• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYNKFinanční nezávislost
    Pár pravidel, aneb co se tu smí a co ne..

    1. Chovejte se k sobě slušně a s respektem
    Tohle by tu asi ani nemuselo být napsané, ale jsme na Internetu, tak pro jistotu. Když s někým nesouhlasíte, buď sdělte svoje protiargumenty, nebo mlčte. Osobní výpady, urážky a výsměchy tady nebudou tolerovány.
    2. Nebojte se ptát se a sdílet své názory a zkušenosti, od toho tu ten prostor je.
    3. Držte se tématu.
    Může se stát, že tady někdo bude chtít v budoucnu najít nějakou informaci, tak mějte s tím chudákem slitování a reagujte jen k věci.


    O čem to tady je:
    Primárně o sdílení našich přístupů, ať funkčních nebo nefunkčních, na cestě k FN. O čemkoli, co vás ohledně FN a cesty k ní napadne.

    O čem to tady není:
    O technických věcech - o výběru brokera, pomoc s ovládáním platforem a podobně.
    rozbalit záhlaví
    ETKAR
    ETKAR --- ---
    PIPLA: Co vytvořit online kurz právě o tom co umíš? Viz udemy.com
    CUKI
    CUKI --- ---
    PIPLA: A jestli jde o nezávislost jako takovou. procestoval jsem většinu s přes 60ti zemí způsobem, že jsem odjel naprosto bez peněz a dělal příležitostné práce. I v té nejchudší zemi si vyděláš dost na to aby se z toho dalo žít. Stačí se zeptat, každý má nějakou práci za kterou ti je ochoten zaplatit. A je to jenom o to jak si to v hlavě nastavíš. Nemusí to být jen o sezónních pracech v zemědělství.

    Naopak je to různorodá činnost ke které se třeba jinak nedostaneš. Pracoval jsem na lodi, v cirkusu, dělal počítačovou síť pro španělskou polici, sázel jsem stromy, pracoval z postiženými, pracoval různě po stavbách, dělal tlumočníka i přes extrémní jazykové nedostatky, řidiče, pracoval jsem pro horskou službu, pomáhal s přípravou knihy, občasně jako fotograf, zpracovával mapové podklady, vyzkoušel jsem si jaké to je být navigátorem historického letadla, vyhledával jsem lidi, pomáhal stavět most, zachraňoval jsem stavby při záplavách a vlastně i po nich. pracoval jsem jako dřevorubec, pracoval v lodním doku a mnoho dalšího. Všechno byli úplně náhodné nárazové práce, kde jsem si mohl vyzkoušet život jiných lidí a líp poznal zemi ve které jsem právě byl. A cestoval jsem převážně velmi na lehko. Dokonce se mi jednou stalo, že mě v Rusku přepadli a když zjistili že nic nemám, rozdělili se se mnou o jídlo :-)
    ..stačí jen chtít a nebýt zaseklej v systému.


    KAZATELL: No to není tak triviální jak se zdá. Žumpu jsem nikdy nedělal, ale přesně takto jsem si idealizoval svou práci na počátku, ale třeba to někomu vynáší já jsem nikoho takového nepotkal, takže nemám kladnou inspiraci. Zato jsem se ocitl v několika válečných zónách, viděl spoustu lidského utrpení a po pravdě měl jsem dobu, kdy se mi přestali zdát sny, protože jsem je musel úplně vytěsnit, abych se z toho nezbláznil.

    Navíc tahle práce se v dnešní době strašně mění. Dneska má každej u sebe mobil, je těžké přijít k něčemu co před tebou ještě nikdo nenatočil a neviděl. Dnešní novinařina je hlavně o ověřování a třídění informací, nikoli o jejich sbírání. A to už není nijak moc nezávislá práce.

    Pravda někdo se dokáže velmi dobře živit tím že fotí co zrovna sežere v restauraci, ale tohle už není můj svět a vůbec mu nerozumím. Stačí se podívat na to co baví na internetu nejvíce mého desetiletého syna.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    PIPLA: PIPLA: správně to říká NYKRUK: není nutně o oboru, který ti to umožní, ale o tobě, že si takové možnosti vytvoříš s lidmi, co tě chtějí platit za tvoji práci.

    Znám lidi co fotí, programují, překládají nebo tlumočí. Všichni si podmínky vytvořili, aby pracovali kdy a jak jim to vyhovuje.

    Jsou webové služby jako Toptal pro IT nebo jine pro weby krátkodobou Freelancing práci v jiných oborech. Ale nikdo tam z tebe na zadek nespadne a musíš dokázat, že to dodáš v dohodnutý čas a kvalitě. Tj. budeš si muset vybudovat reputaci a budeš v konkurenci lidí, co si tu reputaci taky budují.

    Imho fotografovní a kamera jsou ideální pro režim práce kdy chceš a na čem se dohodneš. Ale představa, že dodáš práci právě ve chvíli kdy ty potřebuješ je trochu naivní. Musíš si vytvořit reputaci mezi klienty a pak budeš v pozici, že si vybereš práci jen když chceš.

    Pokud nemáš potřebu si budovat reputaci v nějakém oboru, tak ti zbývají nízko-kvalifikované práce v továrnách ale McDonalds.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    PIPLA: Zásadní fakt je ten, že se vůbec ptáš, co máš dělat, abys byla nezávislá. Tím se předem stavíš do pozice zaměstnance a tím pádem člověka na někom závislém. Dokud nenajdeš díru na trhu, tak jsi pořád závislá... Musíš to otočit tak, aby zákazník byl závislý na Tobě. Prostě vytvořit obor ve kterém budeš první.
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    PIPLA: Tak to opravdu dost menis zadani. Pokud je pozadavkem pracuji kdy se mi zachce tak to se dost rapidne snizuje vyber.
    Nejbliz k tomu maji kreativni prace. Malir, spisovatel, video blogger, fotograf atp.
    Jinde a to vcetne toho programovani a i prekladani je urcita mira dostupnosti zakladnim predpokladem.
    KAZATELL
    KAZATELL --- ---
    PIPLA: Dřív bývala možnost takového přivýdělku na NETu jako obchodník. Šlo o to že společnost co to provozovala prodávala prakticky všechno a obchodník se jen zaregistroval a když chtěl pracovat tak volal/psal klientům buď svým, nebo si nechal generovat z databáze. Jestli to ještě funguje nevím.
    A podobně by šla dělat asi i nějaká investigativní novinařina, nebo psaní článků. Nevím už v jaké to bylo časopise, ale sháněli lidi co jim budou přispívat. Přispěvatel mohl napsat jeden článek za rok nebo třeba 5 každý den.
    PIPLA
    PIPLA --- ---
    MAGE:
    DYNK:
    tady právě neplatí, že můžu kdykoliv si to dělat, kdy se mi zachce - jako účetní jsem pak nucena v určité termíny něco odevzdat, jako lektorka bych zase musela být online v určitou domluvenou hodinu... jako asistentka někoho musím být taky na příjmu, když mne někdo potřebuje... právě hledám něco, že když se mi bude chtít vydělávat, otevřu pc a jdu na to. Když nebude, tak měsíc na to nesáhnu...

    Jinak jsem fotografka a kameramanka... to je všechno, co umím :-) Takže jediné, co mne napadlo v oboru je fotit do fotobank.... ale vím, že je to dost piplavá práce :D a chce nafotit tisíce fotek, než se mi začne něco prodávat, takže jednou za čas vyfotit pár fotek... je asi dost k ničemu.

    Zajímalo mne tedy, jestli existuje nějaká taková práce, po které lze kdykoliv bez závazku sáhnout, udělat ji, odevzdat, dostat penízky.... Že nikomu dopředu nic neslibuji, nezavazuji se...

    Napadlo mne třeba přepisovat nějaký mluvený text z nějaké databáze.... ale to asi už dělají počítače.... nevím...

    tak zjišťuji, jaké jsou možnosti. Díík za cokoliv i jako brainstroming :-)
    DYNK
    DYNK --- ---
    PIPLA: nějaké grafické práce třeba. Online jde dělat i asistentka, dokonce jsem někde zahlédl, že někdo z obytňáku dělal online "nursing", ale detaily nevím. A případně cokoli učit jde taky online.
    JINX
    JINX --- ---
    PIPLA: asi bude dobre vychazet z toho co uz umis, začínat od nuly s vidinou zisku neni vzdycky to prave :-) zkus se podívat na monetizaci obsahu na Gumroad, YT a Instagramu no a když nic neumis tak onlyfans jak pasou ostatní :)

    BTW, s tim IT a prace odkudkoliv na světě - do jiste miry to jde u nějakého jednoduchého kódování nebo copywritingu, ale bez minimálně jednoho monitoru to uz nebyva moc easy. Da se sice někdy najít nějaký coworking kde monitory mají k dispozici ale na tohle se člověk nemůže vždycky spolehat.
    MAGE
    MAGE --- ---
    PIPLA: účetní, lektorka...
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    PIPLA: Prekladatelka, virtualni asistentka, onlyfans/porno, blogger
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Různý studentský brigády typu McD? Ono zas tak moc té odborné zakázkové práce, co se dá dělat nahodile a bez většího portfolia zkušeností, moc není…
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    PIPLA: Rentiér.
    PIPLA
    PIPLA --- ---
    87HIGHFLYER: hmm... dobře, díky! a něco jiného než IT? :-)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    PIPLA: Dost věcí v IT. Jestli nemáš vůbec zkušenosti, dobrá vstupní brána je třeba software testing. Pokud bys hledala nějakej kurz, koukni na czechitas nebo pyladies. A z vlastní zkušenosti - neměj obavy, že to pro tebe není. IT je dneska tak široký odvětví, že se v tom může najít skoro každej.
    PIPLA
    PIPLA --- ---
    Ahoj, přijde mi, že to sem patří.

    Hledám práci, kterou jde dělat odkudkoliv a kdykoliv. Takže takový typický příklad - spisovatelka :-) Ale.... něco jinčího?
    Abych si řekla - teď se mi chce chvíli pracovat a chvíli vydělávat, tak se vrhnu na toto:...?

    A na trejdování nejsem.... takže něco jinčího, prosím, napadá vás něco? Díík. :-)
    DYNK
    DYNK --- ---
    Dneska me prijemne prekvapil dil podcastu Balanc. Z nazvu jsem nemel velka ocekavani, ale ve finale to, co tam zaznelo povazuju za jeden ze zakladnich kamenu (nejenom) pri ceste k financni nezavislosti.

    Kolik peněz potřebujete ke štěstí? Vztah k majetku vzniká v rodině, můžeme ho přehodnotit | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/kolik-penez-potrebujete-ke-stesti-vztah-k-majetku-vznika-v-rodine-muzeme-ho-8652594
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    MAGE: Co popisujes na inflacni spiralu na mzdach - tam to ve vetsine statu kde sem z prvni rady videl efekt inflace vetsinou tlaci mene. (ty jsou dost casto spis v tahu). Ale urcite mas pravdu, ze to efekt ma.

    Jako situace v CR mne ted malinko znervoznuje.
    1. Hlavni pilir vlady pro podporu firmam byly bankovni garance
    2. Firmy si diky tomu vzali za rekordne nizke sazby vyrazne vetsi uvery
    3. CNB jim ted ty uvery dost brutalne zdrazila (v nekterych pripadech treba 3x)

    Neco takovyho neni nic prijemnyho pro firmy ve zdravem stavu a stabilnim trhu. Co to udela ted bude zajimave.
    MAGE
    MAGE --- ---
    ALTOR: bude co nejdrive potreba zrusit ty ruzne covid podpory aby se zchladil trh prace a nebyl takovy tlak na zvysovani mezd ktery roztaci tu inflacni spiralu = potrebuji pridat protoze se zdrazuje = zdrazuje se protoze se lidem muselo pridat...
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    CUKI: Jsou tady dva aspekty:
    1. Takzvana bazalni inflace vs inflacni spirala
    2. Promitnuti inflace do cen akcii
    Ohledne prvniho bodu - dle toho co jsem videl dost zalezi na tom jestli trh zacne panikarit (firmy maji jako primarni tema tlak inflace a zvysuji casto, vse jde (jak od lidi tak firem) na spotrebu) a nebo je tam impulz, zadna velka panika a ustali se to. Mixujou se do toho samozrejme taky dost efekty velkeho znehodnoceni men, balancu zahranicniho obchodu, urokovych sazeb atd. Pokud se to povede ustat bez neprilis spatnych vnejsich vlivu tak se da spolehat na ustaleni po par letech inflacniho narazu.
    Ohledne druheho bodu - Jsou na to ruzne studie. Zjednodusene to zpusobuje vykyvy trhu a dost pravdepodobne v dlouhodobem hledisku i inflace zveda o neco cenu vetsiny akcii. Ale tohle uz se tezko zobecnuje vzhledem k tomu, ze ruzne typy akciovych titulu reaguji ruzne.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: Tak už si rozumíme a máme to stejně. Tvé předchozí příspěvky jsem pochopil přesně opačně. Protože reálná hodnota je ta co za to reálně dostaneš. Nikoli ta nominální.
    ALTOR: jj tohle dává smysl.
    Docela by mě zajímalo do jaké míry se trh sám srovnává (zprůměruje inflaci) a do jaké míry se srovná pouze větším množstvím hodnot?
    Tedy aby to nebylo pochopeno špatně. Pokud se zvýší v nějakém ohledu (ne nutně napříč trhem) inflace. Jestli tento fakt bude v budoucnu trh táhnout ke snížení v budoucích letech.
    Podle mě v některých ohledech takto trh funguje. Jindy je to nezávislé. Například při změně výrobní technologie, využívání jiných surovin a pod.
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    CUKI: Neni to slozite a pochopit to driv nez pozdeji muze usetrit dost usili. Presna hodnota budouci inflace je neznama, ale vychazi se z historie jako odrazovy mustek.
    1. Dlouhodoba inflace v CR (od roku 95 vcetne dost vyznamnych pohybu v 90. letech) je cca 3.4%
    2. V USA je dlouhodoba inflace 3.24% za poslednich cca 100 let (1914 az 2021)
    3. Inflace muze byt letos klidne 10% a pristi klidne dalsich 10% ale v dlouhodobym hledisku se to zatim tak nejak pod ty 3.5% veslo pokud nesla ekonomika danyho statu do kelu (hyperinflace v Jizni Americe, Turecku atp.)
    4. Je mozne, ze se zmeni i tohle paradigma, ale opet se pocita s nejakym pravdepodobnostnim ramcem
    5. U budoucich investic, ktere jsme tu popisovali se pocita s prumernym vykonem trhu (u akcii je to cca 10-11% zase za cca poslednich 100 let)
    6. Tj. prumerne se pocita se zhodnocenim cca 7% (faze akumulace) s urcitou mirou pravdepodobnosti a s 3%(faze vybirani) s temer 100% pravdepodobnosti (potrhuji slovo temer)
    7. Nikdo ti nic negarantuje, ale mas tam vatu na vykyvy trhu a sanci naopak na dalsi zhodnoceni.

    Snazil jsem se to podat jednoduse a podlozene daty. Investicni poradci od Partners a dalsich urcite muzou delat rozumnou praci a osvetu (ti lepsi), ale na konci dne ti prodavaji produkt na kterem logicky musi nekdo vydelat. To co jsem popsal vyse bere v potaz vlastni portfolio s nizkymi naklady na spravu.(tj bez zprostredkovatelu) Investuj do ceho se ti zlibi, ale snad je to lepe pochopeno.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: Právě proto, že budoucnost - budoucí inflace je neznámá, tj. nedokážeš říci, jakou částku budeš potřebovat za 30 let k tomu, abys nakoupil to, co dnes koupíš za 1000 Kč, máš plánovat s reálnými veličinami.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CUKI: Tak ja to zapocitavam tim, ze mimo jiny proto jeste pracuju, abych uplne neztratil navyky a uplatnitelny schopnosti. Protoze vnitrne pocitam s tim, ze ucet nekdo zestatni nebo zmenoteformuje a holt mi zas zustane jenom ta hlava (ruce se v mym pripade moc nepocitaj).
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALMAD: Nechci, jen na to chci upozornit při kalkulaci.
    Zrovna nedávno jsem měl na toto téma debatu s jedním finančním poradcem a vysvětloval jsem mu složitě, že pokud si zvolí nějaký cíl, třeba ten litr denně, tak musí počítat s tím, že nebude mít za 20let stejnou hodnotu. Preferoval totiž přímé finanční investice do fondů namísto mnou preferovaných investic do nemovitostí.
    Ale když tu několik lidí psalo že to je v tom započítáno tak mlčím. Protože tomu nerozumím. V každém případě to co bylo nabízeno mě, bylo pouhé procentuální zhodnocení základu. Tedy finance za finance a tam to započítáno být nemohlo. Nemělo jak.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CUKI: Ano, cekaji nas nezname nezname. A jak to chces zohlednit v planu?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam