• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?

    Který prezidentský kandidát je nejvíc fuj?

    83 hlasy od 83 respondentů
    • 34.9% / 29 hlasů
    • 8.4% / 7 hlasů
    • 3.6% / 3 hlasy
    • 6.0% / 5 hlasů
    rozbalit záhlaví
    KASTA
    KASTA --- ---
    FIDEL: ty citace byly vybrany spis nahodne, ta druha mi padla do oci tam, kde jsem knizku doslova nahodou otevrel :)

    Jejich ucelem bylo jen a pouze vyvratit tvrzeni ze "podle Junga archetyp=pud" nic jinyho jsem tam nemel v umyslu vkladat ani dokazovat...

    Opravdu uz jsem nechtel resit "zakladni pojmy" a ani tema "Jung vs Freud", tyhle veci mam uz pro sebe davno tak nejak vyreseny, takze motivace zapojit se do diskuse uz u me moc neni, to byla jen momentalni potreba ohradit se vuci zjevnymu nesmyslu navic prohlasovanymu dost sebevedomym stylem....
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    HUSOKACHNA: ale jo(mimo jine sem se ale snazil tez naznacit, ze ty dve citace Junga do sebe ne zcela zapadaji a jeho pojmoslovi dle meho neni pro definice nejvhodnejsi. coz je ale vec nazoru a je to v teto diskusi docela jedno)

    co se tyce spojeni "regulace pudoveho napeti", stejne jako naopak "vybiti pudoveho napeti" jde(pokud mne pamet neklame) primo o Freudova slova(ze souviseji s tremi slozkami nasi psyche skrze nez se vztahujeme ke vsemu kolem je samozrejme jasne)...
    HUSOKACHNA
    HUSOKACHNA --- ---
    FIDEL: taky se tady na tu provokaci nikdo nechytl. jinak tomu rozumim. akorat si nemyslim, že archetyp a pud by v analytické psychologii "hráli zástupnou roli", naopak je tu myslím snaha o dodržování pojmového aparátu, čehož je mimochodem důkazem i tato diskuze.
    FIDEL: není to regulace pudového napětí, ale regulace napětí vyplávající ze střetu ega, id a superega...ale to si asi rozumíme.

    PETJULE: já sem INTJ, ale moc nevim, k čemu by nám tato informace měla být,)
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    LOOK: jo, asi mas pravdu... nemam tedy tak dobrou pamet jako ty, i kdyz mam Sterna rad, ale dava mi to smysl. tedy takovyto: Freuda zajimala predevsim regulace pudoveho napeti pomoci nejruznejsich prostredku nasi mysli(obrany atd atp)
    LOOK
    LOOK --- ---
    FIDEL: porad se mi vybavuje sternova poznamka, ze ani Freud pud jako takovy vlastne neresil, resil jak se jeho pusobeni odrazi v lidske psychice. tedy jde (i) o definici toho pojmu...
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    FIDEL: .) myslím, že není třeba nikoho stavět do latě...jen by mě to zajímalo... že by to mohlo přispět k vzájemnému kolektivnímu porozumění, ale samozřejmě můžu být úplně vedle a k ničemu to být nemusí ;) já bych to ale ocenila...

    tak pokud budete chtít, klidně i jen sami pro sebe třeba, tak tady je jedna online verze: http://testosobnosti.zarohem.cz/

    (a sdílejte prosím, pokud chcete- já jsem ENFP.)
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    HUSOKACHNA: ja uz si vsiml, ze se tu berou vsichni desne vazne, zvlaste, kdyz dokazi obcas opsat nejaky citat z(nejake te) knihy... byl to vtip a zamerna provokace, neb mi ta "dikuse" prisla smesna (stejne jako dve do ni v(y)tahle citace Junga, jez se v obsahu zasadne lisi, zato v ducharske forme takrka splyvaji)... co se ovsem pudove teorie tyce, tak nemusim sahat do knihovny, abych si pamatoval, jak Jungovi vadila... Darjeeluv ocividny "prehmat" jsem tedy po vzoru Freudovych prereku klasifikoval jako nevedomou trefu do cerneho, neb archetyp pudem sice samozrejme neni, ale v ramci psychoanalyzy i analyticke psychologie v mnohem hraji zastupnou roli, to je cele, nenapadlo mne, ze je nutne to (zrovna zde) vysvetlovat... co se tyce vyznamnosti Junga, o ni muze byt jen tezko pochyb(a to i v pripade, ze s nim nesouhlasis vubec v nicem), pro mne osobne to s nim cim byl starsi slo stale vice a vice z kopce a myslim, ze jeho pozdni prace jsou ve skutecnosti jeho vlastni psychopatologickou diagnozou... to nic nemeni na faktu, ze takovy ignorant, abych radu jeho prispevku(ovsem predevsim k mytologematum atd) kvitoval jako nezajimave, proste nejsem...


    PETJULE: jo dotaznik, tak ten to tu skutecne postavi do late...
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    no já se tu s vámi fakt bavím :))

    by mne zajímalo a nějaké náznaky tu už myslím proběhly, jak bychom se tu vyprofilovali osobnostně dle Junga v rámci: myšlení, cítění, intuice, vnímání... ;)

    nehodíme si nějakej MBTI dotazníček, což? :)
    HUSOKACHNA
    HUSOKACHNA --- ---
    KASTA: taky se mi zdá, že v tom má DARJEEL zmatek.

    FIDEL: moc nerozumim, co vlastně chceš říct. jako že Jung podle tebe nic významnýho nevymyslel a to, co vymyslel, je jen přeformulovanej Freud - a to udělal proto, aby se vůči němu vymezil - to myslíš?
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    FIDEL: tenhle nesouhlas jej ostatne k cele konstrukci kolektivniho nevedomi a archetypu dovedl, je tedy jasne, ze jaksi musel archetyp odusevnit("uchvacen duchem" to je takrka vizionarsky mysticke vyrazivo;) a je take jasne, ze jej musel od pudu dokonce primo hodnotove odlisit(to ovsem nic nemeni na faktu, ze slo jen o vymenu hracu v jednostejne hre)
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    kasta: no treba proto, ze mu lezla krkem Freudova pudova teorie...
    KASTA
    KASTA --- ---
    DARJEEL: nic ve zlým, ale to jak Jung používal a "definoval" pojmy instinkt (pud) a archetyp by sis měl opravdu vyjasnit spíš ty.

    Protože, když sem hodím odkazy na konkrétní stránku, stejně si to nikdo nenalistuje tak aspoň stručnej citát ze stránky 61, Výbor z díla II (od C.G. Junga, tedy ne od "jungiánů" ani "postjungiánů")

    "Archetyp a instinkt tvoří největší myslitelné protiklady, jak můžeme snadno zjistit, když člověka jehož ovládá pud srovnáme s někým, kdo je uchvácen duchem....." ještě to pokračuje tak doporučuju přečíst celý :)

    Já už tu ale nechci rozebírat a řešit pojmy, který si každej, kdo si dá tu práci, může v Jungových knížkách najít sám, původně jsem se jen pokusil odpovědět a v rámci svých možností poradit ACIDACIDovi...... jen prostě dávat rovnítko mezi pud a archetyp mi přišlo tak nesmyslný, že jsem musel zareagovat (proč by pak Jung vůbec pojem "archetyp" zaváděl, když by to bylo totéž co "pud"?)
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    Archetyp dle Junga obsahuje to nejnižší i to nejvyšší, dobro i zlo zároveň a to ve které poloze ho zrovna vědomě zachytíme na individuální úrovni, je myslím všechno v pořádku a všichni máme pravdu, protože to všechno jsou jen zlomky, které dokážeme pojmenovat rozumem ...celkové chápání archetypu (a pudu v Jungově pojetí) je imho spíše věcí intuice než rozumu...

    taky si myslím, že v některých konkrétních situacích se archetyp ryze pudově fyziologicky klidně zobrazovat může...

    i sám Jung byl dost opatrný ve vymezování pudu (a o tom, že s archetypem souvisí není pochyb, že) a jak se dotýká duše...

    ("Jak duch, tak pudy jsou pro mě
    stejně tajemné a nemohu ani vysvětlovat jedno jako nepochopení druhého, neboť není
    žádným neporozuměním, že Země má jen jeden měsíc: v přírodě neexistují žádná
    neporozumění. Existují jen v oblasti toho, co člověk nazývá „rozumem". Pud a duch jsou v
    každém případě mimo můj rozum, jsou to pojmy, které dosazujeme za něco neznámého,
    avšak mocně působícího." Jung, Duše moderního člověka)
    PUKU
    PUKU --- ---
    Tak asi vyjasnit definici pudu a pak se dá diskutit ;). V každé teorii je posunut. Zatím bych oponovala- kde klade Jung rovnítko mezi pud a archetyp?

    Drive- pud- incentiv, motiv atp., pravděpodobně i u archetypu můžeme přemýšlet o motivační složce, to ale neznamená, že je s pudem totožný. Já archetyp určitě jako pud, či motiv nevnímám. Pro mne je to komplexní a kolektivně sdílený předobraz lidské podstaty? Něco takového as.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KASTA: na fyziologii to převádíš sám, protože máš v hlavě nějaký význam tohoto slova, který ale Jung nepoužíval. To, že se pojem pud používá v obecné psychologii pro označení některých základních organismických drivů ještě neznamená, že archetyp není dle Junga pudem ,)
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    Ahoj, prodám od Junga Červenou knihu, chtěl byste ji někdo, než to hodím do tržnice? je úplně nová, jen jednou otevřená...3000 kč
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETJULE: archetyp s pudem samozřejmě souvisí, možná hodně zjednodušeně se dá říct že to je jakási "psychická nadstavba" pudu, nicméně v psychologický práci o Jungovi a archetypech bych se spíš držel definice a popisu archetypů z psychologickýho pohledu, přijde mi to mnohem přínosnější

    Když řekneš že "archetyp je pud" tak zjednodušuješ věci, psychologický procesy převádíš na fysiologický a pomíjíš spoustu dalších podstatných aspektů, navíc vlastně popisuješ jednu nejasnou věc pomocí jiný nejasný věci...

    Pro definování a vysvětleni archetypů podle Junga bych použil např "Výbor z díla II", od strany 97, "O archetypech kolektivního nevědomí" ....
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    KASTA: archetyp je podle Junga doopravdy pud .) nebere pud jen jako eros a thanatos (jako Freud) a chápe je víc sociálně a diferencuje, nicméně "puzení k určitému chování" to prostě stále je...

    (viz třeba http://jung.sneznik.cz/soubor_slovnik/slovnik_archetyp.htm )


    "Pud není ničím izolovaným a prakticky ho ani izolovat nelze. Vždy s sebou přináší archetypické obsahy duchovního aspektu, kterými se jednak zakládá a zdůvodňuje a jednak omezuje. Jinými slovy, pud se vždy a nevyhnutelně sdružuje s něčím, jako je světový názor, ať už by byl tento názor jakkoli archaický, nejasný a temný. Pud vybízí člověka k přemýšlení, a když o něm člověk nepřemýšlí dobrovolně, vzniká nutkavé myšlení, neboť oba póly duše, pól fyziologický a pól duchovní, jsou spolu nerozlučně spojeny."
    LOOK
    LOOK --- ---
    .)
    KASTA
    KASTA --- ---
    DARJEEL: to není pravda...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam