci a jezdeckém drilu.


    (obrázek kecá, nebo lépeřečeno je zavádějící, FANY byla opravdu založená už 1907, a to kapitánem Edwardem Bakerem, veteránem anglicko-súdánské války a 2. búrské války, který věřil, že jeden jezdec - nebo tedy jezdkyně - se dostane ke zraněným rychleji než vůz tažený koňmi)

    Do roku 1914 jejich uniformy naštěstí dostaly trochu praktičtější podobu (z černobílé fotky to není poznat, ale barva je khaki, khaki a zase khaki a místo tvrdé čepice, která se zachytávala o plátěnou střechu aut, se standardní pokrývkou hlavy stala vlněná čepice):

    protože pohybovat se na bojišti jako velký červený terč není úplně dobrý nápad, že.

    Když začala první světová, holky se samozřejmě okamžitě přihlásily do služby, akorát že o ně v Anglii nikdo nestál. Tak se 27. října šest dobrovolnic z FANY, tři sestry a dva sanitáři (a následně jedna motorizovaná sanitka pořízená ze soukromých peněz) přeplavilo do Calais a nabídlo své služby Belgičanům. Ti po nich skočili jak slepice po flusu (holky si totiž přivezly i nějaké ty obvazy a další ošetřovatelské propriety) a protože zrovna zuřila bitva u Yser a přísun raněných byl nekonečný, FANY okamžitě dostala pod patronaci nemocnici o 100 lůžkách (teda, tak jednoduché to nebylo. Dostala dvě školy plné raněných a nemocných tyfem, a k tomu nic dalšího, ale postupně se jim povedlo z toho nemocnici opravdu nějak vybudovat). Přes Lamarck Military Hospital do jejího uzavření v říjnu 1916 prošlo víc než 4.000 belgických vojáků. K nemocnici byly postupně přidány dva domy pro zotavující se vojáky (cca 700 lůžek), které měla FANY ve správě.

    Podmínky, v nichž ženy pracovaly, byly šílené. Nedostatek zásob, nedostatek personálu, bombardování, chemické útoky, a samozřejmě stálé cesty na frontu, protože krom převozu raněných vypomáhaly všude, kde bylo potřeba (třeba v květnu 1915 provozovaly motorizovanou polní kuchyni v Ypres, nebo potom motorizované lázně s prádelnou, taktéž v Ypres). Samozřejmě krom řízení sanitek musely být schopné si auta také opravit, a to dost často i v polních podmínkách a pod palbou.

    Nakonec i anglická administrativa připustila, po mnoha odmítnutích, že tedy ženy vlastně v armádě mohou působit i na frontě (nejen jako zdravotní sestry), a od 1. ledna 1916 se FANY stala regulérní součástí britské armády, odpovědnou za převoz všech britských raněných v okolí Calais. Za rok 1916, kdy počet řidiček stoupl z počátečních 16 na 36, převezly víc než 80.000 pacientů! Od roku 1917 převážela FANY i raněné francouzské vojáky, ze stanovišť v Amiens a u Verdunu.

    Překvapivě, přes nebezpečné podmínky, v nichž FANY operovala, zemřela během války z jednotky FANY jen jedna jediná řidička, Evelyn Fidgeon Shawová, a to ještě na úplavici. FANY má také čest být nejvíc dekorovanou ženskou jednotkou v WW1 - 17 Military Medals; 27 Croix de Guerre; one Legion d’Honneur, and 11 Mentions in Despatches.



    Takže až příště uslyšíte, že královna Alžběta za WW2 řídila sanitku, nepředstavujte si to jako to obyčejnou sanitářku, v nejlepším automechaničku. Holky od FANY jsou úplně jiný zvíře, jak řekl Surgeon General, "they’re neither fish nor fowl, but damned fine red herring":-)

    (FANY za WW2 je na jiný povídání, taky moc dlouhý, bylo jich o hodně víc, byly daleko organizovanější a jejich práce daleko víc - a někdy daleko míň - vidět, protože krom řízení sanitek na prakticky všech frontách krom Pacifiku taky masivně pracovaly pro MI6 - z 50 žen-agentek vyslaných SOE do Francie jich 39 bylo z FANY, ale to třeba až někdy jindy, ve WW2 radši zkoumám jiný druh příběhů)
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TRISSIE: tu je vidět, že jsi holčička.
    Lyžařské jednotky kolemalpských útvarů jsou běžnou součástí různých her :-)
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    TRISSIE: jasně, v k. u. k. Armádě nejznámější tyrolští jägeři. V podstatě horští myslivci, jednotky pro boj v horách, kam spadá i horské dělostřelectvo. U jägerů (myslivců) sloužil i Hanč a později i Vrbata. Hanč dokonce dostal nabídku dělat instruktora lyžování, což po tříleté vojně odmítl. Na PC se rozepíšu víc :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: pro jistotu, na fotografii není Carl Cori, ale dva náhodní příslušníci kaiserjäger s lyžema.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Carl Cori byl teda taky hodně zajímavá osoba. Rodina sice inklinovala k němčině, ale současně to byl taky prapravnuk Františka Martina Pelcla, vlasteneckého buditele a historika. No a jeho otec byl Carl Isidor Cori, český zoolog a rektor pražské Německé univerzity, a maminka nějaká Lippichová, dcera od toho Ferdinanda, co byl matematik, fyzik, taky rektor Německé univerzity v Praze a navíc poslanec Českého zemského sněmu.
    a podle wiki v letech 1917-1918 sloužil na italské frontě v lyžařských oddílech a ve zdravotnickém sboru. Co je zdravotnický oddíl, si představit dokážu, ovšem že měli Rakušáci svoje vlastní lyžařské oddíly, tak o tom slyším prvně.
    Ale wiki je zná, tak to musí být pravda!
    Kaiserjäger - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Kaiserj%C3%A4ger

    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TRISSIE: Tady ještě o cca člověka víc...

    Czechia and the Nobel Prize: Winners, controversies, and connections - Prague, Czech Republic
    https://www.expats.cz/czech-news/article/czech-nobel-prize-winners
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    XBAHNO: ono těch "střel těsně vedle" bude víc, Carl Cori byl koneckonců taky Pražák (roztomilé je, že se narodil doslova přes ulici od Ústavu biochemie 1LF), ale Gerty je jedinečná tím, že se jako žena-vědkyně dokázala prosadit ve 30. a 40. letech v tehdy tak mužské doméně, jako by medicína.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    TRISSIE: dalším "zásahem", nebo spíš střelou těsně vedle je fyzik Peter Grünberg, rodák z Dýšiny odsunutý v sedmi letech ve 46 roce: https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Gr%C3%BCnberg
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jinak za dnešní mírně zajímavý fakt vděčíte nikoli mému oblíbenému zdroji Today I Learned, ale "modernímu časopisu pro zvídavé ženy, založenému na hodnotných informacích, příjemném grafickém zpracování a milých fotografiích" jménem Tina, což je elegantním důkazem, že perly se najdou i na hnojišti, stačí se dobře dívat!

    (o syndromu skákajících Francouzů z Maine jsem se dozvěděla z jiného čísla téhož plátku, jsou tam mezi receptama na čokoládové sušenky a návodama na čištění fleků na pohovce občas nefalšované skvosty :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    když se řekne "Češi a Nobelova cena", každého napadne "Heyrovský a Seifert".

    málokdo ale zná Gerty Coriovou, pražskou rodačku a absolventku Německé Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Je "naše" tak napůl, v Čechách se narodila a vystudovala i se tu seznámila se svým budoucím manželem, spolužákem z lékařské fakulty Carlem Corim, ale po promoci odjeli do Vídně, kde Gerty nastoupila na pediatrii v Karolínině dětské nemocnic. Už v roce 1922 (mimo jiné pro perzekuci z důvodu Gertina židovského původu) oba odjeli do USA. Americké občanství získali v roce 1928 a působili postupně ve Státním ústavu (the State Institute for the Study of Malignant Diseases) v Buffalu a pak na na Lékařské fakultě Washingtonovy univerzity v Saint Louis. Oba se věnovali enzymologii a biochemii.

    Coriho cyklus (propojení anaerobní glykolýzy ve svalech s glukoneogenezí v játrech - https://cs.wikipedia.org/wiki/Coriho_cyklus ) by se správně měl jmenovat "cyklus Coriových", protože na jeho popsání pracovali oba manželé společně.

    Za objev funkce hormonů předního laloku hypofýzy při metabolismu cukrů obdržela v roce 1947 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Spolu s ní cenu obdrželi její manžel a fyziolog Bernardo Houssay.

    Gerty je v historii třetí žena, která obdržela Nobelovu cenu za exaktní vědy (po Marii Sklodowské-Curie a Ireně Curie), a vůbec první žena, která ji dostala za medicínu.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    napříč evropským kontinentem najdeme hned několik řek, jejichž jméno je variantou jména Jizera
    The name Isère was first recorded under the form Isara, which means "the impetuous one, the swift one."[5] Not originally a Celtic word, it was very likely assimilated by the Celts in ancient times. This word is related to the Indo-European *isərós, meaning "impetuous, quick, vigorous," which is similar to the Sanskrit isiráḥ इसिरः อิสิระ with the same definition.[6] It was probably based on the reconstructed Indo-European root *eis(ə) (and not *is), which incidentally has not been found in the Celtic languages of the British Isles.[6]

    The word Isara figures in the etymology of many other river names, from ancient Gaul and its neighboring lands. Examples of this are the Ésera in Spain, the Isar in Germany, the small Franco-Belgian Yser, or even the ancient name of the Oise, Isara (the French adjective isarien still exists in the language and continues to describe anything related to the Oise). In non-Celtic countries, we find the Isarco, a river in Northern Italy, the Éisra and Istrà in Lithuania,[6] Jizera in the Czech Republic and Usora in Bosnia and Herzegovina.

    Isère (river) - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Is%C3%A8re_(river)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    mírně zajímavý fakt je, že tyhle věci je rozumné si ověřit na Snopes než je člověk pošle..

    tldr neprokázané

    Charlie Chaplin Once Lost His Own Look-Alike Contest? | Snopes.com
    https://www.snopes.com/fact-check/charlie-chaplin-look-alike-contest/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NELLAS: ok, no, tak se omlouvám. Je to vtipné, ale bohužel to zřejmě je alternativní fakt, ne fakt, Mám to smazat? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEJML: many con­sid­er the sto­ry the stuff of urban leg­end
    KEJML
    KEJML --- ---
    XCHAOS: možná
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    When Charlie Chaplin Entered a Chaplin Look-Alike Contest & Came in 20th Place | Open Culture
    https://www.openculture.com/2025/02/charlie-chaplin-entered-a-chaplin-look-alike-contest-came-in-20th-place.html
    Charlie Chaplin se v dobách své počáteční filmové slávy přihlásil do soutěže o to, kdo vypadá nejvíc jako Chaplin a skončil na 20.místě
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Osel se prej k brodeni pres vodni toky nechava presvedcit jen velice, velice neochotne - a z toho udajne pochazi "osli mustek", neco, co neni na trase, ale pouzijeme to, abysme se pohodlne dostali tam, kam jsme chteli.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    A ještě teda o písničce (ať si popíral, co chtěl, ta písnička je takový barvitý popis tripu, což teda Alenka ve své podstatě je taky):

    "Lucy in the Sky with Diamonds" is a song by the English rock band the Beatles from their 1967 album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. It was written primarily by John Lennon with assistance from Paul McCartney, and credited to the Lennon–McCartney songwriting partnership.[2] Lennon's son Julian inspired the song with a nursery school drawing that he called "Lucy – in the sky with diamonds". Shortly before the album's release, speculation arose that the first letter of each of the nouns in the title intentionally spelled "LSD", the initialism commonly used for the hallucinogenic drug lysergic acid diethylamide.[3] Lennon repeatedly denied that he had intended it as a drug song,[3][4] and attributed the song's fantastical imagery to his reading of Lewis Carroll's Alice in Wonderland books.[3]

    Lucy in the Sky with Diamonds - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Lucy_in_the_Sky_with_Diamonds
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TRISSIE: Nebo ti, co zrovna propadli beatlemánii :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NELLAS: v roce 1998 to věděli jen ti, kdo četli v encyklopediích i poznámky pod čarou :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam