• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Přijde mi taky mírně zajímavý, že nám (nebo vůbec obecně) se do dneška nedochoval v podobně industriální míře nějakej podobnej postup pro zpracování březový mízy, která se taky používala pro slazení jídel, než se rozšířil cukr ze třtiny a/nebo cukrový řepy.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    SALVATOR: dvě informace k tematu:

    1) Sběr objevili uz puvopní obyvatelé, sbírali javorovou mizu stovky let před příchodem bílýho šmejdu z Evropy. Pouzivali k tomu vyřezávaný žlábky a mízu zahřívali horkými kameny, vysledkem ale nebyl nam znamej sirup, spis takova husta pasta, kteracse dobre skladovala a uzivala se k dochucovani jidel.

    2) drtivá většina javoroveho sirupu v obchodech které si muzeme zakoupit nemají s javorovym sirupem nic spolecnyho, jsou to akorat ruzny kukuricny sirupy dochucovany aromativy a barvivy.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Ve výrobě javorovýho sirupu existuje obecná poučka, který se říká "The Jones Rule of 86" a pomáha zhruba vypočíst, kolik galonů surový javorový mízy je potřeba k výrobě jednoho galonu sirupu. A výpočet je to jednoduchej - změří se cukernatost mízy v procentech a těma procentama se vydělí číslo 86. Takže když je cukernatost 2 %, je potřeba 43 galonů (162 litrů) na výrobu 1 galonu (3,78 litru) sirupu. Při cukernatosti 1 % je to logicky 86 galonů mízy na 1 galon sirupu.
    Zajímavostí pro mě byla taky sklizeň mízy. Ta musí probíhat na jaře v době, kdy přes den je nad nulou a v noci mrzne. Noční mráz prej způsobuje, že strom natahuje ze země vodu, ze který mízu vytváří.
    Samotná výroba sirupu z mízy pak spočívá v zásadě hlavně v odpaření přebytečný vody.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    E2E4: Tento mem popularizuji ve vsech firmach kde delam, “per my last tablet” je pouzitelny casto :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TRISSIE: a stížnosti spotřebitelů na kvalitu zboží byly taky stejný, už od roku 1750 před naším letopočtem..

    Complaint tablet to Ea-nāṣir - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Complaint_tablet_to_Ea-n%C4%81%E1%B9%A3ir
    STENNY
    STENNY --- ---
    FRK_R23: To jsem neznal a musel jsem si najít shrnutí, protože mě to zajímalo:

    Adorcism refers to a kind of possession or contact with the supernatural that is desired by a human practitioner. It is a term borrowed by anthropologist Ioan Myrddin Lewis from the Belgian structuralist Luc de Heusch. Adorcism usually takes the form of possession or shamanic practices. In de Heusch’s typology, the shaman communes with the beyond human world, whereas during the possession, supernatural entities are received into the person. Therefore, shamanism is the practitioner’s ascent toward the spiritual realm, whereas possession is the descent and incarnation of the supernatural in the practitioner.

    Although some possession can involve malevolent entities that require removal, adorcistic rituals encourage the establishment or the accommodation of a tutelary entity/entities (e.g., patron Gods, ancestors, spirits, and the Holy Spirit) within a person’s body. Whether the entity’s presence in the host is understood as harmful or favourable is sociologically bounded. Unlike exorcism, which aims to expel or bind troublesome or uninvited entities, adorcism is concerned with creating or strengthening beneficial ties between the possessed person and the entity.

    Zdroj: https://sk.sagepub.com/ency/edvol/the-sage-encyclopedia-of-sociology-of-religion/chpt/adorcism
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Opak excorcismu je adorcismus
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    mysleli jste si, že negativní recenze jsou až záležitost moderní doby?
    ba ne, lidi pyčovali, co jsou lidma, jen teda záznamy se nám o tom dochovaly až od doby, kdy o tom mohli psát.

    tak kupříkladu na hrobce KV9 v Údolí králů, v níž je pohřben Ramesse VI, se zachovalo 995 turistických graffiti v řečtině, latině, koptštině a v egyptštině, mezi nimiž krom obligátních poznámek typu "byl jsem tady - lékař Lysias z Kyréné" jsou i skvosty jako "nelíbilo se mi nic krom sarkofágů" a "nerozumím hieroglyfům!" :-)

    na hrobu https://en.wikipedia.org/wiki/KV9
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    DRAGON: corvair, ách.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    STENNY: známe. nejvíc legrační je, že to bylo úplně pasivní zařízení, muselo se ozářit rádiovymi vlnami že kterých získalo energii na vysílani, takže to byl vlastně předchůdce RFID..

    The Thing (listening device) - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Thing_(listening_device)
    STENNY
    STENNY --- ---
    Znáte theremin, tedy první hudební nástroj, na který se hraje zcela bez dotyku?
    A znáte kauzu "Great Seal bug," tedy případ velmi pokročilého pasivního odposlechového zařízení, které v letech 1946-1952 odposlouchávalo prostory amerických velvyslanců v Moskvě?
    Tak theremin i tu štěnici vymyslel stejný člověk, Lev Sergejevič Těrmen. Za tu štěnici dostal jako jediný odsouzený (prošel gulagem) Stalinovu cenu prvního stupně.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    Mírně zajímavý fakt o historii společnosti Goodyear: v roce 1961 představila svítící pneumatiky vyrobené z polyuretanové směsi zvané Neothane.
    Jejich produkce byla jednoduchá, odlévaly se ve formě a zapékaly při teplotě 250°C.

    Směs se dala barvit a také byla částečně průhledná, proto stačilo do pneumatiky umístit osmnáct malých žárovek a svítící zázrak byl na světě.
    Osvětlení bylo možné ovládat z pozice řidiče, kromě estetické funkce mohlo sloužit například jako výstražná světla nebo blinkry.

    Ukázalo se však, že materiál má problém s adhezí za mokrého počasí a také dochází k jeho poškození při prudkém brzdění.
    Zatímco výroba byla snadná po stránce technické, z finančního hlediska už věci tak růžově nevypadaly.
    Při zkouškách v běžném provozu se navíc ukázalo, že svítící pneumatiky nebezpečně rozptylují ostatní řidiče.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Konstrukce na střeše mrakodrapu Empire State Building v New Yorku pochází z éry před televizním vysíláním a byla zamýšlena jako přistávací stožár pro vzducholodě.

    Kapitán vzducholodi Graf Zeppelin, která v dané éře do New Yorku opravdu cestující vozila, to ale odmítl jako příliš nebezpečné. K pokusu o přistání vzducholodě došlo v historii mrakodrapu jen jednou, v roce 1931. Menší "blimp" amerického námořnictva (podle jiných zdrojů soukromě vlastněný) se nad mrakodrapem v silném větru držel asi 3 minuty, ale k ukotvení nebo výsadku cestujících nicméně nedošlo.

    Dobová fotografie vzducholodě zakotvené u tohoto mrakodrapu je fotomontáž.
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    a OO Belgii, OD Libanonu, OY Dánsku, OH Finsku, OB Peru.... nehledal bych v tom senzaci, prostě to tak vyšlo ;-)
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    HAR4NT: Ještě OM, který jsme po rozdělení nechali slovákům.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    GUMBA: tak uz?
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HAR4NT, MEANKITTY11: Všechno bylo jinak, Kelvin byl ve skutečnosti schizofrenik, takže mu to nakukal William Thomson, jeho druhá osobnost. Bacha, tohle se ve školách vůbec neučí, sdílejte to, než to smažu.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    MEANKITTY11: umel v tom chodit no..
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    HAR4NT: měl to domluvený s iluminátama.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    GUMBA: neni, to je zamer, ten Kelvin to tak nastavil..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam