• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: to mě nenapadlo, dík. Jo, je vedro :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: akorát to bude chtít ubrat tu kyselinu citronovou - je to sice samozřejmá rada, ale dneska je vedro a minimálně já ve vedru občas nepřemýšlím, takže radši říkám i samozřejmé věci :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: díky moc, stačilo by mi 1:1 (tj. 1,5 kg cukru) a to máme vlastně bezinkovou a funguje.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: kolik nejmíň, to nevím, ale dělala jsem rebarborovou podle tohohle receptu:
    ✭ ... Moji šťastní andělé ... ✭ : Rebarborový sirup 2013
    http://myhappyangels.blogspot.cz/2013/05/rebarborovy-sirup-2013.html

    tam jsou dvě kila na 4 litry a je to málo - po otevření plesniví (a to se u nás otočí ta půllitrovka během týdne).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: to radši medové než barvivo.

    Nešlo by to udělat z méně cukru, aniž by se to kazilo? Nepotřebuju 4kg sirupu. Kolik je nejmenší podíl cukru ve šťávě, aby vydržela?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: bohužel, leda bys přidala potravinářské barvivo, samo o sobě je to spíš takové medové, jen s mírným zeleným nádechem - no zhruba jako silný mátový čaj.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: bude ten sirup alespoň trochu zelený? Právě pěchuju hrnec a rád abych něco "jedovatého" :)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MAR_TINA:
    Teda, já to názvosloví budu fakt muset oprášit. Zarazilo mě, proč řadíš špendlíky k mirabelkám a myrobalánům, když je to přece malvice a tu si s peckovicí snad nikdo nesplete - a ono to, čemu se doma říkalo špendlíky, je vlastně jeřáb oskeruše. Pro jistotu jsem projela víc těch obskurních názvů, kdo by řekl, že takovým hamrlatům se dneska říká sladkovišeň a mají nóbl název Amarelka královská :)

    Jinak poslední zbytek povidel ze špendlíkového protlaku jsem okořenila jako švestková (badyán, skořice, hřebíček, rum included) a nedožijí večera, ani jsem je neslívala do sklenice. Jsou o fous kyselejší než klasická švestková povidla, což je jenom plus.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ano, větština u nás planě rostoucích špendlíků / mirabelek je myrobalán a nejde od pecky :)
    Mám zrovna ve sklepě koš. Předpokládala jsem, že to rozvařím i s peckama a pak propasíruju. Ale co s nima? Část rozvaru použiju na čokoládovou pomazánku (až seženu recept) a zbytek nevím.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Tak mirabelky nejsou mirabelky, ale slivoň myrobalán, ževraj. Takže nešly od pecky, výsledkem čehož je, že mám skvělý sirup, který už neudělám nikdy znovu.
    Když jsem asi u desáté slívy začala běsnit, že to od té pecky ne a ne pustit, napadlo mě podusit je s trochou vody a následně propasírovat. Dušením vznikl parádní základ na sirup, stačilo přidat cukr v poměru 1 díl cukru na 2 díly tekutiny (800 na 1600) a k tomu lžičku kyseliny citronové. Ale kolik jsem tam původně dala ovoce a kolik vody, to už nikdy nezrekonstruuju :( Chutná to perfektně, jako něco mezi meruňkovým a švestkovým sirupem a má to šanci stát se druhým nejoblíbenějším v naší domácnosti.
    Povidla z propasírované hmoty vypadají taky slibně. Takže kompotama pro příště nebudu ztrácet čas ani suroviny.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    ZUZKAOU: diky...! usoudila jsem, ze k jidlu to je, ale preci jen zbytek domacnosti neduverive koukal
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HABRENKA: je to normální - dostatek tepla, barvy jdou do háje.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    lama dotaz... jahodova marmelada zhnedla, ale jinak se netvari, ze by mela nejake potize... je to normalni? nekde jsem udelala chybu...? citronovou stavu jsem tam davala, tedy jahody/cukr/zelirovaci cukr/citronovou stavu... diky...
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    Mátový sirup :) v úterý zkusím meduňkový.

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ZEMINO: v pračce :D

    stará miniromo byla obří nádoba na vodu s termostatem, stačilo vyskládat sklenice, nalít vodu, zapnout, počkat na 90 st. a po odměřeném čase vypustit. Jo a NEZAPÍNAT vrtulku :D

    Roky stávala v kůlně v létě se tahala na dvůr na zavařování. Jo a pralo se v ní nesmírně blbě.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MAR_TINA: v pračce?!? :)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MAR_TINA: A-Ha! Já si říkala, že tam ještě něco musí chybět. Poohlídnu se po tom, ty sklenice s gumou budou na jedlých dárcích vypadat líp než šroubovačky.

    A zjišťuju, že se celkem rozrodily mirabelky, mám cukání udělat z nich povidla. Mirabelkový kompot z loňska tu ještě straší, tak to chce něco nového.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNNA: lečo jsme zavařovali ve dvou vrstvách v pračce a bylo ok.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BONEMINA: vše se umyje, guma se zkontroluje, že není zpuchřelá. Nalije se obsah, guma dá na víčko, víčko na sklenici a zajistí se to dvěma kovovýma svorkama (prodává se zvlášť). Po vystydnutí marmelády (kompot se dá zavařit) nebo jiného obsahu se svorka sejme a to víčka fakt drží přilepený a musí se odlepit trochu ilou, nejsnáz příborovým nožem.
    Svorek prý stačí méně, tolik, kolik je jedna várka. Já těch sklenic mám asi 6 a zatím je používám cibuládu do lednice a na dezerty a tak.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANNNA: chápu, taky jsem se kdysi bál. Je fakt, že jednou jsem na hrnec zapomněl a vodu vyvařil, sklenice praskly, obsah vytekl a přiškvařil se k hrnci :)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZATAMOKO: OK, možná je to iracionální, ale prostě bych se toho bála... že mi dostatečně netěsní poklice, že se vyvaří voda, že nebude v celém hrnci stabilní teplota...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam