• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KLAAR: může za to pan google, respektive yahoo.answers ;-)
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    ZUZKAOU: to je profi seznam a i ja si podle tebe doplnim, diky :)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    ZUZKAOU:
    KLEINZACH:
    super díky moc!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    87HIGHFLYER: pro bylinky v pátek na Jiřák - vzadu u kostela. Ale teď už jich spousta vykvetla, tak nečekej velké přehršle sazenic. Čerstvých tam mají docela dost různí zelináři. Hodně toho má také na náplavce Květuščino pesto, ale pán je svéráz...

    Pro exotické koření do speciálek viz nástěnka na [ Asijska kuchyne a recepty (thaiska, indicka, cinska ...) /cekujte nastenku - seznamy obchodu, restaurace, tipy, odkazy.. ]

    Potřebuješ hmoždíř - nejlépe ten velký, těžký třecí a nebo alespoň mlýnek na koření

    Základ

    sušené chilli papričky, případně korejské chilli vločky, co méně pálí, ale mají dobrou chuť
    černý pepř
    skořice
    kurkuma
    muškátový květ a oříšek
    zelený kardamom
    hřebíček
    badyán (i když ten je hlavně čína/vietnam a spol, ale hodí se)

    z čerstvých věcí pak
    cibule
    česnek
    zázvor
    koriandrová nať
    máta
    jarní cibulky

    pro maroko
    římský kmín (i pro indii)
    případně šafrán (i pro indii)
    koriandr semena (i pro indii)
    sumah
    nové koření
    bobkový list

    a olivový olej, případně naložit citrony
    http://dadala.hyperlinx.cz/nakl/naklr0003.html

    pro indii
    černou hořčici
    pískavici

    a u pákistánců koupit čerstvé kari a případně i pískavicové listí a vrazit je do mrazáku.

    pro thajsko do mrazáku - sušené to není ono.
    galgán
    citronová tráva
    kafrové lístky
    (a čerstvá kurkuma je taky zajímavější než sušená)

    a rybí omáčka (nejlepší je s třema krabama - v tržnici cca 120 Kč/l

    k čerstvým věcem pro thajsko přibudou
    asijská bazalka
    limetky
    chilli papričky

    ale dají se předpřipravit pasty, ty zabírají méně místa, vydrží v lednici minimálně rok (a ještě budou dozrávat)
    A dá se to zkvasit?: Thajské kari pasty
    http://zkvaseno.blogspot.cz/2013/03/thajske-kari-pasty.html
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    indicka:

    fakt zakladni veci: cumin (celej a drcenej), koriandr (drcenej a cerstvej), chilli (cerstvy, suseny a drceny), cesneko-zazvorova pasta (nekupuju, delam si sam), seminka cerne horcice, fenugreek (listy, seminko). pak bud nejakou hotovou garam masalu, nebo si ji udelat sam (tzn seminka kor, kardamom, hrebicek, skorice, ...).

    min zakladni veci: curry listy, amchur, certuv prd, seminka cerny cibule, kurkuma, kardamom (mam rad cernej)

    hodne z tech jidel ma rajcatovej zaklad, tze se hodi mit par plechovek v zasobe.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Potřeboval bych poradit - dochází mi koření a chci trochu rozšířit sortiment.
    Tři dotazy:

    1) Nějakej dobrej e-shop, kde se dá sehnat skoro všechno? Nebo je lepší to vybrat v kamenym obchodě?
    2) Nějaký základní koření na marockou, thajskou a indickou kuchyni? Já většinou najdu recept a podle toho nakoupim, ale chtěl bych bejt trochu připravenej, prostě mít doma zásobu jako má pani v kuchyni v maroku, thajsku a indii. Samozřejmě mám něco vymyšlenýho, ale pro inspiraci nějaký tipy, co třeba máte doma atd.
    3) Nějaký zahradnictví v Praze, kde maj dobrý bylinky (rodinnej zdroj vyschnul)?
    ZOOEY
    ZOOEY --- ---
    BLANITCHKA: ... nebo dipu, pomazanek, zalivek, tvarohu k bramboram... + vsude, kde pro nekoho je cesnek jako takovej prilis vyraznej. take jsem letos objevila .))
    + kliceni cesneku doplnuju dalsi amerikou, klicenim munga, a pouzivam casto do stejnejch zanru: salatu, stir fry/sote, asijskych polivek...
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    BRUKEV: Je to vesměs jedno, jde nakonec jen o to, jak moc zeleninovej ho chceš. Z jedné zeleniny bude středně zeleninovej, ať už ji tam dáš na celou dobu a vycedíš nebo na poslední půlhodinu, a když dáš napřed, odcedíš, a pak zavaříš druhou, tak bude o to víc zeleninovej.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Ou key :)
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    BRUKEV: kotlety fuzy vsetko do kopy, chapes ?

    dej to vse najednou, a az ho dovaris, zced a dej pak novou, cerstvou zeleninu.)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BRUKEV: hodit je tam na poslední půl hodinu vaření - ať ti to tam neudělá kaši, ale vylouhuje se z toho co může. IDeálně rozmražené a opečené do hněda.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Otázka na vývar.
    Nemám doma čerstvou zeleninu, jen mraženou. Dělám hovězí vývar.

    1) dát kostičky mražené zeleniny do vývaru od začátku? Během vaření se nejspíš rozvaří na atomy.
    2) dát je tam až po vyvření? Rozvaří se asi jen na molekuly.
    3) uvařit je bokem a vývar ze zeleniny doleju k masovému vývaru.

    Nejde mi o barvu, at je klidně vývar kalný. jen přemýšlím, co to udělá s chutí. V podstatě bych se asi neměl bát varianty jedna, jen jsem z toho mudrování tady tak zblblej, že se nedokážu hned rozhodnout sám:))
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    JESSE_MORENO: Jak to nezačíná martinim nebo manhattanem, nebo je to aspoň neobsahuje, tak je cosi shnilého :) Ale ten orange fizz jsem si uložil a doma na něj podivám.
    JESSE_MORENO
    JESSE_MORENO --- ---
    MACHALIK: jo to je moje oblibeny ale prave mi prislo ze ty koktejly cos objevil potom budou pro tebe... ja to asi nejak neumim rozlisit co je pro chlapy a co pro holky, ja piju jen pivo :)
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Ale jo, mimo Thirsty sérii má teď pár videí s koktejlama, nicméně nic pro chlapy :) Samý mojita a chocolate orange fizz :)
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    JESSE_MORENO: Kdysi jsem zvažoval vlastní blog o chlastu, ale neměl jsem na to morál. Videa má pěkný, ale nic o alkoholismu: http://www.youtube.com/user/tastemade/videos?flow=grid&live_view=500&sort=dd&view=0
    Všechno samý čaje a kafata a nápoje z bobulí a bylin.
    JESSE_MORENO
    JESSE_MORENO --- ---
    MACHALIK: tobe by se mohl libit youtube kanal tastemade a jeho serie thirsty for pripadne ted nove nevim jak se jmenuje ale je to ciste o chlastovejch koktejlech

    neboj bezlepek tam nejedou :)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Jsem na chalupě a vařím ze spíže, takže pesto je dost šizené, ale i tak je vynikající a lepší než drahý z obchodu.

    Výhonky, květy, mandle, lískáče, oliváč, trochu vody rozmixovat. Jasně, s parmazánem nebo pecorinem by to bylo ještě o kus dál.

    Pesto těstoviny s gril. Cuketou a tymiánem, mozzarella co vydala lednice. Jsem nadšena.

    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Předpokládám, že jsem objevila Ameriku, ale letošní nově objevená surovina č.1 jsou pro mě česnekový výhonky a květy! Na podzim toho vysázím 3x tolik :)

    Nežerou to slimáci, výhonky dávám snad do všech salátů, frittaty, omelet, karí a teďˇ jsem udělala super pesto!

    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    ADD: zmraz je po jednom po dvou a pak je zpracuješ, až tě něco napadne
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam