• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GUDRUN: určitě - když ho uděláš na menší kostičky, tak bude měkký docela rychle.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ZUZKAOU: takze zrovna plecko pujde asi i podusit a udelat z nej nejakej houbovej perkelt? podobne jako segedyn, akorat zampiony misto zeli a k tomu testoviny. Dik. Asi jo, pac me jde o to, abych si spravne poradila s masem, abych ho delala dost dlouho.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GUDRUN: nakrájet na kostky, opéct ze všech stran, ve výpeku opéct cibuli. A pak podle nálady udělat třeba segedín ( maďaři k němu těstoviny se k jedí normálně) a nebo přidej kořenovou zeleninu a brambory a udělej "stew" (z koření bobek, nové koření, pepř, trocha papriky a na závěr česnek a nějakou zelenou bylinu). Jak je to vepřové, tak se to bude dusit cca hodinu.

    A nebo to nakrájej na plátky, nalož do sojovky, vína a zázvoru, popřípadě pěti koření a zítra z toho udělej nějaké stir fry.

    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GUDRUN: mam tu takovou tu apetiti kucharku z masa a ta mi radi segedyn nebo morav vrabce, coz je vsechno knedlikove... ale segedyn bych si fakt dala.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    mam tu kus plecka, a rada bych z toho zitra udelala rychly obed. Moc maso nevarim, takze ani nemam napad, co s tim. Radeji neco k ryzi, bramboram nebo testovinam, knedliky nebudou. Dekuju za tipy :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SANTAL: hoď ho do osolenýho mlíka či podmáslí (4-5% soli) a dej do chladu, do štědrého dne či do Štěpána to krásně vydrží.

    Nejméně místa zabere ve velkém ziplockovém sáčku, nakrájený na porce a zalitý tím osoleným mlíkem.
    RISINA
    RISINA --- ---
    SANTAL: Myslím, že dnes čerstvé kapří maso do pozítřka vydrží v ledničce.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    MUTHA: A tak já bych to zkusila - mimo Vánoc ... pečenáče neznám... a dík.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    SANTAL: Jo, půlka kapra je na Štědrý večer, druhá na Silvestra... celkem asi 10kg masa.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Co je lepší:

    Mám několik kilo kapra - dnes načištěné podkovy (pro rodiče budou Vánoce Vánoci, pokud bude kapr v tříobalu, není o čem diskutovat).
    Je lepší hodit to do mrazáku, stačí do lednice (nezdá se mi), a pokud do mrazáku, čistě maso, nebo připraveno v tříobalu?
    Docela se mi nelíbí představa, jak to k sobě všechno přimrzá...

    Kapra (nebo cokoli smažené v tříobalu) dělám jenom o Vánocích... chybí mi zkušenosti.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    WILDENBURY_SQ: ha, teď budu moct bejt chytrej, až se příbuzný budou ptát proč je ta moje vánočka lepší:)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    87HIGHFLYER: V principu nepleteš, ale je tam bourbonal (ethyl- analog vanilinu, syntetický). Vanilkový lusk je něčím speciální; dal by se na veliko používat i "pravý" vanilin jako aditivum v čisté formě, ale bourbonal je lepší, voňavější. Nicméně vanilkový lusk nejde nahradit krystalickou chemikálií, ani samotným vanilinem, který je hlavní senzorickou složkou toho lusku...
    YNOR
    YNOR --- ---
    DEVIL:
    HENNYVILLE:
    díky....s tím filetem souhlasím, podkovy nebrat
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ZUZKAOU: omfg :)))
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    Ja bych udil celej filet :-)
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    YNOR: ja bych to udelal jak s kaprem. rozetrit sul s cesnekem, prihodit naky cely koreni, pepr, vavrin, cibuli udelat slanou 1:10 vodu, trochu cukru a do toho na noc lososa na podkovy. rano osusit, nandat do udirny a nejdriv s otevrenejma dvirkama vysusit tak 10minut. udis tak 4 hodky tak kolem 56ti stupnu. nakonec pohmatas a trochu to na poslednich par minut vorostujes. nemela by ti popraskat kuze. ja bych neodolal a do spreje bych dal dobrou sojovku, teryiaki a vodu a chodil bych co chvili sprejovat. ta kuze by imho byla pak orgastictejsi!
    poradne lososa desupinovat
    PEPITO
    PEPITO --- ---
    Inspirovala mě repríza kultovního filmu
    Špikovaná kančí kýta s šípkovou omáčkou a perníkovým knedlíkem
    (Dojídám zbytky od včerejška)

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jinak pokud člověk nespěchá, tak je lepší dát menší množství droždí a počkat delší dobu, než to vykyne - těsto pak bude lepší.

    A obecně se počítá 40 (42) g čerstvého a nebo 10 g sušeného na kilo mouky.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BONEMINA: ale jo, ono se dřív toho droždí dávalo vždycky radši víc, už vzhledem k tomu zacházení a dělení v zázemí sámošky bylo míň jisté, že vzejde, tak pro jistotu...
    ale prostě "správný" přepočet by byl "cena v haléřích = počet gramů"
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    BALAENA: Na třicetihaléřové recepty úspěšně používám dnešní půlkostku. A do receptů v sešitu píšu přesné hmotnosti a objemy, pro jistotu. Balíček piškotů se taky velikostně změnil, puding taky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam