• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    AIJA: tak aktuálně švestkový knedlíky.

    Papriky plněný fetou místo masa - feta, vejce, česnek, oregáno.

    Zelné závitky bez masa - poláci tam dávají pohanku s houbama, ale asi půjde rejže s rajčatovou pastou a třeba sušenejma rajčatama, dobrej by v tom byl i osmaženej lilek.

    Bramboráky a bramborové placky.

    Klasický špek není úplně narvaný puriny a člověk ho nesní moc, takže třeba halušky/strapačky s troškou slaniny.


    Pokud jsou ochotní jíst něco co úplně neznají, tak hlasuju pro porusaldu. Vypadá to divně, ale je to strašně dobré a úplně jednoduché.

    Kolik brambor, tolik porku, na jednu porci nějakých 200 g brambor a 200 g porku.
    Porek a brambory nakrájej na podobně velké kusy.

    Na tuku orestuj porek, přidej brambory a chviličku restuj, zalij vodou tak, aby všechno bylo ponořené, osol a dus do měkka. Posléze ještě podle potřeby dosol a dopepři. to je všechno.

    Kdo dá víc vody a pak to rozmixuje do hladka, získá francouzský bramborový krém POTAGE PARMENTIER, možno zjemnit smetanou.

    Smažený květák s bramborem.

    Smaženej sejra

    Koprovku s vejcem.

    Těstoviny na italský způsob.

    Pirožky se zelím a nebo bramborama.

    selská omeleta/španělská tortilla (opečené brambory popřípadě další věci zalité vejci)

    běžná omeleta s hráškem a bramborem jako přílohy.

    pečené brambory s tvarohem

    bramborový guláš

    zapečené těstoviny s dušenou kapustou/zelím či jinou vhodnou zeleninou.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AIJA: já mám kopr rád, a pokusmo jsem zjistil, že tyhle těžší smetanové omáčky a polívky, koprové zvlášť, snesou úplně enormní množství čerstvě drceného pepře a... já mám rád i pepř :-]
    Ale u hub se spíš snažím tu jejich chuť nepřebíjet - třeba pravé hřiby jen tak na plátky a bez trojobalu orestované na másle... beat that!
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    AIJA: ryze je v pohode.
    Ale jen obsahem purinu se neda ridit 100%. V kakau jich je hrozne moc a pritom po cokolade v jakemkoli mnozstvi muz nikdy problemy nemel, zato po platku sekane, i kdyz riznute vlockama nebo zeleninou, ho klouby boli.
    AIJA
    AIJA --- ---
    ZCR:
    No proto:-)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    BONEMINA: nastesti co se tyka rostlinnych zdroju purinu (lusteniny a obecne rostline veci s velkym obsahem purinu) se ukazuje, ze to problematicke uplne neni, viz treba tahhle studie
    Uric Acid and Plant-Based Nutrition
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6722549/

    Despite some outdated guidelines that continue to promote the avoidance of high-purine vegetables, it is important to emphasize that there are no data from long-term cross-sectional or interventional studies that would show that high-purine plant-based foods represent a clinically meaningful increased risk for hyperuricemia or gout development

    To neznamena snist kilo fazoli denne, jen na to clovek nemusi brat takovy ohledy jako u masa
    ZCR
    ZCR --- ---
    AIJA: jasně že může, ale jde to i bez něj, pokud ho někdo nemusí
    AIJA
    AIJA --- ---
    ZCR:
    Kopr se nemůže? Žiju v představě, že jo...:-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    BONEMINA:
    Mám pytel fazolek, tak se části takhle elegantně zbavím.
    A vlastně jak je na tom rýže? U té jsem puriny nehledala...
    ZCR
    ZCR --- ---
    BONEMINA: výborné i houby+brambory (taková kulajda bez kopru) - lze i kombinovat s těmi fazolkami, akorát mají hodně intenzivní chuť a ty houby snadno přebijí
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    AIJA: jj, ty jidla "na kyselo" varivam rada. Casteji nez fazolky delam tykev na kyselo nebo brambory na kyselo, oboji je vyborne s posirovanym vejcem nebo volskym okem.
    AIJA
    AIJA --- ---
    BONEMINA:
    Obecně vím, manžel i syn si tím prošli. O víkendu vařívám pro babi a dědu /85 a 90/, je to trochu problém, protože na nějaké alternativy masa nejsou, to spíš jednou za týden uělám plátek libového. Teď mě napadají fazolky na kyselo. To by taky mohlo projít...
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    AIJA: u nas pro dnoveho manzela varim jidla postavena hodne na zelenine, hlavne zapecene nebo treba s omackou. Na inspiraci koukam casto do chudsi staroceske kuchyne, on si zase hodne oblibil indickou kuchyni. Vyvar do omacek davam zeleninovy. Bilkoviny dohanim hlavne vejci a mlecnymi vyrobky, ony ani lusteniny nebo tofu misto masa nejsou uplne ok. Z tech nemasovych mas funguje dobre smakoun a slusna vegemasa kupuju v Lidlu.
    AIJA
    AIJA --- ---
    Co mám vařit když musím vařit pro někoho s dnou?
    Gůglit umím, ale nemáte něco osobně vyzkoušeného?
    BESTZYE
    BESTZYE --- ---
    87HIGHFLYER: dotaz trochu mimo - nemáte s Hugem někdo zkušenosti na catering na svatbu? Psala jsem mu už před měsícem na termín na příští rok a pořád se mi neozval :D Tak jestli je to normálka nebo se ta zpráva ztratila někde v matrixu a mám ho radši nahánět znovu
    BEREGOND
    BEREGOND --- ---
    87HIGHFLYER: Ta kucharka je dost super, obcas varim podle Ottolenghiho, recepty jsou obcas podobny. Jenom tam kde ma Yotam dlouhy seznam surovin, jich ma Hugo pet a spis se venuje vysvetleni principu. Takze pak clovek vi o co jde a da se s tim experimentovat. Ze je to komplet veganska zalezitost mi doslo az po par vydarenych jidlech.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    MOODYCAT: nevím, jestli nepíšu něco obvious, ale babička vždycky dělala švestkové z bramborového těsta a sypala je cukrem s mákem místo tvarohu. Někdo ještě dává skořicí nebo ten perník.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    87HIGHFLYER: Huga sleduju, mám ráda jeho humor. :-)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Pár lidí tu sleduje Hugo Hromase, má novou kuchařku a pěknej rozhovor
    Rozhovor s Hugem Hromasem: nejen o nové rostlinné kuchařce - Rostlinně
    https://rostlinne.cz/blog/rozhovor-s-hugem-hromasem-nejen-o-nove-rostlinne-kucharce/?fbclid=IwAR1IHUNSVew-CUhn4YHOxWgVWGyFJKua7SCMqtgKqiv1zEERHREs3X3qITg
    AIJA
    AIJA --- ---
    AIJA:
    ...a pokud mám, tak strouhnu perník:-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    MOODYCAT:
    Občas udělám rozvar se švestkama, cukrem a skořicí. Poleju tím knedlíčky nebo jiné patvary a hňácnu šlehačku nebo zakysanku nebo tvaroh...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam