• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    DIVER
    DIVER --- ---
    BRUKEV: muz - vanoce - darek - "Do hermelínovýho auditka s tim nemůžu, tam chodí."


    LUCIASHECK
    LUCIASHECK --- ---
    Chtěla bych svému hermosexuálnímu muži udělat k vánocům velkou sklenici zenovejch nakládanejch hermelínů... Skladovací prostory už mám domluvené... ALE...

    Sama hermelín nejim a nesnášim :-D Takže nemam zdání, co by takovej zenovej hermelín měl obsahovat a jak se pozná, že je dostatečně zenovej...

    Podělili byste se o tipy, jak na zenovej hermelín? (Vím, že už se tu tohle téma mihlo, ale na telefonu to nevyfiltruju) - kdy ho ideálně naložit, co mu nesmí chybět, na co si dát pozor, do jaký teploty s nim....

    Do hermelínovýho auditka s tim nemůžu, tam chodí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HUGGI:

    očuchat, ochutnat, jestli to zkyslo dobře - pokud to smrdí, je hořký nebo tak něco, ta vylejt. Pokud to zkyslo dobře (pravděpodobnější verze) tak máš spoustu možností. To že to zkyslo pomalu by vadit nemělo. Pokud to ještě není dokysaný, tak to nech stát přes den v teple.

    1. vypít jako kyšku (trošku osolit a opepřit, jestli v tom jsou zdrclý kousky, tak rozmixvoat. Případně rozmixovat s nějakými zelenými bylinkami, nebo indickým koření na slaný koktej.
    2. Rozmixovat to s ovocem a něčím sladkým na milk shake.
    3. Nechat vykapat přes čistou utěrku/několik vrstev gázy na domácí žervé. Syrovátku buď vypít coby skvělý ionťák, nebo s ní zadělat nějaké těsto, nebo ji používat coby pleťovou či vlasovou vodu.
    4. zadělat tím těsto na chleba nebo na nejrůznější kefírové/podmáslové buchty a muffiny.
    5. Zahřej to na cca 45-50 stupňů a pak přeceď pře utěrku/ručník/staré vyprané bílé triko/několik vrstev gázy a máš výborný domácí tvaroh.
    HUGGI
    HUGGI --- ---
    MACHALIK: No teoreticky z toho jde hodne veci..jde mi v podstate jen o to jestli nevadi ze to zkyslo"pomalu" v ty lednici samovolně..
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    HUGGI: Šel by z toho udělat sýr? Paneer možná?
    HUGGI
    HUGGI --- ---
    Nejaka jednoducha a ověřena metoda na zpracování zkyslyho mlika? Neotevřeny flasky z farmy takze hodne tucny..po týdnu v lednici..
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LOPIK: V téhle je to všude. Plus další dovozové zboží - mandle, citrony, fíky, mořské ryby ... A ty další, již tištěné, také tak. Ovšem tohle jsou recepty pro majetné - šlechta a bohatí měšťané.

    Není tam jako dnes všude vanilka, jako dnes, užívá se esencí růží, fialek, chrp, bezu. Zato tam nenajdeš dobromysl (oregano), mateřídoušku a další místní plevel, tedy leda někde jako léčivky.

    Dnes si kdeco z těch receptů může dovolit plebs jako my, leccos vypadá zajímavě (a použitelně i bez těch mír)...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Jinak jo, jsou to recepty k zešílení:

    PTÁKY S ANGREŠTEM

    Obvař ptáky (drůběž neb pernatou zvěř) jakž obyčej jest, přebeř a přistav znovu. Uvař v vodě a zasol je, i vezmi angreštu co se zdá , i usmaže v másle.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    SANTAL: To byla nějaká kuchařka králů tohleto - pepř nebo šafrán se vyvažoval zlatem..
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ALDARION: Přiměls mě kouknout do české středověké kuchařky, ta nejstarší známá (rukopis, 1450) uvádí jen:

    OMÁČKA K MLADÉ JELENÍ ČI SRNČÍ ZVĚŘINĚ NEBO K VEPŘOVÉMU NA DIVOKO

    Porce masa nalož do směsi octa a piva a nech několik hodin stát v chladnu. Než začneš vařit, přidej do nálevu jeden nebo dva krajíce usušeného žitného chleba, pokrájené oloupané jablko, cibuli a sůl. Měkké porce vyjmi, omáčku přeceď, okořeň pepřem, zázvorem, mletým hřebíčkem, špetkou šafránu a nech projít varem. Vlož zpátky plátky masa, prohřej a na talíři ozdob zvlášť udušenými a propasírovanými jablky.

    Jinak 4 nejstarší kuchařky divočáky docela ignorují, asi maso pro plebs...
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    AIJA: Budu muset sehnat nějaký slušný návod od někoho, kdo to už zkoušel, protože středověký recepty, to je samý "připrav jako obvykle" a "dobře okořeň a nepřesol" :D
    AIJA
    AIJA --- ---
    ALDARION:
    Ta hlava mě zajímá, i když pochybuju, že bych ji pekla:-) Milujeme z ní solidní vývar s knedlíčkama.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    AIJA: Bude to z oficiálního lovu a s atestem. Zbourat se musí, protože bude 2-3 týdny čekat na sežrání v mrazáku.
    Lidí bude pět až třicet, kdo ví? :) Nebude to jediné jídlo, spíš zajímavost a centrální bod pohoštění jinak poskládaného z příspěvků od hostů.
    Díky všem za rady! Asi rozdělíme maso vhodné na grilování, maso vhodné na uvaření v guláši či jinak - a hlavičku zkusím vykostit, plnit nasekaným masem a upéct v troubě dle tradičního anglického středověkého vánočního receptu. :D
    AIJA
    AIJA --- ---
    ALDARION:
    Hlavně si ohlídej, aby prošlo veterinou. Divočák se dělá delší dobu než domácí sele. Možná bych doporučila trochu rozbourat...hlavu a kosti na polévku, nějaké maso naporcovat na mrazák. A na gril jen kýty apod. Kolik lidí bude?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    87HIGHFLYER: Nejsem dealer sucháče, ale pro kilo si klidně přijď. Resp. 2 kg, než to dovezeš domu, máš kilo. Ideální na převoz je velká termoska na čaj, bedna a kolem nějaká buničina, vata, polystyrén (a úplně ideálně autem). Jen Praha, pošta.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Nemáte někdo tip, kde koupit v Praze suchý led? Třeba jen kilo. Na internetech je buď nutný objednat 20kg nebo si to nechat dovézt třeba z Brna, což se mi moc nechce.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    WILDENBURY_SQ: hele jsou moc dobrý. Taková křehká, oříšková kedlubna. A vzhledem k tomu, že to jednak produkuje tuny biomasy a druhak to přežije atomový výbuch, tak to je vcelku užitečný trifid.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    ZUZKAOU: Ježiši, topinambury mi nepřipomínej, blázni v práci to furt pěstujou a bohužel na to snad i dostávaj projekty, granty, dotace... Na inulín jsem asi alergickej a to jsem topinambur jeste neochutnal :)

    Kazdopadne az tam toho zas budou mit kyble, zkusim si vzpomenout.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Z ID MRNOUS jsem vyžebrala tašku topinamburů a zjistila jsem, že mám novou oblíbenou zeleninu. Kdysi je zkoušela pěstovat máma, ale to jsem byla v pubertě a ohrnovala jsem nad nima nos. Takže příštích několik mých postů bude topinamburových. Pokud někde ve vašem okolí rostlo velké zelené roští, které kvetlo jako malé slunečnice, tak to je vono a můžete si tam zajít s lopaktou nahrabat čerstvé topinambury. Moc se nedají skladovat, ale v té zemi vydrží přes zimu.

    Topinamburový zimní salát. (2 větší porce - je strašně dobrej, chcete víc než jednu malou mističku)


    200 g topinamburů
    200 g čerstvého fenyklu
    100 g kyselejšího jablka
    2 žebra řapíkatého celeru
    1 jarní cibulka/půlka šalotky či červené cibule
    hrst rukoly

    zálivka:
    1 lžíce citronové šťávy
    2 lžíce olivového či ořechového oleje
    1 lžíce medu
    1 lžička dijonské a nebo hrubozrnné hořčice
    sůl + pepř

    fakultativně
    sýr s modrou plísní
    vlašské ořechy

    Zeleninu kromě rukoly nakrájejte či nastrouhejte na co nejjemnější plátky. Smíchejte všechny věci na zálivku a přelijte s ní zeleninu. Nechte tak hodinku odležet a těstně před podáváním do toho zamícejte rukolu, případně ořechy (ideálně mírně opečené) a/nebo sýr s modrou plísní. Ale jde to i bez nic - topinambury mají krásnou jemnou, oříškovou chuť a vlašáky a nebo dokonce něco příliš razantního jako třeba niva by je mohli přehlušit.

    Jo a teda občas střevní mikroflora která nebyla trénovaná na dostatek rozpustné vlákniny (tedy krmená běžnou, ne moc zdravou stravou) by mohla na topinamburech uspořádat divokou párty s nadýmáním.

    Zdravé řešení tohoto problému je naopak jíst více topinamburů, dokud si mikroflora nezvykne - to znamená že se díky změněným podmínkám (více inulinu) proměnila na zdravější verzi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam