• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKENOŽE -
    GGG
    GGG --- ---
    KURE: Tento presne mam a je skvely, myslel jsem, ze to v te sade je stejny, tak paron - jmenuje se to stejne. Kupoval sem je po jednom zvlast. Jetli si cet muj prispevek celej tak mam take jen ty tri a ocilku.
    KURE
    KURE --- ---
    KURE: mea culpa, tak dělají clasic i bez bolstru:
    CLASSIC Nůž kuchařský 20 cm - Wüsthof
    https://www.wusthof.cz/kucharske-noze-solingen/classic-nuz-kucharsky-20-cm-3

    takže pokud clasic, tak bez.
    KURE
    KURE --- ---
    GGG: dovolím si hrubě nesouhlasit. v žádném případě řadu klasik a rozhodně ne sadu 5+ocílka.

    Z té sady jsou reálně potřebné nože dva, chef + ten malej loupák. vše ostatní jsou vyhozený peníze.

    a řada klasik disponuje konstrukční hrůzou zvanou full bolstr.
    To je ten bazmeg na patě čepele, jehož primární funkcí je nemožnost nabrousit cca 1 cm ostří. Druhá funkce je zamezení dokrajování na prkénku v okamžiku kdy se ubrousí cca 0.5mm výšky čepele (ten bazmeg nedovolí ostří dosednout na prkénko)

    pokud Wusthof tak Clasic Icon
    např:
    CLASSIC IKON Nůž kuchařský 20 cm - Wüsthof
    https://www.wusthof.cz/kucharske-noze-solingen/classic-ikon-nuz-kucharsky-20-cm-1

    a pokud sadu, tak tohle:
    CLASSIC IKON Nůž kuchařský 20 cm - Wüsthof
    https://www.wusthof.cz/kucharske-noze-solingen/classic-ikon-nuz-kucharsky-20-cm-1
    nebo
    CLASSIC IKON Sada nožů 2 ks - Wüsthof
    https://www.wusthof.cz/sady-nozu-solingen/classic-ikon-sada-nozu-2-ks
    GGG
    GGG --- ---
    DRIZDIK: Doporucuju kovane Wusthof, mam ten siroky, uzky dlouhy a malinky na vykrajovani, nic jinyho na vareni nepotrebujes. Krasne se to brousi jen tou jejich ocilkou, kdyz se k tomu chovas pekne, pak to cca jednou za ctvrt roku vezmu na brousku. Tyhle noze ti vydrzi navzdy, naprosto bezudrzbove a krasne drzi ostri.
    Ale pozor musi to byt ta kovana verze.

    CLASSIC Sada nožů 5 ks + ocílka - Wüsthof
    https://www.wusthof.cz/...IsAMSkAprLUzTqP-qS5nb0AURAG-hoQzHsQTh6XGl6-oDaoxAE1CV18fbDFakaApt4EALw_wcB
    DRIZDIK
    DRIZDIK --- ---
    KURE: WITTGENSTEIN: Díky díky, KURE má pravdu, GYUOTO/SANTOKU + NAKIRI + PETTY je to co bych chtěl! Podívám se i na němce .. a postupné kupování asi taky zvolím, abych našel co přesně se bude líbit.
    WITTGENSTEIN Jsem zvyklý používat minimálně dva nože a to jeden na maso a druhý na zeleniny a nikdy je nekombinovat, což u mě bude právě ten účel Nakiri + jeden z dvou výše zmíněných univerzálů. Tip vypadá fakt super, jen je to na mě lehce přes cenovou a měla to být spíš spodní hranice za celou sadu.
    Co se týká materiálu jsem počítal s nějakým sendvičem, případně nerezem, protože se obávám, že bych se o jen uhlík nezvládl správně starat a počítám že s tím půjde i nějaký ten kámen na broušení .. díky moc.
    DELLAMORTE
    DELLAMORTE --- ---
    LAUNCHER: JJ je tam D2 a byl jsem upozorněný na to, že to není nerez. On tam měl i nový Recon s typem čepele co by mi vyhovoval, ale ta Fanga je proti němu asi o půlku užší, však časem uvidím. :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    DELLAMORTE: Pred tim jsi mel pises Cold Steel Recon, zda se ze s premiovou a nerezovou oceli S35VN.

    Ted mas na Bestech Fanga, zda se, nastrojovou ocel D2.

    Preji hodne spokojenych kilometru... Ale doufam, ze z toho jeste nebude mrzeni a ze za rok nebudes shanet novy nuz v nerezu :-) A ze se o nej budes starat lepe nez ja, s mym pokusem o provoz noze, ktery nebyl nerez :-)
    DELLAMORTE
    DELLAMORTE --- ---
    Díky za tipy, já si to šel nakonec odzkoušet naživo a skončil jsem u Bestech Fanga, což mi přišlo v poměru cena/kvalita nejlepší.
    SIRIUS
    SIRIUS --- ---
    LAUNCHER: podle me by to v americe fungovalo dobre i se zaplatilo, ale vyrobci nemaji motivaci pac se jim dobre prodava normalni konfekce tak na co se srat s custom vecma :(
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    FINSON: LAUNCHER: Kdybych mel uctu *hodne* penez navic, udelal bych si vlastni kapesni nuz.

    Fungovalo by to jako Benchmade Bugout (mega-prodavany nuz) a melo by to na netu konfigurator:

    * Tri delky noze, rekneme 3", 3.5", 4" (po vzoru Spyderco Para, Paramilitary, Military - osvedcene velikosti)
    * Dve mohutnosti noze
    * Tri tvary ostri, rekneme: Drop point, american tanto, neco jako insingo (po vzoru CRK)
    * Ocel na vyber, rekneme: S35VN, S110V, M4 (pricetna premiova nerez, mene pricetna premiova nerez, ocel pro lidi co nechteji nerez)
    * Material strenek: Polymer (Bugout style), titan, carbon-fibre.
    * K vyberu barvy strenek, sroubku, klipsu
    * Moznost objednani jednotlivych komponent, pro hracicky
    * Po roce nova verze - stejne jako vyse, ale automat, sdileni komponent s puvodni verzi kde by to slo

    Nechapu proc tohle nekdo neudela... Ale kapesni noze, to je proste takove trumfovani slepych, sem-tam jednooky.

    Chapu ze by to byl podnik bez navratnosti (jen na te oceli by to stalo nesmysl, protoze minimalni odber), ale alespon by to tuhle mizernou branzi posunulo do roku 2020 :-))
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    FINSON: Vim vim, ale od te doby jsem vymekl a sva ocekavani od nuzu prudce snizil :-)) Ten druhy pribeh jsem bohuzel nezaznamenal nebo zapomnel, ten uz je moc i na me :-)
    FINSON
    FINSON --- ---
    LAUNCHER: A připomněls mi, jak jsem si už kdysi myslel na Spydie Paramilitary a pořád jsem doteď ještě žádný Spyderco neměl... tak nedík :-)
    FINSON
    FINSON --- ---
    LAUNCHER: No nemáš zač, už tě od něj odrazuju podruhé: FINSON, FINSON :-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    FINSON: Dekuji, usetril jsi mi penize, mel jsem rozmysleno, ze ho asi vezmu :-)

    Tak ted budu muset jen promyslet, jestli vzit uz treti barvu Benchmade Bugout, nebo druhe Spyderco Military :-))
    FINSON
    FINSON --- ---
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    DRIZDIK: Každý kuchař potřebuje v zásadě dva nože: velký kuchyňák (21 cm čepel) a menší univerzální nůž (15 cm čepel). Speciální nože na zeleninu (nakiri) člověk prakticky nepotřebuje; santoku je nůž dost univerzální, pokud chceš surovinu spíš sekat (dejme tomu jako gilotina) a nepoužívat metodu kolíbka (k tomu se víc hodí gyuoto).
    Jestli můžu poradit, kup si Sasanoha NAS od Takedy - to je geniální nůž s úžasnou retencí ostří, HRC kolem 64. Ze své sbírky ho používám zdaleka nejčastěji. Viz http://takedahamono.com/eshop/hocho.html
    KURE
    KURE --- ---
    DRIZDIK: nakiri gyuto a santoku ... je to hodně redundantní.

    Nebylo by lepší nakiri, gyuto a petty? tedy špičatý nůž, placatý nůž na zeleninu a malý nůž.

    obecně, obzvlášt s důrazem na cenu, bude lepší kupovat zvlášt. třeba každý rok k vánocům.
    představ si že jako sada to bude za €450. To může odradit spoustu lidí a hodně špatně se to bude vysvětlovat manželce. když si ale řekneš o dárek k vánocům/narozeninám za €150, je to o hodně snesitelnější.

    tím se dostáváme k ceně.
    imho nejlevnější nůž nad kterým si zdejší osazenstvo neuplivne, bude victorinox
    Victorinox 5.2063.20 nůž 20cm od 743 Kč - Heureka.cz
    https://kuchynske-noze.heureka.cz/victorinox-5_2063_20-nuz-20cm/

    a hranice kde se dostáváme k opravdu dobrým nožům bude právě těch €150. to v žádném případě není strop, ale spíš něco jako spodní hranice první ligy. Horní hranice neexistuje.

    a teď, opravdu japonce? nerez/uhlik?

    poslední dobou je zvykem na internetech plivat na německé (těžké, břichaté, měkké) nože. za sebe musím říct že wursthof clasic ikon, byl můj milovaný nůž se kterým jsem měl pocit že můžu naporcovat i domovní dveře i cibulku na jemno. Zpracování luxusní, ostří v pohodě. Stejnou jistotu že překrojím cokoliv, s japonským nožem nezažívám.
    Určitě to nepodceňovat pokud je v rodině osoba bez vztahu k nožům.

    Na stranu druhou, superostrý lehký nůž, poskytuje při krájení jen velmi těžko popsatelný pocit. Něco jako že tak to je správně, když se cibule rozpadá pod nejlehčím dotekem a z čabajky se lehkým tahem ukrojí průsvitné kolečko.

    uhlík vs nerez nemá vliv na krájení, ale na broušení a údržbu. Uhlík je náchylnej na povalování se ve vlhku, nerez se bude hůř brousit. Troufnu si říct že vše ostatní je jen otázka vkusu a touhy vyzkoušet něco nového jiného...
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    LAUNCHER: Podle mě má na tom videu vadný kousek. Mám ZT 0450, což je taková menší verze nože 0452, a za běžného provozu tam v podstatě není jak ten liner lock zamáčknout tak jak to má na tom videu. Snad leda že by to úmyslně drže na tomhle místě (což si nedovedu představit co by to bylo za grip, natož aby se tak dalo něco řezat) a musel by to rvát vší silou nebo si pomoct kleštěma aby to dostal dál. Já na to zatlačit zkoušel a nejde to dál než tam kde to má být...
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    MA747: 0452CF: Hodnoceni 4,9/5 od 48 hodnoticich:

    Zero Tolerance 0452CF Knife - ZT Flipper | Carbon Fiber | Blade HQ
    https://www.bladehq.com/item--Zero-Tolerance-0452CF-Flipper-Knife--27354

    Pokud ma pan se svym nozem problem, urcite mu to ZT radi vyresi v ramci zaruky. Video jsem s dovolenim nevidel, pan to ma na 26minut, na coz nemam tak uplne cas a chut (to nemyslim zle - jen se proste nemuzu zodpovedne vyjadrit k necemu, co jsem nevidel a neuvidim).
    DRIZDIK
    DRIZDIK --- ---
    Já taky s velmi neohraným dotazem :-D Končně jsem se rozhoupal koupit nové kuchyňáky .. koukám trojkombinaci Santoku, Nakiri a Gyuto .. nějaké tipy, které by nestály celý měsíční plat? Kupovat samostatně nebo celou sadu? Nebo Gyuto vyměnit ještě za něco jiného... předpokládám, že mi ty nože vydrží mnoho a mnoho let, tak nechci dělat žádný impulzivní nákup ..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam