• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tak zase Elon by určitě Space Pioneery pochválil, že komu to nevybuchuje, ten dost neinovuje. Oni okopírovali nejen raketu, ale i jeho metody! :-)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    China's SpaceX Copy Destroyed in Bizarre Test Failure - Booster Static Fire Becomes Flight Test
    https://www.youtube.com/watch?v=u3-Kw9u37I0
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Na Zemi máme vzorky z odvrácené strany Měsíce!
    https://www.youtube.com/watch?v=NmQV9MLphmE
    LEGI
    LEGI --- ---
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    KAERO: bi je 2, takze to bude 2 000 000 000, jasny, ne :) ?
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: a ten bilion je 1000 000 000 nebo 1000 000 000 000? Me by jen zajimalo jestli vlastne vis co pises.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: asi billion light years, odhaduju? za mě trochu úletové číslo... když jsme donedávna koukali nejdál od 13 billion LY (vlastně tam koukáme pořád, ale JWST tam vidí furt to samý, což jsme nečekali... teda asi jak kdo...)
    KAERO
    KAERO --- ---
    VOYTEX: ja mam pro tebe spatnou zpravu. Neumis cist. Ptal jsem se kolik je 92bnly. A rozhodne jsem u toho nehulakal.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    KAERO: Ahóój, nemam pro tebe dobre zpravy. Kevin Knuth mel nedavno sympozium na Stanfordu s vyzkumem, ktery jsi velmi odborne vyvratil hulakanim po internetech ve vychodni Evrope :)
    Napis jim, ne mne, at vam s Grygarem & spol usporadaj sympozium, vasi kvalitni vede urcite nabidnou prostor :))))

    Kevin Knuth on The Physics of UAP
    https://www.youtube.com/watch?v=HlYwktOj75A
    KAERO
    KAERO --- ---
    VOYTEX: tyjo. a kolik to vlastne je tech 92 bnly?
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: odpovim vedle, kdyz jsme OT
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: no asi do stejné míry, jako v simulaci :-) s těmi rozměry opatrně, hele. Třírozměrný prostor má zajímavé vlastnosti. V dvoj- ani čtyř- rozměrném by zřejmě fungovat nemohl, u dvojrozměrného to napadne každého - prostá trávicí soustava ti rozdělí organismu na dva nesouvisející ostrovy - u čtyřrozměrného to pro mě není intuitivní na pochopení, ale prý ne. Takže s rozměrama opatrně... to máš trochu jako že platónských těles je taky konečný počet a další neexistují.

    Některé teorie měly až 11 rozměrů. Tuším teorie strun je úplně ze hry, protože nedokázala předpovědět jediné pozorování, jediný výsledek experimentu. Potom je to ale jen matematická hra a ne teorie, že jo... v tomhle klubu podle mě #offtopic

    Já sem obecně psal o určitém optimismu, kterým mi výzkum kosmu navzdory té prázdnotě naplňuje. Pozorování vzdáleného kosmu je zajímavá věc. A už jen když trochu povystrčíme nos ze Země, můžeme pozorovat daleko zajímavější věci na daleko větší vzdálenosti. Některá pozorování by bylo zajímavé provádět po celé generace, to ale předpokládá, že nenastane úplný úpadek civilizace. Některé podstatné věci se dozvíme až analýzou dat, která se budou hromadit celá staletí... je to prostě výzva.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: tak ted by ta hranice mela bejt jen posunuta, o 92 bnly, ze... ale ty predstavy o 4-rozmernem vesmiru se ted z vicero duvodu taky dostavaji do uzkych, nemluve o simulation theory. Na Zemeplose se teda necitim byt, ty snad ano?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XCHAOS: teď mám pocit, že se náš rozhovor dostal do bodu, kdy nevím, co se mi snažíš sdělit. Asi děkuji. Zase si napíšem, časem.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GIOMIKY: v tom případě skutečně prostě doporučuju akorát pár miliard let počkat a nic neřešit :-)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XCHAOS: Co je mi do nich. Co mi není rovno, po tom je mi @#$@#4.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GIOMIKY: některý z nejbohatších lidí na téhle planetě pokládají expanzi do kosmu za podstatnou výzvu pro lidstvo a chtějí se podílet na jejím řešení. Stejně tak některé z nejsilnějších politických systémů. A stejně tak je to i koníček nejchytřejších vědců a techniků, zdá se.

    Když to řeknu tvrdě: názor loserů jako jsi ty nikoho nezajímá, v tomhle ohledu.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XCHAOS: Naše životy jsou jenom ohně, který někdo jinej potřebuje zapálit. Přemýšlet o unuděnejch králíčcích. Rád si poslechnu tuhle srandu. A poděkuju ti za ní. Až ty medvídci plyšový, vezmou svoje stroje a vyrazej na cestu za Sluncem.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GIOMIKY: krab Poustevník s ulitou taky ne. Stejně tak ses nenarodil se zimní bundou. Na většině Země celoročně bez nějakého druhu ochranný pomůcek nepřežiješ, tak jak ses narodil. Jestli umřeš po prvním nadechnutím nebo během první zimy když začne mrznout, to je rozdíl jen v časovém rámci, ne v principu. Člověk je tvor, který osidluje i habitaty, které nejsou prostředím, pro které se narodil. Mezi životem v oáze v rozpálené poušti nebo na lodi na otevřeném moři, kde chybí pitná voda, nebo někde na kosmické lodi není principiální rozdíl.

    Řešíš nepodstatný detail. Likvidačními podmínkami může být teplota, radiace. My jsme máme štěstí na obrovskou obyvatelnou zónu kolem našeho Slunce. Žijeme na planetě, ze které lze sice složitě, ale přeci jen odletět - u superZemí a miniNeptunů se toto velmi brzo stává nemožné (potřebně velkou raketu z žádných myslitelných materiálů postavit nelze, což je proměnná, která nebyla zahrnuta v původní Drakeově rovnici a vysvětluje Fermiho paradox). Bylo nám přihráno obrovské množství těžitelných surovin mimo gravitační studny planet, v pásmu asteroidů. Máme obrovské množství času, než Slunce vyhasne. Máme těžitelnou zásobu vodíku na plynných obrech. Sluneční soustava je pro "seeding" budoucí mezihvězdné expanze zvolena velmi dobře...

    Lidi ale expanze do prostoru nezajímá, místo toho se obracejí dovnitř, do sebe, do virtuální reality, kyberprostoru, k umělé inteligenci, k podnětům mimo fyzikální realitu. Je to složitá otázka, je to taky vzdálené od přirozenosti, biosféry, ekosystému, ale jde to na druhou stranu. Jednou nastartovaná expanze do kosmu by Zemi neničila, ponechala by ji jako přírodní rezervaci, soutěžení a růst by se odehrával v kosmu. Ale zatím tak daleko nejsme... snad možná to kempování se Starlinkem je cesta, celou dobu jsem si říkal, že místo vymýšlení jak koncentrovanou energii dostat z kosmu na Zemi by dávalo smysl do kosmu umístit serverové farmy (ale on je tam trošičku problém s chlazením, i když jak ukazuje chlazení JWST, ne neřešitelný) a na Zemi přenášet informace, ne energii.

    Tohle by snad mohla být alternativní smírná vize k těm Elonovým "multi-planet-species" a současně pro všechny ty AI blouznivce: směřovat AI a její spotřebu energie do kosmu a přenášet pouze data, ne energii jako takovou. Pokud by se to nezvrtlo směrem k některému z mnoha dystopických scénářů, tak je to možná správná cesta...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XCHAOS: Já se se skafandrem nenarodil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam