• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALEFČeská pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
    Piráti.czprosíme účastníky debaty, aby se zdrželi osobních útoků (alespoň na úrovni slušnějších klubů tady na NYXu)
    Veškerý trolling a flamewars patří do druhého klubu [ Piráti.cz (unofficial) ] zde bude smazán a účastníkům hrozí ban. Ban hrozí i za hrubé porušení netikety (výhrůžky, apod.).
    Homepage - www.pirati.cz | toto je polooficiální odborný klub pro nyx-aktivní členy, kandidáty, příznivce a potenciální voliče - ne [ oficiální fórum ] | pokud hledáte na NYXu spíše obecnou diskuzi o autorském právu, zkuste [ Piráti nebo novodobí misionáři kultury? ] | pokud chcete obecně tlachat o nově vznikajících politických stranách a hnutích, zkuste [ Politické alternativy a jejich příznivci ] | pokud chcete Piráty obecně nemoderovaně poloodborně zdrbnout, jsou tu pro vás [ Piráti.cz (unofficial) ] | povolební priority [ 20 nejdůležitějších bodů pirátského programu ]
     
    Automaticky detekované klikatelné hashtagy pro lepší organizaci obsahu jsou v tomto klubu vítány - příklady: #praha #volby #koalice #privacy #media apod.
    rozbalit záhlaví
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    DOCKINEZ: Ty jsi tvrdil: "Jak to, že jste nevydali Babiše ke stíhání, když jste měli v parlamentu 4 roky pohodlnou většinu?"
    A to viditelně nebyla pravda.
    Žádné další tvoje nevyslovené myšlenky k tématu jsem tím nekomentoval.
    A ty tepláky Babišovi, pokud vím, nenavrhoval ani státní zástupce.
    A že Agrofert poslední 4 roky už zase pobíral dotaze bez omezení je logické, když Babiš nebyl ve vládě. Teď už je Babiš určitě nedostává, když už mu Agrofert ani nepatří.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Tvl že nešel do hajzlu Babiš, to se dá chápat (oligarchu do basy jen tak nedostaneš).

    Ale jak je možný, že neseděj všichni ti dobří lidé z finančáků atd., co mu pomáhali v zaklekávání atd.? Kde je nějaká spravedlnost?
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    DOCKINEZ: Ale no tak…
    Sněmovna potřetí vydala Babiše k trestnímu stíhání, podle něj je kauza uměle natahovaná | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-vydani-k-trestnimu-stihani-capi-hnizdo_2203030932_til
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: tak zase: poslanec je. Vláda rozhoduje o tom, kam potečou miliardy, to je zjevné. Současně není zcela stabilní a pro vyslovení nedůvěry by byla potřeba velká disciplína. Současně, v jistý moment by ale i tolerance Babiše, kdyby požadavky např. Motoristů začaly být nehorázné, mohla být důležitá. Tedy ono být poslanec, byť opoziční není taková pohodička, jak to vypadá: jak budou nebo nebudou zrovna Piráti hlasovat o vyslovení nedůvěry - až půjde do tuhého a bude fakt šance ji vyslovit - to není samozřejmé.

    Dále, letos máme volby na magistrát a tam se o prachy taky hraje. Tohle naprosté zlehčování, jako že u Pirátů o nic nejde a že jen bojují o ta svoje drobná korýtka a Ivan si buduje svůj kultík osobnosti... no já vím, že zrovna ty většinu Pirátů moc nemusíš, ale faktem je, že Ivan se o něco pokusil, v mezích možností. Já ho vlastně nějak extra neznám, musím říct. On byl hodně tvář té self-promo fáze kampaně, a i já ho potkával hlavně na různých pouličních akcích, často i náhodně. Přechodem na profesionální politický marketing jeho význam klesl.

    Ale nevidím ho jako negativní postavu. Otázka je, koho u Pirátů jsi vlastně ochoten vidět jako pozitivní tvář? on ten naprostý nihilismus, který některé kritiky Pirátů vyznívá, není na místě... ano, na mě je to celé moc složité, místo programových otázek, které mě bavily, se vytvořila složitá struktura formálních personálních pozic, jejichž cílem je, aby jménem Pirátů nemohl říct nebo udělat v podstatě nikdo nic...

    Na rovinu říkám, že jsem nikdy neměl pocit, že nejlepší, co by Piráti mohli udělat, je sami sebe rozpustit a zrušit. Z toho asi vyplývá moje působení, i když z některých těch věcí (typu Sugar Denny, kde prostě proto, že jsem generačně jinde, mě jako influencerka úplně minula, tak jsem ani nebil na poplach), jsem na větvi. A jediné, k čemu bych asi tak mohl tíhnout, je Progresivní Alternativa, ale jediný jejich kontakt vždycky je, že mi pozvou na svůj Discord, což je spolehlivý způsob, jak mi odradit :-) Jenže jakou alternativu mám k dispozici já? Donekonečna se na NYXu hádat, že z bolševiků mi přišel zajímavý tak maximálně italský letecký konstruktér Bartini, kterého zase sral domácí fašismus, tak přešel na druhou stranu? Sebranka zbylých členů je příliš nesourodá, a anti-hřib program je stejně nedostatečný, jako ostatně předtím anti-Babiš..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: no, na tomhle koláči je vtipný, jak si asi ODS představuje, že rozpustěj Spolu. TOPka s KDU+ČSL v nějakém tom svém "společně sami pro sebe" nebo jak tomu říkali, by asi 5% dali těsně. Ale nakonec se voliči Motoristů a SPD přesunou prostě jen k Babišovi přímo a bude to pořád nějak 50:50. Piráti nepřetavěj svých 9% na mandáty protože nejvyšší krajské kvórum je až 14% a pár dalších krajů cca kolem 10%, takže samotný gerrymandering na úrovni volebních krajů nahrává čemukoliv, co má průměrně hodně přes 10% (a má to v tenhle moment velkou šanci dopadnout na rozdělenou ODS od zbytku Spolu, protože se pod tu hranici 15% propadnou obě ty strany)

    TOPka, KDU+ČSL a STAN by mohli zkusit zformovat nové Spolu, ostatně stejně jsou v EP v EPP frakci (která jiná evropská země tam má hned 3 soupeřící strany?), takže nevím, na co si hrajou.

    Ale ať počítám jak počítám: ANO má v předčasných volbách šanci na na 51% prostě jen proto, co všechno ostatního těsně propadne (a pořád nevíš, jestli se nezkusej nějaký nový eskapády typu náckové s podporou Turka, Motoristé tentokrát bez Turka ale bůhví s jakým jiným mašíblem, apod.). Takže ano: předčasné volby by akorát posunuly Piráty do role daleko silnějšího lídra opozice (tedy například zastoupení ve výborech, v předsednictvu Sněmovny), ale pořád by to byla opozice. Ale Babiš by pak možná zase vádl bez obou kocourků...

    Problém je, že Praha, Střední Čechy, JMK a Ostrava mají společně šanci protlačit do parlamentu nějaké relativně menšinové strany (typu Piráti), ale je jim to stejně houby platný, protože tyhle kraje dohromady maj jen lehce přes 80 mandátů ze 120ti. Takže vlastně systém je nastaven, aby o všem rozhodovaly catch-all strany, které čistě statisticky nutně vždy vyhrajou v regionech.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jako různých zhoubných politických idejí, ať už autoritářských, antiautoritářských, příliš empatických, příliš anti-empatických, nesoucitných, příliš rovnostářských, příliš exkluzivních, elitářských a hierarchických, jsou mraky. Ale mezi nimi vyčnívá přístup "jsem politik, protože mě prostě všichni znají" (hlavní mor dnešní doby.. hlavně se neptat, proč mě znají, ale náhoda je ještě ta lepší možnost) a z toho vyplývající "jsem o sobě přesvědčený, že musím být politik, je to moje poslání, a tudíž je v zájmu celého světa, aby na všechny můj xicht shlížel ze všech billboardů" (což je pro mě nejschůdnější varianta, protože když se dostanu před kameru a otevřu ústa, tak hrozí, že to bude docela meh...)

    Ok, pro běžného voliče není politik shlukem písmenek, ale osobou, tváří, občas i mluvící (na druhou stranu, třeba Trumpovy shluky písmenek skutečně nesou svébytnou signaturu.. tady se ještě Mikuláš má co učit a drží se v tomto ohledu trochu zpátky :-). Při všem tom nadávání na Hřiba ... tam člověk tuší aspoň nějaký směr, i když současně naprostou marnost při snaze se tím směrem vydat. Dobře, obří nová nemocnice místo obří nové úřednické čtvrti - v souboji jednoho de-facto nesmyslu s druhým, zcela zaručeným nesmyslem je jasné, na kterou stranu se postavíte. Ale tam, kde Hřib slibuje novou obří nemocnici (do které nejspíš bude jezdit metro i tramvaj a na poli za ní bude sídliště s obecními byty pro zdravotní sestry a bratry, apod.), což je osvícenská vize dejme tomu 19.století, ale pořád lepší, než Babiš, což je vize nějakého starověkého císařství, tak tam Mikuláš nabízí akorát vizi, že na tom poli bude stát obří billboard s jeho fotografií - a ne, nepřesvědčil mi, za ta léta, že nabízí něco víc.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: ok, ta situace ale byla vyjímečná: šli do vlády "na zkoušku", když neměli dost hlasů, aby ji mohli shodit. Tohle v politice nebývá zvykem. V podstatě to byla lose-lose strategie, protože vláda je nepotřebovala, ale chtěla nějak navenek udržet image široké anti-Babiš fronty, větší konsensus. Naopak Piráty koalice s ODS v očích jejich voličů poškodila. ODS sázela, že všechny problémy hodí na "progresivní Piráty", ale neznělo to přesvědčivě, protože hlasy 4 poslanců za Piráty prostě koalice nepotřebovala (akorát Ivan si pořád namlouval, že disponuje i všemi hlasy STAN, ale hahaha).

    Koalice, ve které tvoji poslanci mají potenciál shodit vládu, je něco úplně jiného (na druhou stranu - úplná proměna našich politiků na plnotučné ministry by byla něco, co by asi stranu dorazilo úplně)

    Ideální stav v politice je takový, když výsledky každých dalších voleb umožňují vznik různobarevných koalic, jako třeba v Německu. Strany, které se nepokládají za extrémistické - a v Německu je zvykem, že strany mají daleko větší členskou základnu, než u nás, je to tam úplně jiná hra. Když u nás předem vyhlásíš, že tě zajímají jen protestní voliči, kteří s tímmhle nechtějí, s támhletím nechtějí, tak vlastně totálně zazdíváš svůj koaliční potenciál a téměř nemá smysl v té politice být. Protože nemůžeš ten stát zrušit, nebo ho držet ve stavu nějaké klinické smrti a úřednické vlády. Ty mechanismy mají nějakou svojí funkci. Historicky spíše reprezentativní, ona demokracie zezačátku nepředpokládala, že politici budou úředníky nějak micromanageovat, a éra 50 let bez demokracie tomuhle moc nepomohla.

    Třeba teď, jak si Babiš nechal napsat komplet nový stavební zákon, bůh ví od koho, ale rozhodně od profíků, asi od developerů - to je téma. Protože tradičně, vládní návrhy zákonů předkládali úředníci ministerstev. Teď je najednou píše někdo úplně jiný. Takovéhle věci musíme zkoumat a řešit.

    Jestli je Hřib dobrý nebo špatný, hořký nebo dokonce Satan, to v podstatě nepodstatné. Buď budeme v koalici s ODS a nějak se snažit o kompromisy - nebo tu bude vládnout Babiš a mít z nás všech akorát legraci. Pokud je tvým programem zrušení státu, nepodaří se ti to - maximálně nahradíš stát Babišem (což nás teď na 4 roky čeká).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: otázka ale: s kým jiným tak asi může jít do vlády? s Motoristy? Podívej, buď realista. Buď tu vzniknou nějaký jiný nový strany, se kterým aby šlo jít do vlády, nebo prostě ano, Piráti budou buď ve vládě s ODS, nebo v opozici. A pokud nebude ve vládě ODS, bude tam Babiš. Leda by se podařila koalice ODS+ANO, pak by si byl v opozici vůči všem, což byl původní duch "pirátů - opozičníků", ale zase opozice, která nemá právo do ničeho mluvit a vlastně jen legitimizuje to právo silnějšího... to taky není dlouhodobé řešení.

    Já na to koukám se smíšenými pocity. Ještě, že jsem tam nejel, tenhle týmový duch není nic pro mě. Já tak leda komentovat něco zpozadí od klávesnice. Fakt to společný focení a tak, to je něco na úrovni školní zájezdu... já na tohle nikdy nebyl, chápu, že nejde zůstat v teenagerské vzpouře celý život, to pak má pokračování leda v nějaké antisociální psychóze, ale vlastně tenhle styl "občanské společnosti" mě vždycky vnímal... tahle společná tabla, na gymplu, v tanečních, whatever, to prostě je forma sociálnosti, která není moje :-) Přitom intersubjektivita je důležitá a to že jsem tam fyzicky nebyl, je prohra, ale já na to právě fakt neměl. Přitom ale lidi, kteří nejsou sociálně zdatní, mohou mít taky názor na to, jak společnost funguje... a naopak ten "antropologický odstup" podle mě má svojí cenu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: je to skutečně zajímavá náhoda, u které ale kromě jasné snahy polarizovat členy i voliče není moc jasné, jak to zamýšlejí. Každopádně vím, že jsi vždy byl největší rebel, ale v současnosti prostě vedení je Hřib. Diskutovat o tom, jak a za koho ho vyměnit je legitimní. Je ale taky potřeba se ptát, proč ho chceš vyměnit: neurčitá obvinění jsou k ničemu, mediální pozornost se mu přitahovat daří (vlastně i tenhle výpad mu pomáhá, protože z něj zase dělá úplně zadarmo oběť nějaké šikany ze strany mocnějších, vůči kterém je v opozici, apod.)

    Tady je fakt příznačné, jak se tyhle snahy o demokratickou federaci nějaký normálních, v podstatě úplně středněproudých zájmů, dokážou do krve pohádat o to, kdo bude nejlepší reprezentant a mluvící obličej v médiích, když přitom podstatné jsou ty činy a ne emoce spojované s tou osobou. Ve stejné situaci celá babišovská fronta nemá ani sebemenší pochybnost o tom, že to prostě Babiš musí být a basta - shodnou se na tom samozřejmě i ty dvě wannabe "koaliční strany". Samozřejmě tím nechci říct, že to musí být Hřib a basta - jenom se divím, že nejsme schopni trochu uvažovat "kdokoliv tam za nás je, tak je to nakonec lepší, než nikdo" - zní to sice blbě, ale prostě skutečně demokratická politika není o hledání někoho super nejlepšího, ale možná o tom naučit se trochu řídit ty narcistní osobnosti směrem, který je pro nás žádoucí...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FRK_R23: Pirátům měli politici a novináři po roce 2017 tendenci říkat "kluci", ačkoliv řadě bylo kolem čtyřicítky, některým víc. Ale image "mladé" strany, ve smyslu nové, nezatížené minulostí a kontinuitou kauz, korupčních či jiných, tam zjevně byl.

    Faktem je, že kultura strejců a dědků se bude muset přizpůsobit, ale otázka, jestli tohle je cesta. Faktem ale je, že Andrej Babiš se namontoval do mediálního prostoru řady českých rodin a musí počítat s tím, že osobnostem na obrazovkách televizí se prostě tyká, stejně jako každému jinému v domácnosti. Jsem v tomhle takový neutrální - je to komunikace nikoliv směrem k Andreji Babišovi, kde bychom měli mít min. úctu ke stáří a řídit se zásadami občanského soužití, je to oslovení směrem k domácnostem, ve kterých se Andrej Babiš stal prakticky všudypřítomným členem rodiny, protože televize běží furt (např. moji rodiče, že...)

    Dá se předpokládat, že členové domácností, kteří vidí Babiše neustále na svých televizních obrazovkách, ho vnímají tak jako tak jako skoro člena rodiny a vnitřně my "tykají".

    Důvody odkládání jsou jasné: s vlastnictvím holdingu Agrofert jsou jistě spojené i určité závazky, a těmi nejspíš nechce zatěžovat svoje děti hned zamlada. Nemyslím si, že problém je, že mu "nezůstane dost na důchod" - důvodem je, že není skutečným hybatelem událostí, nějakou superosobností, ale spíš jakýmsi mluvčím skrytých zájmů a že převod by mohl ledacos odhalit a vynést do popředí.

    Už jen prodej Mafry Tykačovi vyjasní ledacos...
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    EL_TOPO: ten článek napsal asi nějaký upjatý, konformní normie. babiš a ANO dělají z politiky takový cirkus pochodowy, že se nestačíme divit, a on se vozí na zasloužených posměšcích, které jen podtrhují absurditu toho cirkusu. jako, co už v tomhle bordelu má člověk dělat, aby bylo jasně vidět ty odporné kreatury, jako SPD, ANO apod., které dělají z české politiky žumpu, ale tváří se totálně důstojně a legit? člověk nemůže nevzpomenout na své pankáčské mládí - fakof! :))
    EL_TOPO
    EL_TOPO --- ---
    Proč Babiš nesnáší Piráty? Souvisí to se střetem zájmů
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-komentar-proc-babis-nesnasi-piraty-292522
    POPELAVY
    POPELAVY --- ---
    XCHAOS: Upřesnil bych, že Piráti především nejsou schopni stanovit a udržet identitu. Proto je líp vstihneš tímhle názorem Šídla (nepřesným a kýčovitým), než se oni sami kdo pojmenují.
    Proto je tak snadné je očernit. Lidi piráty nechápou, ti sami sebe nedokážou vysvětlit. Tak je holt popíše a pojmenuje Babiš.
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    DOCKINEZ: Problém je, že záporné emoce se vytvářejí a ovlivňují naše chování snadněji než ty kladné.
    Proto má Babiš, Okamura i Turek tolik voličů.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOCKINEZ: mícháš dohromady potřeby a pocitový záležitosti, obávám se. Volba Pirátů byla vždy trochu pocitová. Třeba vysvětlit někomu, kdo bere jako dané, že prostě někam přijede a v hotelu ukazuje pas, že e-turista může být problém.... ano, pro původní jádro voličů Pirátů tohle bylo téma. Pro většinovou společnost jsme divný nerdi, protože o nim o tom nepřemýšlejí.

    Kdo zastupuje čí zájmy.... no, tady je třeba se zeptat, jestli v horizontu od výplaty k výplatě? tohohle roku? deseti let? příštích generací?

    Spíš fakt si myslím, že voliči nejen Pirátů, ale zejména ANO, ale i té ODS, volej hrozně pocitově. Babiš nás sere. Fiala nás sere. Všichni nás serou. Rozlišit, co je skutečně ten zájem, jestli si ho uvědomujou...

    Vedu mimo NYX nekonečné debaty o uhlí, povolenkách, fotovoltaikách, TČ. Ona je obrovský průser energie. AI, které notabene nepotřebujeme, je obrovský průser s energií. Válka Ukrajiny s Ruskem je průser s energií. Globální oteplování je průser průserů. Někdo uprostřed tohohle obřího globálního megaprůseru, na který bychom měli nějak reagovat, přijde s bizarními lobbyingem, který má voličům ušetřit pár korun, aby hlavně ve svém životě nemuseli měnit vůbec nic.

    Zatímco historicky populisté davům slibovali, že něco zásadního změněj, dnes se základním tématem naopak stává stále nesplnitelnější slib, že se nic nezmění. Což by v jistém smyslu v zájmu voličů bylo. Takže podle mě - není problémem, že by voliči nehlasovali podle svých zájmů, oni podle nich naopak hlasovali velmi dobře (jakkoliv třeba se mi to nelíbí) - problém je, že ty zájmy prostě v dnešním světě dobře prosadit nejde, ne všechny najednou, na úkor něčeho zásadního.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LEON_KOWALSKI: po bitvě je každý generálem... samozřejmě, že po roce 2021 už všichni věděli, že jsme měli jít sami.

    Ale před volbami jsme byli v panice z Babiše. Společenská objednávka po nejvýše dvou demokratických (tehdy opozičních) blocích tehdy byla. Babiš seděl hned ve dvou vládách po sobě, tehdy uz 8 let.

    Že vláda bez Babiše nevyužila svůj potenciál, to je jiná věc...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: dobře, ale na vyslovení nedůvěry prostě nebudou hlasy. Babiš si fašisty hloupější i chytřejší nějak pojistí, aby ho nemohli dokola vydírat. (Oni by na předčasných volbách moc nevydělali, podle mě... třeba Okamura stěží může pomýšlet na nějakou vyšší funkci, než na jakou právě dosáhl).

    Faktem je, že mimo Prahu Piráty spíš nenávidí a pokládají za příčinu všeho zla, takže to, že jsou jako vůči nim "tvrdí", to určitě přináší politické body. Ona ta polarizace spektra když se rozjede, tak se pak blbě brzdí. Sice sblížení ODSky s Piráty je takový legrační výsledek... no, za pár let budeme nejspíš ve Spolu, hahaha...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    EL_TOPO: předčasný volby nejsou legrace a když by chtěl prezident Pavel obstruovat, tak třetí šanci má předseda Sněmovny a tam to může být nějaká provokace (i když předčasné volby by možná vyvolat nechtěl, takže by to byl pořád Babiš). V podstatě moc teď není cesta, jak je ústavní cestou může vyvolat kdokoliv jiný, než právě zas jen Babiš (tím, že by nějak odmítl do vlády jmenovat ty nahnědlíky, ale on je tam klidně jmenuje...)

    Podle mě je manévrovací prostor malý a spíš jsou podle mě všichni politici nervózní, čím ještě vůbec zaujmou ve světě, kde si budou lidi povídat jen s AI... fakt nevím. Sám vidíš, že největší zlo je Babiš, ale současně se nedokážeme nějak ani smířit s tím, že momentálně je rozložení moci v Pirátech nějaké a nic lepšího nějaký čas neuvidíme... i když teda můžeme to zkusit pojmenovat, můžeme si hrát na jakési "akcionáře brandu" a ptát se, kam zmizely ty 3% voličů z roku 2017, ale popravdě, ten výsledek zas není tak špatný, aby to bylo na rezignaci vedení. Takže na tohle se to uhrát nedá a je potřeba nějak sbližovat ta stanoviska kousek po kousku... nejde být "proti všem"... (já samozřejmě jsem tak nějak od přírody proti všem, ale ono to prostě tak nefunguje, ten svět)

    Příklad: já vs. PA. PA mi nijak zásadně nevadí, ale jsou tam věci, které pro mě osobně třeba nejsou důležité. A chybí tam témata, se kterými jsem Piráty zakládal. Rozdíl mezi PA a Novou Vlnou mi přijde... no prostě něco jako odstín, nebo příchuť. Nová vlna a PA mi přijdou jako jiná příchuť zmrzliny. Já si ale ani nejsem jistý, jestli jsem chtěl být zmrzlinář. Možná to měly být pivo a hranolky, nevím. Zmrzlina může být vanilková, pivo spíše ne...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CAIDEL: Otázka je, co si jako "skalní volič" za ta léta vlastně volil: protože ten program se za ta léta změnil hodně, a vlastně jediní, co se nezměnilo, jsou lidé, kteří stranu reprezentovali v médiích (největší zlom budou představovat až teď ty nově zvolené poslankyně)

    Úvaha "proč transparentnost" byla jednoduchá: "public money - public code" (z celé řady důvodů, které vycházejí hodně najevo třeba teď v situaci rychle se destabilizující mezinárodní situace, i když je pravda, že když je něco open source, má k tomu pak přístup i Rusko...), transparentnost veřejného sektoru má být odpovědí na paranoiu libertariánů a minarchistů, že úředníci budou vždycky hájit především svůj vlastní zájem (a stát se tak stává vlastně je jednou z mnoha korporací), a pokud nějaká strana požaduje transparentní veřejný sektor, tak by asi taky měla být sama transparentní, aby dokázala, že to vůbec jde?

    Jako co bylo vůbec prazákladem programu Pirátů se dá těžko říct. Vztah ke copyrightu a patentům nebyl bezvýznamný: byla tam jasná myšlenka, že zatímco historicky byly patenty vymyšlené, aby motivovaly k inovacím, tak dnes vlastně spíše znemožňují zavádění inovací do praxe, apod. Bohužel, za těch skoro 20 let se svět posunul tak strašně moc, že abstraktní debaty z dob začátků Internetu (což je dnes spíš 30 let), které se Piráti snažily vnést jako politické téma do "skutečné politiky", se stávají teologickými spory dávné minulosti.

    Ale tím spíš mi zajímá, co je vlastně pro tebe, jako pro "skalního voliče", ten hlavní důvod, proč sis Piráty vybral. Když vnitřní demokratické (a transparentní) fungování včetně online diskuze to nebylo. Chápu, že pro tebe je třeba podstatné místo, kde online diskutuješ ty, a tvoje komunita, a ne místo, kde online diskutují členové Pirátské strany. Ale právě ta zpětná vazba skrz online diskuzi měla nahradit nějaké pofiderní průzkumy veřejného mínění, kterými se řídí to, co říká Babiš... (samozřejmě nikoliv to, co reálně dělá).
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    NIEKT0: infiltrace, to jsou silná slova. jsou na to nějaké doklady nebo jsou to jen dedukce či JPP? docela mě překvapuje, že to nikdo nepoužil k odstavení té předpokládaně škodlivé frakce v pirátech. to by byla silná zbraň.

    a ne, kdybyste se nechovali naivně jako školáci na výletě, tak by STAN ostrouhal ;)) přímá, ale i otevřená demokracie je cesty do pekel. je to idealistické nepochopení toho, jak lidská komunikace funguje. ale už jsem si zvykl na to, že lidé raději budou opakovat své sebeuklidňující bludy, než by se podívali nepříjemné realitě zblízka do ksichtu. a žel, tak je to všude. jak chtějí piráti bojovat s vymočenými manipulátory typu babiš či okamura, když jim nabíhají do pastiček, kdykoliv jim nějakou postaví do cesty?

    nemám tu novou vlnu rád, jsou to ne zcela schopní technokrati a srdcaři jako ivan mi byli milejší. ale na druhou stranu politika se dá vyhrát srdcem, ale musí se vést rozumem. to pirátům moc nejde. naposledy jsem je volil, protože už tu nic jiného nebylo (tradiční mafoše /STAN , ODS/ bych šel volit opravdu jen z úúúúúplné nouze), ale pokud nedokáží tu svou novou vlnu hodit na nějaké slušné koleje, které někam pojedou, a ne že jen budou házet meméčka na socky, tak se asi nebudu stydět za to, že volit příště nepůjdu. jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet, to je pak holt těžký.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam